Chiny przetestowały najnowszy pocisk międzykontynentalny?

Piątek, 17 Listopada 2017, 10:09 RT-2PM2 Topol-M TEL

W publicznym obiegu pojawiły się nieoficjalne doniesienia o niedawnym przeprowadzeniu przez Chiny testu najnowszej wersji ich głównego pocisku międzykontynentalnego, DongFeng-41. Próba mogła mieć miejsce w niedzielę 12 listopada br. na poligonie doświadczalnym w północnej części Chin, na co wskazuje ogłoszone wówczas w tym rejonie tymczasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej. W przypadku potwierdzenia, byłaby to już 8. udana próba tej chińskiej rakiety, mającej w swoim zasięgu rażenia całe terytorium USA.

Jak podają nieoficjalne chińskie źródła, do przeprowadzenia próby z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym DongFeng-41 doszło najprawdopodobniej w dniu 12 listopada br. na poligonie doświadczalnym ulokowanym na pustyni Gobi, w północnej części Chin. Mają o tym świadczyć wprowadzone tam wówczas środki ostrożności, włączając w to ustanowienie nad wyznaczonym rejonem tymczasowej strefy zakazu lotów. Ponadto, miejsce to było już w przeszłości wykorzystywane jako ośrodek prób z rakietami DF-41. Chińskie władze nie odniosły się jak do tej pory do przedstawianych w tej sprawie rewelacji.

Ostatni potwierdzony test z użyciem flagowego chińskiego pocisku ICBM przeprowadzono w kwietniu 2016 roku. Próba zakończyła się pomyślnym wystrzeleniem dwóch próbnych głowic i ulokowaniem ich w celu na obszarze Morza Południowochińskiego. Było to 7. udane odpalenie tego pocisku w całej historii jego testów.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

DF-41 to trójstopniowy pocisk rakietowy na paliwo stałe, odpalany z mobilnych platform kołowych, wzorowanych prawdopodobnie na radzieckim systemie Topol-M. Chiński odpowiednik został po raz pierwszy przetestowany w lipcu 2012 roku. Prace nad jego pozyskaniem rozpoczęto prawdopodobnie jeszcze w 1986 roku. Według nadal nieoficjalnych informacji, system osiągnął pełną operacyjność w sierpniu 2014 roku.

Pocisk DF-41 jest naprowadzany w oparciu o system nawigacji bezwładnościowej, z prawdopodobnym zastosowaniem asekuracji astronomicznej (gwiazdowej) i układu nawigacji satelitarnej. Użyte systemy mają gwarantować chińskiemu pociskowi szacowany współczynnik celności CEP w granicach 100-500 m. DF-41 może przenosić ładunek o wadze 1000 kg, w tym 10 do 12 głowic MIRV, na odległość sięgającą prawdopodobnie 15 000 km.

Na początku tego roku w mediach pojawiły się doniesienia o rozpoczętej dyslokacji pocisków DF-41 na obszarze graniczącej z Rosją prowincji Heilongjiang. Do publicznego obiegu przedostały się m.in. fotografie rakiet przewożonych na platformach kołowych w rejonie północno-wschodnich Chin.

Szerzej: Chińskie rakiety balistyczne przy granicy z Rosją

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Hanys Piątek, 17 Listopada 2017, 16:50
Szachowe posuniecie Chińczyków z tym transportem rakiet na granicę z Rosją. Załóżmy że wybucha wojna chińsku-amerykańska, Chińczycy odpalają rakiety i ciekawe czy Amerykanie potrafią stwierdzić, czy to nie Rosja odpaliła, zwłaszcza że chiński pocisk prawie na pewno wzorowany jest na Topolu, więc może tak być, ze Chiny automatycznie wciągają Rosję w wojnę w takim wypadku.
Można powiedzieć że w pewnym sensie Chiny są pod parasolem nuklearnym Rosji.
Davien Sobota, 18 Listopada 2017, 19:22
DF-41 nie jest wzorowany na Topolu, to dośc stary pocisk.
Urko Środa, 22 Listopada 2017, 12:32
Masz rację, ale z tym "dość stary", to trochę nie na miejscu. Jeśli Topola (tak ogólnie) zaczęto projektować w 1985 roku a DF-41 tylko o rok wcześniej, to są to prawie równolatkowie. Poza tym chiński projekt podobno nadal się rozwija.
Davien Niedziela, 26 Listopada 2017, 1:30
Topol w 1985r to wszedł do słuzby, a projektowanie rozpoczeto wcześniej w 1977r, natomiast DF-41 rozpoczeto projektowac w 1986r a w 2017 dopiero wszedł do słuzby, natomiast co do tego ze dość stary to jest to pocisk który jeżeli nic nie zmieniono od pierwotnego projektu to wszedł do uzytku na poziomie lat 80-tych, wiec wiekowo może stary nie jest ale koncepcyjnie...
Topole zreszta Rosja ma wycofac i zastąpić Topolami-M lub Jarsami, maja zaledwe 36 tych pocisków.
Rafal Czwartek, 30 Listopada 2017, 10:38
Jak by hie bolo to Chiny i Rosja caly czas wprowadzaja nowe pociski a reszta nie. Podazajac za twoja logika
to i F22 moze i stary nie jest ale koncepcyjnie...