Satelitę dla Afganistanu wyniosą Indie

Środa, 09 Sierpnia 2017, 8:43

Przedstawiciel władz w Kabulu spotkał się z indyjskim ambasadorem, by omówić możliwość wystrzelenia przez Indie satelity dla Afganistanu. Rozmawiano także o zacieśnieniu współpracy w wykorzystaniu South Asia Satellite. Urządzenie to Indie zgodziły się udostępnić do swobodnego użytkowania państwom zrzeszonym w ramach Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC).

 

Na początku sierpnia br. władze Afganistanu wystosowały do Indii prośbę o wysłanie na orbitę satelity do wyłącznego użytku Afganistanu. Celem omówienia tej kwestii spotkali się afgański minister telekomunikacji i technologii Syed Ahmad Shah Sadat oraz ambasador Indii w Kabulu Manpreet Vohra. Obok kwestii przyszłego wyniesienia nowego satelity panowie rozmawiali też o kooperacji przy realizacji małych projektów rozwojowych, a także o udostępnieniu Afganistanowi transponderów na wystrzelonym w maju 2017 r. przez Indie urządzeniu South Asia Satellite, znanym też jako GSAT-9.

Satelita został zasponsorowany, wyniesiony i udostępniony chętnym przez Indie na mocy serii umów rozdzielających częstotliwości. Spośród członków SAARC, jedynie Afganistan nie podpisał jeszcze takiej umowy, choć ma to zrobić w niedalekiej przyszłości. Z kolei Pakistan wycofał się z projektu w związku z obawami co do bezpieczeństwa przesyłanych informacji i potencjalnego wykorzystywania urządzenia przez Indie w innych niż deklarowane celach.

Ważącego 2230 kg GSAT-9 umieszczono na indyjskiej platformie I-2K i wyposażono w dwanaście przekaźników na pasmo Ku. Jego żywotność przewidziano na 12 lat. Na orbitę transferową wyniosła go należąca do indyjskiej agencji kosmicznej trójstopniowa rakieta GSLV, Geosynchronous Satellite Launch Vehicle. Start odbył się 5 maja z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh. Pozycja orbitalna GSAT-9 to 48° E.

Wkrótce ma zostać podpisany protokół uzgodnień (Memorandum of Understanding) w sprawie przekazania dwóch transponderów GSAT-9 Afganistanowi. Kraj ten prawdopodobnie wykorzysta swój udział w South Asia Satellite do celów komunikacji, przekazywania sygnałów telewizyjnych, a także w rolnictwie.

Natomiast przeznaczenie przyszłego satelity dla wyłącznego użytku Afganistanu, którego miałyby wynieść Indie, nie zostało póki co podane do wiadomości publicznej. Być może urządzenie posłuży do wykrywania kryjówek terrorystów w afgańskich górach.

Czytaj też: Indyjski satelita połączy państwa Azji. Udany start prestiżowej misji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

mi6 Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 11:57
Tak bez offsetu i rozwijania własnych zdolności? No jak tak można? Moze zamówić jakieś szkolenie i wizytę "analityczny-koncepcyjna" dla naszych speców z MON i decydentów w Kabulu?
CIągły postęp Środa, 09 Sierpnia 2017, 14:48
HA! HA! HA! Afganistan wyprzedził nasze środkowoeuropejskie "mocarstwo". Takimi faktami powinniśmy być częstowani w TVP przy temacie wojska i rozwoju nowoczesnych technologii w PL :)
kil Czwartek, 10 Sierpnia 2017, 9:54
POPIERAM
kkk Środa, 09 Sierpnia 2017, 16:36
HA HA lemingu poczytaj ile USA pompują w Afganistan kasy. Specjalista doszedł do głosu.
DSA Środa, 09 Sierpnia 2017, 11:59
pod tym względem (liczby użytkowanych satelitów) jesteśmy trzecim światem. To jest po prostu wstyd aby kraj tej wielkości i z takim potencjałem gospodarczym nie posiadał własnych satelitów przynajmniej na potrzeby armii.
Carl Von Clausewitz Środa, 09 Sierpnia 2017, 11:02
Zacofany i biedny Afganistan stać na satelity a Polska zajmuje się tworzeniem wysoko opłacanych organizacji, biur i agencji mających dyskutować o "polskim podboju kosmosu".

Ten kraj wymaga odnowy moralnej
Kiks Środa, 09 Sierpnia 2017, 13:22
Mamy WOT. Nie bądź czepialski.