Reklama

SATELITY

Finalna umowa w programie COSMO-SkyMed

  • Polski czołg Leopard 2A5 i hiszpański pojazd opancerzony w czasie ćwiczeń Briliant Jump. Fot. chor. Rafał Mniedło

Thales Alenia Space i Włoska Agencja Kosmiczna zaaprobowały poprawki w programie budowy konstelacji satelitów SAR COSMO-SkyMed Seconda Generazione. Zgodnie z deklaracją zainteresowanych podmiotów umowa pokrywa wszystkie pozostające do wykonania kroki konieczne do zakończenia projektu. Dwa satelity, z których będzie korzystać także polskie Ministerstwo Obrony Narodowej trafią na orbitę w 2018 i 2019 roku. 

Podpisana umowa umożliwi ukończenie budowy konstelacji COSMO-SkyMed Seconda Generazione. W sumie kontrakt wart jest 77 mln euro, z czego Thales Alenia Space Italy otrzyma 66 mln Euro, a Telespazio 11 mln euro. Projekt wchodzi właście w fazę D2/E1, która obejmuje kroki prowadzące do ukończenia budowy drugiego satelity systemu FM-2, wystrzelenie obu pojazdów na orbitę oraz przeprowadzenie walidacji i testów operacyjnych gotowej konstelacji. Pierwszy satelita ma trafić na orbitę w 2018 roku, a drugi rok później. 

Podobnie jak pierwszą generację systemu składającą się z czterech satelitów wystrzelonych na orbitę w latach 2007-2010 COSMO-SkyMed Seconda Generazione zbuduje głównie włoski przemysł. Thales Alenia Space Italy jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za budowę i integrację całego systemu, zarówno segmentu naziemnego, jak i kosmicznego. Telespazio opracuje część lądową, która będzie ulokowana tak jak w przypadku pierwszej generacji w Fucino Space Center, a także będzie odpowiadać za serwis operacyjny. W program zaangażowana jest także korporacja Leonardo. Włoska firma zbuduje sensory wysokości, a także system dystrybucji energii elektrycznej dla satelitów. 

Na mocy umowy z 2014 roku dane pochodzące z wyposażonych w syntetyczną aperturę radarową (SAR) satelitów systemu COSMO-SkyMed Seconda Generazione będzie pozyskiwać Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Stacja odbiorcza systemu P-DUGS (Polish – Defence User Ground Segment) powstaje właśnie w Białobrzegach na północ od Warszawy. Baza osiągnie wstępną gotowość operacyjną w 2017 roku, a pełną w 2020 roku i będzie mogła wspierać pobieranie danych z satelitów prowadzone przez instalacje w Norwegii i we Włoszech. Oprócz Rzymu i Warszawy z systemu COSMO-SkyMed korzysta też Paryż, który nie posiada własnych satelitów SAR. 

Czytaj też: Kosmiczne Oczy Paryża

System COSMO SkyMed to projekt Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI), a w jego finansowaniu biorą także udział Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Republiki Włoch. Dane radarowe z COSMO SkyMed mogą być wykorzystywane nie tylko przez siły zbrojne, ale także przez podmioty cywilne, w zadaniach związanych z ochroną infrastruktury krytycznej, obroną cywilną czy monitoringiem ekologicznym. Satelity systemu prowadzą obserwację Ziemi przez 24 godziny na dobę, z wykorzystaniem radiolokatorów o bardzo wysokiej rozdzielczości pracujących w paśmie X. 

Czytaj też: Polski satelita optoelektroniczny: "wkrótce ogłoszenie konkursu"






Reklama

Komentarze

    Reklama