USA: szeroki program rozwojowy broni hipersonicznej

Niedziela, 22 Października 2017, 9:57 X-51
Niedziela, 22 Października 2017, 9:57 sr-72
Niedziela, 22 Października 2017, 9:57 XS-1 concept
Niedziela, 22 Października 2017, 9:57 X-51A
  • X-51
  • sr-72
  • XS-1 concept
  • X-51A

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) realizują szeroki program związany z poszukiwaniem, rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań składowych oraz projektów kompletnych systemów broni hipersonicznej i szybkich platform powietrznych. Jest on prowadzony w obrębie instytucji podległych bezpośrednio siłom powietrznym, ale w ramach programu wykorzystywane są także doświadczenia innych podmiotów naukowych.

Air Force Research Laboratory (AFRL) intensywnie prowadzi badania związane z pozyskaniem materiałów o najwyższej jakości, przeznaczonych do wielokrotnego zastosowania w specjalnych platformach poruszających się z bardzo dużymi prędkościami. Air Force Materiel Command zawarła wartą 2.3 mln USD umowę z Integration Innovation dotyczącą wyboru specjalnych materiałów odznaczających się wysoką sprawnością termiczną (hight temperature materials/thermal protection systems). Zlokalizowana w Hunstsville w stanie Alabama firma Integration Innovation już wcześniej współpracowała z Departamentem Obrony USA (US Department od Defense) i NASA nad systemami ochrony termicznej pojazdów hipersonicznych.

X-51A

Wyposażony w silnik strumieniowy pojazd hipersoniczny X-51A. Fot. US Air Force

W USA Departament Obrony we współpracy z innymi agencjami rządowymi realizuje długoletni program rozwoju technologii hipersonicznych. Obejmuje on dwa zasadnicze zadania, przy czym pierwsze ma na celu powstanie broni hipersonicznej (Hight Speed Strike Weapon - HSSW), o terminie realizacji według planów ok. 2020 roku. Drugie ma na celu zbudowanie bezzałogowego statku poruszającego się z dużymi prędkościami i mającego realizować zadania w zakresie Intelligence Surveillance and Reconnaissance (ISR). Ten program obejmuje okres po 2020 roku (do nawet 2030 roku). Powstanie hipersonicznego pojazdu zdolnego do poruszania się w przestrzeni okołoziemskiej jest planowane do realizacji przed 2050 rokiem.

Czytaj też: Seria tajnych lotów hipersonicznych w Australii

Natomiast program określany jako RX ma na celu dostarczenie wielu materiałów i innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla przyszłych hipersonicznych platform. Dotyczy to przede wszystkim tych powierzchni (krawędzie natarcia skrzydeł, części dziobowe czy element sterowe), które narażone są na działanie bardzo wysokich temperatur w czasie lotu z prędkością hiperdźwiękową. Na rok budżetowy 2018 USAF przeznacza 31,2 mln USD na program badań takich powłok, czy struktur systemów latających. Jest to kolejny etap badań mający na celu doprowadzić do zbudowania superszybkiego pojazdu łatającego wielokrotnego użytku realizującego zadania w zakresie ISR. W poprzednim roku Defense Advanced Research Projects Agency opracowała koncepcję kombinowanego układu napędowego, cyklicznego silnika (turbine-based combined cycle - TBCC).

Współpracuje ona również z AFRL nad programami Air-Breathing Weapon Concept (HAWC) i Tactical Boost Glide (TBG). Jak na razie problemem jest zapewnienie odpowiedniej żywotności takiego system napędu. Bada się kilka kombinacji rozwiązań w celu wyboru najbardziej optymalnej w użyciu, przy czym ważne jest zapewnienie szerokiego przedziału uzyskiwanych prędkości podczas pracy takiej jednostki napędowej. Natomiast DARPA zawarła z Advanced Full Range Engine (AFRE) kontrakt związany z opracowaniem i testami układów napędowych TBCC wielokrotnego użytku przeznaczonymi dla przyszłych systemów hipersonicznych.

sr-72

Projekt SR-72. Ilustracja: Lockheed Martin

Koncepcja realizowana przez AFRE składa się z turbiny gazowej, przeznaczonej do osiągnięcia prędkość ponad Mach 2, by następnie włączony był napęd hipersoniczny pozwalający na osiągnięcie prędkości ponad Mach 5. Taki system napędowy wybrał już koncern Lockheed Martin do napędu swoich samolotów SR-72 przeznaczonych do prowadzenia misji rozpoznawczych. Wcześniej ten koncern wraz z DARPA pracował nad Falcon Hypersonic Technology Vehicle-2, którego koncepcja rozwijana była w latach 2003-2011. Podczas niej zdobyto unikatowe doświadczenia w zakresie kontroli bezzałogowego statku powietrznego poruszającego się z wielkimi prędkościami, systemu pozycjonowania, zaawansowanego sterowania, czy wytwarzania wysokoodpornych na temperatury powłok ochronnych.

Czytaj też: Raport: USA zagrożone przez broń hipersoniczną. "Zaniedbania"

Już w 2010 roku AFRL przeprowadziło udany test aparatu Boeing X-51 WaveRider, który osiągnął prędkość Mach 5 (ale z użyciem jednorazowej rakiety rozpędzającej w pierwszej fazie lotu). Wyniki tych testów posłużyły do rozwoju nowej koncepcji napędu TBCC. Na razie rozwój pojazdów hipersonicznych nie przewiduje powstanie ich wersji uzbrojonych. W 2013 roku X-51A podczas testów z powodzeniem oddzielił się od B-52H i z wykorzystaniem napędu rakietowego osiągnął prędkość Mach 4,8. Za pomocą silnika odrzutowego wzrosła ona do Mach 5,1, by po 210 sekundach z powodu wyczerpania się paliwa doprowadzić do rozbicia pojazdu. Całkowity czas napędu wynosił 370 sekund, a WaveRider napędzał silnika od Pratt&Whitney Rocketdyne.

XS-1 concept

Wizualizacja koncepcji samolotu kosmicznego XS-1. Ilustracja: DARPA / http://www.darpa.mil

Niejako równolegle (z doświadczeniem z rozwoju HSSW) powstaje XS-1 Experimental Spaceplane nadzorowany przez DARPA we współpracy z Northop Grumman. Ma on posłużyć do wynoszenia niewielkich satelitów o masie 1360-2270 kg na niską orbitę okołoziemską. Rozwój systemów hipersonicznych związany jest z tym, że cechują się one nie tylko wysokimi prędkościami, ale również znacznym zasięgiem i osiąganym pułapem i - przede wszystkim - manewrowością. Ważne jest również to, że obecnie projektowane statki latające mają za zadanie pokonywać dzisiejsze i przyszłe systemy obrony przeciwrakietowej oraz wykorzystywać ich ewentualne niedoskonałości.

Czytaj też: Boeing zbuduje dla sił zbrojnych USA samolot kosmiczny XS-1 [Wideo]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

61 komentarzy

droma Wtorek, 24 Października 2017, 21:25
rosja imperium inaczej ma wszystko tylko ze niewidzialne nawet putin nie widzial ,ale maja co do broni hiper to ma ona dwa napedy ,na cynamon co go wali w gacie putin /mowiac krotko wszystko przesral a zryc jak nie ma tak nie ma co / ,drugi naped jest na wungiel wlasnie go kopia ...
COSINUS Niedziela, 22 Października 2017, 19:25
Kontynuacja programu "Aurora" pojazd o prędkości przelotowej7,5 Macha jest czujniki zgrać ,parametry komory bojowej i system VTOL ale to kwestia 5lat
RB Niedziela, 22 Października 2017, 16:45
4.8 przez 210sek to dystans ok 1000km. To I tak sukces. Żaden okręt się przed tym nueochroni
halny Niedziela, 22 Października 2017, 13:56
Amerykanie sie obudzili jak Rosjanie w przyszłym roku wprowadzają na uzbrojenie pierwsze pociski. Dobrze, lepiej późno niż wcale
GEN Czwartek, 26 Października 2017, 9:19
A konkretnie to co wprowadzają ?
Oprócz zdjęć w internecie....
Rafal Wtorek, 24 Października 2017, 11:58
Ciekawe jakie pociski wprowadzaja rosjanie.
gh Środa, 25 Października 2017, 14:04
Ju-71 to obecnie najnowocześniejszy pocisk na świecie, pierwszy gotowy do zadań bojowych, to jest właśnie tajemnica nagłego zwrotu w USA w celu dogonienia Rosji w tej technologii.
Davien Czwartek, 26 Października 2017, 6:26
Gh Ju-71 ma być jedynie głowicą szybująca a nie pociskiem i jak na razie to trwają dopiero pierwsze testy więc może za jakies 10 lat cos im z tego wyjdzie tak więc juz daruj sobie bajki ze Sputnika:)
PS Jak na razie to Rosja usiłuje gonic USA ale sporo jej jeszcze brakuje.
Polanski Czwartek, 26 Października 2017, 20:13
JU-71 w 2018 wchodzi na uzbrojenie, USA obecnie nie ma funkcjonalnego odpowiednika tej broni , dlatego właśnie uruchomiono szeroki program by dogonić Rosję w tej technologii.
Davien Sobota, 28 Października 2017, 11:12
Ju-71 ma wejść na uzbrojenie w latach 2020-25 o ile go dokończą. USA nikogo nie musi gonic, obecnie są najbardziej zaawansowani na polu broni hipersonicznych, a do ich poziomu to Rosji sporo brakuje, i czy to nadrobia to niewiadomo.
kot Wtorek, 24 Października 2017, 10:05
Nie przesadzać proszę. To plotki i propaganda.
Polanski Środa, 25 Października 2017, 14:05
Nie propaganda tylko samo def24 o tym dziś pisze ...
Davien Poniedziałek, 23 Października 2017, 20:20
Tia jasne, biorąc pod uwage że silnika scramjet dalej nie maja, a rekord lotu należy do USA to pomarzyć:))
Kiks Poniedziałek, 23 Października 2017, 19:14
Chyba już drugą generację.
olgino Poniedziałek, 23 Października 2017, 15:33
czego to Rosjanie nie wprowadzają, SU-57, Armata, Kurganiec, rakiety hipersoniczne - tylko że nikt tego nie widział i pewnie prędko nie zobaczy, za to dziwnym trafem modernizuje się stare mysliwce i t-72
gosc Wtorek, 07 Listopada 2017, 13:32
0lgino ty niczego nie widzisz oplacony bubku.
taka prawda Niedziela, 22 Października 2017, 11:43
Całe szczęście, że Rosja i Chiny też takie coś robią, bo inaczej bandyci z USA wywołaliby III WŚ.
Marek Wtorek, 24 Października 2017, 8:17
Gdyby nie ci jak to powiadasz "bandyci", do dnia dzisiejszego żyłbyś w radzieckim systemie, w którym wszyscy równo mają g... . Nie pisał byś także dyrdymałek w internecie, bo za takie pisanie trafiłbyś jako "wrogi element" do obozu (bynajmniej nie harcerskiego) na resocjalizację. Co więcej, w podobny sposób żyło by się w całej Europie. I wcale nie jestem przekonany, czy ograniczyłoby się to tylko do naszego kontynentu.
inż. Wtorek, 31 Października 2017, 22:58
W już zrusyfikowanym (nie mylić z okresem trockistowskim czy stalinowskim) radzieckim systemie statystycznie polska kobieta miała troje dzieci a w dzisiejszym systemie zwanym neofeudalizmem ma 1,4 dziecka. Okres po 89 roku można nazwać holokaustem w białych rękawiczkach nas Polaków.
Svoboda Wtorek, 24 Października 2017, 21:36
Gdyby nie ci jak to powiadasz "bandyci", do dnia dzisiejszego żyłbyś w radzieckim systemie, w którym wszyscy równo mają g.
-----------------
To samo można powiedzieć, ze gdyby nie Ci Rosjanie do dzisiejszego dnia siedziałbyś jako pomywacz w rzeszy .....
Ostrożniej z takimi stwierdzeniami ...
Davien Czwartek, 26 Października 2017, 6:27
Gdyby nie Stalin i ZSRR to nie byłoby u włądzy Hitlera więc jaka wojna? Daruj juz sobie kremlowską wersję historii.
halny Czwartek, 26 Października 2017, 20:16
Władza Hitlera wzięła się od nacjanonalizmu włsoskiego i wielkiego Duce, proponuję naukę historii.
Davien Sobota, 28 Października 2017, 11:10
Włądza Hitlera panie Halny wzięła sie z działań Stalina, które umozliwiły NSDAP wygranie wyborów w 1933r wiec kremlowską wersję historii naprawdę sobie daruj, zwłąszcza że dokumenty potwierdzające to co piszę dawno są jawne.
Fun funów z USA Poniedziałek, 30 Października 2017, 22:37
"Włądza Hitlera panie Halny wzięła sie z działań Stalina, które umozliwiły NSDAP wygranie wyborów w 1933r...". Boże - Ty naprawdę wymagasz "specjalnej troski". Gdybyś napisał to raz to może i nawet bym "zrozumiał" ale Ty te brednie piszesz któryś raz z rzędu.
PS.
Ale może jest jeszcze szansa. Nie poddawaj się. Medycyna zrobiła w ostatnich latach naprawdę duże postępy.
Davien Czwartek, 02 Listopada 2017, 16:32
Wow juz nawet kwestionujesz oficjalne rosyjskie dokumenty z czasów Stalina:) Oj Panie Fun tak nisko to jeszcze nie upadłeś i znowu kopiejek nie będzie, ale próbuj dalej, moze twoi kumple z Olgino ci uwierzą:))
Fun funów z USA Niedziela, 12 Listopada 2017, 17:58
"Wow juz nawet kwestionujesz oficjalne rosyjskie dokumenty z czasów Stalina..." O czym Ty bredzisz? W dobie internetu nie jesteś w stanie poczytać o tym jak do władzy doszedł Hitler? W latach 70-80 tych XX wieku mógłbyś mieć problem bo trzeba by było pójść do biblioteki (jakbyś nie wiedział to taki budynek z "dużą ilością" książek z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy) ale teraz? Możesz poszukać informacji w przerwie pomiędzy rozegraniem kolejnych partii "Call of duty" czy innego "Battlefield'a". Wystarczy tylko trochę chęci. Mocno zachęcam. No i oczywiście współczuję, naprawdę szczerze współczuje. Musze przyznać, że chyba jeszcze nigdy do tej pory nie spotkałem osobnika tak "odpornego na wiedzę" i tak "bezmyślnego" w swoich wynurzeniach. A do tego te żałosne "Ologino" w co drugim poście. Jak widać nie bez przyczyny naukowcy ostrzegają przed "śmieciowym" jedzeniem z "McDonald's" nafaszerowanym GMO. Faktycznie jak widać powoduje "nieodwracalne" zmiany.
Sa Środa, 25 Października 2017, 20:30
Tej Rzeszy z którą wspólnie Rosja rozpetała II W.Ś.i dostarczyla jej 10mln ton zaopatrzenia na potrzeby machiny wojennej?
P.S.wojnę tak czy siak zakończyliby Amerykanie bronią atomową którą dysponowali od lata 1945r.
Davien Czwartek, 26 Października 2017, 7:47
A ty byś zył jak w Nagasaki i Hiroszimie bo tu też by te bomby spadły. Juz dawno większej bzdury nie czytałem.
Davien Czwartek, 26 Października 2017, 22:25
kolejny co sie własnego nick'a wstydzi i kradnie czyjś. Ech ci rosjanie;)
Sa Czwartek, 26 Października 2017, 21:34
Jakiej bzdury?Niemcy skapitulowały w maju,w sierpniu przeprowadzono pierwsze ataki atomowe na Japonię.Wniosek jest prosty:jakby Niemcy ociągały się jeszcze kilka miesięcy z kapitulacją to Berlin czy Monachium pierwsze oberwałyby atomówką.
Davien Sobota, 28 Października 2017, 11:32
albo jesteś mądry inaczej, albo ściemniasz za kasę lub nie zrozumiałeś wypowiedzi, otóż, gdyby Rosjanie zatrzymali się na linii Bugu to cała odpowiedzialność za wyzwolenie reszty spadła by na aliantów, wtedy Niemcy wycofali by wszystkie dywizje do walki z aliantami co by sprawiło, że siły twe zostały by pokonane przez Niemców, wtedy USA musiała by zastosować opcję Japońską, czyli bomby atomowe spadły by m.in. na Polskę --- rozumiesz ten wywód ?
-----
Nicka się nie wstydzę, ale do momentu kiedy nie przestaniesz używać mojego będzie Davien.
Davien Środa, 01 Listopada 2017, 20:53
Miło ze sie przyznałes do kradzieży łatwiej będzie sie pozbyc kolejnego ruskiego trolla z forum:))
Davien Wtorek, 31 Października 2017, 10:53
Widzisz ale ja jakos zawsze uzywam jedynie jednego nick'a wiec naprawdę daruj sobie usprawiedliwienia dla swojego tchórzostwa. Czyzby wszyscy w Olgino tak mieli??
Kiks Niedziela, 22 Października 2017, 11:08
Z czym do ludzi. Ruscy już mają. I to drugą generację.
starszy oborowy Środa, 01 Listopada 2017, 17:31
Napędzaną super silnikami parowymi na węgiel.
Donald Trump Środa, 25 Października 2017, 9:06
Podobno ujarzmili też smoki!
XYZ Poniedziałek, 23 Października 2017, 22:24
Raczej trzecią lub czwartą. Ale niektóre źródła podają że siódmą i jedna trzecia.
Davien Poniedziałek, 23 Października 2017, 20:20
A w jakim filmie fantasy??
dim Niedziela, 22 Października 2017, 10:33
"...cechują się one nie tylko wysokimi prędkościami, ale również znacznym zasięgiem i osiąganym pułapem i - przede wszystkim - manewrowością..."

Tu przypomnę, jak wyśmiewacze wszystkiego co rosyjskie, z tego forum, kwestionowali możliwość istnienia lub też pespektywicznie niewielką szkodliwość wprowadzanej już rosyjskiej broni hipersonicznej. Argumentując właśnie głównie niemożnością osiągnięcia przy takiej prędkości normalnej manewrowości.
Rafal Wtorek, 24 Października 2017, 11:59
A jaka to niby hipersoniczna bron maja rosjanie?
ktos Wtorek, 24 Października 2017, 7:29
Bo tu chodzi o nieznaczne zmiany kierunku antomiast jesli sadzisz ze rakieta bedzie w stanie podazac a mysliwcem to grubo sie zawiedziesz.
Davien Poniedziałek, 23 Października 2017, 20:24
Dim, kwestionowane były głównie bajki o lotach hipersonicznych na małej wysokości, na duzym pułapie jest to możliwe od dawna, podobnie manewrowość, ale nie żadne gwałtowne manewry, bo praw fizyki nie oszukasz, a siła bezwładności będzie olbrzymia przy tej masie i prędkości
Tu masz podawane ok 5Ma a nie 7, policz sobie jakie tam będą wystepowac siły działające na pocisk
baju Poniedziałek, 23 Października 2017, 16:22
Jakoś żadne z mocarstw dotychczas się nie chwali ani zasięgiem ani manewrowością. Dlaczego? Bo nie ma się czym chwalić. Jedyną zaletą tej broni jest prędkość utrudniająca kontrakcję. Kompromis między prędkością a manewrowością i zasięgiem dotyczy jednakowo, zarówno przy małych prędkościach jak i wielkich. Ta sama fizyka. Co najwyżej nieco większe pole do optymalizacji między pułapem a zasięgiem. W sumie i tak wszystko się rozbija o materiały, paliwo, podatność na sterowanie
Fun funów z USA Poniedziałek, 23 Października 2017, 12:44
No nie przesadzajmy. Kto traktuje serio to co wypisuje drogi "Davien"? To taki rodzaj specyficznego "folkloru".
Kiks Środa, 25 Października 2017, 12:55
@Fun funów z USA
Ruscy już w epoce kwantowej. Ich fizyka newtonowska nie dotyczy.
prawieanonim Środa, 25 Października 2017, 11:23
Wszyscy traktują serio oprócz ciebie "obalaczamitów" i ''yaro". Jest was aż trzech w porywach do jednego.
Svoboda Czwartek, 26 Października 2017, 20:15
wszyscy to wg Ciebie Davien, gh i polanski innych wszystkich tu nie ma, wypowiadaj się za siebie....
Davien Wtorek, 24 Października 2017, 19:11
Kazdy poza rosyjskimi klakierami w twoim typie ale zawsze mozna sie pośmiac z ciebie i innych i pokazac im ich miejsce w szeregu:))
Fun funów z USA Środa, 25 Października 2017, 21:05
Drogi "Davien", rozumiem frustracje, ba rozumiem chęć "pośmiania się" ale jak na razie to śmiejemy się .... z Ciebie. Dyskutowaliśmy o Ka-50-52 wynik: poległeś na całej linii, dyskutowaliśmy o polityce Turcji i Erdogana - wynik: poległeś na całej linii, dyskutowaliśmy o wielu, wielu rzeczach o których (z czystego lenistwa) nie będę Tu pisał. Ostatnio o "superdziałajacym działku F-35" gdzie do tej pory nie odważyłeś się napisać ile egzemplarzy z dotychczas wyprodukowanych F-35 ma zamontowane "przedmiotowe" działko o co Cie poprosiłem, I co? No nic.
PS.
I po czymś takim próbujesz wcisnąć "głody kawałek" o tym, że "można się z kogoś pośmiać"? A gdzie te teksty o "Olgino" i "moskiewskich trollach". Zapomniałeś czy dostałeś "gotowca" z inną "linią propagandową"?
Davien Czwartek, 26 Października 2017, 6:31
Nie wiem skąd wziąłeś te bajki ale naprawdę, poczekaj na gotowiec bo wymyslanie samemu czegokolwiek stanowczo jest poza twoimi mozliwościami O działku pisałem maja je wszystkie F-35A/C wiec znowu poległeś na manipulacji. Ech ci Rosjanie tylko by ludzi rozsmieszali:))
PS Ja gotowca jak ty i inni nie potrzebuję ale tobie on jak widac naprawdę jest potrzebny.
gh Czwartek, 26 Października 2017, 20:18
jak to skąd wziął, z Twojej redakcji, wystarczy sprawdzić o której zamieszczasz komentarze (noc i ranki m.in) , żeby wiedzieć, że pracujesz za wierszówkę
Davien Sobota, 28 Października 2017, 11:14
Widzisz Gh ja, w przeciwieństwie do ciebie nie muszę siedziec i pisać postów za kopiejki by miec na zycie wiec powodzenia w kiepskiej propagandzie
PS W dzień sie z reguły pracuje, choc nie wiem jak tam u was.
Polanski Czwartek, 26 Października 2017, 14:29
Drogi "Daviern" dalej nie przyjmujesz do wiadomości, że hamburgery zawierają dużo cholesterolu a on wpływa na wyniki myślenia, dzis nas zadręczasz, że znasz parametry Ju-71 choc go nigdy nawet na zdjęciu nie widziałeś ale jesteś tak obeznany, że projektanci tego pocisku nie wiedza tego co Ty. Więc jak kolega pisze powyżej może zastanów się czy chcesz dalej sie ośmieszać ...
Davien Niedziela, 29 Października 2017, 10:20
Oj "Polański"- bo ten nick tez sobie przywłaszczyłęś bojąc sie pisac pod swoim, nawet jakoś nie zauważyłęś że rosjanie tym Ju-71 chwala sie na lewo i prawo, publikujac zdjęcia gdzie tylko sie da ale rozumiem że w twojej kanciapie w Olgino mogło ich zabraknąć:))
gh Poniedziałek, 30 Października 2017, 14:21
Liczymy na to, że pokażesz te zdjęcia albo przynajmniej powiesz, gdzie są, bo na u2 sa tylko wklejki osób które cos produkują żeby ogladac ich filmiki, zatem ---- CZEKAMY!
Davien Wtorek, 31 Października 2017, 10:56
Altair, google, wystarczy poszukac , a nie ograniczac sie do y2, inne strony jakos istnieją, choc czy u was, to nie wiem.
Wpisz sobie Ju-71 w google to sam znajdziesz.
Fun funów z USA Czwartek, 26 Października 2017, 14:02
"Nie wiem skąd wziąłeś te bajki ale naprawdę, poczekaj na gotowiec..." To wszystko co napisałem to było na Tym forum a w sieci nic "nie ginie" - łatwo to sprawdzić. Taka :niepamięć" u nastolatka? Toż to nienormalne.I dalej to samo bezkrytyczne uwielbienie "nieziemskiej technologii made in USA". Otóż F-35 będzie mógł używać działka nie wcześniej jak w 2019 r. i to chyba wie nawet taki "tytan intelektu" jak "olo vel edi" a Ty taki znafca nie. Dramat. A do tego cały czas te same sformułowania "gotowiec", "ech ci Rosjanie' itp. To trochę skromny zasób wyrażeń.
Davien Sobota, 28 Października 2017, 11:08
Oj Fun widze że zrgumentów zabrakło i na gotowiec stanowczo ci sie nie chciało czekać:))
To od początku: działka może uzywać każdy F-35, były juz przeprowadzone testy działka zabudowanego w płatowcu a w działko sa wyposażone wszystkie F-35A/C. To ze F-35 będzie mógł go uzywac od 2019r to akurat norma, dopiero wtedy uzyska IOC
Akurat w tych tematach co podałeś częściowa racje miałes jedynie przy Ka-50-2 w pozostałych przypadkach poniosłeś całkowita klęskę ale tak jest jak się ma zerową wiedzę:))
Fun funów z USA Poniedziałek, 30 Października 2017, 22:51
Widzisz drogi "Davienie" : twoje brednie rzeczywistości nie zmienią: żaden z wyprodukowanych F-35 w żadnej wersji nie ma obecnie możliwości używania działka pokładowego z uwagi na to, że obecne oprogramowanie takowego "nie widzi". To raz. Temat Ka-50-52 pominę z czystej litości.
PS.
"Bełkotałeś" o Turcji i Erdoganie już tyle i tak głupio, ze nie chce mi się nawet tego przytaczać. Ale aby ci to uświadomić zapytam: jak to było z tym spotkaniem Putina z Erdoganem w Sankt Petersburgu 9 sierpnia 2016 r.? Jak w dyskusji o tym pomiędzy nami ośmieszyłeś się wykazując "zerową wiedzę?
PPS.
I te żałosne wstawki o "gotowcu". Który to już raz. Nic nowego sam nie wymyślisz?
Davien Czwartek, 02 Listopada 2017, 16:37
czyli jak zwykle zero prawdy tylko same kłamstwa i idiotyzmy panie Fun:))
Odpiszę ci tylko co do działka bo reszty bredni nawet nie ma sensu komentować: Testy F-35 z działkiem zabudowanym na płatowcu odbyły się z sukcesem więc jest w stanie go uzywać, natomiast twój Su-57 nawet rakiet nie wystrzeli, mamy pierwszy od lat 50-tych mysliwiec bez radaru wiec osmieszaj się dalej będzie się z czego smiac
PS Naprawde poczekaj na gotowca mniej się zbłażnisz usiłując cos wymyslic, co najwyrazniej przerasta twoje mozliwości :))
Fun funów z USA Niedziela, 12 Listopada 2017, 18:48
Ty naprawdę masz problemy z pamięcią czy tylko udajesz? Przecież to wszystko co opisałem jest na Tym forum. Nie za bardzo mi się chciało ale się „poświęciłem” i poszukałem co nieco no i tak: (dyskusja na Tym szacownym forum")
Davien Wtorek, 20 Czerwca 2017, 8:47 Wersja dwuosobowa śmigłowca Ka-50 powstała by wziąść udział w Tureckim przetargu, a dopiero na jej podstawie powstał Ka-52
Fun funów z USA Wtorek, 20 Czerwca 2017, 15:42 Prace nad dwuosobowa wersją Ka-50 rozpoczęły się w roku 1993. ….. (i tu w skrócie historia rozwoju Ka-52 ale obszerna więc ja wyciąłem)…………… Turecki przetarg miał miejsce w roku 1999 r. Tak więc kolejny raz piszesz bzdury.
Davien Czwartek, 22 Czerwca 2017, 14:24 Nie tylko system nahełmowy, ale także działko miało byc w obrotowej wieżyczce a nie jak w Ka-50/52 zamocowane na stałe. ……………… Zreszta wersja rozpoznawcza Ka-60 chyba powstanie pod oznaczeniem Ka-60R
Fun funów z USA Czwartek, 22 Czerwca 2017, 21:44 Drogi "Davien" litości i jeszcze raz "litości". Poniekąd rozumiem twoją osobowość która musi sobie zagwarantować "ostatnie słowo" w komentarzach ale naprawdę nie dyskutuj ze mną na temat Ka-50/Ka-52 . PS. Tak na marginesie: nigdy nie planowano w Ka-50/Ka-52 umieszczenia działka w "obrotowej wieżyczce" w nosie kadłuba-w żadnym projekcie, nawet tym dla Turków. Testy wykazały, że działko umieszczone "w środku ciężkości" maszyny (w połączeniu z układem "dwuwirnikowym Kamowa") jest znacznie bardziej celne i ta "celność" rekompensuje w pełni ograniczenie kątów jego wychylenia.
Davien Piątek, 23 Czerwca 2017, 17:09 Tak na marginesie to nie wiedziałem że masz pare tysiecy monografii Ka-50/52 więc daruj sobie zmyslanie jak nie masz juz żadnych argumentów:) Wersja Ka-50-2 Erdogan miała miec działko w obrotowej wiezyczce do tego nei 20mm ale 30mm………………… Wieć naprawdę przejrzyj te swoje monografie bo chyba dawno tak mie zaglądałeś.
Fun funów z USA Niedziela, 25 Czerwca 2017, 23:33 Drogi "Davien" - jednym z warunków Turków było zastosowanie działka w standardzie NATO (kal. 20 mm) dlatego też w projekcie przygotowanym przez Kamowa znalazło się działko GIAT kal. 20 mm. …………. Nie odwrotnie. I na tym KONIEC DYSKUSJI „Davien” zmiażdżony argumentami zamilkł - co samo w sobie jest "rzadkością". Podobnie mogę poszukać naszej dyskusji o polityce Turcji, Erdoganie i jego wizyty w Sankt Petersburgu ale jak sam widzisz po co? Więc może już przestań zaprzeczać bo naprawdę robisz z siebie "pośmiewisko"!
PS.
A co do możliwości "używania działka" przez obecne F-35. Człowieku czy Ty wiesz co to są "testy" a co "użycie operacyjne"? Wiem, wiem: w "Call of duty" to to samo, w "realu" niestety nie.