Tajny satelita rządu USA za miliardy dolarów stracony?

Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:31 Zuma

W poniedziałek 8 stycznia rakieta Falcon 9 koncernu Elona Muska wyniosła w przestrzeń kosmiczną nieznanego przeznaczenia ładunek „Zuma”, na użytek jednej z rządowych agencji Stanów Zjednoczonych. Doniesienia medialne wskazują, że ten nieznanego przeznaczenia satelita mógł zostać stracony. Jako przyczynę niepowodzenia misji wskazuje się, że być może nie doszło do separacji Zumy od górnego stopnia rakiety nośnej.

Falcon 9  z satelitą Zuma na pokładzie wystartował w poniedziałek 8 stycznia 2018 r. o godzinie 02:00 CET z bazy Sił Powietrznych USA na Przylądku Canaveral.  Transmisja na żywo i komentarz zostały przerwane po około pięciu minutach od startu, ze względu na ściśle tajny charakter misji. Stąd, śledzący lot internauci nie mogli już dokładnie prześledzić aktywności górnego stopnia Falcona. Wiadomo, że początkowe etapy lotu przebiegły pomyślnie, a także lądowanie pierwszego członu systemu nośnego, po wykonaniu przezeń zadania, zakończyło się sukcesem.

O satelicie od samego początku do wiadomości publicznej podano jedynie bardzo skąpe informacje. Wiadomo, że urządzenie zostało wyprodukowane przez firmę Northrop Grumman dla rządu USA, i miało trafić na niską orbitę okołoziemską. Nie wiadomo natomiast, której rządowej agencji miał podlegać Zuma.

W ciągu doby po wystrzeleniu pojazdu SpaceX w amerykańskich mediach pojawiło się szereg spekulacji, że w istocie misja zakończyła się porażką, a tajemniczy ładunek został utracony. Najczęściej powtarzana wersja mówi przy tym, że powodem niepowodzenia był fakt, że Zuma nie oddzielił się od górnego członu rakiety nośnej. W zaistniałej sytuacji górny stopień Falcona miałby ściągnąć satelitę z powrotem w gęste warstwy atmosfery. W efekcie transportowany ładunek spłonął, być może rozpadł się na części, a jego resztki podróż zakończyły w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Pojawiają się też inne domysły – np. że Zuma znalazł się na orbicie po prawidłowym oddzieleniu się od segmentu rakiety, jednak satelita pozostał zupełnie nieaktywny. W sieci pojawiły się doniesienia, że satelita został odnotowany w katalogu NORAD (North American Aerospace Defense Command) pod oznaczeniem „USA 280”. Wzmianka w bazie NORAD wskazuje, że teoretycznie obiekt wykonał co najmniej jedno okrążenie po orbicie wokół Ziemi. Na tej podstawie nie można natomiast stwierdzić, czy Zuma dalej znajduje się w przestrzeni kosmicznej.

Górny stopień Falcona 9 zaprogramowany był tak, by wykonać 1,5 obiegu wokół planety, a następnie dokonać deorbitacji. Ta sekwencja zdarzeń musiała nastąpić niezależnie od tego, czy wcześniej doszło do pomyślnej separacji ładunku. Scenariusz, że Zuma spłonął w atmosferze razem z częścią rakiety nośnej jest więc możliwy. Póki co jednak los ładunku pozostaje nieznany, a władze USA nie zajęły w tej sprawie żadnego oficjalnego stanowiska. Ze względu na tajny charakter misji komentarza odmówili też przedstawiciele producenta satelity, przedsiębiorstwa Northrop Grumman. SpaceX potwierdził jedynie, że według ich danych podczas poniedziałkowego startu rakieta Falcon 9 zadziałała prawidłowo.

„Wall Street Journal” informuje, jakoby odbył się briefing dla decydentów z Senatu i Izby Reprezentantów, podczas którego oficjele zostali poinformowani o przebiegu nieudanej misji rządowego satelity. Zdaniem dziennikarzy tego medium, wartość Zumy była liczona w „miliardach USD”.

Wystrzelenie Zumy, pierwotnie planowane na listopad 2017 r., było kilkakrotnie przekładane. Przyczyną jednego z opóźnień były problemy z odrzuceniem osłony aerodynamicznej, która chroni ładunek na początku lotu, podczas przedzieranie się przez gęste atmosfery. Jednak według informacji podanych przez SpaceX podczas startu 8 grudnia osłona została odrzucona bez kłopotu.

Zagadkowy satelita Zuma stanowił dopiero trzeci ładunek związany z bezpieczeństwem narodowym USA, którego wyniesieniem zajęła się firma SpaceX. Wcześniej koncern Elona Muska dokonał tego przy okazji wystrzelenia satelity rozpoznawczego NROL-76 oraz bezzałogowego wahadłowca Boeing X-37B.

Czytaj też: SpaceX wysłał w kosmos tajny ładunek dla rządu USA [WIDEO]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

112 komentarzy

Wojciech Poniedziałek, 15 Stycznia 2018, 22:20
Niezła ściema. Tak się utajnia misje :-)
gh_czy_to_rosja Piątek, 12 Stycznia 2018, 12:52
Pierwsza ofiara Rosji?

Tajemnica otaczająca misję rakiety Zuma i jej fiasko może rodzić spekulacje. Nawet o celowym zniszczeniu tajnego kosmicznego obiektu rządu USA.

Parę dni przed próbą wystrzelenia Zumy agencja prasowa Interfax napisała, że wkrótce rosyjska armia otrzyma broń umożliwiającą unieszkodliwianie satelitów z Ziemi . „Jeden z tych projektów nazywa się Tirada-2. Prace konstrukcyjne i doświadczalne nad nim rozpoczęły się już w 2001 r.” – powiedział agencji Interfax rozmówca z rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. O pracach nad ofensywnym systemem niszczenia satelitów w listopadzie zeszłego roku rosyjską prasę informowali też przedstawiciele jednej z rosyjskich firm zbrojeniowych.
uze Dzisiaj, 16 Stycznia, 15:27
Gdyby to co piszesz zawierało choć ziarno prawdy, to pewne byłoby że jeden z rosyjskich satelitów, obecnych lub kolejnych szybko dokonałby żywota. USA posiada zdolności niszczenia obiektów w kosmosie (i nie musi z utęsknieniem czekać na dostarczenie takiej broni), podobnie zresztą Chiny. Taka prowokacja ze strony Rosji spotkałaby się z kontrakcją na którą Moskwy nie stać.
fan_club_Daviena Piątek, 12 Stycznia 2018, 12:48
Cytuję za agencją Bloomberg:
_________
Tajna katastrofa

Ale następnego dnia było już jasne, że Zumy nie ma na orbicie. Dziennik „The Wall Street Journal” i agencja Bloomberga, powołując się na anonimowe źródła w Kongresie USA, napisały, że po starcie pojawiły się problemy z drugim stopniem rakiety i Zuma zaginęła w Kosmosie albo spłonęła w gęstych warstwach atmosfery.

Co się faktycznie stało – nie wiadomo. Komentując doniesienia o fiasku wystrzelenia Zumy, prezydent SpaceX Gwynne Shotwell stwierdziła, że rakieta Falcon 9 wykonała wszystko prawidłowo i sugestie, że było inaczej, są „całkowicie fałszywe”.

Firma Northrop Grumman, która wyprodukowała tajemniczą Zumę, nabrała zaś wody w usta. Stwierdziła, że nie może skomentować doniesień o fiasku misji, bo została ona objęta tajemnicą.
------------ koniec cytatu więcej do odnalezienia dziś w necie,
Davien Dzisiaj, 16 Stycznia, 9:44
Czyli jak zwykle, zero dowodów, anonimowe żródło, a oczywiście satelita zarejestrowany jako USA 280 to kolejkny zwid? Byle tak dalej:))
Sebulba Poniedziałek, 15 Stycznia 2018, 17:11
"... zaginęła w Kosmosie ..." ot cała rzetelność tych śmiesznych gazet.
Drugi stopień Falcona dokonał deorbitacji zgodnie z planem co jest potwierdzone zdjęciami w związku z tym nie miał by kto nadać Zumie drugiej prędkości kosmicznej niezbędnej do "zaginięcia w kosmosie".
Albo spłonęła w atmosferze albo jest na orbicie wokół Ziemi innych możliwości nie ma.
fgh Piątek, 12 Stycznia 2018, 11:51
Sądząc po stopniu utajnienia czym wogóle był ten satelita, to równie dobrze on tam działać w najlepsze, a informacje o zniszczeniu to zwykła zmyłka żeby ludzie zapomnieli to tym satelicie i nie zadawali pytań.
Sebulba Piątek, 12 Stycznia 2018, 10:05
Najbardziej trafny jest komentarz Matta Descha (CEO Iridium):
"this is a typical industry smear job on the "upstart" trying to disrupt the launch industry. @SpaceX didn't have a failure, Northrup Grumman did. Notice that no one in the media is interested in that story. SpaceX will pay the price as the one some will try to bring low."
wbgrb Środa, 10 Stycznia 2018, 22:35
Normalnie żeby coś się dowiedzieć trzeba czytać jednocześnie portale amerykańskie chińskie, ruskie itd.kłamstwa na kłamstwach podpierane kłamstwami, gorzej niż w PRL. W PRLu przynajmniej było wiadomo czego słuchać i kto bardziej kłamie. Jedyny postęp to translacja - reszta to ściemki. Swoją drogą to ciekawe, że z USS Fitzgerald zderzył się AXC Crystal, a z Sanchi zderzył się CF Crystal... Dziwne.
rre Środa, 10 Stycznia 2018, 20:50
Najbardziej tajna, to taka że jej nie było. Możliwe, ze satelita spełnia wszystkie wymagania, ale przeciwnicy niech myślą. że nie działa.
muminek Środa, 10 Stycznia 2018, 13:34
Dostaną następne zlecenie - misja się udała ... nie dostaną - znaczy się spadł ...
Patcolo Środa, 10 Stycznia 2018, 11:24
Taaaaa a świstak siedzi i zawija w te papierka
Sebulba Środa, 10 Stycznia 2018, 10:56
"Dyrektor operacyjna SpaceX, Gwynne Shotwell, poinformowała, że po dokładnym przejrzeniu wszystkich danych spływających z rakiety firma jest pewna, że Falcon 9 wykonał swoje zadanie poprawnie. Gdyby w przyszłości okazało się, że mogły wystąpić jakieś problemy z rakietą, SpaceX niezwłocznie o tym poinformuje. Na ten moment jakiekolwiek informacje sugerujące coś przeciwnego należy kategorycznie uznać za fałszywe. Ze względu na tajny charakter ładunku, firma nie może podać żadnych dodatkowych informacji. W związku z tym, że nie wykryto żadnych problemów z rakietą, SpaceX przygotowuje się obecnie do testu statycznego Falcona Heavy i misji z satelitą SES-16/GovSat-1, która została zaplanowana na koniec stycznia.

Obiekt, prawdopodobnie będący satelitą Zuma, został skatalogowany przez USSTRATCOM (jedno z dowództw operacyjnych Departamentu Obrony USA) jako USA 280, co oznacza, że przynajmniej przez jakiś czas znajdował się na orbicie. Nie zostały podane szczegóły dotyczące orbity, co jest standardową praktyką w przypadku tajnych satelitów. Drugi stopień Falcona 9 został natomiast z dużym prawdopodobieństwem zaobserwowany z terenu Sudanu, w trakcie deorbitacji po ponad dwóch godzinach od startu. Deorbitacja w tym miejscu i czasie jest zgodna z opublikowanymi przed startem ostrzeżeniami dla ruchu morskiego i lotniczego. Sugeruje to, że drugi stopień dotarł na orbitę zgodnie z planem, natomiast wciąż nie wyklucza to problemów z separacją."
wreg Środa, 10 Stycznia 2018, 8:49
Jak się czyta takie komentarze to ręce opadają... Jest całkiem prawdopodobne, że być może to jest dezinformacja "ups. satelita się >>zepsuł<<, widzicie? Tam niczego nie ma, jest kupa złomu" To pewnie na wypadek, aby astronomowie amatorzy nie próbowali go wyśledzić z ziemi jak to się ma za każdym razem w przypadku X-37 - po co sledzić coś, czego oficjalnie "nie ma" ?
OnlyTrue Środa, 10 Stycznia 2018, 19:23
Mądrze mówisz. Mam takie samo zdanie
bender Środa, 10 Stycznia 2018, 11:30
Dobry pomysł z tymi amatorami, tylko to może potrwać kilka tygodni zanim go wyśledzą. W każdym razie nic nie słychać o zmianie planów startowych SpaceX czy Kennedy Space Center, nic nie słychać o żadnym dochodzeniu, 2 człon wszedł planowo w atmosferę, a przecież można go było potrzymać na orbicie i popróbować uwolnić uwieziony ładunek, a Space-Track skatalogował Zumę jako działającego satelitę, który nie powrócił w atmosferę (tylko bez danych dotyczących orbity).
grew Środa, 10 Stycznia 2018, 10:03
Co ci astronom ma wysledzieć, jesli urządzenie nie wchodzi na orbite a automatycznie z niej spada razem z resztą modułu. Rece opadają na to jak ludziom nie chce sie czytać ze zrozumieniem ... Dociera, satelita nie wszedł na orbite tylko z niej natychmiast spadł, jak sobie wyobrażasz astronoma śledzącego taki przypadek, kiedy nie podano nawet trasy rakiety i nie podano na jaka orbite jest ustawiony ... Litości ... Myślec trochę !
Sebulba Czwartek, 11 Stycznia 2018, 15:30
Ja to natomiast jestem ciekaw jak Ty sobie wyobrażasz "spadnięcie z orbity".
grew Czwartek, 11 Stycznia 2018, 20:24
Tak samo jak Ty zejście z orbity.
grew Środa, 10 Stycznia 2018, 10:02
Co ci astronom ma wysledzieć, jesli urządzenie nie wchodzi na orbite a automatycznie z niej spada razem z resztą modułu. Rece opadają na to jak ludziom nie chce sie czytać ze zrozumieniem ... Dociera, satelita nie wszedł na orbite tylko z niej natychmiast spadł, jak sobie wyobrażasz astronoma śledzącego taki przypadek, kiedy nie podano nawet trasy rakiety i nie podano na jaka orbite jest ustawiony ... Litości ... Myślec trochę !
Orsza 1514 Środa, 10 Stycznia 2018, 7:48
Jest jedna różnica Usa i Muska stać na to.
Ewoeranza Środa, 10 Stycznia 2018, 6:38
Skoro super tajny, to nieoficjalna plotka o utracie ładunku jest jak najbardziej na miejscu.
Polak Duży Wtorek, 09 Stycznia 2018, 22:25
Wystarczy zobaczyć listę lotów w kosmos aby się przekonać, że amerykanie są zacofanymi tępakami. Przodowali dopóki mieli w swoich centrach badawczych naukowców porwanych po II wś z Niemiec. Ale ci ludzie już nie żyją a amerykańska myśl techniczna zaginęła zupełnie, wraz z przeniesieniem produkcji do Chin. Ile to już promów i rakiet spaliło się jankesom podczas startów w kosmos? Ano wszystkie bez wyjątku w ciągu ostatnich kilku lat.
Sebulba Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:39
To w Olgino macie taką listę? Rzeczywiście kosmos.
magazynier Wtorek, 09 Stycznia 2018, 21:45
To wojny z Koreą w tej połowie roku nie będzie?
Załamane USA Wtorek, 09 Stycznia 2018, 21:44
Oj popiskują, popiskują wielbiciele "chłopców od krów" zza wielkiej wody bo jakżeż to tym "wyjątkowym" i najmądrzejszym we wszystkim co robią coś mogło nie wyjść. To dla tego towarzystwa "niewyobrażalne". Fakty niestety są jak widać "brutalne" bez względu co Tu będzie bełkotał "Davien" i jego "przyboczni".
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:28
Jest takie stare mądre polskie powiedzenie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą".
Czytając co poniektóre wpisy można stwierdzić, że nic nie straciło ze swojej aktualności.
Jak zwykle nader aktywne jest tzw. kółko wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)
Kiks Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:30
Załamane? Czym? Oni przynajmniej mają pieniądze. Zresztą ładunek i tak był ubezpieczony.
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:21
Te'Fakty" panie bełkot to tylko czyjaś dywagację nie poparte nawet cieniem dowodu więc daruj sobie kolejna wtope:)
Zbrozło Wtorek, 09 Stycznia 2018, 21:22
Tajny jak ... skoro wszyscy wiedzą... Albo podpucha, niby nie działa itd zeby uciąć spekulacje atu psikus, smiga jak nic
orbiter Wtorek, 09 Stycznia 2018, 20:27
Putin przy wieczerzy - ogłosił Światu iż ameryka utraciła majatek w przestworzach ? Satelity rosji ujawniły a sputnik i RT nadaja alfabetem morsa !!!!!!
LL Wtorek, 09 Stycznia 2018, 20:03
Ta rakieta może wynieść do 13 ton na LEO, a więc satelita był nie byle jaki. Może jakaś broń?
Sebulba Wtorek, 09 Stycznia 2018, 18:36
Warto dodać, że satelita był "pakowany" przez Northrop Grummana w jego zakładzie a nie przez Spacex (ponoć technicy SpaceX nie mieli w ogóle dostępu). Są zdjęcia wykonane przez pilota pokazujące deorbitację drugiego członu co wskazuje na osiągnięcie orbity. Obiekt pojawił się również w bazie NORAD co też oznacza, że raczej trafił na orbitę.
Plotki o utraceniu ładunku mają nieznane źródło więc możliwe że to celowa dezinformacje, prawdy możemy się nigdy nie dowiedzieć.
gosc Sobota, 13 Stycznia 2018, 15:45
a moze wpis w baze to zmylka?
John Środa, 10 Stycznia 2018, 10:09
Jakie nieznane źródło, źródło jest znane to Wall Street Journal
Sebulba Czwartek, 11 Stycznia 2018, 15:33
A Wall Street Journal to skąd to wie? Z nieznanego anonimowego źródła.
kamyk Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:48
Jak podało Radio Moskwa opuszczona i nieużywana stacja kosmiczna Mir wchodząc w atmosfere Ziemi wpadła do oceanu atlantyckiego. Jej ostatnim nadanym sygnałem było: "Zeszłam na zadana głębokość. Podejmuje wykonanie zadania"
inside job Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:53
Zasłona dymna. Nice try.
spekulant Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:05
No to jak w Rosji: rakieta działa, ale ostatni człon - "holownik" kosmiczny Fregat ciągle ma jakieś problemy... Jest całkiem możliwe, że prywatnej firmy nie wtajemniczono w orbitę ładunku i ostatni człon oprogramowali wojskowi programowali sami z widocznymi rezultatami...
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:32
Rosja w 2017 roku miała jedną wpadkę, Usa zaczęło 2018 rok od wpadki.
pp Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:28
Chyba , że jest podobnie jak z Kosmos 2499

Po dotarciu na założoną orbitę trzeci stopień rakiety Briz-KM uwolnił nie tylko trzy spodziewane satelity, ale też czwarty, niezidentyfikowany obiekt. Wojsko USA, śledzące i podające informacje na temat wszystkiego, co znajdzie się na orbicie, sklasyfikowało dodatkowy przedmiot jako "śmieć", czyli odrzuconą i zużytą część rakiety. "Obiekt numer cztery" nie wzbudził większego zainteresowania. Dużym zaskoczeniem było więc to, że w maju 2014 roku władze Rosji formalnie poinformowały ONZ, iż rakieta Rokot odpalona w grudniu roku poprzedniego wyniosła na orbitę nie trzy, ale cztery satelity. Tajemniczego dodatkowego "pasażera" określono jako Kosmos-2491 ("Kosmos" jest uniwersalną nazwą dla wszystkich rosyjskich satelitów wojskowych). (http://www.tvn24.pl)
johan Wtorek, 09 Stycznia 2018, 15:40
To już koniec Maska. Tandeciarz nie wizjoner. Do tego kłamał przez 24 godziny.
Sebulba Wtorek, 09 Stycznia 2018, 18:25
Gdyby wszyscy robili taką tandetę jak on to byśmy byli o dekady do przodu w rozwoju technologicznym.
sceptyczny Środa, 10 Stycznia 2018, 11:56
Ale to co proponuje SpaceX to było już proponowane w latach 60-tych ubiegłego wieku. Co zaś do wielokrotnego wykorzystania rakiet, to SpaceX oficjalnie przyznało, że daje do najwyżej 10% oszczędność, czyli nie powala i też w latach 60 ubiegłego wieku było proponowane.
Sebulba Czwartek, 11 Stycznia 2018, 15:38
Proponować jedne a zrobić drugie.
10% to dają obecnie rabatu dla klientów decydujących się na używany booster a nie że takie są oszczędności. Porównaj sobie chociażby koszty wystrzelenia znacznie mniejszych rakiet przez ULA, Roskosmos czy Ariane to zobaczysz różnicę.
Davien Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:48
Tia jasne, tylko ze jak na razie to tylko spekulacje bez cienia dowodu, ale jak zwykle...
inwestor na Wall Street Środa, 10 Stycznia 2018, 20:12
Davien dziecko, jak umiesz czytać, to przeczytaj artykuł w Wall Street Journal. Jak nie znasz angielskiego użyj Google Chrome i więcej nie kompromituj się. Wall Street Journal nie publikuje bzdur, to gazeta dla inwestorów którzy kupili akcje (jeżeli wiesz co to są akcje notowane na rynku regulowanym) koncernu który zbudował tą nieszczęsną rakietę.
Sebulba Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:43
Akcje tego "nieszczęsnego" koncernu nie są w obrocie publicznym i nie są notowane na giełdzie.
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:32
dziecko WSJ twierdzi ze to przypuszczenia i powołuje się na dwóch anonimowych urzędników więc naprawdę sam naucz się czytac po angielsku zamiast zmyslac na potęgę:)
muminek Czwartek, 11 Stycznia 2018, 12:28
Panie inwestorze giełdowy na Wall Street ... nie wiem jak z Pana angielskim - ale wie Pan Inwestor kto integrował tego satelitę z 2 stopniem rakiety ?? może to skutek używania Googla do tłumaczenia z angielskiego ??
muminkowa Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:04
a co to zmienia ? czyja rakieta leciała ?
muminek Piątek, 12 Stycznia 2018, 10:17
Udajesz - czy naprawdę nie rozumiesz ?????? obawiam się że naprawdę więc ... ewentualna awaria nie dotyczyła tego że drugi człon eksplodował/nie wszedł na orbitę - ale tego że nie oddzielił się od niego ładunek ... różnica jest tak że jeżeli nie Ty integrowałeś ładunek z drugim członem rakiety bo był tajny - to nie Ty odpowiadasz za to że się od niej nie oddzielił - tylko ten co to montował ... nie wiem czy pomogłem :-(
xd Środa, 10 Stycznia 2018, 7:45
nie dajesz wiary amerykańskiej gazecie i to po raz kolejny
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:25
A gdzie panie xd WSJ twierdzi ze lot się nie udał?? Jedynie snuja przypuszczenia powołujac się na dwóch niezidentyfikowanych urzędników. Może pomyśl dziecko zamiast ...
dr Dobra Rada Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:41
"Może pomyśl dziecko"... Najlepiej sam zacznij stosować się do własnych rad...
Nie marnuj swojej energii na pokazowe zachowania, gdy możesz skierować tą samą energię do swojego wnętrza. To pozwoli skupić się na budowaniu wewnętrznej relacji z samym sobą...
Davien Piątek, 12 Stycznia 2018, 18:11
Panie doktorek, moze juz skończ samemu cos wymyslac bo stanowczo przekracza to twój poziom i poczekaj na gotowiec. Mniej sie zbłażnisz:)
szczerze rozbawiony Dzisiaj, 16 Stycznia, 16:14
Jest takie mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą".
Na forum Space24 (i nie tylko) robią to regularnie, coraz bardziej sfrustrowani komentatorzy z tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji.
Szczególnie celuje w tym, jak można to delikatnie nazwać, pewien forumowy "rozbawiacz"... ;-)
A tak przy okazji, to faktycznie warto byłoby, gdyby skorzystał z dobrej rady i przestał kompromitować się swoimi żałosnymi wpisami... ;-)
tak tylko.... uważam Wtorek, 09 Stycznia 2018, 18:28
@Davien
Insynuowałeś o utracie przez FR połowy stanu Su-3* w Syrii. Obecnie w przypadku kompletnie nieudanego kolejnego startu rakiety made in USA skomlesz o "dowodach", szczerze, to jest żałosne
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:23
Może jakis dowód panie tak tylko przedstawic zamiast płakać? Jakos nawet WSJ nie twierdził ze start się nie udał tylko cos tam przypuszczają wiec takiej wtopy dawno nie miałeś
PS SpaceX twierdzi że lot przebiegał prawidłowo wiec...
bender Środa, 10 Stycznia 2018, 11:07
Bez względu na to jak bardzo chciałbyś żeby Amerykanom powinęła się noga (ciekawe dlaczego BTW), to na razie nie ma potwierdzonych informacji, że misja zakończyła się fiaskiem. Sugeruję, żebyś poczekał z otwieraniem szampana.
Rain Wtorek, 09 Stycznia 2018, 15:31
Wszystkie tajne satelity nie trafiły na swoją orbitę.
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 15:30
Najnowsze informacje sugerują, że Zuma został umieszczony na właściwej orbicie, ale wygodniej było poinformować o fiasku misji. Temat wtedy zamknięty a Zuma sobie spokojnie działa.
gts Wtorek, 09 Stycznia 2018, 18:09
Tu sie zgodze z toba. Dziennikarze rozpetali burze w nadziei ze ktos sie chocby w malym stopniu wygada sie na temat satelity. NG to nie jakas byle firemka typu LM (ovzywiscie to sarkazm) co mozna jej wykrasc plany calego projektu jak w przypadku LM. Niektorzy dostaja skretu kiszek zeby sie tylko dowiedziec czegos na temat tak tajnych projektow.
gh_nie_podszywaj_się_pod_nicki Środa, 10 Stycznia 2018, 10:13
owszem zgadza się ale odpowiadasz @gh czyli kolejnym hejtem na tej stronie a nie @yaro, satelity nie ma na orbicie a jego szczątki są w Oceanie Atlantyckim -- ciekawe czy jakas łódź podwodna albo może jakis statek badawszy nie pojawi sie w trym rejonie w celu wyłowienia szczątków ...
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:34
A może jakis dowód panie jasnowidz? Czy jak zwykle zmyslanie bez cienia dowodu?
Satelita zastał zarejestrowany na orbicie jako USA 280 wiec takiej wpadki ci chyba nie darują:)
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:27
Rosjanie podali, ze ich systemy dalekiego rozpoznania zarejestrowały upadek satelity do Atlantyku. Także nie siej dezinformacji graniczacej z teoriami spiskowymi. Ta misja po prostu nie wyszła!
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:27
Mówisz o tym Sojuzie co zaliczył wodowanie przed czasem?? Jak nie to może przedstaw jakis dowód swoich teorii. Tylko prosze nie kolejny screen z gry komputerowej jak w Rosji mają w zwyczaju:)
tak pytam... Czwartek, 11 Stycznia 2018, 22:44
Davien: "prosze nie kolejny screen z gry komputerowej"
rosyjski MON: "proszę tylko nie podawać mi tu screenów z gier wideo"...
Czy to tylko przypadkowa zbieżność słownictwa, a może jednak to efekt pracy zespołowej?
Davien Piątek, 12 Stycznia 2018, 18:14
Tak pytam: To juz w Olgino nie poinformowali was o wpadce MO FR ze screenami z gry komputerowej w ostatnim czasie:)) I to nie pierwszy raz, Rosja akurat z tego słynie jak i z totalnej nieudolności przy tych próbach:)
tak pytam... Dzisiaj, 16 Stycznia, 16:23
Naprawdę aż tak nieudolnieudajesz, że nie zrozumiałeś mojej poprzedniej wypowiedzi, czy faktycznie jest już aż tak źle z pewną funkcją?
Jeżeli zaś chodzi o totalną nieudolność, to wykazują się nią Stany Zjednoczone na Bliskim Wschodzie i nie tylko...
Kompromitację polityki amerykańskiej dostrzegają już nawet sojusznicy USA...
Jednak nie dotarło to jeszcze do tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji, które aktywnie działa na forum Space24 i nie tylko...
Zrozumiałeś? Zadamne pytania z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne...
Dan Wtorek, 09 Stycznia 2018, 15:19
Ciekawa informacja.

Z tego ciągu doniesień wynika, że USA wystrzeliło satelitę w technologii stealth.
Narracja o nieoddzieleniu się od górnego członu rakiety przecina spekulacje, jakie by się pojawiły gdyby po udanym starcie rakiety na orbicie nie znalazł się żaden nowy satelita.

Pytanie pozostaje, czy jest to satelita obserwacyjny, czy bojowy - mający np. po cichu niszczyć wrogie satelity.
ubaw Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:07
A później fotki tych "niewidzialnych" satelitów publikują Rosjanie, co z zupełnie nie znanych mi powodów powoduje protesty USA (jakie prawo zabrania publikowania fotek satelitów na orbicie)?
chateaux Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:47
Fotki jak te screeny z gier?
xd Środa, 10 Stycznia 2018, 7:46
następny
Bartek Wtorek, 09 Stycznia 2018, 19:48
No tak tak.. wiadome.. kiedy US coś nie pyknie to propaganda.. nie widzę różnicy, między tymi z kremla a waszyngtonu
bender Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:46
Jesteś ślepy?
antychateaux Wtorek, 09 Stycznia 2018, 18:45
Nie - jak te z Syrii sprzed miesiąca przedstawiające "katastrofę rosyjskiego Mi-24" czyli... płonącego AH-64...
fan_club_Daviena Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:31
Tak @Davien publikują fotki i im jeszcze do śmiechu obnażać tę supertechnikę.
mm Wtorek, 09 Stycznia 2018, 15:05
Tyle miliardów $ w błoto, a można było dać Izraelowi.
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:56
stracony stracony wpadł do oceanu atlantyckiego ....
-----
Początkowo informowano, że tajny satelita znalazł się na zaplanowanej, niskiej orbicie okołoziemskiej. Później okazało się, że najprawdopodobniej nie udało mu się oddzielić od drugiego stopnia rakiety. W efekcie satelita wraz z nim wpadł do wód Atlantyku.
-------------
Ładnie sie rok zaczął dla Space X. Jak się okazuje nie tylko rosyjskie "graty" zawodzą ale i amerykańska super technika też!
Davien Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:49
Tia, a masz jakis dowód na te fantazje, bo w przypadku rosyjskiego startu było ich az nadto( ponad 15):)
szczerze rozbawiony Środa, 10 Stycznia 2018, 18:48
Każdy kolejny wpis, to kolejna kompromitacja i stało się to już wręcz regułą,... ;-)
Zapamiętaj sobie, o ile oczywiście potrafisz, że wyświechtane slogany antyrosyjskiej propagandy nie są w stanie przesłonić ewidentnych braków w zakresie nawet elementarnej wiedzy z dziedziny technologii kosmicznych i nie tylko... ;-)
PS.
Może przynajmniej dowiedziałeś się już, ile odbyło się startów w ramach programu Sojuz?
Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne... ;-)
Davien Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:37
Rozbawiony, daruj sobie te swoje przemyslenia i poczekaj na gotowiec to coś moze z sensem napiszesz bo jak sam próbujesz wymyslić,,, Kiedys jeszcze sie z toba dało podyskutować, ale tak sie stoczyć jak to zrobiłeś...
nad wyraz rozbawiony Sobota, 13 Stycznia 2018, 16:31
Przynajmniej dla mnie przemyślenia nie stanowią terminu abstrakcyjnego... ;-)
Jednak to smutna prawda, że bez screen'ów jesteś zupełnie bezradny... ;-)
W kwestii prowadzenia dyskusji, to zapamiętaj sobie, że nie zasąpi jej samo wklejanie wyświechtanych propagandowych sloganów, ani stosowanie zgranych chwytów socjotechnicznych... ;-)
Zrozumiałeś? Pytanie należy potraktować jako retoryczne...
PS.
Wracając do meritum, to stan amerykańskich techonogii kosmicznych jest równie żałosny, jak poziom wypowiedzi fanboy'ów made in USA... ;-)
szczerze rozbawiony Piątek, 12 Stycznia 2018, 15:17
Davien, jednak nie potrafisz wznieść się na poziom inny, niż jak to można możliwie delikatnie okreśić - denny.
Staram się jednak być nadal wyrozumiały i to nawet bardzo, gdyż domyślam się, że powodem tego jest stan pogłębiającej się frustracji.
Coraz częściej próbujesz swoich sił w pracy zespołowej, ale powinieneś zmienić jej metody lub skład tzw. grupy wzajemnej adoracji w propagandowej akcji.
Widzę jednak, że przynajmniej starasz się, o czym może świadczyć fakt, że nie zawsze wklejasz swoje "firmowe" emotikony... ;-)
PS.
Poczekajmy teraz spokojnie na rozpoczęcie misji NROL-47 z Vandenberg AFB SLC-6...
Davien Dzisiaj, 16 Stycznia, 9:48
Rozbawiony, naprawdę powinieneś darowac sobie wymyslanie samemu czegokolwiek bo tylko sie osmieszasz razez ze swoimi kumplami z Olgino:) Skąd oni biora takie beztalencia jak ty:)
PS NROL-47 ma sie calkiem dobrze i lata sobie na orbicie podobnie jak ZUMA, czego o nurkującym w morzu Sojuzie powiedziec nie mozna:) Jak to was tam musi wkurzać że nawet satelity wystrzelic juz Rosja nie umie:)
nad wyraz rozbawiony Dzisiaj, 16 Stycznia, 16:37
Faktycznie to musi być wielce frustrujące, szczególnie dla pewnego fanboya z tzw. Kólka wzajemnej adoracj w propagandowej akcji, że amerykański narodowy program kosmiczny praktycznie nie istnieje.
Pentagon i tajne agencje rządowe USA muszą przy umieszczaniu satelitów szpiegowskich korzystać z usług prywatnych przedsiębiorstw.
O samodzielnym wysyłaniu amerykańskich astronautów w Kosmos, to wielce prawdopodobne, że w NASA już o tym zupełnie zapomnieli...
Amerykanie w akcie desperacji mogą przecież wziąć przykład z Angoli i poprosić Rosję o pomoc w umieszczaniu cywilnych satelitów na orbicie okołoziemskiej.
Jeżeli wspomniałeś o misji kosmicznej Sojuza, to przypadkowo zapewne zapomniałeś o amerykańskich satelitach, które również miał na swoim pokładzie...
W związku z powyższym proponuję, żebyś lepiej przygotowywał się do dyskusji na forum Space24 (I nie tylko), gdyż kompromitujesz się coraz bardzie, a co gorsze zdajesz się nawet tego nie dostrzegać... ;-)
gnago Środa, 10 Stycznia 2018, 9:05
przeczytaj ze zrozumieniem, pomyśl jeszcze raz i odpowiedz na post ,a nie swoje mysli.
Yaro pisał o 2018, a ty ... zbłaźniłeś się swa odpowiedzią
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:29
gnago, ja wiem o czym fantazjuje Yaro nie mając nawet cienia dowodu, ale ze jego bajki popierasz? To moze ty przedstaw jakis dowód poza teoriami WSJ? Czekam. I na prawde nie mnóz postów by sobie konto nabijac:)
gnago Środa, 10 Stycznia 2018, 9:02
W tym roku ? Czytaj ze zrozumieniem i odpowiadaj na dany post , a nie swoje myśli. A będziesz wielki
fun_bajarzy_baśni_Andersena Wtorek, 09 Stycznia 2018, 22:24
w którym roku w 2017 ? w 2017 roku tylko jeden start w listopadzie był z awarią, reszta poszła beż zakłóceń ... a jak mówisz o 15 to wymień je ...
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:32
Dziecko ostatni start Sojuza utopił ponad 15 satelitów w oceanie wiec jak nawet nie wiesz o co chodzi to po co komentujesz:)
Wyrozumiały Rodzic Czwartek, 11 Stycznia 2018, 21:37
Davienku, nie irytuj się aż tak mocno, gdyż jest to bardzo niezdrowe.
Ucz się więc chłopcze, nadal jeszcze wiele ucz...
Jak się zupełnie nie znasz na danym zagadnieniu, to lepiej w ogóle nie odzywaj się. :)))
Davien Piątek, 12 Stycznia 2018, 18:16
Oj dziecko kto cię do komputera dopuscił? Juz w Olgino naprawdę musi ludzi brakować ale kto by tam chciał robic po tylu wtopach:)
Fun "Daviena" Piątek, 12 Stycznia 2018, 13:16
"...Jak się zupełnie nie znasz na danym zagadnieniu, to lepiej w ogóle nie odzywaj się." Łatwo powiedzieć ale w przypadku "Daviena" to niemożliwe. On aby tylko mieć przysłowiowe "ostatnie słowo" ("ostatni post") wypisze nawet największe bzdury. Ale w sumie nie ma co się dziwić, ze generuje taka ilość postów - pewnie płacą mu "od sztuki".
Davien Dzisiaj, 16 Stycznia, 9:49
Oj fun, jak widzę prawda zabolała was tam w Olgino że się tak rzucasz, ale postaraj się bardziej bo nudzisz:)
dr Dobra Rada Dzisiaj, 16 Stycznia, 16:44
Wszędzie widzisz wyimaginownych "was" i mityczne "Olgino"?
Czy masz z tym jakiś coraz bardziej psychikę dręczący problem?
Jeżeli sam nie dajesz sobie z tym zupełnie rady, to chętnie pomogę.
Na początek zalecam zmienić forum na jakieś odpowiedniejsze np. o roślinkach, ptaszkach, fatałaszkach itp.
W każdej chwili możemy oczywiście szczerze porozmawiać, jeżeli to tylko ma przynieść ulgę skołatanej główce. :)
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:29
Te fantazje podają wszystkie agencje. Przyjmij do wiadomości, że sprzęt Space X w niczym Rosjan nie przeskoczył.
bender Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:44
Rosjanie nie potrafią odzyskać żadnego stopnia rakiety, a spektakularne lądowania pierwszego stopnia na kosmodromie skąd rakieta wystartowała to dla nich SF. Rosjanie nie mają niczego choćby zbliżonego udźwigiem do Falcona Heavy (którego start tuż, tuż). Wreszcie Rosjanie nie mają odzyskiwalnych pojazdów kosmicznych jak SpaceX Dragon.
Dalej twierdzisz, ze SpaceX nie przeskoczył Rosjan?
gosc Sobota, 13 Stycznia 2018, 15:49
okolo 30 % odzyskow bylo nieudanych.
bender Dzisiaj, 16 Stycznia, 11:27
Może istniał taki krótki moment w przeszłości, że to było prawdą, ale teraz już nie jest. Zresztą z każdą kolejną misją SpaceX procent nieudanych odzysków maleje. W samym 2017 roku na 18 startów SpaceX wszystkie udane, na 14 prób lądowania wszystkie udane (z czego 8 na barce a 6 na lądzie).
Kiks Czwartek, 11 Stycznia 2018, 13:31
@yaro?
nie przeskoczył? To ciekawe. Ale czego oczekiwać po adwokacie sowieckich interesów.
Davien Środa, 10 Stycznia 2018, 12:30
Yaro, jakie agencje? Pisał o tym w formie przypuszczeń WSJ, nie podając nawet cienia dowodu a Sputnik czy RT to...
bender Środa, 10 Stycznia 2018, 10:58
Wybielasz Rosjan jak możesz, ale ciągle się mylisz. Rosjanie nie potrafią odzyskać żadnego stopnia rakiety, a spektakularne lądowania pierwszego stopnia na kosmodromie skąd rakieta wystartowała to dla nich SF. Rosjanie nie mają niczego choćby zbliżonego udźwigiem do Falcona Heavy (którego start tuż, tuż). Wreszcie Rosjanie nie mają odzyskiwalnych pojazdów kosmicznych jak SpaceX Dragon.
TeMPOraL Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:18
Adapter łączący drugi stopień rakiety z ładunkiem wyjątkowo nie był dostarczony przez SpaceX (jak to zwykle ma miejsce), tylko przez Northrop Grumman, ze względu na tajność misji. Więc jeśli wystąpiła awaria oddzielenia, to winne nie jest SpaceX, tylko NG.
fan_club_Daviena Wtorek, 09 Stycznia 2018, 22:26
jasne rosyjskie rakiety też nie są winne bo te wynoszą na orbitę tak jak należy, za to winny ostatnio był moduł fregat ....
tak to sobie wszystko można wytłumaczyć ..
Wawiak Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:15
Albo w taką wersję masz wierzyć, a jak było na prawdę, powiedzą historycy za 50 lub 100 lat, gdy nikogo to już nie będzie obchodziło.
Spike Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:51
Pewnie jest sprawny na orbicie ale ukrywają.
JKK Wtorek, 09 Stycznia 2018, 16:52
wiara w czystej postaci
1 Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:42
jak tajny to podali ze spadł zeby sobie juz nikt tym głowy nie zawracał ze cos takiego jest
Wojciech Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:40
Zwykła ściema lub jak kto woli dezinformacja.
ll Wtorek, 09 Stycznia 2018, 17:17
Ciekawa koncepcja. Jednak mysle ze chincZYCY i rosjanie i tak wiedza jaka jest prawda wiec dezinformacja jest bezcelowa.