Reklama

Komunikacja

Zdrowie: kosmos w walce z rakiem

  • Pokazowy mammobus. Fot. DEOS Consultancy

Brytyjski startup wykorzystał łączność satelitarną do znacznego przyspieszenia obiegu informacji medycznych, dotyczących profilaktyki raka piersi u kobiet. Firma rozwinęła się w inkubatorze przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tymczasem, w walce z nowotworami może pomóc pierwiastek przyniesiony na Ziemię przez planetoidę, która prawdopodobnie wyeliminowała z powierzchni Ziemi dinozaury.

DEOS Consultancy to startup założony w 2015 r. w Wielkiej Brytanii. Celem powołania firmy było wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych do działających w Zjednoczonym Królestwie mammobusów, mobilnych punktów, w których kobiety mogą wykonywać badania mammograficzne.

Innowacyjne przedsięwzięcie dostało się pod kuratelę działającego od 2011 r. w Harwell Centrum Inkubacji Biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Placówka ta wchodzi w skład europejskiej sieci inkubatorów biznesu kierowanych przez Program Transferu Technologii ESA.

Założyciele DEOS Consultancy dostrzegli, że przewożenie twardych dysków z zapisanymi zdjęciami mammograficznymi zajmuje dużo czasu i wiąże się ze znacznymi kosztami, a związane z tym działania angażują niekiedy cenny czas pracowników medycznych. Postanowili więc wykorzystać nowoczesne sposoby łączności dla usprawnienia całego procesu.

Gdy zaczynaliśmy (…), stosowaliśmy komunikację satelitarną by rozwinąć nasz system. Pozwoliło to na stworzenie automatycznego systemu oraz modernizację sprzętu do badania piersi. Dzisiaj przede wszystkim przesyłamy zdjęcia przez sieci 3G oraz 4G. Procedura jest automatyczna i nie zajmuje czasu pracowników medycznych.

Viv Barrett z DEOS Consultancy

Choć dziś do przesyłania zobrazowań rentgenowskich pacjentów używa się głównie sieci telefonii komórkowej, to łączność satelitarna wciąż pozostaje w użytku, w sytuacji gdy transfer danych za pomocą infrastruktury naziemnej odbywa się zbyt wolno.

Pomieszczenie z mammografem. Fot. DEOS Consultancy

Dzięki innowacyjnemu podejściu startupu do zagadnienia fotografie z badań RTG docierają z mammobusów do szpitali już nie w ciągu 24-48 godzin, lecz po kilku minutach. Pacjentka może otrzymać wyniki swojego badania jeszcze tego samego dnia.

DEOS to dobry przykład jak technologie satelitarne mogą usprawnić usługę, która zmienia życie wielu osób.

Sue O’Hare, szefowa ESA BIC w Harwell

Tymczasem naukowcy z University of Warwick oraz Sun Yat-Sen University stwierdzili, że w onkologii może znaleźć zastosowanie iryd, pierwiastek, który na Ziemię przyniosły planetoidy bombardujące w przeszłości naszą planetę. Metal ten nadaje się zdaniem badaczy do precyzyjnego eliminowania komórek nowotworowych. Zaproponowana metoda sprawdziła się w przypadku wyhodowanych w celach badawczych komórek raka płuc.

Iryd występuje w skorupie ziemskiej w niewielkich ilościach. Pierwiastek mógł pojawić się w litosferze ziemskiego globu za sprawą uderzenia planetoidy, która, w myśl jednej z teorii, 66 mln lat temu trafiła w Ziemię doprowadzając w efekcie do wyginięcia dinozaurów.

Czytaj też: ARP: rusza nabór do Inkubatora Biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej

Reklama

Komentarze

    Reklama