Rosjanie rezygnują z "atomowych pociągów"

Środa, 06 Grudnia 2017, 9:19
Środa, 06 Grudnia 2017, 9:19
Środa, 06 Grudnia 2017, 9:19

Rosjanie poinformowali o przerwaniu prac nad nowym „pociągiem jądrowym”, który miałby być zdolny do odpalania rakiet balistycznych z dowolnego miejsca rozbudowanej sieci kolejowej Federacji Rosyjskiej.

Służby prasowe obronno-przemysłowego kompleksu Rosji poinformowały o zakończeniu prac na bojowymi kompleksami kolejowymi BŻRK (bojewyje żeleznodorożnyje komplieksy) „Barguzin”. Według mediów rosyjskich temat ten został  zamknięty, „przynajmniej na najbliższą przyszłość”.

Jest to duże zaskoczenie biorąc pod uwagę zeszłoroczne deklaracje, że nowe „pociągi jądrowe” „Barguzin” już wkrótce staną się ważnym elementem rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia Rosji. Dodatkowo z ujawnionych informacji wynika wyraźnie, że prace badawczo – rozwojowe zakończono z sukcesem. W listopadzie 2016 r. przeprowadzono nawet ćwiczebne starty międzykontynentalnej rakiety balistycznej MRB, specjalnie opracowanej dla BŻRK „Barguzin” na bazie systemu RS-24 „Jars”.

Dlatego Rosjanie owszem, informują, że na razie zapominają o „pociągach jądrowych”, ale jednocześnie zastrzegają, że w razie potrzeby są w stanie bardzo szybko umieścić pocisk MRB na platformie kolejowej.

Wagon zestawu kolejowego „Mołodziec” z odkrytym dachem i widoczną wyrzutnią rakietową RT-23 UTTH. Fot. Wikipedia

Sprawa nie jest jednak tak prosta, zarówno ze względów technicznych jak i finansowych. Rosjanie pracowali bowiem jak na razie nad samymi rakietami balistycznymi, jednak nie mają gotowego i sprawdzonego pociągu z wyrzutniami i systemami zabezpieczającymi.

Rosyjscy wojskowi doskonale sobie z tego zdają sprawę mając doświadczenia z wykorzystania już wycofanego z eksploatacji zestawu kolejowego typu 15P961 „Mołodziec”. Miał on specjalną lokomotywę, wagon dowodzenia, wagon wsparcia i wagon zasilania elektrycznego z systemem generatorów. Teraz to wszystko trzeba by było zaprojektować i zbudować od nowa. 

Dodatkowo BŻRK „Barguzin” miał zgodnie z założeniami przenosić aż sześć rakiet MRB a więc dwa razy tyle co „Mołodziec” (który przenosił trzy wyrzutnie rakiet 15Ż61 /RT-23 UTTH). Budowa jednego zestawu kolejowego kosztowałaby więc więcej niż sześciu wyrzutni mobilnych na podwoziu kołowym RS-24 „Jars”. Rosjanie prawdopodobnie przeanalizowali pod względem „koszt-efekt” zyski, jakie osiągnięto by po wprowadzeniu „Barguzinów” i doszli do wniosku, że lepiej i taniej jest rozmieścić w kilku miejscach wyrzutnie kołowe niż mieć w jednym miejscu jedną, wielosilosową platformę kolejową.

Dlatego wszelkie deklaracje Rosjan o gotowości do kontynuowania prac nad „Barguzinami” najprawdopodobniej pozostaną tylko deklaracjami, a kolejową wyrzutnię rakiet balistycznych będzie można zobaczyć jedynie muzeum w Sankt Petersburgu.

Rakietowy skład kolejowe „Mołodziec”. Fot. Wikipedia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

28 komentarzy

FoxBravoEcho Czwartek, 07 Grudnia 2017, 9:09
Nie wiem czy taki system ma jakiś realny sens biorąc pod uwagę że taka infrastruktura jak szlaki kolejowe jest niszczona jako pierwsza podczas konwencjonalnego konfliktu zbrojnego, a podczas atomowego to trzeba być tylko nie za daleko żeby zniszczyć kilkadziesiąt kilometrów torów. No i też zastanawia czy sam akt odpalenia takiego pocisku nie ztopilo by torów i drewna pod pociągiem demobilizując cały pociąg. A tak na marginesie, to bawi mnie ilość „pro-rosyjskich” komentarzy na każdym nowym artykule dotyczącym Rosji wydanym na tym portalu. Kremlowskie trole wykorzystują google translate chyba już w nadgodzinach.
kamyk Czwartek, 07 Grudnia 2017, 9:07
Jeżeli zrezygnowali ze specjalnych pociągów tzn. że moja już coś lepszego. Rakiety w kontenerach?
dim Środa, 06 Grudnia 2017, 20:48
Przemieszczenia wyrzutni na ciągnikach drogowych, z takimi rakietami, bardzo ciężko jest ukryć. Gdy pociąg zupełnie nie budzi podejrzeń, jeden z tysięcy bardzo podobnych do siebie zewnętrznie składów, tego dnia, na rosyjskich torach.

Nie wierzę, że zrezygnowali. Zwłaszcza, że to zawodowi kłamcy, prawdę mówiący wyłącznie gdy jest im tak wygodnie, a i to pod warunkiem, że wydano rozkaz "powiedzieć prawdę".

Czyli nie zrezygnowali, a utajnili głębiej.
Ramzes Środa, 06 Grudnia 2017, 17:40
Czy w czasach wywiadu satelitarnego takie pociągi wgl miałyby sens?
sdf Środa, 06 Grudnia 2017, 17:38
Zasłona dymna i tyle. Wcześniej ich składy specjalne można było rozpoznać po tym, że zwykły wagon towarowy ciągnęło kilka lokomotyw.
Prawdopodobnie w końcu zbudowali wystarczająco silne lokomotywy, że wystarczy jedna do ciągnięcia kilku ciężkich wyrzutni zakamuflowanych na zwykłe wagony towarowe. Ta "rezygnacja" to tak naprawdę zastąpienie starych składów nowymi lepiej zakamuflowanymi.
Co jak co, ale nie po to te składy są ruchome i udają wagony towarowe, żeby chwalić się ich posiadaniem na około. Jak wiadomo gdzie jest wyrzutnia, to można ją zniszczyć zawczasu. Dlatego zmianę lokomotyw wykorzystano do zasiania dezinformacji.
wolfgang Środa, 06 Grudnia 2017, 16:17
Aha, to znaczy, że rozwijają ten system uzbrojenia. Pamiętam jak w latach 80 na ćwiczeniach przygotowywaliśmy się do niesienia pokoju na Zachodzie...tak, że kamień na kamieniu nie zostanie. Oczywiście wespół z towarzyszami radzieckimi mieliśmy uprzedzić agresywne NATO, ale generalnie dążyliśmy do pokoju.
gonzo Środa, 06 Grudnia 2017, 15:21
Rosjanie rezygnują z atomowych pociągów, bo gdyby je wprowadzili ,to w krótkim czasie zwiększyli by przewagę nad USA jeśli chodzi o ilość pocisków ICBM, i amerykanie zaczęli by panikować, a histeria w USA jest niezdrowa dla świata i Putin to wie, więc rozegra to wszystko pewnie trochę inaczej, zresztą Putin już wie jak się prowadzi politykę z USA:))
Davien Czwartek, 07 Grudnia 2017, 1:29
HAHAHA jaka przewagę? Rosjanie mają ok 300-350ICBM-ów do 450 po stronie USA z czego w miarę nowoczesnych rakiet ledwo dorównujących Minutemanom III maja całe 170+ reszta to przestarzałe i idace do wycofania UR-100 i R-36M2. Ale jak nie sa w stanie nawet skopiować rozwiązań z ZSRR...
gonzo Piątek, 08 Grudnia 2017, 13:58
Rosja zwiększa po cichu, a USA utrzymuje obecny stan około 450 pocisków, i nie długo może się okazać, że Rosja będzie miała więcej rakiet ICBM od USA.

Przestarzałe? Sarmat będzie bił na głowę rakiety USA, bo będzie nowoczesny + głowice hipersoniczne, a USA stare Minutemany z lat 60/70 :)
Davien Sobota, 09 Grudnia 2017, 22:52
Gonzo ale wtopa:)) Rosja tak zwiększa ilośc ICBM-ów że koło 2020-22 zostanie moze ze 180-200 rakietami bo UR-100 i R-36M2 trzeba będzie wycofać a nowych Sarmatów niet, do tej pory nie moga się uporać z pierwszym stopniem, a miały byc w słuzbie juz 2 lata temu
Rosyjskie "supernowoczesne" Jarsy ledwie są porównywalne z tymi 40-letnimi Minutemanami wiec jak widac Rosja nie moze przeskoczyc poziomu rakiet z lat 70-tych:)
PS Maks dozwolona ilośc ICBM-ów ro włąsnie 450 dla Rosji i USA więc powodzenia w kiepskiej propagandzie:)
Irek.I Środa, 06 Grudnia 2017, 18:24
Da sobie zatopić kolejny okręt podwodny ?
Wiem ! Zaleją USA , tanimi dobrymi rosyjskimi samochodami osobowymi i zniszczą w ten sposób amerykański przemysł motoryzacyjny !!!
Polityk Środa, 06 Grudnia 2017, 15:03
Jak rosjanie mówią że z czegoś rezygnuja, to znaczy że to nieprawda, i pewnie po cichu dalej będą pakować pociski balistyczne w wagony kolejowe i jednocześnie będą sciemniać że to tylko są rury do gazu, znamy już te radziecką politykę :)
Niniu Środa, 06 Grudnia 2017, 15:03
Prawdopodobnie to nie koszty opracowania i wdrozenia pociągu są powodem wstrzymania dalszych prac nad tym projektem. Najpewniej jest to pokazanie tzw. marchewki amerykanom w celu uspokojenia i normalizacji stosunków między Usa a Rosją. Rosjanie nie są zainteresowani podgrzewaniem atmosfery zimnowojennej i prowokowaniem USA do eskalacji zbrojeń - wiadomo, że ze względów ekonomicznych są na przegranej pozycji.
Franek Piątek, 08 Grudnia 2017, 11:12
Zrezygnowali, bo im test się nie udał. Tylko się ośmieszyli na cały świat "ufoludki".
Incognito Czwartek, 07 Grudnia 2017, 7:23
NINIU.....zasada....nie ufaj temu co mówią Rosjanie.
Danisz Środa, 06 Grudnia 2017, 14:38
czyli jak zwykle: głośno ogłaszamy sukces, a później po cichu zamykamy program
racjonalność wydatków Środa, 06 Grudnia 2017, 18:35
Po prostu racjonalność: skoro za 1 pociąg z 6 ICBM można mieć 6 zestawów kołowych z ICBM, to Rosjanie doszli do słusznego wniosku, że 6 dyslokowanych zestawów kołowych zniszczyć jest trudniej niż 1 pociąg. Gdyby np. ten pociąg z 6 rakietami kosztował tyle co 3 zestawy kołowe, to pewnie pchaliby się w pociąg.
tak sobie piszę Środa, 06 Grudnia 2017, 17:50
Znając ruskich oficjalnie ogłoszą, że zamykają program, a po cicu właśnie budują pierwszy skład. Jak wybudują to poczekają na odpowiedni moment i ogłoszą, że ze względu na zagrożenie z USA szybko wdrożyli środki odwetowe.
Delon Środa, 06 Grudnia 2017, 12:03
Ale news, wyciągnięty z rękawa i mało istotny, natomiast o tym, że wczoraj odbył się pierwszy lot PAKFA z silnikiem drugiego etapu to def24 oczywiście milczy, bo po co pisać o postępach, jak lepiej pisać trudnościach.
AWU Środa, 06 Grudnia 2017, 12:02
Z "rozbudowaną siecią kolejową FR" bym nie przesadzał. Do dziś zmagamy się z tym na ziemiach b. zaboru rosyjskiego. Proponuję porównać sieć kolejową Rosji i Kanady kraju o porównywalnej powierzchni aczkolwiek ludności równej Polsce?
As Środa, 06 Grudnia 2017, 11:31
Kłamią. Wyrzutnie będą w wagonach, naczepach kontenerowych wyglądających na cywilne, a bomby w rejsowych samolotach. To Rosja.
Em Środa, 06 Grudnia 2017, 11:04
Chyba ogrzewanie im przykręcili w tym 'laboratorium'
r Środa, 06 Grudnia 2017, 11:02
mołodjec
BBK Środa, 06 Grudnia 2017, 10:54
Przy dzisiejszej technologi szpiegowskiej - łatwy do namierzenia . Tor to tylko tor - pociąg ogromny ( długi )- pojazd można załadować i praktycznie przy każdej rampie - rozładować , i uciekać w las lub zaparkować w stodole ????????
wanialezypodplotem Środa, 06 Grudnia 2017, 10:40
Dużo szumu, propagandy a potem jak zwykle tylko wydmuszki. Dla nas świetna informacja, bo rosja znów wydała miliardy na projekt, który nie wejdzie w życie. Zawsze to mniej czołgów i samolotów będzie. Projekt Su-57 też ledwo dyszy. Ograniczyli liczbę zamówionych Su-57 do nie więcej niż 30 sztuk do 2025. Za parę lat ogłoszą, że będzie wielkie zamówienie na 20 sztuk do 2030 i tak kasa do kieszeni oligarchów będzie sobie płynęła.
Batory pod Pskowem Środa, 06 Grudnia 2017, 10:20
Kasa misiu kasa,a jej brak.
yaro Środa, 06 Grudnia 2017, 9:45
Kierownictwo Ministerstwa Obrony Rosji na czele z Siergiejem Szojgu omówiło stworzenie nowego strategicznego systemu rakietowego.

„Pod koniec porozmawiamy o stworzeniu perspektywicznego strategicznego kompleksu rakietowego” — powiedział minister obrony we wtorek na naradzie. Kolejna część posiedzenia odbyła się za zamkniętymi drzwiami. O szczegółach już nie poinformowano.
---------------------
Może wcale nie chodzi o pieniądze a właśnie o rakietę i dlatego prace są wstrzymane.
Davien Sobota, 09 Grudnia 2017, 22:54
Yaro czyli za ile dziesiecioleci będą mieli ten perspektywiczny system jak nawet go jeszcze nie zaczęli opracowywać, a dzieje Sarmata czy RS-26 dobitnie świadczą że to trwa i trwa?