Początek testów PW-Sata2 na Drop Tower

Środa, 29 Listopada 2017, 10:12

Kilka dni temu pierwsza część drużyny odpowiedzialnej za testy żagla deorbitacyjnego PW-Sata2 dojechała do Bremy, by rozpocząć przygotowania do kampanii zrzutów testowych. W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie seria testów wewnątrz specjalnej komory u podstawy Drop Tower. W połowie roku zespół informował o zakwalifikowaniu się do programu Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej „Drop Tower Experiment Series” (DropTES).

Przygotowania do testów trwały kilkanaście tygodni. Niezbędne było zbudowanie odpowiedniego modułu testowego i zaprojektowanie układu elektronicznego sterującego eksperymentem. Swoim wsparciem obdarzyli drużynę PW-Sata2 programiści SoftwareMill, którzy zbudowali prototyp modułu wykrywającego spadek swobodny.

Już w Bremie trwały dalsze kilkudniowe przygotowania do eksperymentu. W tym czasie przeprowadzono kilka próbnych zrzutów z różnych wysokości z zamkniętym żaglem oraz bez obniżania ciśnienia w pomieszczeniu. Jak dotąd wszystkie prace zakończyły się pomyślnie. Podczas docelowych testów specjalnie przygotowany moduł z żaglem będzie upuszczany z wysokości ok. 13 m w warunkach zbliżonych do próżni. Ciśnienie panujące w komorze podczas testów będzie odpowiadać ciśnieniu atmosferycznemu na wysokości ok. 60 km. W ciągu mniej niż sekundy zwinięty do średnicy 80 mm żagiel wysunie się na odległość kilkunastu centymetrów i otworzy do pełnej formy, czyli kwadratu o boku 2 m.

Kampania DropTES organizowana jest przez Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) we współpracy z Centrum ZARM oraz Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR).

Czytaj też: PW-Sat2 przejdzie testy w Drop Tower

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Gall Anonim Środa, 29 Listopada 2017, 21:58
Gratulacje dla zespołu PW-Sat-2. Powodzenia na testach. Trzymam kciuki.