Glonass przejdzie pod kontrolę Ministerstwa Obrony

1 kwietnia 2016, 16:58

Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. Podstawowe problemy związane z planowanym transferem miały już zostać rozwiązane. 

Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca 2016 roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. W chwili obecnej system składa się z 28 satelitów spośród, których 23 są operacyjne, a także z rozbudowanej sieci stacji naziemnych rozmieszczonych m.in. w Moskwie (Centrum Kontroli Naziemnej), Petersburgu, Jenisejsku, Komsomolsku nad Amurem i w Brasílii w Brazylii.

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, który ma zostać rozmieszczony na orbicie ok. 2018 roku i Glonass-KM, który powinien być gotowy w połowie przyszłej dekady. Moskwa planuje również znaczne zwiększenie dokładności rodzimego systemu nawigacji satelitarnej. W 2020 roku ma ona wynosić 0,6 metra wobec 2,6 metra obecnie. Według danych podanych pod koniec 2015 roku przez wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za przemysł obronny i kosmiczny Dmitrija Rogozina, obecnie na świecie ma być 2,6 mld urządzeń zdolnych do odbioru sygnału z rosyjskiego systemu geopozycjonowania. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Anuluj
ślązok
niedziela, 3 kwietnia 2016, 12:05

I bardzo dobrze że wojsko przejmnie - za Atlantykiem tyrz trzymo woysko? Im więcej tego lata tym lepiej będzie zlokalizować rybki w stawie ?

Obserwator
piątek, 1 kwietnia 2016, 17:35

Przyszłość systemu nawigacji i określania wzorca czasu nie będzie zależała od setki różnego rodzaju wojskowych satelitów ziemi. 3 tysiące kosmicznych pulsarów bez przerwy emituje sygnały wg których za parę lat będziemy mieli niezawodne lokalizatory - niezależne od widzimisię imperatorów.

Wania
piątek, 1 kwietnia 2016, 17:23

W Rosji kto normalny korzysta z GPS.

morgul
piątek, 1 kwietnia 2016, 17:23

Każdy kto ma urządzenie do odbioru tego sygnału !

askksal
piątek, 1 kwietnia 2016, 17:23

Czemu tak sadzisz? Byłeś w Rosji Wania?