SpaceX wysłał w kosmos tajny ładunek dla rządu USA [WIDEO]

Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 17:23

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę zagadkowego satelitę Zuma. Jego misja owiana jest ścisłą tajemnicą. Był to pierwszy start w przestrzeń kosmiczną w tym roku.

Falcon 9 wystartował w poniedziałek 8 stycznia 2018 r. o godzinie 02:00 CET. Rakieta wzbiła się ze stanowiska Launch Complex-40 bazy Sił Powietrznych USA na Przylądku Canaveral. Gotowy do startu pojazd mierzył 70 m wysokości. Po wystrzeleniu skierował się na północny wschód.

Dolny stopień rakiety nośnej odłączył się po dwóch minutach i dziewiętnastu sekundach lotu, wznosząc się maksymalnie na wysokość 125 km. Po trzech minutach i ośmiu sekundach lotu miało miejsce odrzucenie aerodynamicznej osłony chroniącej ładunek. Pierwszy człon rakiety bezpiecznie wylądował w strefie Landing Zone 1. Przyziemienie nastąpiło po mniej więcej 8 minutach od startu.

O wyniesionym satelicie, określanym kryptonimem „Zuma”, wiadomo bardzo niewiele. Urządzenie zostało wyprodukowane dla rządu Stanów Zjednoczonych przez przedsiębiorstwo Northrop Grumman, z zachowaniem najwyższych standardów tajności. Nie podano do wiadomości publicznej, jakie zadania będzie ono wykonywać na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), gdzie dostarczył je Falcon 9. Nie jest nawet jasne, która z rządowych agencji USA sprawuje pieczę nad Zumą. Oficjalnie wyparło się tego jednak National Reconnaissance Office (NRO).

W 2018 roku SpaceX planuje przeprowadzenie razem około 30 misji kosmicznych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

17 komentarzy

Monte Zuma Środa, 10 Stycznia 2018, 9:53
Skoro ten satelita ma być tajny, to jego misja musiała zakończyć się niepowodzeniem. Nie wiem tylko dlaczego nie można było go nazwać np. meteorologicznym.
WWL Wtorek, 09 Stycznia 2018, 20:55
Zuma tak jak gra w ktorej strzela sie w kulki? Czyli beda strzelac do asteroid? Cos leci w kierunku Ziemi.
halny Wtorek, 09 Stycznia 2018, 14:03
Początkowo informowano, że tajny satelita znalazł się na zaplanowanej, niskiej orbicie okołoziemskiej. Później okazało się, że najprawdopodobniej nie udało mu się oddzielić od drugiego stopnia rakiety. W efekcie satelita wraz z nim wpadł do wód Atlantyku.

Tajny satelita o kryptonimie Zuma został zbudowany przez Northrop Grummana. Jego start był kilka razy przekładany z przyczyn technicznych i pogodowych. Pierwotnie planowano jego wystrzelenie na listopad 2017.
Davien Wtorek, 09 Stycznia 2018, 23:12
Tia jasne panie Halny. To może podasz jakies dowody bo gdybania mediów takimi nie są
Naiwny Wtorek, 09 Stycznia 2018, 13:22
Wg ostatnich informacji ładunek nie został wyniesiony na orbite a wylądował w morzu - czyżby nowa tajna łódz podwodna?
SpaceXYZ Wtorek, 09 Stycznia 2018, 12:41
Nieudana misja Falcona 9
Początkowo informowano, że tajny satelita znalazł się na zaplanowanej, niskiej orbicie okołoziemskiej. Później okazało się, że najprawdopodobniej nie udało mu się oddzielić od drugiego stopnia rakiety. W efekcie satelita wraz z nim wpadł do wód Atlantyku.
Ot i cała prawda.
norka Wtorek, 09 Stycznia 2018, 12:13
Przecież ten sputnik spadł do morza. C owy piszecie?
Marcin Wtorek, 09 Stycznia 2018, 10:54
No i misja zakończyła się klapą - satelita spłonął w atmosferze, podobnie jak rosyjski Meteor parenaście dni temu. Oczekuję równie złośliwych komentarzy jak wtedy...
yaro Wtorek, 09 Stycznia 2018, 10:21
Połączenie z amerykańskim tajnym satelitą Zuma, wystrzelonym w niedzielę na rakiecie nośnej Falcon 9 firmy SpaceX, zostało utracone, donosi Wall Street Journal, powołując się na dwóch urzędników.

Zaznaczono, że urządzenie zbudowane przez firmę Northrop Grumman nie mogło oddzielić się od drugiego stopnia. Najprawdopodobniej zepsuło się lub wpadło do morza.
Nico Wtorek, 09 Stycznia 2018, 10:08
Bez rosyjskich silników??? Niemożliwe :D
xxx Wtorek, 09 Stycznia 2018, 9:41
Satelita spadł do morza.
Smuteczek Wtorek, 09 Stycznia 2018, 9:34
Wg ostatnich informacji misja zakonczyla sie niepowodzeniem. Ładunek nie oddzielił sie od 2giego czlonu rakiety i jest stracony. Trwa wyjasnianie przyczyn awarii :)
przesmiewca Wtorek, 09 Stycznia 2018, 8:41
I ten sputnik właśnie wylądował w oceanie. I co teraz prześmiewcy - każdemu kto coś robi zdarzaja się błędy. Ale nasi funboye widzą tylko porażki Rosji. Tak samo jak zestrzelony f15 w jemenie - ale wszędzie o tym cicho bo to sprzęt usa a on jest niezniszczalny
gosc Wtorek, 09 Stycznia 2018, 8:30
ale nie wyszlo jak trzeba ,brak lacznosci z satelita.
As Wtorek, 09 Stycznia 2018, 5:50
Trzeba się Chińczyków lub Rosjan zapytać co tam poleciało bo te dwa państwa to tajne plany USA mają zanim dowie się o nich Prezydent USA
DSA Wtorek, 09 Stycznia 2018, 0:23
być może nie dowiemy się bo pojawiły się plotki iż spadł po tym gdy nie odłączył się od górnego stopnia rakiety.

Jeśli to prawda byłby to duży cios dla SpaceX i komercjalizacji kosmosu
Roman Poniedziałek, 08 Stycznia 2018, 23:58
Ciekawe tylko, dlaczego temu satelicie nadali kryptonim Zuma? Przecież takie nazwisko nosi obecny prezydent RPA. Nie jest to zbyt fortunny wybór kryptonimu, ale to nie pierwszy przypadek, że twórcy kryptonimów albo też i nazw nie zastanawiają się jakie konotacje może nieść kryptonim albo też określona nazwa i jej akronim w rodzimym języku lub w powszechnie znanym języku w świecie. Dwa przykłady z krajowego podwórka są tu najlepszym potwierdzeniem to np. skrótowe określenie tworu politycznego powołanego 13 grudnia 1981 r. , czy też akronim rządzącej partii kojarzony w jęz. angielskim z pospolitą czynnością fizjologiczną.