Sławy nauki i biznesu przeciw broni autonomicznej. Apel o globalny zakaz

Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:17

Wizja przyspieszającego rozwoju autonomicznych metod i instrumentów prowadzenia walki głęboko niepokoi coraz szerszą grupę przedstawicieli środowiska naukowo-przemysłowego. Nie brak wśród nich również tych najlepiej rozpoznawalnych, na czele z Elonem Muskiem i Stephenem Hawkingiem. W ostatnim czasie szef SpaceX ponownie dał zdecydowany wyraz swoim obawom w tej kwestii, zgłaszając pod adresem ONZ apel o zakaz stosowania śmiercionośnych technik autonomizacji pola walki i bojowych zastosowań sztucznej inteligencji.

Apel skierowany m.in. przez Elona Muska do Sekretariatu Organizacji Narodów Zjednoczonych w kwestii oczekiwanego zakazu stosowania broni autonomicznej poparło w sumie 116 specjalistów z 26 państw. Wśród nich znalazło się również wielu przedstawicieli branży robotycznej oraz różnych dziedzin inżynierii związanej z automatyką i algorytmiką. Cała zaangażowana grupa podpisała się pod listem otwartym do instytucji międzynarodowej o wydanie rezolucji zabraniającej powierzania kontroli nad śmiercionośnymi zasobami bojowymi autonomicznym jednostkom decyzyjnym i sztucznej inteligencji.

Sygnatariusze pisma przestrzegli w nim o dalekosiężnych konsekwencjach wyłączania czynnika ludzkiego z procesu decyzyjnego w toku realizacji kampanii militarnych i działań bojowych. Apel zawarty w liście do ONZ, odczytano podczas międzynarodowej konferencji nt. sztucznej inteligencji, jaka rozpoczęła się 19 sierpnia br. w Melbourne (International Joint Conference on Artificial Intelligence, IJCAI). W prezentowanych tam wystąpieniach zwracano uwagę m.in. na niebezpieczeństwa związane z oczekiwaną fundamentalną zmianą w postrzeganiu działań zbrojnych, jaką niesie za sobą rozwijanie technologii zautomatyzowanych. Wpływ rozwoju broni autonomicznej przyrównano tutaj wprost do rewolucji, porównywalnej jedynie z wynalezieniem prochu strzelniczego i broni nuklearnej.

W opinii sygnatariuszy listu broń autonomiczna może przewyższyć wszystkie dotąd znane technologie militarne pod kątem swojego śmiercionośnego potencjału i skali niebezpieczeństw dla ludności. Wskazano przy tym nie tylko na zagrożenia związane z utratą ludzkiej kontroli nad sztuczną inteligencją, ale również te dotyczące rozmyślnego nadużywania jej potencjału dla zbrodniczych celów. Za takie uznano państwowy terror i destabilizację relacji międzynarodowych z użyciem broni autonomicznej, której zabezpieczenia i blokady mogą być świadomie łamane lub naginane.

Z formalnego punktu widzenia, inicjatywa dotycząca zakazu rozwijania broni autonomicznej zakłada dopisanie tego rodzaju środków do listy niedozwolonych typów uzbrojenia widniejących od 1980 roku w konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia niektórych rodzajów broni konwencjonalnej.

W tym miejscu należy również zauważyć, że w przeszłości podejmowano już podobne inicjatywy. List otwarty dotyczący zbieżnej materii wystosowano w 2015 roku. Został on wówczas podpisany przez naukowców z różnych ośrodków akademickich i instytutów badawczych oraz przedstawicieli branży wysokich technologii. Wśród nich pojawiło się także nazwisko Elona Muska, jak również Stevena Hawkinga, Steve'a Wozniaka czy Noama Chomsky'ego.

Oglądaj: SKANER Space24: Roboty pod paragrafem. Powstaje europejskie prawo dotyczące sztucznej inteligencji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

chyba jeszcze wolny człowiek. Środa, 30 Sierpnia 2017, 11:35
Nie chodzi tylko o broń sensu stricto. Chodzi o nadzór maszyn nad ludźmi.
Już dzisiaj komputery rejestrują nasze tablice rejestracyjne, twarz i zachowanie. To komputery oceniają czy zachowujesz się poprawnie i podejmują decyzję czy trzeba władzy zaraportować. Pomijam już tak oczywiste sprawy jak inwigilacja GPS, śledzenie trasy przejazdu czy banalne masowe podsłuchy ze słowami kluczowymi.
Heh Niedziela, 27 Sierpnia 2017, 6:13
Kim dzon Un już potajemnie się zbroi w roboty, tylko kto nas obroni ?
PolExit Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:37
Terroryści których nazwałem barbarzyńcami są silni wobec bezbronnych, kobiet i ich inteligencja sprowadza się do podrzynania gardeł i gwałcenia Wojtku. Jeżeli taki robot zostanie zaprogramowany do obrony terytorium Polski (bo USA niewiele mnie obchodzą) i rdzennych Polaków, nie grozi Nam niebezpieczeństwo, nawet w wypadku jego przejęcia.
Levi Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:12
Prosze przypomniej - ilu naukowcow sowieckich sie podpisalo pod apelem?

Ech... ze ludzie sie w kolko nabieraja na te same tricki powtarzane seryjnie....
Polexit Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 11:09
Zachód w wyniku ideologicznego zaczadzenia wymiera, i teraz jeszcze ma być zakazana technologiczna przewaga nad barbarzyńcami którzy chcą Nas zalac demograficznym tsunami.
wojtek Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 15:05
Nie chodzi o to aby zaprzestać rozwoju tej technologii, chodzi o to aby np uzbrojony w kilka rakiet lub bomb dron, nie podejmował decyzji co ma zniszczyć, czyli przełozony wysyła drona nad afganistan i ten dron sam wyszukuje cele i je likwiduje, obecnie to wygląda tak że to człowiek wydaje konkretne rozkazy w co ma strzelić itp. Dron ogranicza sie tylko do samodzielnego latania, można powiedzieć że dron jest pilotem a człowiek strzelcem.
Wyobraźmy sobie że terroryści, których nazwałeś barbarzyńcami, wykradają technologię szyfrowania rozkazów, i zaczynają wydawać rozkazy wszystkim dronom w stanach, a te zaczynają latać nad miastami i bombardować ludzi...
Levi Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:15
Wyobramy sobie prawdziwy konflikt symetryczny - przeciwnik uzywa broni EM a my tracimy kontakt z dronami ktore mialy cos tam zbombardowac. Fajne rozwiazanie dla sowietow? I co - ich drony-rakiety tez sie zatrzymaja bo nie ma polaczenia?
Sebolargo Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:36
Jak wiadomo Związek Radziecki zawsze walczył o pokój i sprzeciwiał się wyścigowi zbrojeń
Kowalskiadam154 Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 10:32
Tak już widzę jak Rosja Chiny KRLD czy inny Izrael rezygnują z rozwoju tego typu nowoczesnej broni Jak zwykle agenci wpływu i pięknodychy w awangardzie walki o pokój
say69mat Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:54
s24.pl:
Sławy nauki i biznesu przeciw broni autonomicznej. Apel o globalny zakaz

say69mat:
AI zaprojektowana przez człowieka i ręką człowieka uzbrojona??? To powinno i musi budzić sprzeciw każdego człowieka posiadającego bodaj odrobinę autokrytycyzmu.
Dana Czwartek, 24 Sierpnia 2017, 9:52
Apel słuszny, ale oczywiście będzie zignorowany.
Levi Piątek, 25 Sierpnia 2017, 20:16
Jedynie sluszny - dla kogo?
nod Poniedziałek, 28 Sierpnia 2017, 10:07
Bo na tej planecie to Człowiek jest największym zagrożeniem dla życia.
Każde AI jeśli ma być AI z prawdziwego zdarzenia za cel postawi sobie zawsze likwidację największego zagrożenia.

A to wszystko by ominąć zagrożenie bronią EW wroga...ot takie masz dżumę ? Lecz się cholerą...tylko pij dużo