Rosja: ćwiczenia nuklearnej triady

Piątek, 27 Października 2017, 16:31
Piątek, 27 Października 2017, 16:31 Topol
Piątek, 27 Października 2017, 16:31 Tu-95MS
Piątek, 27 Października 2017, 16:31 Boriej
  • Topol
  • Tu-95MS
  • Boriej

Rosja przeprowadziła intensywne ćwiczenia strategicznych sił nuklearnych. Tego samego dnia w ramach testów wystrzelono rakietę balistyczną bazowania lądowego Topol, a także trzy rakiety bazowania morskiego, które odpaliły okręty podwodne Floty Pacyfiku (2 pociski) i Floty Północnej (1 pocisk). Prowadzenie operacji bojowych z użyciem rakiet manewrujących testowały z kolei załogi bombowców strategicznych. 

W ramach ćwiczeń rosyjskich strategicznych sił nuklearnych 26 pazdziernika br. wystrzelono jeden międzykontynentalny pocisk balistyczny bazowania lądowego i trzy takie pociski z okrętów podwodnych - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Kreml powiadomił w piątek, że w sprawdzian gotowości sił nuklearnych był bezpośrednio zaangażowany prezydent Władimir Putin. 

"Siły bojowe strategicznych wojsk rakietowych wystrzeliły z państwowego doświadczalnego kosmodromu Plesieck (w obwodzie archangielskim) międzykontynentalny pocisk balistyczny Topol na poligon Kura (na Kamczatce). Z atomowego okrętu podwodnego Floty Pacyfiku na akwenie Morza Ochockiego oddano salwę dwóch pocisków balistycznych na poligon Czyża w obwodzie archangielskim, a z akwenu Morza Barentsa atomowy okręt podwodny Floty Północnej wystrzelił pocisk balistyczny na poligon Kura" - podał resort obrony. Nie poinformowano jakiego typu morskich rakiet balistycznych użyto podczas testów, ani jakie okręty podwodne były ich nosicielami. 

Topol

Fot. mil.ru

Ponadto startujące z baz Ukrainka, Engels i Szajkowka bombowce Tu-160, Tu-95MS i Tu-22M3 wystrzeliły pociski manewrujące różnych typów na cele naziemne na poligonach Kura, Pemboj w Republice Komi i Terekta w Kazachstanie. "Zadania szkoleniowe zostały w pełni wykonane, wszystkie ćwiczebne cele zniszczono" - zaznaczyło ministerstwo obrony. Podobnie jak w przypadku okrętów podwodnych Rosjanie nie ujawnili szczegółowych informacji jakiego typu rakiety cruise wykorzystano podczas testów. 

Rosyjskie strategiczne siły jądrowe posiadają obecnie ok. 286 międzykontynentalnych rakiet balistycznych bazowania lądowego uzbrojonych pięciu podstawowych typów R-36M2 (Kod NATO: SS-18), UR-100NUTTH (kod NATO: SS-19), Topol (Kod NATO: SS-25), Topol-M (kod NATO: SS-27) i RS-24 Jars (kod NATO: SS-29 lub SS-27 Mod.2). Rakiety Topol-M i Jars mogą być przy tym odpalane nie tylko z silosów ale też wyrzutni mobilnych. Siły te przenoszą w ok. 950 głowic jądrowych. 

Czytaj też: Rosja szykuje się do testów nowego Satana

Boriej

Atomowy okręt podwodny projektu 955 Boriej Aleksander Newski. Okręty tego typu przenoszą 16 rakiet balistycznych R-30 Buława, fot. mil.ru

Rosyjska Marynarka Wojenna posiada 12 okrętów podwodnych przenoszących rakiety balistyczne. Są to jednostki projektu 667BDR i 667BDRM (klasa Delta III i IV), 941 (kod NATO: Typhoon) i najnowsze 955 Boriej. Docelowo do 2020 tych ostatnich jednostek uzbrojonych w rakiety R-30 Buława ma być do 2020 roku osiem. Obecnie w służbie są 3 jednostki. Rosyjskie okręty podwodne przenoszą obecnie ok. 176 rakiet balistycznych oraz ok. 750 głowic. Oprócz rakiet Buława, których Moskwa ma 48 sztuk w służbie są też przenoszone przez starsze jednostki klasy Delta i Typhoon rakiety R-29R/RM. 

Tu-95MS

Odpalenie konwencjonalnej rakiety manewrującej Ch-101 z pokładu bombowca Tu-95MS. Celem były obozy IS w Syrii, Fot. Минобороны России/Youtube

Lotnictwo Dalekiego Zasięgu posiada 55 bombowców Tu-95MS oraz 16 Tu-160. Ich podstawowym jądrowym uzbrojeniem ofensywnych są pociski manewrujące Ch-55/55SM i Ch-102, których w służbie jest ok. 200 egzemplarzy. Konwencjonalne wersje tych pocisków były używane podczas wojny w Syrii. Pociski z głowicami jądrowymi mogą też przenosić nieklasyfikowane jako broń strategiczna bombowce Tu-22M3, których Rosja ma 69. 

Czytaj też: Rosyjskie "niedźwiedzie" atakują rakietami manewrującymi w Syrii [WIDEO]

Zgodnie z podpisanym w 2010 roku w Pradze traktatem New START do 2018 zarówno USA jak i Rosja powinny zredukować swoje arsenały do 1550 głowic jądrowych i 700 czynnych nośników międzykontynentalnych, do których zaliczają się zarówno pociski balistyczne jak i ciężkie bombowce. Redukcje traktatowe nie obejmują broni taktycznej, a rosyjski arsenał w przypadku głowic do użycia na polu walki jest szacowany na ok. 2000 sztuk. 

Czytaj też: Rosja: „Listwy” pomogą mobilnym wyrzutniom rakiet balistycznych

PAP/AH

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

29 komentarzy

Podpułkownik Wareda Czwartek, 02 Listopada 2017, 12:49
Do Moderatora!

Proszę o zamieszczenie mojego komentarza, który był odpowiedzią na komentarz internauty o nicku "Antek" z dnia 27 października. Dziękuję.
aww Wtorek, 31 Października 2017, 14:13
pod samym noskiem Londynu przelatujom... se bombowce RUS... właściwie bombowców nie cza ! aby one kilo plutonu na samom Gwiazdke komu przesłać... w Berlinie czy Londynie... nie ma żadnej zasadniczo różnicy... Onegldaj wpław Dunaj na wysokości Wiednia można było swobodnie przekraczać w czasie burzy wyłączały zasieki pod wysokiem napięciem... jakiem kombinował z Polszy pływakiem do zlewiska Dunaju się dostać wraz z płynącymi konarami po takim Orkanie Grzegorzu to tera byłoby ciut łatwiej zdalnie na Wiedeń bym był w stanie cokolwiek podesłać pływakiem... butla helu i te pół kiłamietra wzleciało by spoko... ale jako brudna bombka sam pluton je już wyjątkowo niebezpieczny w postaci aero- lub innego zolu... analityk jestem zawodowo za świnię zabicie tasakiem nie ma żadnej kary i można od razu kiełbaski, salcesony etc., za zabicie psa i nakarmienie nim innych psów kara do dwu ( kilku lat ) więzienia... najpierw cza wreszcie byłoby jednomyślnie zaciąć skutecznie eliminować niereformowalnych nie tylko z ISIS... właściwie to należy z tej Ziemi już uciekać bo cóż to jest niby drugie tyle jakie od Kolumba minęło ?! Kim wzruszył swoje pagórki... nooooo to jest jakieś wyjście... tam się zasadniczo może samo wyjaśnić no nie aby Japonię zepchnęło do Pacyfiku... no i ten towarzysz Władimir Władimirowicz... gra nam na nosie przy samej granicy z dawną rosyjską prowincją se spoko bywa.. może go w końcu jaki ebola by wystarczyła albo zika jaka...
wania Piątek, 03 Listopada 2017, 11:16
A lekarstwo dzisiaj wziąłeś? Musisz jeszcze popracować nad polska język bo to trudna język.
Podpułkownik Wareda Poniedziałek, 30 Października 2017, 8:26
Do Moderatora!

Proszę o zamieszczenie mojego komentarza, który był odpowiedzią na komentarz internauty o nicku "davienolog".
Skoro zdecydowaliście się zamieścić głupawy, wręcz idiotyczny, komentarz "davienologa", to proszę również zamieścić mój komentarz. Dziękuję.
castle26 Niedziela, 29 Października 2017, 18:54
Okręty klasy Typhoon oficjalnie zostały wycofane ze służby operacyjnej w rosyjskiej flocie a z sześciu wybudowanych jednostek tylko jeden okręt TK-208 nie został wycofany całkowicie i służy jako platforma testowa dla rakiet R-30 Buława
Kowalskiadam154 Niedziela, 29 Października 2017, 14:21
Upadłe imperium zła straszy głównie tych pieknoduchów z UE bo Amerykę raczej trudno przestraszyć starym Tu 95 ale jak na zjednoczony postępowy obóz to zupełnie wystarczy
Davien Sobota, 28 Października 2017, 20:09
Wojska kosmiczne Rosji przetestowały satelitę manewrującą zdolną do zbliżenia się do innych aparatów orbitalnych, ich oglądania i przechwytywania w razie potrzeby.

Poinformowało o tym gazetę Izwiestija Ministerstwo Obrony.

Podczas testów satelita odcumował od platformy okołoziemskiej Kosmos-2519 wystrzelonej 23 czerwca 2017 roku. Aparat po zmianie orbity wrócił do platformy i ją zbadał.
Jacek Wtorek, 31 Października 2017, 13:03
W 2014 roku pojawiła się informacja, że rosyjski satelita, oznaczony jako 2014–28E oraz Kosmos 2499, posiada zdolności manewrowania i to nie tylko korekty orbity okołoziemskiej, ale także zbliżania się do innych sztucznych satelitów Ziemi.
W związku z powyższym wywołało to wtedy spekulacje, że technologia kosmiczna tego typu może zostać wykorzystywana nie tylko w celach cywilnych...
yaro Wtorek, 31 Października 2017, 20:03
To co teraz jest juz podane wtedy było wctestach, jak widac bsrdzov skutecznych bo ten aparat może przenosić mały ładunek wybuchowy, niszczyc satelity nie musi wystarczy go uszkodzić nie wiadomo czy nie podlatuje do ametykańskich satelitów zwiadowczych i nie umieszcza im pluskwy jakiejs.
yaro Wtorek, 31 Października 2017, 20:02
To co teraz jest juz podane wtedy było wctestach, jak widac bsrdzov skutecznych bo ten aparat może przenosić mały ładunek wybuchowy, niszczyc satelity nie musi wystarczy go uszkodzić nie wiadomo czy nie podlatuje do ametykańskich satelitów zwiadowczych i nie umieszcza im pluskwy jakiejs.
Davien Wtorek, 31 Października 2017, 11:03
Widze ze juz tak się skompromitowałeś że musisz kraśc cudze nick'i by w ogóle zaistnieć na forum. Ech ci Rosjanie.
urg Sobota, 28 Października 2017, 10:50
Jak dolecą to antek raz na zawsze wyparuje
davienolog Piątek, 27 Października 2017, 23:07
Górna Wolta z rakietami :)))
Podpułkownik Wareda Niedziela, 29 Października 2017, 10:06
davienolog!


Człowieku, następnym razem, zanim napiszesz coś równie "mundrego", to najpierw kilkakrotnie puknij się w czoło - energicznie i zdecydowanie!
Jacek Wtorek, 31 Października 2017, 12:56
Proponuję w sposób równie energiczny i zdecydowany reagować na wypowiedzi co poniektórych komentatorów na forum Space24 i nie tylko.
A propos określenia "Górna Wolta", to było używane na forum Defence24 w innym temacie, w innym kontekście i przez innego użytkownika.
Jednak zapewne wtedy Pan tego nie dostrzegł, a więc i nie zareagował, stosownie do okoliczności oczywiście...
Podpułkownik Wareda Piątek, 03 Listopada 2017, 21:43
Jacek!

Zapewniam Pana, że jestem jednym z bardzo nielicznych forumowiczów, którzy na portalu militarnym, wykazują odwagę cywilną oraz energicznie i zdecydowanie reagują na niewłaściwe treści zamieszczane na forum tego portalu. Myślę, że mógł się Pan o tym wielokrotnie przekonać!
I przy okazji,
stwierdza Pan, że określenie, cyt.: "<Górna Wolta>, to było używane na forum Defence24 w innym temacie, w innym kontekście i przez innego użytkownika".
Nie wiem, o jakim Pan mówi "innym temacie, innym kontekście oraz innym użytkowniku"? Podkreślam, tego nie wiem i nawet się nie domyślam! I prawdę mówiąc, mało to mnie interesuje.
Jedynie zwracam Panu uwagę, że w dniu 29 października, zareagowałem i odpowiedziałem na idiotyczny wpis internauty o nicku "davienolog", który ukazał się na tym forum. I tylko tyle.
I nie mam pojęcia: czy, gdzie i kiedy było wcześniej używane określenie "Górna Wolta"? Ale przyzna Pan, że publiczne i bezpardonowe nazywanie Federacji Rosyjskiej - "Górną Woltą z rakietami", jest - samo w sobie - wyjątkowo głupawe!
Ponadto, proszę nie wymagać ode mnie, abym dostrzegał wszystkie niewłaściwe treści na portalach internetowych i, stosownie do okoliczności, odpowiednio na nie reagował. Chociażby dlatego, że jest to fizycznie niemożliwe. Rozumiemy się?
Na zakończenie, raz jeszcze mogę Pana zapewnić, że należę do bardzo nielicznej grupy forumowiczów, którzy odpowiednio reagują na treści niewłaściwe, niestosowne, głupawe, idiotyczne, chamskie, wulgarne itp. Niestety, nie jestem w stanie dostrzec wszystkich treści, o których mowa wyżej. A szkoda!
PiotrEl Sobota, 28 Października 2017, 23:27
Ten tekst nawet nie jest śmieszny! jest po prostu nieprawdziwy i głupi.
Fun funów z USA Sobota, 28 Października 2017, 22:13
Przysłowia ponoć są mądrością narodu: "Idiotów nie sieją, oni sami się rodzą" pasuje tu jak ulał!
Sobota, 28 Października 2017, 13:44
Ta niby "Górna Wolta" przeznaczyła właśnie 50 mld euro na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Więc może przestań się ośmieszać...
LL Sobota, 28 Października 2017, 11:43
Co by nie mowic, jak na kraj o PKB Wloch to maja rozmach.
tak tylko... Sobota, 28 Października 2017, 8:04
Zadziwiające, że to wypowiedziane kilkadziesiąt lat temu twierdzenie z każdym rokiem nabiera coraz większej mocy. Bałagan, bród i smród, to charakterystyczne oblicze współczesnej Rosji...
tylko tak... Wtorek, 31 Października 2017, 13:13
Spróbuj samodzielnie, o ile oczywiście potrafisz to zrobić, przeanalizować obecną sytuację wewnętrzną w Rosji i dopiero wtedy zamieścić komentarz w przedmiotowym temacie.
Zdecydowanie nie odwrotnie, gdyż wtedy po raz kolejny narazisz się na śmieszność i nie tylko...
Antek Piątek, 27 Października 2017, 21:46
w ciągu najbliższych 4 lat Rosja zbankrutuje i pogrąży się w chaosie, później ulegnie podziałowi, utraci Syberię, by stać się wreszcie satelitą Chin, który dostarcza Państwu Środka surowce
Podpułkownik Wareda Wtorek, 31 Października 2017, 4:17
Antek!

" ... Rosja zbankrutuje (...) ulegnie podziałowi, utraci Syberię, by stać się WRESZCIE (podkreśl. moje) satelitą Chin ... ".

Coś niesamowitego, kolejne przepowiednie następnego jasnowidza (żeby nie powiedzieć - szarlatana) na forum. Publiczne głoszenie tego rodzaju scenariuszy politycznych i stawianie się w roli adwokata interesów chińskich - to już nawet nie jest śmieszne - mimo, że trąci klasycznym idiotyzmem. To jest wręcz zastanawiające!
Panie Antek!
Mówiąc wprost: zobaczy Pan "w ciągu najbliższych 4 lat bankructwo, pogrążanie się w chaosie i podział Rosji, a także utratę przez nią Syberii i stanie się satelitą Chin, który dostarcza Państwu Środka surowce" - tak samo, jak własne uszy! To Panu mogę obiecać!
Kiks Piątek, 27 Października 2017, 21:30
Pozwólmy im być w XIX wieku.
januszek 94 Piątek, 27 Października 2017, 19:36
Ta liczba przeraża - co pozostanie jeśli komuś strzeli do głowy pobawić się tym arsenałem , jest wymieniona jedna strona , przypuszczać należy że po drugiej stronie jest ta sama ilość ? A jeszcze są inni lokalni gracze - ale ci bronią swoich interesów , raczej ich nie rozpatrujemy jako gracz " SZERYF kontra " -? USA - Rosja ( CCCP ) - to ci narzucają co wolno na światowej arenie a co nie wolno ! My Polska jesteśmy tylko podporządkowani to jednej ( 1945r , CCCP ) a obecnie ekspansji drugiej stronie USA ! Czy na tym wychodzimy jako naród doświadczyliśmy - ale to układ po II WŚ - po Jałtański gdzie zwycięzcy nam narzucili taki a nie inny ustrój i PANA ? Obecnie mamy innego PANA - czy na życzenie własne chyba nie całego narodu - nikt tego nie klasyfikuje zysk , strata . A wartało by przeprowadzić referendum w sprawie obecności wojsk amerykańskich na naszym terenie i w jakiej formie ( przemieszczanie się samolotów w strefie Polskiej jako NATO czy samych wojsk lądowych ) bez zgody naszych władz , a do tego zmierza STOLTENBERG i jego świta amerykańska ( a to przerobiliśmy od 45- 90r ) . Już sam stan baz rakietowych - a od takich prostych instalacji zawsze Pentagon - CIA rozpoczyna podporządkowanie państwa okupowanego przez ich jednostki jako dobrowolnie ? Instalacje jakie USA posiada na terenie Europy w każdym praktycznie państwie od powstania w roku 1949 sławetnego NATO i rozbudowywanie baz na poszczególnym terenie mimo woli nie są nigdy likwidowane ? Bazy po UKŁADZIE WARSZAWSKIM - są zlikwidowane w niektórych obecnie przebywają amerykanie . Co nie przysparza nam pewności iż żadna bomba atomowa nam nie rozbłyśnie nad naszymi głowami - ale przypuszczam iż jestem w tym wieku że nie doczekam się tego widoku ale moje potomstwo już tak ? Ekspansja wojskowa amerykańska coraz bliżej granic Rosji nie wiele daje nadziei , pozostanie otwarta KUBA i inne państwa tam tego regionu by znalazły się instalacje Rosyjskie jak w kryzysie KUBAŃSKIM ?
wania Piątek, 03 Listopada 2017, 11:22
Widzę, że towarzyszowi język polski jeszcze przysparza problemów. Myślisz, że w czasie trwania Układu Warszawskiego żadne rakiety nie były wycelowane w Polskę? Nam wmawiano, że Układ Warszawski był układem obronnym a okazało się, że były plany ataku na Zachód przy czym polska miała być frontem na którym by walczono. Lepsze jest NATO bo to układ mogący nas ocalić przed zarazą ze wschodu.
gh Piątek, 27 Października 2017, 16:57
Czekamy na zlot "hamburgeruf" wyśmiewających rosyjską technikę wojskową.
wania Piątek, 03 Listopada 2017, 11:29
Ruska technika jest 100 lat za Zachodem. Uczeni rosyjscy uciekli do Izraela i Chin. Została propaganda i odgrzewane kotlety. PAK FA z którego nawet Indie się śmieją i rezygnują; Armata psująca się na defiladzie, której nikt nie widział a miało ich być setki; Tu-160 oblatany w 1981, którego produkcję Rosja wznowiła; lotniskowiec dymiący i ledwie trzymający się na wodzie (do Syrii płynął z zawrotną prędkością 8 węzłów - statki transportowe go wyprzedzały), który utracił 2 samoloty z 12 na pokładzie. Ot Rosja.