Reklama

Polska

Astri Polska i Kapitech nadal w Copernicus Relays

Ilustracja: Komisja Europejska
Ilustracja: Komisja Europejska

Firmy Astri Polska i Kapitech uzyskały przedłużenie statusu członka „Copernicus Relays” na następny rok. Raport z dotychczasowych działań prowadzonych przez konsorcjum został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską, która upoważniła je do dalszej promocji programu Copernicus na terenie Polski.

„Copernicus Relays” to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską lokalnym ekspertom z zakresu satelitarnych obserwacji Ziemi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w celu promocji wykorzystania danych pochodzących z serwisów programu Copernicus.

Cieszy nas fakt, że Komisja Europejska doceniła nasze dotychczasowe zaangażowanie w promocję programu Copernicus. W Polsce obserwujemy coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem danych satelitarnych zarówno przez prywatne firmy jak również przez instytucje państwowe i administracje publiczną. Dzięki programowi Copernicus Relays wykorzystanie danych pozyskiwanych za pośrednictwem satelitów obserwacji Ziemi ma szansę zyskać kolejnych zwolenników.

Jacek Mandas, prezes Astri Polska

Zespół satelitarnych obserwacji Ziemi Astri Polska na co dzień korzysta z danych pozyskanych za pośrednictwem satelitów Sentinel dostępnych w ramach inicjatywy Copernicus, dzięki czemu jest w stanie rozmawiać z potencjalnymi nowymi użytkownikami o realnych korzyściach płynących z ich wykorzystania. W ostatnich miesiącach firma promowała dane i serwisy Copernicus na licznych konferencjach o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym, poświęconych różnym dziedzinom, takim jak: górnictwo, zarządzanie kryzysowe, przemysł morski.

W ramach programu „Copernicus Relays” konsorcjum firm Astri Polska i Kapitech organizuje i wspiera inicjatywy Hackathonów, podczas których pomaga uczestnikom wykorzystywać dane pozyskane z satelitów obserwacji Ziemi. Jako przykład tego typu inicjatyw można wymienić #EOvation City of Future, którego uczestnicy szukali rozwiązań w oparciu o satelitarne obserwacje Ziemi w kontekście wyzwań stawianych przez współczesne miasta czy ubiegłotygodniowy Warsaw Climathon Challange poświęcony sposobom zmniejszenia ilości smogu i zanieczyszczeń powietrza w Warszawie. Podczas tego ostatniego, jeden z zespołów zaprezentował możliwości wykorzystania zobrazowań satelitarnych w celu identyfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach. Jeszcze w tym roku konsorcjum zorganizuje warsztaty, w ramach których przybliży wszystkim uczestnikom programu Copernicus podstawy wykorzystania oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej służącego do przetwarzania danych pochodzących z satelitów obserwacji Ziemi - „ESA SNAP”.

Copernicus jest programem Unii Europejskiej, koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi, pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ. Serwisy dostarczają użytkownikom wiarygodnych i precyzyjnych informacji w sześciu głównych obszarach tematycznych: monitorowanie środowiska lądowego (Land Monitoring), monitorowanie środowiska morskiego (Marine Environment Monitoring), monitorowanie stanu atmosfery (Atmosphere Monitoring), sytuacje kryzysowe (Emergency Management), bezpieczeństwo (Security) oraz zmiany klimatu (Climate Change).

Reklama

Komentarze

    Reklama