Morawiecki: zwiększymy środki by nasza gospodarka była nasycona pierwiastkiem kosmicznym

Środa, 22 Listopada 2017, 11:10 Mateusz Morawiecki

Podczas zorganizowanych w Ministerstwie Rozwoju hucznych obchodów pięciolecia przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej wicepremier Morawiecki zapowiedział zwiększenie środków na polski sektor kosmiczny. Korzyści z inwestowania w tę innowacyjną gałąź gospodarki ma odczuwać całe społeczeństwo.

Polska stała się członkiem ESA w 2012 r. Dnia 21 listopada 2017 r. w sali im. Grażyny Gęsickiej budynku Ministerstwa Rozwoju odbyła się z tej okazji uroczysta gala. Wydarzenie uświetnili m. in. wicepremierzy Mateusz Morawiecki oraz dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Johann-Dietrich Woerner.

Otwierając obchody minister rozwoju mówił o  bogatych tradycjach jeśli chodzi o zaangażowanie Polski w eksplorację przestrzeni kosmicznej. Wspominał o Aleksandrze Wolszczanie, który w latach 90-tych XX wieku odkrył pierwsze planety pozasłoneczne. Przywołał sukcesy polskich zespołów studenckich w zawodach łazików marsjańskich. Zdaniem wicepremiera jest niezwykle ważne, by kosmiczna technika i inżynieria przekładała się na poprawę warunków życia na Ziemi.

Jest dla mnie ważne, by nasza strategia rozwoju przemysłu kosmicznego przekładała się na rzeczywistość. (…) W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznej.

wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Morawiecki podkreśla, że głęboko wierzy w sens rozwijania sektora kosmicznego, czemu wyraźnie dają wyraz działania podległego mu ministerstwa dla tej branży. Minister zapowiedział wzrost środków, jakie będą przeznaczane na dalszą rozbudowę krajowego sektora kosmicznego.

Na pewno będziemy coraz to większą pulę środków dedykować na przemysł kosmiczny i [związane z nim] badania, żeby nasza gospodarka była nasycona pierwiastkiem kosmicznym w sensie idealistycznym i w sensie praktycznym.

wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Czytaj też: Emilewicz: rząd z nadzieją patrzy na górnictwo kosmiczne

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

20 komentarzy

Niniu Wtorek, 28 Listopada 2017, 16:06
Właśnie moja żona została szczęśliwą emerytką. Po 27 latach pracy w szkole na etacie nauczyciela - bibliotekarza. Dostała emeryturę 1320 zł. I wyjaśnienie, "że zgromadziła mały kapitał początkowy". Ciekawe jak pracując na Państwowej posadzie w Państwowej szkole miała zgromadzić większy kapitał początkowy? I jeszcze ciekawsze jest jak z tej emerytury ma się utrzymać. Ale Pan Premier woli zajmować się sf. Gratulacje dobrego samopoczucia.
Janusz Poniedziałek, 27 Listopada 2017, 20:34
Czyli krojenia nas na skladce ciąg dalszy.... Może warto ekonomicznym okiem zerknąć ile wpłaciliśmy a ile dostaliśmy :) i nie chodzi tu o niemieckie czy francuskie klony z polskimi adresami ;) Oj bylebyś się Pan nie zdziwił !
Marcin Sobota, 25 Listopada 2017, 15:35
No to trzymajmy się za portfele .Podatki w górę!
Przyszly Astronaut Czwartek, 23 Listopada 2017, 23:15
Brawo, dobra wiadomość. Teraz proszę o konkrety. Ile PLN? Potrzebujemy miliardów!
RPawłowski Czwartek, 23 Listopada 2017, 21:59
Skąd ten facet ma takie odlotowe ziele? Chyba że to literówka KO(S)MICZNA
Gall Anonim Czwartek, 23 Listopada 2017, 7:23
Ciekaw jestem, w jaki sposób to się stanie. Przy obłożeniu firm wysokimi podatkami jest to mało realne. Odkrycie prof. Wolszczana dokonane amerykańskim ośrodku naukowym finansowanym przez amerykańskie fundusze publiczne i analogowe, nie lotne, łaziki studenckie budowane przez studentów polskich uczelni poza ich programem dydaktycznym nie są przykładem polskiego wkładu w badanie i użytkowanie przestrzeni kosmicznej Panie Ministrze. Nie wspomniał Pan o instrumentach budowanych przez polskie firmy i ośrodki naukowe do międzynarodowych misji kosmicznych ESA i NASA oraz dużych integratorów systemów kosmicznych. Nie mówiąc też o polskich projektach zastosowań technik satelitarnych.
Heh Czwartek, 23 Listopada 2017, 7:14
Jakie ma właściwości ten nowy pierwiastek ? Czy to nowy piryt ?
zmartwiony Środa, 22 Listopada 2017, 21:59
Poczujemy, poczujemy, choć chcielibyśmy aby były to korzyści. Zamysł ambitny, jednak nasz przemysł kosmiczny nie przyniósł jeszcze ani grosza, nie dlatego że jest w fazie wczesnego rozwoju, tylko dlatego że istnieje poważna luka dzieląca zdecydowaną część naszej gospodarki od nielicznej awangardy. Nie zanosi się na zmianę tylko dlatego, że wpompujemy kolejne setki milionów w wybrane dziedziny. Wspomniana luka wynika zarówno z chaosu przemian ustrojowych, jak i z wiary decydentów w znajdowanie nisz w których to Polska miałaby mieć większe szanse. Wiara w istnienie mitycznych nisz z których my mielibyśmy bezpiecznie korzystać i co ciekawe zarabiać, prowadzi jedynie do powiększania stanu niezrównoważonego rozwoju. Kolejne osiągnięcia bez możliwości skonsumowania ich w kraju, w najlepszym razie kończące się sprzedażą patentu, lub skazane w obliczu konkurencji na powolną utratę walorów. Mamy już kilka wynalazków m.in. niebieski laser, perowskity, grafen, które są doskonałym dowodem niewłaściwie prowadzonej polityki gospodarczej w szerokim tego słowa rozumieniu. Zarzutu nie da się zawęzić do wielkości czy sposobu finansowania nauki
men Środa, 22 Listopada 2017, 20:24
Jest pierwiastek kosmiczny (może komiczny?-pomyliło się?), na 2 następne lata został pierwiastek nadprzyrodzony - i ja miałem tego gościa za najbardziej normalnego w gabinecie osobliwości, no ale potwierdza się wielkość Polskich przysłów :" jak wejdziesz między wrony , krakaj jak i one"
Włodek Środa, 22 Listopada 2017, 17:53
Tak, a Polska Agencja Kosmiczna odpowiedzialna za realizację Krajowego Programu Kosmicznego i decyzje administracyjne związane z planowanymi przez MR regulacjami dot. działalności kosmicznej nie ma organu wykonawczego i zarządzającego (jest już postanowienie sądu). Może czas już na posprzątanie tego kosmicznego bałaganu, bo jeśli teraz nie wyłonią Prezesa Agencji to za kilka miesięcy przeczytamy raport NIK i KPRM bardzo podobny do tego który już znamy tylko kwoty będą znacznie wyższe- wszak Premier Morawiecki wspomniał wczoraj o kwocie 25 mln...
Aaa Piątek, 24 Listopada 2017, 20:22
Tylko ze akurat Morawiecki nic nie ma do Polsy, ktora podlega pod KPRM...
Przedsiębiorca Środa, 22 Listopada 2017, 13:28
Panie Morawiecki kiedy będzie obiecany mały ZUS dla małych firm ?
Marcin Sobota, 25 Listopada 2017, 15:36
Nikt nie jest wstanie nam dać więcej niż PiS i PO obiecać :)
Ramon Środa, 22 Listopada 2017, 13:18
Myślę, że nasza rzeczywistość już w wystarczającym stopniu jest kosmiczna. A państwowa agencja kosmiczna to jeszcze większy wałek niż agencja zajmująca się budową elektrowni atomowej. Zacznijcie budować kapitalizm towarzyszu Morawiecki, zamiast fundować powrót do PRL.
gts Środa, 22 Listopada 2017, 22:43
Moze dosc juz patrzenia na socjalizm rodem z Wenezueli i spojrzmy jak to sie robi w Rumunii...
rozczochrany Środa, 22 Listopada 2017, 12:02
Proponuję najpierw obniżyć i uprościć podatki dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Adro77 Środa, 22 Listopada 2017, 13:27
Popieram, po 2 latach działalności ledwo idzie wytrzymać z tym wysokim złodziejskim zusem !
Veratio Czwartek, 23 Listopada 2017, 9:11
No panowie, albo wiek emerytalny niższy albo zus.
Rocky Środa, 22 Listopada 2017, 11:19
Morawiecki odleciał. W kosmos. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dobra wiadomość!
fanfanfan Czwartek, 23 Listopada 2017, 23:03
I oby już nie wrócił, odbudowa PRL skończy się dla polskiej gospodarki tragedią...