Hyten: broń hipersoniczna Rosji i Chin stanowi zagrożenie dla USA

21 marca 2018, 12:16
Hyten1
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Lovelady

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, a Stany Zjednoczone nie są w stanie bronić się przed nimi – informuje CNBC.

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. Dodał, że oznacza to, iż obecnie USA muszą polegać na odstraszaniu nuklearnym przed użyciem tej tzw. broni hipersonicznej.

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o modernizacji uzbrojenia wojsk swego kraju, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich jest pocisk przeciwokrętowy Kinżał (Kindżał) o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Poinformował, że pociski Kinżał rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą. Drugą bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Może ona docierać do celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy zakończyły się w 2017 roku.

Prezentując nowe rodzaje uzbrojenia Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie systemu obrony przeciwrakietowej. Wskazał, że w 2004 roku zapowiadał dążenie do pozyskania broni nowej generacji. "Wtedy z nami nikt nie chciał rozmawiać w sposób merytoryczny, nikt nas nie słuchał. To posłuchajcie teraz!" - oświadczył.

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Czytaj też:  Rakiety strategiczne i lasery. Putin pokazuje osiągnięcia i szykuje się do wyborów [RELACJA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 102
Olgierd
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:43

Miał być nowy czołg T 14 Armata. A jest masowa modernizacja T 72B. Miał być myśliwiec piątej generacji. A jest wyprofilowany Su 27 z numerem o 30 większym. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej bajeczki o mitycznym rosyjskim uzbrojeniu. Zobaczymy co wyniknie z tej bajeczki :)

Fun funów USA
sobota, 24 marca 2018, 23:06

Zobaczcie jak \"Davien\" \"odżył\" po tym jak moderator skasował posty na jego temat! ( wcześniej nie napisał nawet jednego postu co do niego \"niepodobne\" a teraz znowu \"błyszczy\") Przypadek? Nie sadzę;

Gość
piątek, 23 marca 2018, 09:21

Dziwi mnie dlaczego teraz dopiero w USA zaczynają myśleć na temat tych rakiet. Wiadomo że przy tak dużej szybkości rakiet hipersonicznych, niema takiej obrony na świecie która by była w stanie te rakiety strącić.

Sailor
czwartek, 22 marca 2018, 19:07

Chiny, a w szczególności Rosja potrząsają groźnie szabelką i wprowadzają atmosferę zagrożenia. Oczywiście z różnych powodów ale efekt jest taki sam. Mianowicie wprowadzając atmosferę zagrożenia dają Amerykanom pretekst do wyścigu zbrojeń, na który społeczeństwo by się inaczej nie zgodziło. Wyścigu zbrojeń, którego Chiny, a tym bardziej zacofana Rosja nie mają szans wygrać.

tak tylko pytam gdzie one są
czwartek, 22 marca 2018, 15:31

Jakaś nowa cenzura obowiązuje na tym forum ???????? Były w pisy i już nie ma !

Hmm
czwartek, 22 marca 2018, 11:04

A nie lepiej aby Polska zrobiła najmniejszą rakietę świata wynoszącą na orbitę ?? Dzięki takiemu rojowi rakiet z orbity można zniszczyć całe miasta wroga i na nic Rosji bronie przy zmasowanym ataku konwencjonalnych mini rakiet w ilości milion i więcej.

Heh
czwartek, 22 marca 2018, 11:02

A nie lepiej aby Polska zrobiła najmniejszą rakietę świata wynoszącą na orbitę ?? Dzięki takiemu rojowi rakiet z orbity można zniszczyć całe miasta wroga i na nic Rosji bronie przy zmasowanym ataku konwencjonalnych mini rakiet w ilości milion i więcej.

Adam
czwartek, 22 marca 2018, 10:35

to przestacie wywoływac wojny

tak tylko... (Michał Rakowski)
czwartek, 22 marca 2018, 08:42

Apeluję do D24, aby zamieszczanie postów mogło się odbywać tylko z konta f, pozwoli to uniknąć podszywania się nieuczciwych osób pod nie swoje \"nicki\". Właśnie Jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na jednego z czytelników portalu, który w swych wypowiedziach jest krytyczny wobec Rosji...

Polanski
czwartek, 22 marca 2018, 00:54

Czytam, czytam i nadal nie rozumiem na czym ma polegać ta nowa jakość w wypadku broni hipersonicznej? Na szybkości? Może coś więcej.

Dominik
czwartek, 22 marca 2018, 00:06

Amerykanie mają najsilniejszą broń w dziejach ludzkości, czyli pieniądze. Za pomocą odpowiednio skonstruowanego budżetu, potrafią przestawić się z gospodarki opartej na konsumpcję i handel, na przemysł wojskowo-logistyczny w ciągu kilku miesięcy od wydania dekretu przez prezydenta. Ich zakłady produkcyjne mają taką moc przerobową, że w ciągu roku czasu wyprodukują tyle co Rosja i Chiny razem wzięte przez dziesięć lat. W grę wchodzą też oczywiście rezerwy złota i diamentów trzymane w kilku pilnie strzeżonych bunkrach na terenie całych Stanów, a które pozwolą na uzyskanie kredytowania w bankach Szwajcarii, stolicach arabskich i w tzw rajach podatkowych, na wypadek załamania kursu dolara, bądź zniszczenia infrastruktury giełdowej. Pieniądze i wpływy to prawdziwa potęga odstraszająca na skalę jednego kraju na świecie, czyli USA.

fanklub Daviena
środa, 21 marca 2018, 22:45

Co ten generał nie czytał Daviena? Nie wie, że PAC-3 z tymi głowicami radzą sobie z palcem w nosie?

Edek
środa, 21 marca 2018, 22:01

Nooo przeciez nasi \" godni politowania\" pseudo eksperci nawet na tych łamach wypisywali ze to tylko ruskie przechwaŁKI. Takich ekspertów to mozna by znalezc nawet w przedszkolu.

Yugol
środa, 21 marca 2018, 21:04

Teraz niedowiarki tego generała ogłoszą szpiegiem głoszącego propagandę

Yugol
środa, 21 marca 2018, 20:45

Co niektórzy swoimi wpisami na ten temat mocno się skompromitowali i teraz milczą

Polanski
środa, 21 marca 2018, 19:43

Wszystko fajnie ale jak to działa? Nikt tego nie wie a ruski nie chcą powiedzieć i zaprezentować. Wszyscy głupi a oni mądrzy. Do tej pory było odwrotnie. Może coś się pozmieniało? Ciekawe że Chińczycy siedzą cicho. Nie potrzebują hałasu robić? A to ciekawe.

Kiks
środa, 21 marca 2018, 18:03

Nikt nie twierdzi, że oni coś takiego mają, ale pracują nad czymś takim, a sowieccy pasjonaci, którzy nie wiem co robią w Polsce już pieją z zachwytu. Poza tym nie przyszło im do głowy, że USa też prowadzą grę, własną.

seweryn
środa, 21 marca 2018, 17:36

Taaaak ... dla niekumatych , w usa armia jak chca dostac wiecej $$$ to strasza , ze sa bezbronni , taka tam polityka , jak co do czego przyjdzie i korea polnocna by \"przypakiem\" wpadla w posiadanie takich rakiet , to armia by mowial ze nie sa zagrozeniem bo maja srodki zapobiegawcze . a tak dla scislosci usa jak mowoi ze nie ma czegos , to znaczy ze maja cos lepszego , rosja jak mowi ze ma cos , to znaczy planuja cos takiego zbudowac , co oznacza ze tego nie maja ... = sankcje na rosje dzialaja.

As
środa, 21 marca 2018, 15:42

Jest prosta zasada od wielu lat jak nie wieków. Sojusznicy i organizacje do których dołącza Polska schodzą zawsze na psy, lub przestają istnieć.

A pgz pomaluje chelmy 60r i ok
środa, 21 marca 2018, 15:14

rosja juz przed atakiem na krym sie przygowala , schron i nowe rosyjskie centrum dowodzenia zabezpieczyla bankowosc moze w kazdej chwili odciac sie od sieci internetowej ma swoja itd.. Tak ze ameryka sobie bimbala a ruski na serio sobie wzial odciecie bankow od internetu Putin moze sobie zajmowac co chce i jak chce bo wystarczy ze usa dotknie rosje to wszyszczy maja mozgi wyprane i murem za putinem stana przyklad krymu obywatele rosji popieraja zajecie .

Fun funów USA
środa, 21 marca 2018, 15:12

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. No jak to? To pan generał nie \"czyta\" Daviena i innych bajkopisarzy z Tego forum?

Yogi
środa, 21 marca 2018, 15:00

Cytat ,,...jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard.\'\' Awangard nie jest rakietą balistyczną.Jest to blok bojowy składający się wg obecnych informacji z trzech hiperdźwiękowych pocisków częściowo ,, szybujących,, Blok bojowy (głowica) Awangard będzie przenoszony przez balistyczną rakietę międzykontynentelną rakiet RS-28 „Sarmat” ( lub UR-100N UTTCh w pierwszej kolejności)

Ja
środa, 21 marca 2018, 14:34

To ja uogólnię. Każda broń w nie moich rękach, jest dla mnie zagrożeniem.

Rafal
środa, 21 marca 2018, 14:31

Zaraz sie pokaze Davien ze swoja analiza i wyjdzie na to, za John Hyten sie myli.

gdzie wywiad
środa, 21 marca 2018, 14:31

takze mozna powiedziec ze nasz patriot to juz szmelc a caly mon do dymisji bo nie jest w stanie odpowiadac na zagrozenia .Tak sie konczy brak wspolpracy z ukraina w sprawie rozwoju silnikow rakietowych , budowy kosmodromu i wywiezienie resztek uranu przez prezydenta. Putin ma juz blisko 70 lat i jasno powiedzial ze kraje bylego zwiazku polaczy przed smiercia. Tak ze sytuacja zmienia sie dynanicznie i rosja do lwowa tylko most dokoncza do krymu i gazociag.

W zastępstwie Daviena
środa, 21 marca 2018, 14:30

\"Generał po prostu chce wyciągnąć kasę na zbrojenia od amerykańskiego podatnika. Tak naprawdę Rosja nie ma żadnego z tych systemów broni, którymi się chwaliła\"

śmiech_na_sali
środa, 21 marca 2018, 13:49

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki. ________________________ Pan generał żyje w świecie ułudy, małą broń nuklearną zestrzeli Pancyr i BUK M3 ..... myślenie USA jest w alternatywnej rzeczywistości.

PiotrEl
środa, 21 marca 2018, 13:47

No przecież tej broni Rosjanie nie mają !!! Wielokrotnie udowodniono to na tym forum. Zresztą i tak wszystko zbije THAAD i SM-PAC3 czy jakoś tam

fan_club_Daviena
środa, 21 marca 2018, 13:46

a @davien co na to ostatnio udowadniał, że ta broń nie istnieje i nie spełnia swoich parametrów. Krótko Chiny tej broni jeszcze nie mają choć są już blisko, Rosja już ma i broń jest optatywna. USA mają problem bo właśnie zostali pokonani przez Rosję. Mogą sobie wybudować jeszcze 5 najnowszych lotniskowców nawet 2x większych niż i ich największy a wszystko to mało.