"Operacyjne" strzelanie przeciwrakietowego THAAD [WIDEO]

Środa, 12 Lipca 2017, 16:02

Nad północnym Pacyfikiem siły zbrojne USA przeprowadziły pierwszy jak do tej pory test przechwytywania pocisku balistycznego pośredniego zasięgu z użyciem systemu przeciwrakietowego THAAD. Sprawdzenie zdolności do zwalczania rakiet o zasięgu przekraczającym 3 tysiące kilometrów postrzegane jest jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Korei Północnej.

Antyrakieta dokonała udanego strącenia pozorowanego wrogiego obiektu. Przeprowadzona z powodzeniem próba traktowana jest jako demonstracja operacyjnej skuteczności systemu w kontekście rozwoju arsenału balistycznego Korei Północnej.

Koordynująca testy THAAD amerykańska Agencja Obrony Antyrakietowej (Missile Defense Agency) poinformowała o udanym przeprowadzeniu próby systemu w dniu 11 lipca br. Test oznaczony jako (FTT)-18 był zarazem pierwszym jak dotąd przypadkiem użycia systemu do strącenia pocisku pośredniego zasięgu, klasy IRBM (Intermediate Range Ballistic Missile). Zadanie zrealizowano wspólnym wysiłkiem MDA i połączonych komponentów wojsk lądowych, sił powietrznych oraz Straży Wybrzeża USA, przy wsparciu agencji publicznych nadzorujących działanie narodowego systemu obrony rakietowej.

W praktyce oznacza to, że THAAD po raz pierwszy testowano w zwalczaniu pocisków o zasięgu ponad 3 tys. km. Do przeprowadzenia testu zaangażowano elementy THAAD rozlokowane na Alasce, w ośrodku Pacific Spaceport Complex w Kodiak. Jak potwierdzono, system skutecznie wykrył, namierzył i zlikwidował cel o parametrach pocisku balistycznego, odpalony w rejonie na północ od Hawajów z pokładu samolotu Boeing C-17 Globemaster

Amerykanie podkreślają, że biorący udział w teście żołnierze 11. Brygady Artylerii Przeciwlotniczej prowadzili operacje z użyciem wyrzutni, radaru i systemu kierowania ogniem w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w działaniach operacyjnych w sytuacji realnego zagrożenia. Dodatkowo wcześniej nie byli powiadomieni o odpaleniu pocisku balistycznego-celu, co zwiększyło realizm ćwiczenia. 

W kontekście udanej próby amerykańskiego systemu antyrakietowego zwraca się uwagę, że zyskała ona szczególny wydźwięk w kontekście przeprowadzonego 4 lipca br. przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Wskazuje na to również sam komunikat MDA, w którym zwraca się uwagę, że próba THAAD pozwoliła wykazać zdolności obrony USA przed rakietowym zagrożeniem ze strony wrogich państw. Zaakcentowano także aspekt wykazania szerokiego potencjału USA w wymiarze strategicznego odstraszania. Może to być istotne przede wszystkim dla ochrony sojuszników USA czy wysuniętych instalacji wojskowych Stanów Zjednoczonych (za ochronę kontynentu amerykańskiego odpowiada głównie system GMD). 

Czytaj też: Pentagon - THAAD zdolny do przechwycenia północnokoreańskich rakiet

Produkowany przez koncern Lockheed Martin system przeciwrakietowy THAAD (Terminal High Altitude Area Defensestanowi kluczowy element ostatniej warstwy amerykańskiego programu obrony antyrakietowej Ballistic Missile Defense. W zakresie jego zadań pozostaje przechwytywanie rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych tuż po wejściu w ostatnią, terminalną fazę lotu (Terminal Phase Defense). 

System działa w oparciu o wykorzystanie przeciwrakiet bezpośrednio rażących cel z wykorzystaniem samej energii kinetycznej. System THAAD nadaje się do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. W zakresie zwalczania pocisków międzykontynentalnych ICBM system dysponuje jednak ograniczoną skutecznością.

Czytaj też: Próby systemu THAAD w odpowiedzi na testy Korei Północnej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

wl Piątek, 14 Lipca 2017, 12:18
a kiedy Antoni zakupi je dla nas
Polanski Czwartek, 13 Lipca 2017, 5:30
Ciekawe, że na D24 nie ma nic o rosyjskich testach tarczy antyrakietowej. Nie publikują takowych?
Rafal Wtorek, 18 Lipca 2017, 13:33
A moze cos sam napiszesz tutaj z checia poczytam.
Polanski Niedziela, 23 Lipca 2017, 21:55
Mógłbym być niegrzeczny i napisać żebyś nie był taki mądry. Ale nie jestem więc napiszę, że gdybym był znafcą takim jak ty to bym napisał. Wystarczy przeczytać mój wpis i jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze żeby zrozumieć, że sam chciałbym się dowiedzieć, bo nic na ten temat nie wiem ale chętnie bym się dowiedział. No tak ale to trzeba najpier skończyć gimnazjum, a tu na tym forum to nie jest warunek dokonywania wpisów.
prawieanonim Poniedziałek, 24 Lipca 2017, 22:02
Gdyby Rosjanie publikowali jakieś info z testów to pewnie ukazałby się materiał i tutaj. Niestety Rosjanie nie mają w zwyczaju pokazywać możliwości swoich systemów bo i nie ma się czym chwalić. Jedyne dostępne informacje to ahy i ohy generałów i rosyjskiego MONu. Zachód odjechał technologicznie Rosji o kilkadziesiąt lat więc taki blef i udawanie groźnego może kogoś skutecznie nabrać za to pokaz z testów niechcący rozwiałby wątpliwości.
FAN fanów USA Niedziela, 16 Lipca 2017, 11:58
Rosja też testuje system S-400 i S-500 ale Defence
o tym nie napisze, bo oni głównie chwalą USA no i mają swoich redaktorów od tego w postaci różnych Davienów i Fanów USA :)
chateaux Poniedziałek, 31 Lipca 2017, 7:19
Dziwnym trafem Rosja tez o nich nie pisze. Co wiecej, trudno gdziekowliek znaleźć rosyjskie informacje o testach, ktore się nie odbywaja. Znaczy testują - jak Francuzi swój SAMP/T - na ekranie komputera.
dfsa Środa, 12 Lipca 2017, 19:06
Najlepsza metoda obrony przed Kim jest kilka bomb w komitet centralny i politbiuro. Reszta Koreańczyków sama obali dyktaturę.
OregON Środa, 12 Lipca 2017, 17:20
Amerykanie są jednak zapobiegliwi ! Mają kilka pięter obrony: SM-3, THAAD, PAC-3 MSE (do tego możliwość użycia ESSM, SM-6, PAC2 GEM+, Skyceptor) a mimo to przygotowują się na ewentualność. My dla porównania będąc w zasięgu Iskanderów mamy jedynie VSHORAD.
AA Czwartek, 13 Lipca 2017, 12:52
nie sadzisz, że ma to jakiś związek z budżetem na obronę?
Tom Czwartek, 13 Lipca 2017, 10:12
Mamy też dużo wiary i optymizmu że jakoś to będzie....
Polanski Czwartek, 13 Lipca 2017, 5:29
Jeszcze GBI.