Chiny przetestowały najnowszy pocisk międzykontynentalny?

17 listopada 2017, 11:09
RT-2PM2 Topol-M TEL
Chiński pocisk DF-41 może bazować na rosyjskim Topol-M, Fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia, CC BY 3.0

W publicznym obiegu pojawiły się nieoficjalne doniesienia o niedawnym przeprowadzeniu przez Chiny testu najnowszej wersji ich głównego pocisku międzykontynentalnego, DongFeng-41. Próba mogła mieć miejsce w niedzielę 12 listopada br. na poligonie doświadczalnym w północnej części Chin, na co wskazuje ogłoszone wówczas w tym rejonie tymczasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej. W przypadku potwierdzenia, byłaby to już 8. udana próba tej chińskiej rakiety, mającej w swoim zasięgu rażenia całe terytorium USA.

Jak podają nieoficjalne chińskie źródła, do przeprowadzenia próby z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym DongFeng-41 doszło najprawdopodobniej w dniu 12 listopada br. na poligonie doświadczalnym ulokowanym na pustyni Gobi, w północnej części Chin. Mają o tym świadczyć wprowadzone tam wówczas środki ostrożności, włączając w to ustanowienie nad wyznaczonym rejonem tymczasowej strefy zakazu lotów. Ponadto, miejsce to było już w przeszłości wykorzystywane jako ośrodek prób z rakietami DF-41. Chińskie władze nie odniosły się jak do tej pory do przedstawianych w tej sprawie rewelacji.

Ostatni potwierdzony test z użyciem flagowego chińskiego pocisku ICBM przeprowadzono w kwietniu 2016 roku. Próba zakończyła się pomyślnym wystrzeleniem dwóch próbnych głowic i ulokowaniem ich w celu na obszarze Morza Południowochińskiego. Było to 7. udane odpalenie tego pocisku w całej historii jego testów.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

DF-41 to trójstopniowy pocisk rakietowy na paliwo stałe, odpalany z mobilnych platform kołowych, wzorowanych prawdopodobnie na radzieckim systemie Topol-M. Chiński odpowiednik został po raz pierwszy przetestowany w lipcu 2012 roku. Prace nad jego pozyskaniem rozpoczęto prawdopodobnie jeszcze w 1986 roku. Według nadal nieoficjalnych informacji, system osiągnął pełną operacyjność w sierpniu 2014 roku.

Pocisk DF-41 jest naprowadzany w oparciu o system nawigacji bezwładnościowej, z prawdopodobnym zastosowaniem asekuracji astronomicznej (gwiazdowej) i układu nawigacji satelitarnej. Użyte systemy mają gwarantować chińskiemu pociskowi szacowany współczynnik celności CEP w granicach 100-500 m. DF-41 może przenosić ładunek o wadze 1000 kg, w tym 10 do 12 głowic MIRV, na odległość sięgającą prawdopodobnie 15 000 km.

Na początku tego roku w mediach pojawiły się doniesienia o rozpoczętej dyslokacji pocisków DF-41 na obszarze graniczącej z Rosją prowincji Heilongjiang. Do publicznego obiegu przedostały się m.in. fotografie rakiet przewożonych na platformach kołowych w rejonie północno-wschodnich Chin.

Szerzej: Chińskie rakiety balistyczne przy granicy z Rosją

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.