Satelita OPS-SAT pomyślnie przeszedł próby w ośrodku ESA ESOC

Piątek, 26 Maja 2017, 14:59

Pod koniec kwietnia br. w siedzibie ESA/ESOC w Darmstadt zostały zakończone testy modelu inżynierskiego satelity OPS-SAT, budowanego przy udziale m. in. Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Testy wypadły pomyślnie i potwierdziły poprawną komunikację satelity z systemem sterowania w centrum kontroli misji w ESOC. Ponieważ OPS-SAT, jako europejska innowacyjna misja satelitarna, ma służyć m.in. do testowania na orbicie nowych protokołów komunikacyjnych, te prace kontrolne były niezwykle istotne dla całego eksperymentu.

CBK PAN jest odpowiedzialne za budowę jednego z dwóch kluczowych ładunków użytecznych satelity, czyli konwertera protokołów CCSDS. Jest to pierwszy przypadek budowania podsystemu do satelity klasy CubeSat w naszym Instytucie, przy czym warto zaznaczyć, że w projekcie wykorzystywane są doświadczenia z prac przy nanosatelitach BRITE-PL. W trakcie prac nad konstrukcją konwertera CCSDS wdrażane są innowacyjne pomysły, zmniejszając koszt drogich komponentów kwalifikowanych do pracy w kosmosie, poprzez zastąpienie ich elektronicznymi komponentami klasy przemysłowej po wcześniejszych testach m.in. funkcjonowania pod wpływem promieniowania.

Należy zwrócić uwagę, że projekt jest przykładem udanej współpracy CBK PAN z firmami prywatnymi: oprogramowanie konwertera CCSDS jest projektowane przez polską firmę przemysłową Creotech Instruments. Polski duet CBK PAN-Creotech zyskuje uznanie zarówno u kierownika projektu, Otto Koudelki (TU Graz), jak i oficera technicznego koordynującego projekt ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej, Davida Evansa.

Start rakiety z satelitą OPS-SAT zaplanowany jest na rok 2018. Możliwe jednak, że taki sam konwerter CCSDS poleci na orbitę więcej niż raz, gdyż kolejne misje nanosatelitarne zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu urządzenie.

Czytaj też: Menadżer ESA OPS-SAT: Współpraca z polskimi firmami przebiega bardzo dobrze [Wywiad]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Krystyna Macioszek Wtorek, 30 Maja 2017, 13:40
Witam,
dodam że w projekcie bierze udział jeszcze jedna polska firma: GMV Innovating Solutions, która jest odpowiedzialna za oprogramowanie komputera pokładowego (On-Board Software) oraz system kontroli orientacji satelity (ADCS - Attitude Determination and Control System). W tym implementację nowego standardu komunikacji między segmentem kosmicznym a naziemnym (oraz dowolnymi podsystemami całego systemu): CCSDS MO Services, który docelowo w najbliższych latach ma zastąpić obecnie powszechnie używany PUS Services. Opisane w artykule testy pokazały, że komunikacja z użyciem MO Services wypadła pomyślnie.
OPS-SAT będzie prezentowany na zbliżającej się konferencji ESAW: 6th European Ground System Architecture Workshop, która odbędzie się 20-21/06/2017 w ESOC w Darmstatd.

Pomyślne testy komunikacji między satelitą a segmentem naziemnym to ważny krok milowy dla całego projektu. Należą się więc gratulacje dla wszystkich zaangażowanych zespołów!