SKANER Space24: Materna: Polska Agencja Kosmiczna powinna mieć budżet 300 mln zł i zatrudniać 200 inżynierów

Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 12:04

"Polska Agencja Kosmiczna powinna mieć nie budżet 10 mln zł, ale przynajmniej 300 mln zł, i zatrudniać nie 20-30 ludzi, ale przynajmniej 200 inżynierów. Na tyle powinno być nas stać jako państwo. Bezpieczeństwo kosztuje" - mówi w rozmowie ze Space24.pl Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.

W programie SKANER Space24 wiceminister Materna podkreślił, że zazwyczaj państwowe agencje kosmiczne realizują w 70 do 80% potrzeby wojska. Z tego względu niezwykle ważne jest, by Polska Agencja Kosmiczna przejawiała w swym działaniu charakter propaństwowy.

Kosmos to oczy i uszy danego państwa. Polska dziś nie ma żadnego satelity telekomunikacyjnego.

poseł Jerzy Materna, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej

Wiele służb, które turaj mamy, próbują z lewa, z prawa czy od środka destabilizować to wszystko. To powoduje, że przez dwa lata nie możemy wybrać prezesa [PAK]. Jesteśmy dobrze manewrowani.

poseł Jerzy Materna, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

Navigator One Czwartek, 28 Grudnia 2017, 9:08
Umiejętności erudycyjne Pana Posła są katastrofalne. Składanie wyrazów w zdania idzie Mu bardzo ciężko. Słowo "dezawuować" Go powaliło. ...satelicie przypisał rodzaj żeński - "taką satelitę".. itp. Merytorycznie opowiada dyrdymały. Jakie 80 % Agencji dla wojska... Szkoda pisać dalej.
Potrzebujemy polskich kosmonautów Piątek, 15 Grudnia 2017, 16:17
300 mln. zł to nawet nie 100 mln. euro, tu potrzeba raczej co najmniej 500 mln. zł. i myślenia o polskim korpusie kosmonautów dzięki wkupieniu się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - po wielu latach cena pracy na tej stacji znacznie spadła.
Varan Piątek, 15 Grudnia 2017, 2:55
o ile pamiętam to Agencję powołał rząd ryżego "polskość to nienormalność". Czy Dobra Zmiana objęła swoim zasięgiem i ten złodziejski geszeft? Nie? No to wszystko wiadomo.
Krocjusz [dr] Środa, 13 Grudnia 2017, 19:28
To jest zgroza, co władze wyprawiają z PAK. Agencja udaje, że pracuje. Wiele osób na tym portalu krytykowało sposób działania [ a raczej mówienie o działaniu]. Nikt nie wie do czego ma służyć Agencja, ani jak się do tego zabrać - mówicie tylko o braku prezesa i pieniędzy. Pisałem już wiele miesięcy temu, że minister Morawiecki powinien Agencję rozgonić. Podejmuję się zorganizować grupę 6 [sześciu] osób, która w ciągu trzech miesięcy przygotuje konkretny program
działania Agencji wraz z harmonogramem za 5 000 x 6 x 3 miesiące = 90 000 + posiłki. 10 milionów na pierwszy rok wystarczy, bo zostawię tylko 10 pracowników. W ciągu roku wyniki PRACY Agencji sprawią, że dostanie ona od PREMIERA Morawieckiego duże pieniądze. Czekam na
Aaa Sobota, 16 Grudnia 2017, 11:29
Agencja NIE podlegala ministrowi Morawieckiemu, tylko pod KPRM. Proba zmiany tej sytuacji wywoluje reakcje takie, jak ten wywiad.
Dun Wtorek, 12 Grudnia 2017, 8:16
To się nazywa brak kompetencji i krótka ławka kadrowa, a nie jakieś służby, panie pośle...
Gall Anonim Wtorek, 12 Grudnia 2017, 7:01
Szanowny Panie Pośle. Pragnę zwrócić uwagę, iż agencje kosmiczne są instytucjami cywilnymi, nie wojskowymi i nie realizują programów wojskowych, jak Pan twierdzi. Te programy są domeną resortów właściwych ds. obronnych i podległych im agencji. Tam jest 80 procent programów kosmicznych o tym przeznaczeniu.
asd Środa, 13 Grudnia 2017, 14:17
Bzdura, popatrz na NASA. Odpowiada ona także za wojskowy program badania przestrzeni kosmicznej. Podlega bezpośrednio prezydentowi (więc nie wiesz jakie ma projekty, niektóre są tajne zapewne), współpracuje z wojskowymi laboratorami.
Gall Anonim Czwartek, 14 Grudnia 2017, 8:06
Niestety asd nie masz racji, wystarczy spojrzeć na opracowania dotyczące budżetu i publicznie dostępne informacje o programach wojskowych prowadzonych przez armię, siły powietrzne, marynarkę nie wspominając o agencjach rozpoznania satelitarnego vide NRO. NASA musi działać zgodnie z wymogami przejrzystości narzuconymi przez prawo federalne USA. Oddzielną rzeczą są prgramy prowadzone przez Departament Obrony i podległe mu instytucje, które mają klauzule niejawności i ich dokładne finansowanie nie jest podawane. Nie wspominając o czarnych budżetach na programy kosmiczne. Podsumowując, wojsko ma własne zdolności do samodzielnego prowadzenia programów kosmicznych i z reguły nie potrzebuje do tego NASA poza nielicznymi wyjątkami. Niestety asd się mylisz w tym względzie.
asd Poniedziałek, 18 Grudnia 2017, 11:54
odpisałem, ale coś poszło nie tak. W sumie to możesz mieć rację. Tak tylko nadmienię, że NASA jest bardzo ciekawa i tajemnicza. (Ciekawe postaci tam się pojawiają z chwilą założenia). Słynna misja Apollo 13 - był dokument o tym na Discovery. Ponoć tamtejsi naukowcy specjalnie wszystko robili aby udowodnić, że przesądy o 13 są nic nie warte.
asd Sobota, 16 Grudnia 2017, 13:03
no niech Ci będzie. Ale wątpliwości pozostają. Zresztą kiedyś był dość ciekawy dokument o NASA (na Discovery lub National nie pamiętam). Samo powołanie NASA było dosyć ciekawe i intrygujące. Niektórzy wprost mówią, że było to na życzenie wojska. Ale to jest nie do udowodnienia. Sporo ciekawostek jest związanych z samym powołaniem NASA. (nawet nie o wojsko chodzi, tylko o osoby, które ciekawią się dawną mitologią).
fb554 Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 13:57
Co to za służby, które chcą destabilizować takie rzeczy ?
pa Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 22:42
Wie ale nie powie. To pewien standard. Za komuny mówili "określone koła na zachodzie ...", tylko zawsze mieli problem z konkretnym określeniem i pozostawały jedynie insynuacje. Głównie szeptane np. że imperialiści stonkę zrzucają z samolotów na socjalistyczne pola, że wirusa HIV wyhodowali w laboratoriach Izraela itp.