Reklama

KOSMONAUTYKA

Virgin Galactic obsłuży lot badawczy Włoskiej Agencji Kosmicznej?

SpaceShipTwo. Fot. Virgin Galactic
SpaceShipTwo. Fot. Virgin Galactic

Firma astronautyczna Richarda Bransona, Virgin Galactic, zawarła z Włoską Agencją Kosmiczną ASI porozumienie wstępne dotyczące wspólnej realizacji suborbitalnego lotu badawczego. Misja ma być zrealizowana z wykorzystaniem samolotu kosmicznego SpaceShipTwo. Domyślny termin jej przeprowadzenia wyznaczono na 2019 rok.

Uzgodnienia dotyczące organizacji wspólnej misji suborbitalnej Włoskiej Agencji Kosmicznej i Virgin Galactic przyjęto w formie listu intencyjnego w dniu 18 grudnia br. na konferencji Next-Generation Suborbital Researchers 2017, zorganizowanej nieopodal Denver w stanie Kolorado. Na mocy wstępnych postanowień, realizacja ma opierać się na wykorzystaniu samolotu kosmicznego SpaceShipTwo, rozwijanego obecnie przez spółkę Richarda Bransona. Jako możliwy termin wykonania zadania wskazano 2019 rok. Miejscem jego realizacji ma być ośrodek Spaceport America ulokowany w stanie Nowy Meksyk.

Poza samym lotem suborbitalnym, porozumienie ASI z Virgin Galactic obejmuje również przeszkolenie włoskiego personelu operacyjnego, który miałby się znaleźć na pokładzie SpaceShipTwo podczas misji. Sam planowany start ma związek z przygotowaniami Europejskiej Agencji Kosmicznej do realizacji projektu Space Rider. Jego głównym założeniem jest stworzenie samolotu kosmicznego zdolnego m.in. do przewożenia ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

W przypadku Virgin Galactic porozumienie z ASI jest już drugim przykładem nawiązania współpracy z narodową agencją kosmiczną. Wcześniej firma Richarda Bransona otrzymała zamówienie na dedykowany lot badawczy i środki na doskonalenie swoich technologii astronautycznych bezpośrednio od NASA. Wkład amerykańskiej agencji kosmicznej przydzielono Virgin Galactic w ramach programu Flight Opprotunities. Od tamtego momentu minęło już jednak kilka lat, które nadal nie przyniosły odpowiednich warunków do realizacji misji.

Centralnym punktem zainteresowania i przewidywanego dochodu Virgin Galactic pozostaje w dalszym ciągu obszar lotów turystycznych. Niezależnie od sygnalizowanej popularności turystyki kosmicznej i dużego zainteresowania ofertą firmy (680 miejsc w cenie 250 tys. USD zarezerwowanych przed końcem 2014 roku), nie wiadomo na razie kiedy takie podróże będą mogłyby się rozpocząć. Docelowo firma Virgin Galactic chce mieć w swojej flocie aż pięć sześcioosobowych samolotów kosmicznych, zdolnych do wykonywania ponad dwugodzinnych lotów sięgających pułapu 110 km nad Ziemią.

Czytaj też: Virgin Galactic przedstawia nowy samolot kosmiczny

Reklama

Komentarze

    Reklama