USA: satelita komunikacyjny uszkodzony przed wystrzeleniem

Wtorek, 18 Lipca 2017, 12:05
Wtorek, 18 Lipca 2017, 12:05

Amerykański satelita TDRS-M ma posłużyć jako kolejny element systemu komunikacji pomiędzy Ziemią a satelitami na LEO. W trakcie prac przygotowawczych do sierpniowego wyniesienia jedna z anten urządzenia została zniszczona. Nie wiadomo jeszcze czy i o ile opóźni się jego misja.

Satelita TDRS-M, który po dotarciu na orbitę otrzyma oznaczenie TDRS-13, to trzeci z serii satelitów komunikacyjnych systemu Tracking and Data Relay Satellite (TDRS) trzeciej generacji. Umieszczane na GEO satelity TDRS zapewniają NASA nieprzerwaną łączność z licznymi amerykańskimi satelitami operującymi na niskiej orbicie okołoziemskiej, w tym również z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.

Stan konstelacji TDRS w czerwcu 2015 r. Ilustracja: NASA

Wyprodukowany przez Boeinga TDRS-M był w ostatnim czasie szykowany do startu w budynku Astrotech Space Operations w Titusville na Florydzie. Według bardzo szczątkowych informacji zawartych w oficjalnym komunikacie NASA, podczas tych prac zniszczeniu uległa antena Omni S-band satelity. Uszkodzenie nastąpiło 14 czerwca br.

Antena Omni S-band satelity umieszczonego na GEO skierowana jest w stronę na Ziemi. Zapewnia kontrolerom misji możliwość śledzenia urządzenia, otrzymywania danych telemetrycznych i przesyłania poleceń dla satelity TDRS.

Obecnie inżynierowie pracują nad oceną skutków uszkodzenia anteny i środkami zaradczymi. TDRS-M miał zostać wyniesiony 3 sierpnia 2017 r. z przylądka Canaveral, z użyciem rakiety Atlas V. W tej chwili nie jest jeszcze wiadome, czy urządzenie będzie już wtedy gotowe do lotu, ani też na ile opóźni się rozpoczęcie misji TDRS-13 w przypadku braku takiej gotowości.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

57 komentarzy

Fun funów z USA Czwartek, 20 Lipca 2017, 9:00
Nieśmiało chciałbym zauważyć, ze poniższa dyskusja coraz mocniej zbacza z tematu "przewodniego" jakim było uszkodzenie amerykańskiego satelity podczas prac przygotowawczych do startu. I nawet czołowy obrońca "prawdy" - oczywiście w wersji amerykańskiej - drogi "Davien" który jak zwykle "zdominował" forum (na 23 posty 5 tj. prawie 22% komentarzy to jego "radosna twórczość") zamiast miażdżyć adwersarzy standardowo rzucając "fachowymi" informacjami z Wikipedii skoncentrował się na walce z "ruskimi trollami i sowiecka propagandą". Ale patrząc z drugiej strony może to i lepiej i ma rację i tym "moskiewskim trollom" (czy jak on to pisze "z Olgino") trzeba dać zdecydowany odpór aby nie okazało się, że pewnego ranka człowiek otworzy lodówkę i wyskoczy z niej Putin.
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:21
Oj fun jak widze argumentów ci chyba zabrakło że takie cos wypisujesz:)) Może naprawdę jak sie poduczysz to dasz radę dyskutować nomalnie zamiast hejtu:) Powodzenia:)
Piotr Poniedziałek, 24 Lipca 2017, 10:04
Davien, płacą ci za komentarz, czy też dniówka ?
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 22 Lipca 2017, 0:21
"jak widze"... Zalecam pilną poradę okulistyczną i nie tylko, a realizację swoich rad najlepiej zacząć od samego siebie... ;-)
Zrozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne.
rozbawiony wiadomo kim i czym Piątek, 21 Lipca 2017, 23:29
Jest takie mądre polskie przysłowie: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli", które doskonale pasuje do określenia <aktywności> pewnego komentatora na tym forum i nie tylko... ;-)
orzeł Środa, 19 Lipca 2017, 15:07
jaka lipa
Puc Środa, 19 Lipca 2017, 19:39
100/100 :)))
mast Środa, 19 Lipca 2017, 10:52
Ruskie trolle w akcji. Niewątpliwie najlepsze samochody produkuje Rosja a Amerykanie nie potrafią, bo dwa mustangi w tym roku się zepsuły. W jednym spaliła się żarówka (chińska) drugi złapał gumę. Tymczasem w środkach masowego przekazu nie pojawiła się informacja o jakiejkolwiek awarii rosyjskiego samochodu. Podobnie jest z kosmosem. Satelita nie przeszedł testów wibracyjnych, to na pewno kompletny złom. W Rosji nic nie słychać, że jakiś sprzęt kosmiczny się zepsuł na próbach, bo prób w Rosji się nie robi.
gonzo Czwartek, 20 Lipca 2017, 16:09
Co jak co, ale rosyjskie ciężarówki są najlepsze na świecie, widziałeś jak jeżdżą ? nawet całkiem pod wodą potrafią jechać, coś niesamowitego, robią wrażenie nawet na amerykanach :)
gonzo Wtorek, 18 Lipca 2017, 15:54
Amerykanie już nawet na ziemi nie potrafią nic zrobić porządnie, że o lotach w kosmos nie wspomnę :)
chateaux Środa, 19 Lipca 2017, 20:34
Znasz jakies państwo ktore chocby dorównuje im w prowadzeniu misji kosmicznych?
gonzo Czwartek, 20 Lipca 2017, 15:54
Znam, to Rosja, a w przyszłości nawet Chiny tego dokonają ,bo współpracują z Rosją :)
Davien Piątek, 21 Lipca 2017, 12:52
doprawdy? Chiny to juz rosję wyprzedziły a co do mozliwości USA to proste pytanie: Jaka rosyjska rakieta chocby dorównuje starej Delcie IVH lub Falconowi-9 FT o nowych nie mówiac ? Ostatnio nawet Francja wyprzedziła Rosje w mozliwościach transportu orbitalnego.
nad wyraz rozbawiony Piątek, 21 Lipca 2017, 23:44
Szkoda wielka, że zapomniałeś wymienić amerykańskie rakiet ynośne z rosyjskimi silnikami rakietowymi: Antares: RD-181 oraz Atlas V: RD-180.
Natomiast zapewne nie znasz parametrów technicznych rosyjskich rakiet nośnych: Proton M (Протон М) oraz Angara-A5 (Ангара-A5).
USA w dziedzinie lotów kosmicznych coraz bardziej ustępują Federacji Rosyjskiej, a nawet zaczynają już przegrywać także z Chinami i Indiami.
Amerykanie coraz bardziej sfrustrowani są niemożnością samodzielnego wysyłania ludzi w Kosmos, a uzależnienie pod tym względem od Rosjan tylko dopełnia obraz degrengolady programów kosmicznych NASA i nie tylko... ;-)
fan fanów USA Wtorek, 18 Lipca 2017, 15:52
I znów rakieta Atlas V z silnikami RD-180, a różni Davienowie piszą że USA samo potrafi...jak widać USA samo niewiele potrafi, nawet na ziemi :)))
Davien Środa, 19 Lipca 2017, 11:16
Jak maja tanie silniki z Rosji za grosze to czemu ich nie wykorzystac w amerykańskiej konstrukcji rakiecie. Wychodzi tanio a ta połówka RD-170 powstała zreszta na zamówienie USA jest wystarczająca dla tego typu zadań, więc po co płacic drożej i wysyłać Falcona 9 lub Delte iV które są o wiele lepsze od Atlasa i od każdej rosyjskiej rakiety.
tym razem zaciekawiony Czwartek, 20 Lipca 2017, 10:57
W 2015 roku amerykańska korporacja Orbital Sciences zamówiła 60 silników rakietowych RD-181 w rosyjskim koncernie Energia. Wartość kontraktu wyniosła około miliard dolarów.
Silniki RD-181 zostały zaprojektowane specjalnie do napędu amerykańskich rakiet nośnych Antares.
Orobital Scences przyznała, że wcześniej prowadzono rozmowy z różnymi potencjalnymi dostawcami silników rakietowych. Okazało się jednak, że to oferta rosyjska najlepiej spełnia wymagania dotyczące parametrów technicznych, niezawodności i ceny dostaw
Kontrakt zawarto pomimo embarga obowiązującego w USA na import z Federacji Rosyjskiej...
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:27
I jak na razie Antares nie lata a na poprzednich rosyjskich silnikach tak wyszli że musieli przerwać loty z powodu ich awarii więc...
Jak widzisz wybrali je dlatego ze są tanie i byc może niezawodne wystarczające dla lekkiej rakiety jaka jest Antares, o udżwigu ok 6 ton na LEO.
Zobaczymy co z tego wyjdzie chyba ze znowu przejada sie jak na wcześniejszych.
PS I znowu mnożenie pstów pod róznymi nick,ami. Czyzby ten sam gotowiec do przepisania kilku dostało?:)
nad wyraz rozbawiony Piątek, 21 Lipca 2017, 23:59
Zapewne lekką rakietą nośną zdecydowanie nie jest Atlas V, który posiada zdolność wynoszenia ładunku o masie do 20,5 t na LEO.
Przypomnę tak przy okazji oczywiście, że w wymieniona amerykańska rakieta nośna w członie napędowym pierwszego stopnia wykorzystuje skonstruowany przez rosyjski NPO Energomasz «НПО Энергомаш» silnik rakietowy RD-180 (РД-180).
PS. Już wcześniej wyjaśniałem, że zamieszczam swoje komentarze pod różnymi wariantami nicka, ale zapewne także o tym już zapomniałeś lub tylko nieudolnie to udajesz.
Natomiast w sprawie dodawania komentarzy, jeżeli masz jakieś uwagi, to najlepiej zgłoś je bezpośrednio do administracji forum Space24 i nie tylko... ;-)
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 20 Lipca 2017, 0:48
W 2015 roku amerykańska korporacja Orbital Sciences zamówiła 60 silników rakietowych RD-181 w rosyjskim koncernie Energia. Wartość kontraktu wyniosła około miliard dolarów.
Silniki RD-181 zostały zaprojektowane specjalnie do napędu amerykańskich rakiet nośnych Antares.
Orobital Scences przyznała, że wcześniej prowadzono rozmowy z różnymi potencjalnymi dostawcami silników rakietowych. Okazało się jednak, że to oferta rosyjska najlepiej spełnia wymagania dotyczące parametrów technicznych, niezawodności i ceny dostaw
Kontrakt zawarto pomimo embarga obowiązującego w USA na import z Federacji Rosyjskiej...
rozbawiony wiadomo kim i czym Wtorek, 18 Lipca 2017, 14:34
Przedmiotowe wydarzenie pokazuje w sposób dobitny, w jakim stanie znajduje się obecnie amerykańska technologia kosmiczna i jakie są możliwości USA w zakresie podboju Kosmosu, pokojowego oczywiście...
PS. Czekam teraz na wypowiedzi, mam nadzieję meryoryczne, komentatorów z tzw. grupy wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)
chateaux Środa, 19 Lipca 2017, 20:36
Ktore panstwo wyslalo samo i bez pomocy Amerykanow jakas rakiete piza orbite LEO?
Grzywa1989 Poniedziałek, 24 Lipca 2017, 21:22
A rakiety misji apollo?
hh Czwartek, 20 Lipca 2017, 15:59
"Piza" LEO, nie wysłano żadnej :)))
rozbawiony ruskimi trolami Środa, 19 Lipca 2017, 11:22
Może prześledź ile było katastrof i nieudanych startów u Rosjan - może w ciągu ostatnich 3/4 lat ?? może zobacz ile startów odwołano z powodów fuszerek w rakietach i silnikach wyprodukowanych przez Twoich geniuszy techniki ... za trudne - nie potrafisz obsługiwać wyszukiwarki ??
rozbawiony rusofobami i fanboyami Czwartek, 20 Lipca 2017, 0:39
Jest takie mądre polskie przysłowie i choć stare, to się nadal sprawdza: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą".
W przedmiotowym temacie odezwała się w pewnym sensie niezawodna tzw. grupa wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)
PS.Jeżeli oczywiście potrafisz, to samodzielnie zastanów się nad przyczynami upadku amerykańskich programów kosmicznych - vide: Constellation Program i Space Transportation System.
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:29
to może tak cos o rosyjskich programach i ich przyczynach upadku; program ksieżycowy, Buran/Energia/ Angara? Cos jeszcze napiszesz dla swojej grupy Wzajemnej Adoracji Rosji z siedziba w wiadomym miejscu:))
nad wyraz rozbawiony Sobota, 22 Lipca 2017, 0:06
Jest takie mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą", które doskonale pasuje do tzw. grupy wzajemnej adoracji w propagandowej akcji.
Natomiast aktywność propagandowa tej grupy spowodowana jest wiadomymi czynnikami i nie tylko... ;-)
Puc Środa, 19 Lipca 2017, 19:42
Największą katastrofę kosmiczną zaliczyli amerykanie w wahadlowcach, razem 14 ofiar śmiertelnych, Rosja w całej historii, tylko kilka, więc nie pisz bajek :))
chateaux Środa, 19 Lipca 2017, 20:37
Rosja w calej swej historii stravila 170 osob tylko w jednej katastrogie. A mowa tylko o tych ktorych nie dalo sie ukryc.
puc Czwartek, 20 Lipca 2017, 15:57
Mowa jest o astronautach, a nie personelu naziemnym :)

Rosyjskich kosmonautów zginęło czterech, natomiast amerykańskich aż 17 :) więc sam widzisz..
muminek Środa, 19 Lipca 2017, 11:19
Dlaczego bełkocząc bez ładu i składu oczekujesz na merytoryczną odpowiedź na ten bełkot ?!
Davien Wtorek, 18 Lipca 2017, 16:29
Niezła manipulacja ale stan techniki kosmicznej to najdobitniej pokazała ponad roczna przerwa w lotach Protonów-M wywołana rozsypującymi się silnikami i całkowity brak mozliwości zastapienia antycznych Sojuzów i Protonów nowymi rakietami więc daruj juz sobie propagandę z Kremla. Ech ci Rosjanie tylko by rozśmieszali wszystkich:))
PS Jak tam wasza Federacja, wymysliliście juz jak ją wynieść w Kosmos:))
Gonzo Środa, 19 Lipca 2017, 13:54
A po co zastępować Sojuzy, jak latają wyśmienicie :) ? może niech twoi amerykanie coś nowego zbudują co poleci z ludźmi na pokładzie, bo na razie wystrzeliwują tylko same bezzalogowce :))

Znaleźli "taniego" taksówkarza powiadasz ?
to czemu sami nie potrafią zbudować takiej "prostej" zalogowej konstrukcj tymczasowej:)
tylko współpracują z Rosją w tym zakresie ?
owa współpraca może jeszcze długo trwać, bo USA tak szybko nie polecą jak widać, wszystkie te Dragony i inne prywatne projekty to tylko sztuczne pokazywanie się, a prawda jest brutalna dla USA, bowiem nie mają i jeszcze długo nie będą mieli statku zalogowego, który wyniesie w kosmos astronautów, coraz więcej ludzi to dostrzega...nie tylko rosjan :)
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 9:14
Ciekawe bo akurat USA własnie kończy TRZY pojazdy załogowe bijace pod każdym względem rosyjski antyk będący przeróbka pojazdu księżycowego.
USA nie wysyła astronautów dalej niz na ISS a tam wystarczy tani taksówkarz co liczy za lot znacznie mniej niż miałyby ich kosztować własne loty tym "tymczasowym" statkiem więc po kiego mają przepłacać zwłaszcza że rosji nic więcej nie zostało, bo dalej i takl nie polecą.
Zamiast marnować środki na jakiś poroniony pomysł w spokoju dopracowują sobie kilka statków razem z rakietami nośnymi a Rosja od 25 lat nie może skończyć nic lepszego od miniaturowej Angary 1.2 gorszej nawet od Antaresa:) Ech ci Rosjanie i ich fantazje:))
nad wyraz rozbawiony Sobota, 22 Lipca 2017, 0:26
"USA własnie kończy"... Zapomniałeś dodać zaimek zwrotny - się... ;-)
Zamiast marnować swój talent w bezprzedmiotowych dyskusjach na forum Space24 i nie tylko, to może zająłbyś się fantastyką, przy odrobinie zacięcia nawet - naukową... :)
puc Piątek, 21 Lipca 2017, 18:28
Kończą i skończyć nie mogą, daruj sobie te propagandowe bajki :))
Tak sądzę Środa, 19 Lipca 2017, 13:42
A czym USA wyniosą Oriona, jak SLS ma same problemy techniczne, a to jakieś wycieki wodoru a to tlenu itp, więc jak na razie, to Rosja jest górą, bo ma chociaż sprawdzonego sojuza zarówno w wersji zalogowej jak i bezzalogowej :))

Piszesz ze USA mogło by dalej korzystać z Promów kosmicznych ? a wziąłeś pod uwagę to, że mogło by dojść do kolejnej katastrofy np Atlantis czy Discovery, bo te wahadlowce były by już bardzo stare ?

Problemy techniczne protonów, zostały rozwiązane, a USA dalej nie magą uporać się z programem SLS i nie wiadomo, czy w ogóle cały projekt nie zostanie anulowany, bo pojawia się coraz więcej problemów, więc zobaczymy jak będzie.
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 9:20
Ma Sojuza bo nic innego nie jest w stanie opracować od ponad 20 lat, a co do Oriona to SLS napewno poleci, w przeciwieństwie do Rosji USA ma doświadczenie z ciężkimi rakietami nośnymi, Rosja praktycznie żadnego. Co do korzystania z promów: obie katastrofy były wynikiem działania czynników zewnętrznych a nie wieku promów więc czemu sciemniasz. Jakby ich mieli dalej uzywać to by po prostu zbydowali nowe, wykorzystując najnowocześniejsza technikę
Co do Protonów-M to nie były problemy techniczne a niechlujstwo i ignorancja w zakładach produkcyjnych choc sam Proton tez do niezawodnych nie należy. I to by było na tyle
PS Ciekawe kiedy kłopoty Sojuzów, ich silniki robili w tej samej fabryce:))
gonzo Czwartek, 20 Lipca 2017, 16:06
Zbudowali by nowe ?...za co ? jak właśnie wycofali je, bo były zbyt drogie w utrzymaniu, a co dopiero budowanie nowych. Jeszcze trochę i amerykanskie korporacje kosmiczne przejmą chińczycy, bo już jest w USA mnóstwo chińskich prezesów różnych firm, oraz wykładowców na uczelniach.

Ps. Ty na prawdę myślisz, że USA jest takie bogate ?...może i było bogate ze 30 lat temu :))
Davien Piątek, 21 Lipca 2017, 13:00
Kolejny bajarz:)) Wycofano wahadłowce z powodu dwóch katastrof a takze z powodu faktu że nie nadawały sie do niczego poza lotami na LEO. USA w przeciwieństwie do Rosji ma doswiadczenie z ciężkimi rakietami nośnymi i jakos próby SLS przebiegaja bez przeszkód, opóznienia w nowej konstrukcji to norma, a Rosja własnie kasuje po 25 latach program Angara A5 by zastapic go kolejna mutacją Sojuza o znacznie mniejszych mozliwościach więc naprawdę daruj sobie...
kolejarz Piątek, 21 Lipca 2017, 18:32
Akurat wahadlowce zostały wycofane, przede wszystkim dlatego, że koszty były za duże, o czym oficjalnie mówiło NASA, więc już bajek nie pisz :)
inż. Wtorek, 18 Lipca 2017, 20:04
Poczytaj Ciołkowskiego to może zmądrzejesz na stare lata.
Davien Środa, 19 Lipca 2017, 11:12
A co Ciołkowski ma wspólnego z tragicznym stanem rosyjskiej techniki kosmicznej??? Widze że jak gotowca nie dostałeś to cos sam próbujesz wymyslic ale rezultat jest żałosny:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 20 Lipca 2017, 10:59
Żałosny to jest obecnie stan amerykańskich technologii i programów kosmicznych.
Jedyna nadzieja w obcokrajowcach, wcześniej był to Niemiec - Wernher von Braun, a obecnie Południowoafrykańczyk - Elon Musk.
Jakież to musi być wielce frustrujące dla Amerykanów, że nie potrafią już samodzielnie latać w Kosmos... ;-)
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:34
Doprawdy,? biorąc pod uwage że od czasów Korolowa i wykorzystanych przez niego prac Grottrupa nad pociskami R-2/R-5 rosja nie wymysliła niczego nowego, nie byli nawet w stanie zbudować żadnego pojazdu załogowego tylko na siłę przerabiali Sojuza z pojazdu księżycowego na normalny to juz może się nie ośmieszaj
PS Oczywiście rakiety serii Delta tez skonstruował von Braun? Promy kosmiczne to tez robota oczywiście Muska:)) Może naucz się chociaż kłamać bo i to ci nie wychodzi:)) Prawda ja widze niezle musiała zaboleć:)
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 20 Lipca 2017, 0:54
Żałosny to jest obecnie stan amerykańskich technologii i programów kosmicznych.
Jedyna nadzieja w obcokrajowcach, wcześniej był to Niemiec - Wernher von Braun, a obecnie Południowoafrykańczyk - Elon Musk.
Jakież to musi być wielce frustrujące dla Amerykanów, że nie potrafią już samodzielnie latać w Kosmos... ;-)
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:35
I znowu mnożenie postów by sobie licznik nabić:)) Mógłbys juz się tak nie osmieszać:)0
nad wyraz rozbawiony Sobota, 22 Lipca 2017, 10:54
Ponownie przytoczę mądre polskie przysłowie: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli", które wyjątkowo dobrze oddaje aktywność co poniektórych komentatorów na tym forum i nie tylko...
Przestań w końcu kompromitować się, gdyż dawno już przekroczyłeś granicę śmiesznosći... :)))
inż. Wtorek, 18 Lipca 2017, 20:03
Ale dwie Angary poleciały w tym okresie. Nie wspomnę o nowych Sojuzach bratku.
Davien Środa, 19 Lipca 2017, 11:04
Żadna Angara nie odbyła lotu komercyjnego więc nie kłam, Odbyły się jedynie dwa loty testowe i po nich cisza, a AngaraA5 ma byc zastapiona przez kolejna wersje antycznego Sojuza co najlepiej świadczy o rosyjskiej niemocy w tej sprawie:))
anda Wtorek, 18 Lipca 2017, 19:26
jak zwykle piszesz głupoty, jakie antyczne Sojuzy i Protony, nazwa nic nie znaczy, Nazwa Mercedes obowiązuje od ponad 100 lat ale czy to znaczy że Mercedes z 2000 roku jest taki sam jak z 2017 roku? Tak samo z rakietami każda się różni bo są wprowadzane niewielkie zmiany związane z nowymi materiałami, technologiami itp. jest to rozwój ewolucyjny a nie rewolucyjny. Rakiety Proton są dlatego wycofywane ponieważ stosują toksyczne paliwo. Ponadto wprowadzają nowe rakiety Angara i to cały szereg / starty już były / . Co do ciężkich rakiet i superciężkich to program RUS zostanie prawdopodobnie połączony z Energią, ponieważ Energia w założeniach miała wszystko to co w dzisiejszych czasach się liczy czyli odzyskiwane stopnie, ekologiczne paliwo łatwość tworzenia różnych konfiguracji w zależności od potrzeb. Oczywiście wymaga to jeszcze wiele pracy aby osiągnąć końcowy efekt.
Davien Środa, 19 Lipca 2017, 11:10
Panie Anda, Angary odbyły 2 loty testowe i koniec, wersja A5 wylatyje całkowicie i ma ja zastapic kolejna mutacja Sojuza czyli Sojuz 5 o znacznie mniejszych osiagach więc kosmiczna wpadka:))
Protony-M czyli lekka modernizacja Protona-K z 1965r przez rok nie latały bo z powodu niechlujstwa rozsypuwały się im silniki więc kolejna wpadka:)
Energia czyli rakieta nosna dla promu Buran nie miała nic z tego co wypisujesz, odbyła całe dwa loty testowe i koniec więc znowu zaliczyłeś wpadkę. Rosjanie cos planuja zrobic na podstawie starej Energii, ale jakos im nie wychodzi a patrząc na program Angara i to że nowa Energia miała też zastapić Angarę A5 to cos im zdecydowanie nie wyszło.
Może choc raz napisz prawdę bo juz nudny się robisz.
xxx Środa, 19 Lipca 2017, 22:20
No to jak ta prymitywna Rosja jeszcze funkcjonuje, czyżby Bóg był z nimi , a nie z Amerykanami?? wnosimy o odrobinę mniej rusofobii i ironii w komentarzach i będzie lepiej
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:37
I znowu jak widzę gotowiec nie dotarł bo nieudolnie cos wymyslić próbujesz, tyle że się to kupy nie trzyma:) Powodzenia w fantazjach:)
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 22 Lipca 2017, 16:05
Powyższe słowa powinieneś skierować do samego siebie, gdyż najlepiej oddają "twórczość", którą z uporem godnym lepszej sprawy zamieszczasz na forum Space24 i nie tylko... ;-)
Realista Wtorek, 18 Lipca 2017, 15:59
W czym problem ? wypadki i błedy ludzkie wszędzie się zdażają, a oni zajefajnie wykryli je na ziemi zamiast dopiero w kosmosie..
troll jesteś jakiś czy co ?