Rosyjski statek transportowy wystartował z zaopatrzeniem dla ISS

Środa, 14 Czerwca 2017, 17:01

Rosyjski statek towarowy Progress z powodzeniem rozpoczął swoją podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dostarczy tam wodę, jedzenie i inne zapasy niezbędne astronautom. Do stacji ma zgodnie z planem zadokować w piątek 16 czerwca.

Progressa wyniosła w przestrzeń kosmiczną rakieta rośna Sojuz 2.1a, która wystartowała 14 czerwca 2017 r. o 11:20 naszego czasu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W momencie startu kapsuła z towarem dla ISS ważyła 7 300 kg, z czego na przewożone zapasy przypada 2 500 kg.

Przez pierwsze 118 sekund lotu pracowały cztery boczne silniki rakiety na paliwo ciekłe. Każdy z nich spalił po 39 metrów sześciennych materiału pędnego. Następnie odpowiedzialność za napędzanie statku przejął pojedynczy silnik RD-108A dolnego stopnia rakiety, który wyłączył się 4 minuty i 46 sekund po starcie. Finalnie, w ciągu niecałych 10 minut od początku lotu, Progressa dostarczył na LEO górny stopień rakiety Sojuz. Wkrótce potem pojazd z powodzeniem rozłożył panele słoneczne i anteny.

Kapsułą zaopatrzeniowa w ciągu najbliższych kilkudziecięsiu godzin 34 razy okrąży planetę przed połączeniem się z ISS. Dokowanie ma następić w piątek 16 czerwca o 13:42 czasu polskiego. Bezzałogowy statek zacumuje do rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Zwiezda.

Pośród przesłanych w ramach misji MS-06 na ISS elementów zaopatrzenia znajdują się m. in. cztery niewielkie satelity, które mają zostać umieszczone na orbicie latem, podczas spaceru kosmicznego kosmonautów. Progress pozostanie zadokowany do stacji do początku grudnia br.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

tym razem zaciekawiony Sobota, 17 Czerwca 2017, 16:09
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przebywają obecnie: rosyjski kosmonauta Fiodor Jurczychin i amerykańscy astronauci Peggy Whitson i Jack Fischer.
Pod koniec lipca br. dołączą do nich: Sergiej Riazanski (Rosja), Randolph Bresnik (USA) oraz Paolo Nespoli (ESA, Włochy).
Oczywiście na ISS dotrą na pokładzie rosyjskiego załogowego statku kosmicznego Sojuz MS...
tym razem zaciekawiony Czwartek, 15 Czerwca 2017, 19:05
Warto jeszcze dodać, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przebywają obecnie: rosyjski kosmonauta Fiodor Jurczychin i amerykańscy astronauci Peggy Whitson i Jack Fischeri. Pod koniec lipca br. dołączą do nich Sergiej Riazanski (Federacja Rosyjska), Randolph Bresnik (USA) oraz Paolo Nespoli (ESA, Włochy).
Oczywiście transport ludzi na orbitę okołoziemską aktualnie zapewnia również strona rosyjska...