Reklama

Komunikacja

Start rakiety Proton-M z azjatyckim satelitą telekomunikacyjnym zakończony powodzeniem

Fot. Roskosmos
Fot. Roskosmos

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie po raz czwarty w tym roku wzniosła się rosyjska rakieta Proton-M. Start nastąpił 28 września o godz. 20:52 CEST wynosząc na geostacjonarną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego AsiaSat-9.

Po zaledwie 2,5 tygodnia przerwy rakieta Proton-M ponownie wyniosła w przestrzeń kosmiczną ciężkiego satelitę telekomunikacyjnego. Tym razem operatorem systemu nośnego była firma International Launch Services (ISL), która na zlecenie AsiaSat wystrzeliła Proton-M wraz z ładunkiem na GTO. Był to czwarty lot rakiety w przeciągu zaledwie kilku miesięcy od jej powrotu do służby.

Na pokładzie rosyjskiego systemu nośnego był AsiaSat-9, który zastąpi swojego starszego odpowiednika AsiaSat-4 na 122 stopniu długości geograficznej wschodniej. Urządzenie ma masę ok. 6140 kg i jest wyposażone w 28 transponderów operujących w paśmie C, zestaw do nadawania w paśmie Ka oraz 32 transpondery w paśmie Ku, które zostały przeznaczone do operacji nad terenem Birmy, Indonezji, Mongolii, Australazji i Wschodniej Azji. Głównym zadaniem satelity będzie transmisja sygnału telewizyjnego oraz świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Producentem urządzenia jest Space Systems Loral, które do produkcji satelity użyło swojej najpopularniejszej platformy SSL-1300. AsiaSat-9 jest maszyną o największej mocy i przepustowości jaka znalazła się we flocie azjatyckiego operatora. Dodatkowo satelitę wyposażono w napęd hybrydowy służący zarówno do wejścia na zaplanowaną orbitę geostacjonarną (GEO) dzięki silnikom chemicznym, jak i do korygowania obranej orbity przez napęd jonowy.

Czytaj też: Udany start rakiety Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym na pokładzie

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama