Sankcje USA za wspieranie Pjongjangu. Branża kosmiczna oszczędzona

Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 16:36

Grupa szesnastu rosyjskich i chińskich podmiotów – firm i osób indywidualnych – została 22 sierpnia br. obciążona amerykańskimi sankcjami pod zarzutem wspierania programu rakietowego Korei Północnej. Na liście dołączonej do decyzji Departamentu Skarbu USA nie widnieją jednak żadni przedstawiciele branży aeronautycznej. Dotychczas istniały bowiem podejrzenia, że swój udział w rozwoju koreańskich rakiet mogły mieć dostawy napędów rakietowych z Rosji i Ukrainy.

Wśród 16 podmiotów obłożonych w dniu 22 sierpnia br. sankcjami przez Departament Skarbu USA znajduje się 10 spółek przemysłowo-usługowych oraz 6 osób indywidualnych. Zdecydowaną większość obciążonych firm stanowią koncerny międzynarodowe z kapitałem chińskim i rosyjskim. W przypadku zaangażowanych biznesmenów mówi się natomiast głównie o przedsiębiorcach narodowości rosyjskiej.

Sankcje nałożone na wskazane podmioty stanowią odpowiedź na utrzymywanie relacji biznesowych z rządem Korei Północnej, mających bezpośredni lub pośredni związek z realizacją programu balistycznego i nuklearnego reżimu Kim Dzong Una. W praktyce zakaz wstępu na amerykański rynek objął przede wszystkim firmy pośredniczące w zakupie oraz zbycie surowców mineralnych i energetycznych (ropa, węgiel), a także zaangażowane w transfer siły roboczej. Zakres branżowy działalności obłożonej sankcjami objął również przemysł metalurgiczny i dostawy metalowych komponentów konstrukcyjnych. Na liście nie znajdują się natomiast żadni przedstawiciele branży aeronautycznej i przemysłu kosmicznego.

Jest to o tyle istotne, że jeszcze do niedawna zgłaszano podejrzenia o możliwe wspieranie programu rakietowego Pjongjangu przez spółki technologiczne z Rosji i Ukrainy. Treści tego typu ukazały się m.in. w piśmie New York Times, w oparciu o raport instytutu analitycznego International Institute for Strategic Studies. Zasugerowano w nim pozyskiwanie przez Koreę Północną ukraińskich i rosyjskich napędów rakietowych na czarnym rynku.

Doniesieniom tym zaprzeczyło niebawem przedstawicielstwo ukraińskiej spółki Jużmasz, zaangażowanej m.in. w budowę ukraińskich rakiet nośnych Zenit i Dniepr, a także produkcję komponentów rakiet Antares amerykańskiej firmy Orbital ATK. Równocześnie jednak prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko zapowiedział śledztwo w sprawie domniemanych powiązań rodzimych spółek z koreańskim programem rakietowym.

W przedstawionym tydzień później oficjalnym sprawozdaniu Ołeksandr Turczynow, w roli Sekretarza Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, kategorycznie odrzuc jakąkolwiek możliwość współpracy państwowych spółek z Pjongjangiem. Wskazał w tym kontekście również, że władze ukraińskie nigdy nie wydały zezwolenia na kontakty przemysłowe z Koreą Północną, a produkcja rodzimych silników rakietowych rozwijana była głównie na licencji rosyjskiej, według projektów przemysłowych przedsiębiorstwa NPO Energomasz. W konkluzji do przedstawionych wyjaśnień Turczynow zaznaczył, że przytaczane przez amerykańskie media oskarżenia pod adresem Ukrainy są efektem fałszywych doniesień i wzmożonej kampanii dezinformacyjnej ze strony Rosji.

Czytaj też: Korea Północna korzystała z ukraińskich silników rakietowych? Rusza śledztwo

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

18 komentarzy

czytelnik Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:36
Już widzę jak Rosyjskie firmy trzymają pieniądze w bankach kontrolowanych przez USA. Tak nawiasem mówiąc USA swoimi sankcjami ekonomicznymi wspomógł Putina bo Rosjanie nie lokują swojej waluty w system bankowy zachodu co przedtem było nagminne ale trzymają pieniądze w bankach Rosyjskich
Marcin Piątek, 25 Sierpnia 2017, 15:49
Przecież KRL-D używa silników od rakiet Cyklon produkowanych od początku lat 80 na Ukrainie...
Davien Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 8:36
Które były masowo kupowane przez Rosje a stamtad trafiły do KRLD.
Piotr Piątek, 01 Września 2017, 17:27
Jak zwykle świetnie poinformowany. Szkoda tylko, że w jedną stronę.
Ele Mele Dudki Piątek, 25 Sierpnia 2017, 10:38
hahaha
magazynier Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:41
Branża kosmiczna oszczędzona!
yaro Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 23:27
New York Times wg. Turczynowa jest synonimem wzmożonej wzmożonej dezinformacji i kampanii Rosji przeciwko Ukrainie .... a to ci dopiero chochlik :D, Amerykanie w ramach sankcji powinni natychmiast wprowadzić embargo na zakup silników RD-180 i RD-181 oraz na loty kosmonautów amerykańskich na ISS. wtedy byłby to znak, że USA myśli poważnie o sankcjach w przeciwnym wypadku do zwykły pic na wodę fotomontaż.
uze Środa, 30 Sierpnia 2017, 21:17
Takie sankcje oznaczałyby likwidację Rosyjskiego Programu Kosmicznego. I masową emigrację specjalistów do krajów chcących posiadać własne rakiety. Nawet Trump nie jest aż taki głupi żeby zbić fiolkę z wirusem w wodociągach. A taki skutek miałyby zaproponowane przez Ciebie sankcje. USA Rosji nie potrzebuje w kosmosie, bo w każdej chwili mogą być samowystarczalni. Rosja bez współpracy z USA na dobrą sprawę kończy z ręką w nocniku.
Davien Sobota, 26 Sierpnia 2017, 10:29
Żeby Roskosmos musiał ogłosic upadłość razem z Energomaszem??? Tego sie nie spodziewałem, że tak zle zyczysz Rosji:))
DZIWNE SANKCJE Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:08
USA nakłada jakieś dziwne sankcje na Rosję, bo Rosja zamiast upaść, jest coraz lepiej uzbrojona :)

Zupełnie nie rozumiem, jak to jest, że z jednej strony są owe sankcje, a z drugiej strony firmy z USA robią po cichu interesy z Rosją że aż dymi :)

PS. Dziwny jest ten świat :)
podatnik Poniedziałek, 28 Sierpnia 2017, 12:48
Oczywiście że to "dziwne" sankcje. USA tak je nakłada, że handel USA- Rosja rośnie o 8% rocznie a UE-Rosja spadł o 30% rocznie. Dlatego UE nie zgadza się na amerykańskie sankcje związane z NS2, bo Trump już jawnie powiedział, że mają służyć "zwiększeniu zysków amerykańskich firm"!
chateaux Poniedziałek, 11 Września 2017, 8:18
To ciekawe co piszesz, bo tak się składa że współpraca gospodarcza miedzy USA i Rosją jest zerowa. Zero. Tak mała że niezauważana w skali makro współpracy międzynarodowej amerykańskiej gospodarki.
JKK Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:03
Śmieszne kombinacje. Brak rozmów. Brak pomysłu na rozwiązanie napięć. Ktoś za to bierze pieniądze. Widać że gonienie zajączka jest celem. Może ktoś odpowie po co, bo ja szczerze nie wiem.
Coraz mocniejsze chiny Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 21:03
Dlaczego USA nakłada sankcje na Rosję, a na Chiny już nie ? odpowiedź jest prosta, na Chiny nie może ich nałożyć, bo ucierpiało by samo USA :) więc jak widać USA staje się coraz słabsze w stosunku do właśnie Chin, co wielu już zauważyło.
szkoda Sobota, 26 Sierpnia 2017, 10:50
szkoda, że umiejętność pisania nie idzie w parze z umiejętnością czytania;/
Przypominacz Środa, 30 Sierpnia 2017, 15:52
Zdanie zaczyna się z dużej litery :)..tak dla przypomnienia :)
Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 18:18
Skoro Amerykanie kupują silniki do swoich rakiet w Rosji, to sankcji dla przemysłu aeronautycznego nie będzie. Czy to nie hipokryzja?
Davien Sobota, 26 Sierpnia 2017, 10:31
Amerykanie kupuja dwa tanie i proste silniki do dwóch zaledwie ze swoich licznych rakiet i to nawet nie najlepszych. USA bez tego przetrwa, a rosja?
PS Rosja na Zachodzie kupuje elektronike dla swoich satelitów więc...