Polska

Weryfikacja punktacji w URC. Wrocławianie na podium

W 20 dni od zawodów organizatorzy prestiżowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge zweryfikowali przyznane uczestnikom punkty. W efekcie na podium - zamiast jednego - stanęły dwa polskie zespoły: z Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Częstochowskiej.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Zawody rozgrywano między 1 a 3 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Wzięło w nich udział 35 zespołów z siedmiu krajów. Wyniki zawodów ogłoszono zaraz po ich zakończeniu - na początku czerwca.

Na pierwszym miejscu uplasował się wówczas zespół ze Stanów Zjednoczonych - Mars Rover Design Team, reprezentujący Missouri University of Science and Technology, który zdobył ponad 403 punkty. Drugie miejsce zajęła drużyna studentów z Politechniki Częstochowskiej, startująca jako PCz Rover Team. W zawodach studenci uzyskali nieco ponad 330 punktów. Na trzecim miejscu zawodów uplasował się zespół z amerykańskiego Brigham Young University. Drużyna BYU Mars Rover zdobyła ponad 324 punkty. Czwarte miejsce należało do zespołu Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zdobył ponad 321 punktów.

We wtorek (20 czerwca) organizatorzy zawodów poinformowali jednak, że jury zweryfikowało punktację, przyznając 15 punktów jednemu z polskich zespołów: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W jednej z konkurencji zawodów drużyna otrzymała 70 punktów - choć zespół zgłaszał, że powinien otrzymać za nie 15 punktów więcej. Analiza wideo, dokonana po zakończeniu zawodów, skłoniła jury do przyznania drużynie brakujących punktów.

W ten sposób zmianie uległo podium konkursu. Na pierwszym miejscu utrzymał się zespół ze Stanów Zjednoczonych: Mars Rover Design Team. Jednak na dwóch kolejnych miejscach podium, według nowej klasyfikacji, znalazły się polskie drużyny. Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego - dzięki przyznanym 15 punktom - ostatecznie ukończył zawody na drugim miejscu, zdobywając ponad 336 punktów. Wrocławianie wyprzedzili w ten sposób PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, który spadł na trzecie miejsce.

Drugi dotychczas zespół - z amerykańskiego Brigham Young University - ostatecznie uplasował się na czwartym miejscu zawodów. Piąte miejsce utrzymała drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej, która wywalczyła ponad 315 punktów.

W zawodach wzięły udział jeszcze dwa inne polskie zespoły: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego (ponad 219 punktów) i Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (ponad 171 punktów).

"Chciałbym przeprosić wszystkie zespoły. Nasze jury proces oceny drużyn traktuje bardzo poważnie, jednak mieliśmy do czynienia z niezamierzonym błędem obliczeniowym, który wpłynął na ostateczny rezultat zawodów” - wyjaśnia dyrektor zawodów URC Kevin Sloan. Zapowiedział, że twórcy zawodów już rozpoczęli dyskusję nad zmianami, które uniemożliwią powstawanie tego typu pomyłek w przyszłości.

Polskie zespoły studenckie uczestniczą w konkursie University Rover Challenge od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.