Rekordowa misja Sojuza. 73 nowe satelity na orbicie [WIDEO]

Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 11:10

Rosyjska rakieta nośna z powodzeniem wystartowała z Kazachstanu. Umieściła na orbicie dużego rosyjskiego satelitę obserwacji Ziemi oraz szereg pomniejszych urządzeń, w tym CubeSatów. Celem rozmieszczenia ich na właściwych trajektoriach górny stopień rakiety – Fregat – musiał wykonać skomplikowaną sekwencję manewrów w ciągu kilku godzin.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała z kosmodromu Bajkonur w piątek 14 lipca o godzinie 8:36 naszego czasu. Na początkowym etapie lotu wysoką na 46,3 m rakietę wspomagały aż 4 dodatkowe silniki boczne (strap-on boosters) na paliwo ciekłe. Razem z silnikiem dolnego członu Sojuza wygenerowały one na początku ciąg na poziomie 4 150 kN.

W dziewiątej minucie lotu funkcje napędowe przejął górny stopień rakiety nośnej, znany jako Fregat. Po godzinie od startu jako pierwszy oddzielił się od Fregata stanowiący główny ładunek rosyjski satelita Kanopus-V-IK. Ważące blisko pół tony urządzenie przeznaczone jest na heliosynchroniczną orbitę o wysokości 512 km. Jest to przystosowany do spoglądania m. in. w podczerwieni satelita obserwacji Ziemi. Będzie wykorzystywany podczas pożarów i innych klęsk żywiołowych, a także w monitorowaniu rolnictwa i do celów naukowych.

Sojuz wyniósł także 48 nanosatelitów Dove, służących do obserwacji Ziemi. Ich operatorem jest amerykańska firma Planet, która dąży do zapewnienia możliwości codziennego pozyskiwania zobrazowań dla dowolnego miejsca na Ziemi. W Polsce wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest krakowska firma geoinformatyczna ProGea 4D.

Przy okazji piątkowej misji w przestrzeń kosmiczną trafiło też 8 kolejnych satelitów Lemur, na rzecz firmy Spire z San Francisco. Urządzenia zasiliły konstelację satelitarną, dedykowaną mapowaniu rozkładu temperatur i wilgotności w ziemskiej atmosferze.

Ogółem, obok wspomnianego Kanopusa-V-IK Sojuz 2-1a umieścił tym razem w kosmosie 72 mniejsze satelity z sześciu krajów – Rosji, USA, Kanady, Niemiec, Norwegii i Japonii. Była to rekordowa liczba urządzeń jednorazowo wyniesionych przez rosyjską rakietę. Celem umieszczenia wszystkich satelitów na odpowiednich orbitach Fregat manewrował w kosmosie przez 8,5 godziny, kilkukrotnie załączając silnik. Później moduł dokonał deorbitacji, spalając się w atmosferze nad Oceanem Indyjskim.

Czytaj też: Rekord świata. Indie wystrzeliły 104 satelity podczas jednej misji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

24 komentarze

Obserwator Wtorek, 18 Lipca 2017, 14:29
Satelita Kanopus-W-IK ma służyć do obserwacji powierzchni Ziemi, w tym przede wszystkim wykrywania dużych pożarów i monitorowania sytuacji nadzwyczajnych. Wraz z nim na niskie orbity poleciał mikrosatelita Majak i dwa małe satelity obserwacyjne MKA-H. Pozostałe małe satelity, które poleciały Sojuzem 2.1a, to: Flying Laptop (Stuttgart Institute of Space Systems) i TechnoSat (Technical University of Berlin), WNISAT-1R (Japonia), NorSat-1 i NorSat-2 (Norwegia/Kanada), 48 mikrosatelitów Dove typu 3U CubeSat (USA), 3 CICERO typu 6U CubeSat (USA), 2 Corvus-BC typu 6U CubeSat (USA), 8 LEMUR typu 3U CubeSat (Spire Global, USA), NanoACE typu 3U CubeSat (USA) oraz satelity Iskra-MAI-85 typu 3U CubeSat (Moskiewski Instytut Lotniczy) i Ekwador UTE-JuZGU typu 1U CubeSat (Południowo-zachodni Uniwersytet Państwowy).
Satelita Majak (latarnia morska) na wyznaczonej orbicie okołoziemskiej rozwinął zwierciadło z bardzo cienkiej, metalizowanej folii . Będzie ono odbijać światło słoneczne i w ten sposób Majak stał się najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Satelita ten na orbicie ma pozostać 30 dni na orbicie o wysokości 600 km, a zwierciadło bedzie odbijać światło słoneczne przez co najmniej 25 dni.
sąsiad z zachodu który czuje się zagrożony Wtorek, 18 Lipca 2017, 1:48
dziwne, że jakakolwiek zachodnia firma daje im zarabiać. jak to mam rozumieć?
rozbawiony wiadomo kim i czym Wtorek, 18 Lipca 2017, 14:23
Prawdziwe zagrożenie dla coraz bardziej pogrożającego się w degrengoladzie Zachodu, nadchoczi z kierunku południowego, a nie wschodniego.
Zrozumiałeś? Pytanie z oczywistych względów należy traktować jako retoryczne...
PS. Przeczytaj sobie komentarz poniżej, gdzie wspomniano o rzymskim powiedzeniu: "Pecunia non olet", co po prostu znaczy, że pieniądze nie śmierdzą... ;-)
Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 19:38
Zapewne ktoś zaraz napisze, że te satelity to były walonki, onuce, kufajki i samogon...
Swoją drogą to dziwię się Amerykanom, że wysyłają swoje satelity ruskimi rakietami - przecież sankcje miały być!

Pecunia non olet?
Sebulba Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 13:39
Szkoda, że nie transmitują obrazu z kamery umieszczonej na rakiecie.
tym razem zaciekawiony Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 12:04
"Była to rekordowa liczba urządzeń jednorazowo wyniesionych przez rosyjską rakiet"...
Dotychczasowy rosyjski rekord to jednorazowe wyniesienie w 2014 roku na orbitę okołoziemską 36 satelitów przy użyciu rakiety nośnej Dniepr (Днепр).
PS. Czekam teraz na wypowiedzi co poniektórych komentatorów z tzw. grupy wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)
Davien Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 15:42
Rekord Dniepra był nie tylko rekordem rosyjskim ale i światowym az do chwili gdy Hindusi wynieśli na raz 75 satelitów a obecny rekord światowy to 104 satelity w tym trzy duże. Zobaczymy kto go pobije.
ZygmuntB Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 14:53
Fanboje USA napiszą że Amerykanie jakby chcieli to i pięć set satelitów naraz by mogli wynieść tylko im się nie chce
Davien Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 19:06
Zygmunt, hindusi wynieśli ponad 100 satelitów naraz w tym trzy duże więc... Akurat rakiety z USA jak Falcon 9FT czy Delta iVH mają taki udżwig że te 500 Cube-Satów to by wyniosły jako dodatek do ładunku większego od maksymalnego udżwigu Sojuza.
rozbawiony wiadomo kim i czym Środa, 19 Lipca 2017, 15:20
W dniu 15.02.2017 roku indyjska rakieta nośna PSLV-XL (Polar Satellite Launch Vehicle) wyniosła na orbitę okołoziemską ładunek, który składał się z 104 satelitów: Cartosat 2D, INS-1A, INS-1B, Nayif-1, Al Farabi 1, PEASS, BGUSat, DIDO-2, 88 nanosatelitów Flock-3p oraz 8 nanosatelitów Lemur-2.
Zaskoczę zapewno, co poniektórych internetowych specjalistów, ale indyjska rakieta nośna PSLV w najcięższym wariancie XL ma zdolność wynoszenia ładunku o masie tylko 4000 kg na LEO i 1000 kg na GTO.
Natomiast Amerykanie jakimś zapewne dziwnym zrządzeniem losu, do tej pory nie potrafią wykorzystać technicznych możliwości swoich rakiet nośnych i nie tylko... ;-)
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:44
Ciekawe, ze Rosja nie może nawet wykorzystac rakiet na poziomie Falcona-9FT czy Delty-IVH bo nie posiada takich rakiet i nie będzie ich jeszcze długo miała więc rozśmieszaj wszystkich dalej swoja nieudolna propadandą, powodzenia:))
PS W przeciwieństwie do Rosji USA ma dosyć rakiet do wynoszenia takiej drobnicy i to o wiele lepszych od kolejnej mutacji R-7 jak w Rosji:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 29 Lipca 2017, 20:46
"USA ma dosyć rakiet do wynoszenia"...
Pewien problem jest jednak w tym, że Amerykanie nie posiadają do nich odpowiednich silników rakietowych.
Dlatego też coraz bardziej stają się uzależnieni od Rosji, która pomimo obowiązującego emabrga, sprzedaje im silniki rakietowe RD-180 i RD-181.
O wynoszeniu amerykańskich astronautów na orbitę okołoziemską przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz już nawet więcej nie wspomnę... ;-)
Itzak Poniedziałek, 28 Sierpnia 2017, 18:45
Wiesz że USA produkuje wszystkie silniki poza RD180 jaka idzie do 1 stopnia AtlasaV?
To już Rosja ma większe problemy bo silniki wodorowe niezbyt im wychodzą a na Sojuzach poleciało w całej historii w kosmos około 357 osób a na wahadłowcach 848 teraz mamy przerwę bo niektóre państwa wprowadzają nowe pojazdy zamiast latać na jednym od lat 60.
Sojuz wyniesie na orbitę ledwo 7800kg a Falcon może około 18 000 i jeszcze wyląduje po misji a sam koszt obu rakiet jest bardzo zbliżony w wersjach bez odzysku a wtedy Falcon wyniesie 22800kg
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 29 Lipca 2017, 20:45
"USA ma dosyć rakiet do wynoszenia"...
Pewien problem jest jednak w tym, że Amerykanie nie posiadają do nich odpowiednich silników rakietowych.
Dlatego też coraz bardziej stają się uzależnieni od Rosji, która pomimo obowiązującego emabrga, sprzedaje im silniki rakietowe RD-180 i RD-181.
O wynoszeniu amerykańskich astronautów na orbitę okołoziemską przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz już nawet więcej nie wspomnę... ;-)
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 27 Lipca 2017, 16:14
"USA ma dosyć rakiet do wynoszenia"...
Pewien problem jest jednak w tym, że Amerykanie nie posiadają do nich odpowiednich silników rakietowych.
Dlatego też coraz bardziej stają się uzależnieni od Rosji, która pomimo obowiązującego emabrga, sprzedaje im silniki rakietowe RD-180 i RD-181.
O wynoszeniu amerykańskich astronautów na orbitę okołoziemską przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz już nawet więcej nie wspomnę... ;-)
W Poniedziałek, 17 Lipca 2017, 14:04
Czego to niby dowodzi?W lutym b.r. lżejsza indyjska rakieta PSLV wyniosła 104 satelity.Takich nanosatelitów największe rakiety mogłyby teoretycznie wynieść nawet kilka tysięcy a ty się podniecasz jakby ruscy wylądowali na Alfa Cenaturi.
Davien Czwartek, 20 Lipca 2017, 17:46
A czym ma sie podniecac jak Rosje w kosmosie wyprzedzili juz nawet Francuzi jeżeli chodzi o możliwości ich rakiet nosnych
Ostatnio Ariane wyniosła ok 10 ton na GTO, ciekawe kiedy rosja będzie cos takiego mogła zrobić?
nad wyraz rozbawiony Sobota, 22 Lipca 2017, 23:46
W dniu 28 czerwca br. europejska rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA wyniosła z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na orbitę okołoziemską dwa satelity telekomunikacyjne: Hellas Sat 3 i GSAT-17.
Co ciekawe, pierwotnie Hellas Sat 3 miał być wystrzelony przy użyciu amerykańskiej rakiety Falcon Heavy. Jednak na skutek opóźnień firmy SpaceX w budowie tej rakiety, operator Hellas Sat postanowił zmienić “dostawcę” z amerykańskiego na europejskiego... ;-)
nad wyraz rozbawiony Sobota, 29 Lipca 2017, 20:48
Najważniejsze jednak jest to, że Amerykanów w realizacji narodowych programów załogowych lotów kosmicznych wyprzedzają już nawet kraje dawnego tzw. Trzeciego Świata.
Ostatnio w USA nawet przygasła ostatnia iskierka nadzieji, jaką stanowiła osoba Południowoafrykańczyka - Elona Muska i jego firma SaceX... ;-)
Itzak Poniedziałek, 28 Sierpnia 2017, 18:47
No tak przygasa że wystrzelili w tym roku więcej rakiet niż jakiekolwiek państwo na ziemi a Dragon2 przeszedł testy nasa i czeka na lot na orbitę w lutym przyszłego roku a Falcon Heavy siedzi na Florydzie i czeka na misję za 2-3 miesiące.
Davien Wtorek, 25 Lipca 2017, 19:29
I co to zmienia w fakcie że Francja wyprzedziła Rosje w mozliwości transportu orbitalnego, o niezawodności juz nie mówiąc. Rosja w ogóle nie ma takich mozliwości i do 2025 o ile cokolwiek im wyjdzie z Sojuza 5.3 nie bedzie miała. Patrząc na los programu Angara jest to bardzo wątpliwe i jak to musi byc frustrujące dla Rosjan że w wyscigu kosmicznym wyprzedzaja ich juz chyba wszyscy:))
rozbawiony wiadomo kim i czym Czwartek, 27 Lipca 2017, 16:21
Najważniejsze jednak jest to, że Amerykanów w realizacji narodowych programów załogowych lotów kosmicznych wyprzedzają już nawet kraje dawnego tzw. Trzeciego Świata.
Ostatnio w USA nawet przygasła ostatnia iskierka nadzieji, jaką stanowiła osoba Południowoafrykańczyka - Elona Muska i jego firma SaceX... ;-)
rozbawiony wiadomo kim i czym Sobota, 22 Lipca 2017, 12:59
W dniu 08.06.2017 roku z kosmodromu Bajkonur nastąpił start rosyjskiej rakiety nośnej Proton M (Протон М).
Start przebiegł prawidłowo i wynoszony satelita Echostar-21 znalazł się najpierw na orbicie transferowej (GTO), a następnie dotarł na docelową orbitę geostacjonarną (GEO).
Warto zaznaczyć, że satelita telekomunikacyjny Echostar-21 jest jednym z największych satelitów, jaki kiedykolwiek został zbudowany, gdyż posiada masę startową 6871 kg.
Jak widać nie znasz istotnych faktów lub/i próbujesz jak zwykle w sposób nieudolny nimi manipulować... ;-)
Davien Wtorek, 25 Lipca 2017, 19:38
To może dogońcie LDEF który był o wiele cięższy od Echostar:)) Jak widze dalej kłamiesz w nieudolny sposób by pokryc swoją ignorancję:)
Może tez porównaj sobie Hubble'a z tym swoim satelita, byle bys tylko się nie załamał. I znowu zaliczyłes kosmiczna wpadkę:))
PS tylko ze wasz Proton-M ledwo go uniósł a Ariane bez kłopotu wyniosła dwa o łacznej masie większej o ponad połowę więc ....