Rakieta Sojuz z małymi satelitami wystrzelona z kosmodromu Wostocznyj

Wtorek, 28 Listopada 2017, 9:50

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała we wtorek z kosmodromu Wostocznyj - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Rakieta wyniesie na orbitę okołoziemską m.in. 14 amerykańskich, szwedzkich, kanadyjskich, niemieckich i japońskich mikro- i nanosatelitów.

Jak przekazał Roskosmos, start nastąpił w zaplanowanym czasie - o godz. 8.41 czasu moskiewskiego (godz. 6.41 czasu polskiego). Po 10 minutach po starcie oddzielił się górny stopień rakietowy Fregat, który dalej wyniesie satelity na zaplanowane orbity.

Wśród satelitów są m.in. szwedzkie SEAM, amerykańskie Landmapper-BC i LEMUR oraz niemiecki D-Star One.

Rosjanie planują umieszczenie na orbicie satelity meteorologicznego Meteor, trzeciego z serii Meteor-M, który pozwoli na śledzenie zjawisk w pogodzie o niedużej skali, mających jednak czasem katastrofalne skutki.

Około 400 osób zapewniało bezpieczeństwo podczas wtorkowego startu z kosmodromu. Był to dopiero drugi start z Wostocznego - jedynego w Rosji cywilnego kosmodromu, zainaugurowanego w kwietniu 2016 roku. Kosmodrom znajduje się 5500 km na wschód od Moskwy, w obwodzie amurskim przy granicy z Chinami.

Start pierwszej rakiety z kosmodromu w zeszłym roku został przełożony, zaś budowie całego obiektu - zapowiadanego jako najnowocześniejszy na świecie - towarzyszyły opóźnienia i afery finansowe.

W październiku br. Rosja poinformowała o rozpoczęciu budowy drugiej platformy startowej kosmodromu Wostocznyj. Ma być ona wykorzystana do startów rakiet Angara, które są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Władimira Putina programu rozwoju rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

yaro Wtorek, 28 Listopada 2017, 17:04
Niemieccy-nazistowscy naukowcy którzy stworzyli rosyjski program rakietowy (Operacja Osoaviakhim) powymierali to i rosyjskie rakiety nie chcą latać :(
bender Wtorek, 28 Listopada 2017, 15:20
Dziś poleciały i dziś już nawet wróciły (do oceanu w pobliżu Antarktydy). Wyniesienie nie powiodło się.
Alax Wtorek, 28 Listopada 2017, 13:58
Pełna klapa nie udało się wynieść ładunku na orbitę.
orbiter Wtorek, 28 Listopada 2017, 10:23
Można ! - Można ? A jedna rakiety wroga ( warszawa tak twierdzi ) można wykorzystać pokojowo ?Satelity kilku krajów dla kilku użytkowników .
Pc Wtorek, 28 Listopada 2017, 11:30
Start zakończył się prawdopodobnie klapą i utratą wszystkich satelitów.Tak to jest jak się wybiera ruski złom.
Mac Wtorek, 28 Listopada 2017, 15:39
Tak to jest jak się skończyło 3 klasy podstawówki i nie potrafi się czytać informacji ze zrozumieniem, że start odbył się bez zakłóceń, a satelity zostały wyniesione na orbitę...
Pc Wtorek, 28 Listopada 2017, 16:47
Nadal twierdzisz że start odbył się bez zakłóceń?:)
KornelPL Wtorek, 28 Listopada 2017, 14:09
Pc
Skoro ruski zlom, to dlaczego ma tak wielu klientow? Bo mimo wszystko cena i stopien niezawodnosci sa nie do pobicia. Amerykanom nie takie cuda padaly.
Davien Wtorek, 28 Listopada 2017, 19:11
Kornel, pod względem bezpieczeństwa i niezawodności to rosja stoi daleko za USA a co do ilości lotów to SpaceX ma ich wykonanych wiecej niz cała Rosja. Powodzenia w kiepskiej propagandzie.
Pc Wtorek, 28 Listopada 2017, 16:45
Wielu klientów?Jedna amerykanska prywatna firma wykonała w tym roku prawie tyle samo startów co wszystkie rosyjskie rakiety razem wziete.Z roku na rok rosyjskich startów jest coraz mniej a nowych klientów komercyjnych prawie nie zdobywają przez ciągłe awarie i przestarzale rakiety o marnych osiągach.