Northrop Grumman przejmuje Orbital ATK za 9,2 miliarda dolarów

Wtorek, 19 Września 2017, 17:10

Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman ogłosił 18 września br. transakcję przejęcia spółki aeronautycznej Orbital ATK. Umowa zawarta z zarządem nabywanego amerykańskiego przedsiębiorstwa będzie kosztowała koncern Northrop w sumie 9,2 mld USD. Akwizycja, planowana do zrealizowania przed końcem pierwszej połowy 2018 roku, może znacząco wpłynąć na układ sił w rywalizacji o rządowe zamówienia w programie lądowych rakiet balistycznych nowej generacji.

Pozyskanie spółki Orbital ATK przez międzynarodowego giganta zbrojeniowego, za jakiego uchodzi koncern Northrop Grumman, ma pozwolić m.in. na wydatne wzmocnienie jego pozycji na rynku technologii rakietowych. Firma Orbital ATK znana jest przede wszystkim z produkcji komponentów napędowych dla rakiet balistycznych i kosmicznych. Jak do tej pory, pozostaje jednym z dwóch głównych dostawców nowych technologii napędowych dla aktualnie projektowanych lądowych rakiet balistycznych nowej generacji. Prace nad nimi są prowadzone w programie GBSD (Ground Based Strategic Detterent), który na bieżącym etapie realizacji angażuje dwa konkurencyjne projekty rakietowe, firm Boeing i Northrop Grumman.

Teraz, gdy druga ze wskazanych spółek pozyskała na własność zasoby obustronnego kooperanta, relacje podwykonawstwa w programie rozwoju następcy rakiet Minuteman III mogą stracić pierwotne wyważenie. W takich okolicznościach spodziewana jest negatywna reakcja koncernu Boeing, który występował już w przeszłości z oficjalnym protestem w podobnych kwestiach. Przykład może stanowić sprawa niedawnego wykupu firmy Rockwell Collins przez spółkę United Technologies.

Zgodnie z postanowieniami umowy akwizycji, Orbital ATK stanie się jednym z czterech głównych wydziałów produkcyjnych koncernu Northrop Grumman. Choć nie jest jeszcze pewne, czy wszystkie dotychczasowe sekcje przejmowanej spółki zostaną zachowane, główne zainteresowanie nabywcy ma dotyczyć przede wszystkim produkcji rakietowej oraz systemów optoelektronicznych.

Czytaj też: Ogromny samolot platformą startową dla rakiet nośnych Orbital ATK

Umowa zawarta z zarządem i głównymi akcjonariuszami Orbital ATK będzie kosztowała koncern Northrop Grumman 7,8 mld USD kwoty bazowej (w gotówce) oraz dodatkowe 1,4 mld USD szacowanej należności dłużnej. Akwizycja planowana jest do zrealizowania przed końcem pierwszej połowy 2018 roku. Niewykluczone, że obejmie ona odsprzedaż pewnej części wydziałów produkcyjnych nabytej spółki – Northrop wykazuje mniejsze zainteresowanie pewnymi zakresami jej produkcji, wliczając w to dział produkcji amunicji.

Czytaj też: MSPO 2017: Precyzyjny zestaw dla Krabów i pociski do Leopardów

Firma Orbital ATK jest m.in. producentem lekkich rakiet kosmicznych Pegasus XL. Są one przystosowane do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską ładunku o wadze blisko 440 kg. W roli platformy startowej rakiety te wykorzystują samoloty dostawcze, w tym zmodyfikowany pasażerski Lockheed L-1011 Tristar. Rakieta Pegasus odbyła do tej pory 42 misje, które zakończyły się umieszczeniem na orbicie ponad 80 satelitów.

Czytaj też: „Zapewnić swobodę operacji lotniczych”. AARGM przeciwko systemom obrony powietrznej [WYWIAD]

Orbital ATK jest też producentem różnego typu wojskowych systemów rakietowych - w tym proponowanych polskim Siłom Zbrojnym przeciwradiolokacyjnych AARGM. Dostarcza również systemy amunicji dla wojsk lądowych, w tym przeznaczone do armat czołgowych, czy systemów artyleryjskich, armat małokalibrowych jak i broni strzeleckiej. W Polsce promowane są szczególnie programowalne pociski 30 mm (z myślą o KTO Rosomak), jak i zestawy naprowadzania PGK do artyleryjskich pocisków 155 mm. 

Zobacz też: AARGM "otwiera przestrzeń powietrzną dla sojuszników" [Defence24.pl TV]

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

Nie można, nie da się, nie pozwalają Środa, 20 Września 2017, 0:15
Dlaczego Polska nie przeprowadza tego typu inwestycji zagranicznych? Niemoralne: własność, transfer technologii, korzyść ze sprzedaży sprzętu? Co stoi na przeszkodzie w pozyskaniu udziałów Orbital, Rheinmetall, SAAB, Kongsberg, Elbit, Naval G., Oshkosh, Damen?
fanfanfan Niedziela, 24 Września 2017, 22:16
Bo Polska woli wywalić 9 mld $ na 500+
szmalec Wtorek, 26 Września 2017, 13:29
Najlepiej było za PO, bo nie dość że nie było 500+ to i technologii też nie było :) ciekawe gdzie wtedy szła kasa :)))
Rozpuszczony Janusz Środa, 20 Września 2017, 18:10
Żeby kupić, to ktoś musi chcieć sprzedać, a także regulator rynku musi wyrazić zgode. Inaczej Gazprom mógłby swobodnie kupić kilka firm z USA.
rmarcin555 Środa, 20 Września 2017, 9:45
Odpowiedź brzmi: nikt Ci tego nie sprzeda. Gdyby takie "towary" były wystawione do swobodnej sprzedaży to ich cena byłaby znacznie wyższa, bo chętnych byłoby znacznie więcej. Odrobinę wyobraźni ludzie.
XXX Środa, 20 Września 2017, 9:12
Kupic mozna, tylko ze PGZ nie umie nawet cepa zbudowac, a tu bedzie trzeba miec wiedze i doswiadczenie zeby zakupiona firma kierowac.
Gall Anonim Środa, 20 Września 2017, 6:55
Mało prawdopodobne, by podmiot zagraniczny przejmował spółki o szczególnym znaczeniu strategiczno-obronnym w jakimkolwiek rozsądnym kraju, do których Polska się niestety nie zalicza. U nas takie spółki poprzejmowano za bezcen. Vide przemysł lotniczy.
kokoks Wtorek, 19 Września 2017, 19:33
Niech PGZ kupi dział produkcji amunicji ;)