Czeskie podejście do weterana programu Interkosmos. Fetowanie zamiast pohańbienia

9 marca 2018, 11:30
Praga
Praga. Fot. Aqwis; licencja: CC BY-SA 3.0; źródło: Wikimedia Commons

Czechosłowacki kosmonauta Vladimir Remek razem z 9 innymi kosmonautami otworzył 7 marca w muzeum technicznym w Brnie wystawę „Vladimir Remek - droga do gwiazd", zorganizowaną z okazji 40. rocznicy jego lotu.

Wśród przybyłych do Brna gości byli między innymi Mirosław Hermaszewski, dubler Remka Oldrzich Pelczak i Jurij Romanienko, który spotkał się z Remkiem na pokładzie stacji orbitalnej Salut 6. Byli też pierwsi kosmonauci NRD i Węgier. Aleksiej Gubariew, który poleciał 2 marca 1978 roku z Remkiem w kosmos jako dowódca ich statku Sojuz 28, zmarł w 2015 roku.

Remek był pierwszym kosmonautą z państwa innego niż ZSRR i USA. Czeskie media wielokrotnie w ostatnich dniach przytaczały wypowiedź Wojciecha Jaruzelskiego, że wybór Czechosłowaka do tej roli był „zadośćuczynieniem za interwencję wojsk Układu Warszawskiego”.

"Wystawa prezentuje wydarzenie, gdy dołączyliśmy do kosmicznych gigantów, którzy przeprowadzali badawcze loty kosmiczne. Niektóre badania na stacji orbitalnej Salut prowadzono także pod kierownictwem uczonych czeskich. Na wystawie między innymi można zobaczyć piec podobny do tego, w którym prowadzono doświadczenia z metalami w stanie nieważkości” – powiedział agencji CTK dyrektor brneńskiego muzeum Ivo Sztiepanek.

„Cieszę się, że muzeum przygotowało tę wystawę, ponieważ nie tylko prezentuje historię, ale jest także inspiracją na przyszłość” – powiedział Remek. Zainteresowanie spotkaniem z kosmonautą zaskoczyło organizatorów. Na autograf jedynego Czecha w kosmosie czekały setki miłośników kosmonautyki.

Remek mówił dziennikarzom, że kosmonautyka ma także i obecnie przyszłość, ale stała się twardym biznesem. Według niego daleką perspektywą ludzkości jest ewentualne przesiedlenie się z Ziemi, gdy jej istnienie zacznie dobiegać kresu. „Jesteśmy na początku możliwości latania w bliską przestrzeń kosmiczną, a kiedyś (później) także w daleką" - zaznaczył. Jego zdaniem ludzkość zawsze szukała dróg w dal, na przykład z kontynentu na kontynent lub z wyspy na wyspę.

Ostatnie pięć lat Remek spędził w Moskwie, gdzie był ambasadorem Czech. Po zakończeniu kadencji wrócił do kraju, jest emerytem i nie zamierza podejmować nowej pracy ani działalności politycznej.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
frank
wtorek, 13 marca 2018, 20:41

Po co się wtrącacie w czeskie sprawy? To Czesi decydują co jest fetowaniem, a co pohańbieniem. Nie narzucajcie im swojego chorego punktu widzenia.

Q
niedziela, 11 marca 2018, 11:02

Przykre że autor się nie podpisał. Nie ma zasług które może przykryć hańba uczestnictwa w komunistycznej juncie wojskowej.

antypaskudnik
niedziela, 11 marca 2018, 03:23

Artykuł jest paskudną manipulacją. Hermaszewski nie został zdegradowany za bycie kosmonautą, tylko za bycie członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego Jaruzelskiego

J. I. Jack
sobota, 10 marca 2018, 22:24

Czeski kosmonauta uczestniczył we władzach jakiegoś stanu wojennego w Czechosłowacji? Coś mi umknęło?

alex
sobota, 10 marca 2018, 14:05

Pan Vladimir Remek nie uczestniczył w wojskowym przewrocie, który nawet przez Trybunał w PRL został uznany za nielegalny. Musimy skończyć pobłażać za niegdysiejsze zasługi. Nawet zasłużony gdy popełni przestępstwo powinien odpowiadać jak każdy, w przeciwnym wypadku mamy różne pomroczności jasne i ciocie Zosie.

Czu
piątek, 9 marca 2018, 23:41

\"Dobra zmiana\" w szaleńczym, ślepym natarciu. Żal mi pana Hermaszewskiego.

zły
piątek, 9 marca 2018, 20:16

Ustawa degradacyjna to taki sam cyrk dla ludu jak z pseudo dekomunizacją, która jakoś nie ominęła komunistycznych kacyków będących obecnie w PiS (czy blisko PiS) jak chociażby Piotrowicz, Jasiński, Czabański czy Targalski. Nawet kierowca Macierewicza \"Pan Kazimierz\" uniknie obniżenia emerytury mimo, że w stanie wojennym woził przywódców WRON.

Rewizor
piątek, 9 marca 2018, 16:05

A Vladimir Remek był uczestnikiem Wojskowej Rady wprowadzającej nielegalny stan wojenny w Czechosłowacji??? Chyba raczej nie...

Nesher
piątek, 9 marca 2018, 15:50

Proszę nie używać czeskich nazwisk osób w polskiej transkrypcji, nazwisko zastępcy Remka to Oldřich Pelčák (a nie Pelczak), dyrektorem muzeum w Brnie nie jest Sztiepanek, ale Štepánek. To jest niegodne. Jeśli czeskie media piszą o ludziach z Polski, zawsze używają poprawnej (polskiej) transkrypcji. Na przykład. polskim premierem jest Mateusz Morawiecki, a nie Matyáš Moravecký (transkrypcja czeska). Ale, by być nie tylko negatywnym, jedną interesującą rzeczą. Remek nie został wybrany, ponieważ był najlepszy (Pelčák miał lepsze wyniki w prawie wszystkich testach), ale ponieważ był prawdziwym Czechosłowaciem, jego ojciec był Słowakiem, a matka Czechką, a przede wszystkim jego ojciec był dowódcą lotnictwa czechosłowackiego w tym czasie .

SLAW69
piątek, 9 marca 2018, 15:43

Ale we WRON nie był. Wytłumaczcie dokładnie co to był WRON. Chyba, że macie osobisty interes, żeby nie tłumaczyć.

wojtek
piątek, 9 marca 2018, 15:29

Gdyby Remek zasiadal w czechoslowackiej odmianie \"wrony\", to moze bylaby to porownywalna sytuacja. Hermaszewski mial wybor. Wiele osob go mialo w 81. Wiele osob wybralo wlasciwie, mimo szykan i trudnosci. Hermaszewski myslal, ze jak sie nie bedzie odzywac, to bedzie OK. Nie bylo i wciaz nie jest.

Big Al
piątek, 9 marca 2018, 14:40

Nie przypominam sobie, żeby ów czechosłowacki kosmonauta wprowadzał u siebie stan wojenny. Coś pominąłem?

realista
piątek, 9 marca 2018, 14:14

Tylko czeski kosmonauta nie firmował swoją twarzą stanu wojennego

FeliX
piątek, 9 marca 2018, 13:47

Ruska agentura w Pepikach fetuje swojego kosmonautę, który znany był z tego ,że zarzygał stację a dostał się tam bo był krewnym komunistycznego kacyka. I robią mu wystawę . Pepiki zawsze byli dziwni

JK
piątek, 9 marca 2018, 13:41

Spora manipulacja- Hermaszewski może być zdegradowany nie za lot w kosmos tylko za obecność we WRON-ie. Prawdą jest, że został tam wpisany bez jego wiedzy, dla tego przewidziana jest ścieżka odwoławcza, z której mam nadzieję skorzysta.

Willgraf
piątek, 9 marca 2018, 13:19

w Polsce dopóki koszerni będą udawać Polaków takie normalne akcenty są nadal nienormalne

As
piątek, 9 marca 2018, 13:15

I tak oto nasz Hermaszewski, który w trudnych czasach mówiąc o swoim życiorysie miał odwagę nie pomijać tego co się działo na Wołyniu zostanie zdegradowany.

Kowalskiadam154
piątek, 9 marca 2018, 13:07

Musiał się dobrze zasłużyć w wojsku i na łonie partii że dostąpił zaszczytnego lotu w kosmos razem z radzieckimi towarzyszami