Rosyjski dziennik: pozycja Federacji Rosyjskiej na rynku usług kosmicznych zagrożona

Środa, 29 Listopada 2017, 13:39

Nieudany start z kosmodromu Wostocznyj rakiety Sojuz 2.1b, która miała wynieść na orbitę satelity z kilkunastu krajów, może doprowadzić do odwołania startów rakiet do końca roku i utraty pozycji Rosji na rynku usług kosmicznych - ocenia w środę dziennik "RBK".

Jak zauważa w rozmowie z gazetą Siergiej Piechtieriew, szef operatora satelitarnego - firmy AltegroSky, ten rok mógł stać się pierwszym, w którym w rosyjskiej branży kosmicznej nie doszło do żadnej awarii. Jednak niepowodzenie z rakietą Sojuz 2.1b "pokazuje, że nie bacząc na wszelkie wysiłki nowego zespołu kosmodromu Wostocznyj, problemy nie zostały rozwiązane" - zauważa Piechtieriew. Jego zdaniem następstwem awarii będzie pogorszenie pozycji Rosji na rynku usług startów rakiet, na którym konkurencja w ostatnich latach bardzo wzrosła.

"Jeśli wyjaśni się, że problem polega na usterce samej rakiety Sojuz, to negatywnie odbije się to na kolejnych startach, ponieważ ta rakieta nośna jest podstawą naszego programu eksploracji kosmosu z udziałem człowieka i zapewnienia transportów na Międzynarodową Stację Kosmiczną" - powiedział rozmówca "RBK".

Wskazał też, że rakieta Sojuz z górnym stopniem rakietowym Fregat jest jednym z głównych towarów eksportowych Rosji w branży kosmicznej. Europejska korporacja Arianespace wykorzystuje ją podczas startów z kosmodromu Kourou.

Również Aleksandr Żelezniakow z Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Konstantina Ciołkowskiego jest zdania, że nieudane starty doprowadzą do utraty pozycji Rosji w segmencie startów rakiet, choć przez długi czas była ona w tej dziedzinie liderem. W zeszłym roku Rosja przeprowadziła 18 udanych startów, w tym dwa komercyjne. USA mają na swym koncie 22 udane starty (w tym 11 komercyjnych), Chiny - 21 (w tym jeden komercyjny). Z kolei Europejczycy przeprowadzili 11 komercyjnych startów rakiet i w dwóch przypadkach wykorzystali rosyjskie rakiety Sojuz.

Żelezniak ocenia, że jeśli potwierdzi się przypuszczenie, że przyczyną ostatniego niepowodzenia były problemy z górnym stopniem rakietowym Fregat, to jest bardzo prawdopodobne, że start rakiety Sojuz z kosmodromu Wostocznyj zaplanowany na 22 grudnia br. trzeba będzie odłożyć.

Jak podaje "RBK", od 2000 roku przeprowadzono 62 starty górnego stopnia rakietowego Fregat, podczas których wyniesiono na orbitę ponad 200 satelitów.

Dochód Rosji w zeszłym roku z komercyjnych startów rakiet wyniósł 130 mln USD. USA w tym samym okresie uzyskały ze startów komercyjnych 1,19 mld USD; niemal taki sam dochód przyniosły starty europejskie.

Czytaj też: Brak kontaktu z wystrzelonym satelitą rosyjskim. Ładunek mógł spaść do Atlantyku [WIDEO]

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

ffg21 Czwartek, 07 Grudnia 2017, 21:51
najzabawniejsze jest to że ruscy do ostatniej chwili byli przekonani że wszystko gra.... tylko te ... kilkanaście satelitów sie zgubiło...
orbiter Czwartek, 30 Listopada 2017, 9:52
Sama rakieta została prawidłowo wystrzelona - to głowica zawiodła pod nazwą FREGAT ? Czy czytanie to trudna rzecz - lub rusofobia się odzywa !
W Czwartek, 30 Listopada 2017, 15:49
Buhaha.Jak w kabarecie Tey :"nie traktor się zepsuł tylko koło się zapsuło".Rusofile to jednak mają echo we łbie.
Davien Czwartek, 30 Listopada 2017, 11:53
Widzisz Orbiter, ale bez Fregata to Sojuz może pomarzyc o wyniesieniu czegos większego. Jest to ostatni stopień Sojuza w wersji transportowej a i sam Piechteriew sądzi ze to moze byc wina nie modułu Fregat ale Sojuza wiec daruj sobie tą manipulację
yaro Środa, 29 Listopada 2017, 19:51
za naszą telewizją prywatną, dużym holdingiem medialnym

Jak podał "Kommiersant", pod koniec kwietnia MSW wszczęło sprawę karną dotyczącą defraudacji na szczególnie dużą skalę, której dopuściła się grupa osób. Osoby te są nieustalone, ale według tego dziennika na liście podejrzanych może znaleźć się kilku szefów holdingu. Ponadto, jak podała rosyjska prasa, policja bada jeszcze co najmniej dwa ewentualne przypadki przestępczych działań związanych z holdingiem RBK.
---------------
Może lepiej by było zmienić na źródło które jest pewne a nie skompromitowane.
---------------
To nie zmienia faktu, że Ruscy dali ciała na całej linii i że jak wynika z pierwszych analiz ten moduł został źle umocowany do stopnia rakiety, czyli wychodzi na to, że na kosmodromie Wostocznyj mamy potężny problem z kadrą techniczną i jeszcze większy problem z odbiorem jakościowym prac montażowych i ten incydent albo pobudzi włodarzy do działania albo kompletnie się skompromitują.
Davien Czwartek, 30 Listopada 2017, 11:58
Jakby Kommiersant był pewnym żródłem:)) Jak na razie to wychodzi że moduł był albo żle zaprogramowany albo Sojuz nie doniósł go na odpowiednią wysokość czyli i tak i tak potezna wpadka wizerunkowa.
yaro Czwartek, 30 Listopada 2017, 13:09
Sojuzy z tymi modułami latały nieraz i nie było problemu. A Kommiersant nie pisał o module Fregat tylko o tej telewizji co to podała która ma zarzuty kryminalne.
Davien Czwartek, 30 Listopada 2017, 22:44
Sojuzy latały i problemy juz były a obecnie podaje sie ze moduł nie wszedł na orbitę z powodu złego pozycjonowania, za co odpowiada albo oprogramowanie modułu albo rakieta Sojuz , a nie twoje złe mocowanie do rakiety.
W Czwartek, 30 Listopada 2017, 15:57
Były problemy.W 2014 awaria Fregata spowodowała umieszczenie dwóch satelitów Galileo na nieprawidłowych orbitach przez Sojuza startującego z Gujany Fr.
syntax error Środa, 29 Listopada 2017, 16:18
3 miejsce (na 4 punktowane) we wszystkich kategoriach: ilości startów, ilości startów komercyjnych, produkcji wystrzelonych rakiet i dochodu.
Rosja raczej walczy o utrzymanie się w peletonie, a nie o pozycje lidera.
Kiks Środa, 29 Listopada 2017, 14:58
"Dochód Rosji w zeszłym roku z komercyjnych startów rakiet wyniósł 130 mln USD". Przecież to śmieszna kwota. Ale piewcy ruskiej potęgi będą zawsze twierdzić co innego.
wanialezypodplotem Środa, 29 Listopada 2017, 14:17
Dziwnie sobie Rosjanie robią ranking lidera startów. Rosja z 18 startami uznała się za lidera, co w takim razie z USA z 22 startami i Chinami z 21? To w takim razie są hiperlider i superlider.
Rosja jak widać nie zmienia się, tam nadal panuje głęboki komunizm.
hymbyrgerow_z_podwójnym_wsadem Środa, 29 Listopada 2017, 17:45
TO NIE O PIENIĄDZE CHODZI A O ILOŚĆ STARTÓW, CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM ...
Davien Czwartek, 30 Listopada 2017, 11:59
Rozumiem że Rosja z 18 startami jest liderem przed USA z 22-oma lub Chinami z 21 startów:)) Takie rzeczy to tylko w Rosji:))
wanialezypodplotem Czwartek, 30 Listopada 2017, 11:55
a o czym ja napisałem? czytaj ze zrozumieniem i nie krzycz, to nie rosja.