Rosyjski ośrodek satelitarny w Nikaragui niepokoi USA

Sobota, 27 Maja 2017, 14:03 GLONASS

Uruchomiona na terytorium Nikaragui stacja pomiarowa systemu nawigacji satelitarnej GLONASS stała się w USA obiektem spekulacji dotyczących jej faktycznego przeznaczenia. Podejrzewa się, że pierwszy tego typu rosyjski ośrodek w Ameryce Środkowej może wypełniać, poza oficjalnie deklarowanymi zadaniami, również funkcje szpiegowskie. Domniemaniom tym kategorycznie zaprzecza zarówno rząd Nikaragui, jak i strona rosyjska.

Sprawa domniemanej podwójnej roli wybudowanego w Nikaragui rosyjskiego ośrodka stała się obiektem zainteresowania opinii publicznej w USA jeszcze za czasów poprzedniej prezydenckiej administracji. Amerykański Departament Obrony pod rządami prezydenta Baracka Obamy zaczął wykazywać rosnące zaniepokojenie rozbudową zakontraktowanej na mocy umowy zawartej w 2012 roku między Rosją a Nikaraguą stacji pomiarowej systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Podobnie w lokalnych mediach pojawiły się liczne spekulacje na temat zagrożenia ze strony możliwej rosyjskiej bazy szpiegowskiej niedaleko granic USA.

Kontrowersje wokół rozbudowy ośrodka obsługi satelitarnej w Nikaragui odżyły w obliczu zakończenia jego rozbudowy i oddania go do użytku w dniu 6 kwietnia 2017 roku. Pojawiającym się w amerykańskiej opinii publicznej podejrzeniom stanowczo zaprzeczyły zarówno rząd Nikaragui, jak i strona rosyjska, powołując się na transparentność i zadeklarowane w porozumieniu zasady pokojowego współdziałania na polu użytkowania technologii satelitarnych. W oskarżeniach pod adresem Rosji wskazuje się z kolei, że współpraca ma zasadniczo charakter militarny i jest częścią szerszej relacji obejmującej m.in. uzgodnione w 2015 roku dostarczenie Nikaragui 50 sztuk czołgów T-72.

Ulokowany w Nikaragui element segmentu naziemnego systemu GLONASS jest pierwszym tego typu rosyjskim ośrodkiem na obszarze Ameryki Środkowej. Powstał niedaleko na południe od samej stolicy goszczącego państwa, Managui. Stacja ma umożliwić monitorowanie i kontrolę działania systemu GLONASS, a także zapewniać jego skorelowanie z pozostałymi globalnymi układami nawigacji satelitarnej: GPS, Galileo i BeiDou.

Rosyjski satelitarny system nawigacyjny GLONASS składa się w wersji pierwotnej z 24 operacyjnych satelitów, przy czym na orbicie znajdują się również dodatkowe satelity rezerwowe – obecnie trwa rozbudowa konstelacji o sprzęt serii GLONASS-M. Wszystkie satelity znajdują się w odległości 19140 km od Ziemi. Od października 2011 roku system zapewnia pełne pokrycie całej powierzchni globu. Jest używany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Czytaj też: Następny satelita GLONASS na orbicie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

53 komentarze

muminek Poniedziałek, 29 Maja 2017, 10:27
Każdemu wolno się niepokoić ;-)
gegroza Niedziela, 28 Maja 2017, 17:34
Amerykanie przesadzają - za dużo filmów się naoglądali i wydaje im się ze mają misję...
gonzo Niedziela, 28 Maja 2017, 11:39
Nie jestem fanem Rosji, uważam, ze to państwo nam zagraża, ale ta farmerska histeria mnie śmieszy. Ruska baza w Nikaragui kilka tys kilometrów od USA to zagrożenie, amerykańska w Świadkach Iławieckich pół kilometra od ruskiej granicy to norma. My nie agresory.
Mirkuw 1104 Niedziela, 28 Maja 2017, 11:17
kiedy wojna o wyzwolenie Nikaraguii?
tak tylko... Niedziela, 28 Maja 2017, 7:05
Czytając post odnosi się wrażenie, że naszym sojusznikiem jest Rosja, a wrogiem ze względu na którego musimy się zbroić to USA.
P.S. Z całą stanowczością stwierdzam, że na naszych portalach nie ma żadnych trolli, a w szczególności rosyjskich. Ta samo nie prawdą jest, że na Ukrainie walczyli rosyjscy żołnierze, tam byli traktorzyści.
nie tylko ... Poniedziałek, 29 Maja 2017, 9:50
@tak tylko..
Z cała stanowczością twierdzę że jak na razie to ani Ty, ani PIS, ani USA nie mają w Polsce monopolu na patriotyzm.
Z całą stanowczością twierdzę iż na portalach jest masa trolli a tematyka ta omawiana była także na tym portalu.
Z całą stanowczością twierdzę, iż są to trolle i "jednej i drugiej" strony.
Dzięki Bobu Polacy jednak są osobami rozsądnymi i umieją "odsiać ziarno od plew", co widać na załączonym obrazku.
tak tylko pytam... Poniedziałek, 29 Maja 2017, 11:54
Jaki kraj jest Panu bliższy, Polska czy Rosja?
nie tylko ... Poniedziałek, 29 Maja 2017, 13:00
@tak tylko pytam ...
Jaki kraj Panu jest bliższy, Polska czy USA ?
tak tylko pytam... Wtorek, 30 Maja 2017, 2:57
Bezwzględnie Polska.
nie tylko ... Wtorek, 30 Maja 2017, 23:07
@tak tylko pytam
Sądząc po treści zamieszczanych tekstów - wątpię
gnago Środa, 07 Czerwca 2017, 18:30
Ja również w niezależność twych opinii i zdrowy rozum.
Skup się ....... jeden ośrodek kilka tysięcy km od granic kraju drugi o kilka kilometrów. Który stanowi faktyczne zagrożenie?

Zrozum prawda nie ma granic i jest jedna i tylko idioci tego nie dostrzegają
Fun funów z USA Sobota, 27 Maja 2017, 22:02
Niesamowity tekst: "... Podobnie w lokalnych mediach pojawiły się liczne spekulacje na temat zagrożenia ze strony możliwej rosyjskiej bazy szpiegowskiej "NIEDALEKO" granic USA...". Czy to za przeproszeniem jakieś jaja o tej "bliskości" rosyjskiej bazy w stosunku do granic USA? Jakoś Amerykanom nie przeszkadzają ich własne bazy przy granicach Riosji.
FUN USA Wtorek, 30 Maja 2017, 11:26
Tylko widzisz, ludzie bardziej boją się tych rosyjskich baz, ciekawe dlaczego ?

Ogólnie, to amerykanie są bardziej lubiani w świecie od rosjan, i można mieć do USA większe zaufanie, więc sam widzisz:)
gnago Środa, 07 Czerwca 2017, 18:32
dobry kawał. ciekawe czemu polscy jankesi na gwałt polskie paszporty wyrabiali. Pewnie z sympatii świata do jankesów
PiotrEl Sobota, 27 Maja 2017, 21:17
Bezczelność USA nie ma granic...
FUN USA Wtorek, 30 Maja 2017, 21:01
USA ma granice w przeciwieństwie do Rosji, to Putin w ubiegłym roku, powiedział do pewnego małego chłopca, że Rosja nie ma granic, co tylko potwierdza nieobliczlność tego kraju i jego wodza.
milczenie kontrola Sobota, 27 Maja 2017, 19:06
USA muszą tam wygrać wybory i pokonać sandinistów.Ewentualnie szpiegostwo też wchodzi w rachubę.Nikaragua może też mieć problemy z sieciami,a koszty nieadekwatne do usługi na rzecz dalekich "przyjaciół"
horus1993 Sobota, 27 Maja 2017, 17:35
Z naszej perspektywy - Rosja to wróg i zagrożenie ale w Ameryce Południowej rolę Rosji odgrywało USA - obalając rządy, i podporzadkowując sobie kraje. Amerykanie mogą stawiać radary, bazy itp. Rosjanie postawią jeden radar i afera na pół świata...
Pablo Sobota, 27 Maja 2017, 17:03
Dobra, to teraz ISIS pokaże się w Nikaragui, tak jak pokazało się na Filipinach po tym jak prezydent tego kraju obrał kurs na współpracę z Chinami oraz Rosją...
szpieg z krainy deszczowców ? Sobota, 27 Maja 2017, 16:44
Jeszcze potrzebny byłby na KUBIE - Glonas i szpiegowski . Skoro my mamy oszolon - amerykański blisko Kaliningradu dlaczego by Rosja na Kubie nie mogła mieć . Pełna kontrola wszystkich obowiązuje
Davien Niedziela, 28 Maja 2017, 9:07
Może dlatego że Kuba ma Rosję głęboko w ... po tym jak ja Rosjanie olali w latach 90-tych.
Siegfried Sobota, 27 Maja 2017, 15:15
a usa to może wszystko a inny nie
adam Niedziela, 28 Maja 2017, 11:33
Nie porównuj światowego hegemona z F.R.,która robi takie rzeczy w ostatnich latach z takiego powodu,że ChRL stała się supermocarstwem zagrażającym hegemonowi i obecnemu ładowi.Takie porównanie jest bezsensowne..
Drzewica Sobota, 27 Maja 2017, 19:29
USA pomogły światu w I Wojnę Światową, pomogły w II Wojnie, pomogły w upadku ZSRR- mogą nam wiele pomóc, a wy następcy Stalina światu jesteście zbędni!
Geostrateg Niedziela, 28 Maja 2017, 11:24
To USA wywołały I i II WŚ za każdym razem finansując i judząc Niemcy i obiecując im neutralność i popierając niemieckie dążenia "do rozprawy z angielskim i francuskim kolonializmem" i czekając z interwencją do momentu wykrwawienia się Francji i Anglii a przed wygraną Niemiec (by te nie urosły w siłę). Za każdym razem USA robiły to w tym samym celu - by zniszczyć europejskie mocarstwa kolonialne i zająć ich miejsce. Jak resztki tego kolonializmu zostały po II WŚ to USA popierały np. Egipcjan w 1956 w wojnie o Kanał Sueski przeciw Brytyjczykom i Izraelowi, co ostatecznie dowodzi amerykańskich intencji (bo nawołując Brytyjczyków do "oddania kanału jego prawowitym właścicielom" jakoś nie chcieli tak postąpić sami w przypadku Kanału Panamskiego...). "Kolorowe rewolucje" ostatnio finansowane przez USA wykopały Europejczyków z zasobnych w ropę krajów Afryki, ulokowały tam Amerykanów i oddzieliły dostarczającą Europie ropę i gaz Rosję kordonem bananowych republik zależnych od USA. Stąd wspieranie Nord Stream przez UE i furia Amerykanów z tego powodu. P.S. Europejskich kolonistów też nie ma co żałować - USA wykorzystywały metody brytyjskie - Brytyjczycy np. wysyłali różnych "Laurentów z Arabii" by wzniecali "kolorowe rewolucje" wśród Arabów by rozwalić Imperium Osmańskie i samemu zagrabić Arabię dla siebie.
stalingrad Środa, 09 Sierpnia 2017, 12:44
Zauważ rusku, że to Stalin sfinansował napaść Hitlera na Polskę i dostarczał mu paliwo zarówno w chwili napaści Niemców i Ruskich na Polskę jak i później. Może tego nie uczą w ruskich szkołach, ale Niemcy napadając na Rosję w bakach czołgów i samolotów mieli ruską benzynę. Tak - Stalin dostarczał Hitlerowi paliwo w dużych ilościach do 22 czerwca 1941 roku. Przez dwa lata wojny Niemcy walczyli na ruskim paliwie za ruskie kredyty. A co do reszty twoich bzdur szkoda strzępić języka. Oficer prowadzący niech tobie powie jak bez sensu piszesz. Powinni ci obciąć kopiejki.
Oleum Niedziela, 28 Maja 2017, 12:55
Rosyjska psychohistoria w pelni widze hehehehe
Darnok Niedziela, 28 Maja 2017, 20:32
Niestety, nie "psychohistoria", ale w 100% prawda. Ale żeby to wiedzieć, trzeba czytać coś więcej niż GaPola lub ew. oglądać coś więcej niż TV rodem z Torunia.
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 13:29
Jak zwykle panie Darnok zero faktów tylko propaganda prosto z RT i Sputnia jak widzę:)) Może zmień płyte bo nudny sie robisz.
Davien robisz się nudny Poniedziałek, 05 Czerwca 2017, 18:32
Ty też nudny się stajesz pisząc tylko odpowiedzi z wiki :)
Davien Środa, 07 Czerwca 2017, 12:44
Jolejny z Olgino jak widzę zarabia na walonki:))
Davien Niedziela, 28 Maja 2017, 12:31
Panie Geostrateg, może juz darujcie sobie kłamstwa jak zwykle. USA nie wywołały ani I ani II wojny swiatowej , za druga wojne odpowiada ZSRR i Stalin, którego działania doprowadziły do objęcia władzy przez Hitlera i to właśnie ZSRR az do 1941r wspierał całymi siłami nazistowskie Niemcy więc propagande z Kremla może skończ. Całą reszta twojego postu to stek bzdur niewartych nawet komentarza.
gnago Środa, 07 Czerwca 2017, 18:39
Ta...... to poczytaj sobie o naszym Becku i jego rozmowie z jankesami.
Jasne nie wiem nie czytałem znaczy NIE ISTNIEJE. Jak sobie radzisz z kibelkiem w obcym terenie
Del Wtorek, 06 Czerwca 2017, 18:49
Drugą wojnę światową wywołali Niemcy a nie ZSRR więc nie pisz bzdur.
Davien Środa, 07 Czerwca 2017, 12:47
Druga wojne światowa wywołały działania Stalina , dzięki którym NSDAP wygrała wybory, a Hitler został kanclerzem więc naprawdę zajrzyj czasem do waszych archiwów to mniej wpadek będziesz zaliczał:)
Niedziela, 28 Maja 2017, 9:05
Najpierw USA pomogły finansowo i technologicznie Leninowi i Stalinowi, a nieco później Hitlerowi. O traktowaniu Ameryki Południowej, jako swojego latyfundium już nie wspominając...
Davien Niedziela, 28 Maja 2017, 12:34
że co??? Lenina w objęciu władzy wspierały kajzerowskie Niemcy widząc w tym mozliwość pozbycia sie rosji z frontu, a Hitlera to wspierał całymi siłami ZSRR az do 22 czerwca 1941r, więc daruj juz sobie bajki.
Niedziela, 28 Maja 2017, 15:42
To Amerykanie budowali w latach 20-tych i 30-tych w ZSRR: huty, zapory wodne, elektrownie i fabryki samochodów, bo Rosjanie nie mieli ani kadr, ani doświadczenia, ale mieli złoto...
A w finansowo to amerykańskie banki wspierały przejęcie władzy przez Hitlera, bo
ówczesne elity uważały faszyzm za ustrój, który może powstrzymać komunizm, czyli za tzw. "mniejsze zło", z którym można się dogadać.
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 13:34
Doprawdy? Jakos nawet wg rosyjskich dokumentów to działania Stalina doprowadziły do objęcia przez Hitlera władzy a pózniej do wspólnego rozpetania II wojny światowej, z wizyta w rosyjskich archiwach chyba problemu nie powinienes mieć:)) To ZSRS i Stalin wspierali z całej siły Niemcy w wojnie az do 1941r więc juz naprawdę daruj sobie ta kłamliwą propagandę
Co do Lenina, top Niemcy pozwolili mu wrócic do Rosji, to Niemcy wspierały go finansowo jak organizował swoją rewolucję więc naprawdę jak masz zerową wiedzę to po co głos zabierasz. Bez Niemiec nie byłoby ZSRR a bez Stalina II wojny swiatowej i takie są fakty.
juzernik Sobota, 27 Maja 2017, 16:42
Tak! Nieprzewidywalny bandyta może mniej.
Davien Niedziela, 28 Maja 2017, 9:09
Rozumiem że piszesz o Rosji:))
Murica Sobota, 27 Maja 2017, 16:27
To jest normalne. Amerykańskie instalacje wojskowe dookola Rosji to nic takiego. Rosyjskie nawet na terenie Rosji to prowokacja. To samo bylo w zeszlym wieku. Najpierw Ameryka rozmieściła broń atomową w Turcji wszystko ok, ZSRR wysłał taką samą broń na Kubę i prawie wybuchła trzecia wojna światowa.
adam Niedziela, 28 Maja 2017, 11:41
Na szczęście Amerykanie zrobili blokadę morską,Sowieci musieli to wszystko w popłochu wywieźć i zagrożenie zniknęło.
Problemy z czytaniem i historią? Niedziela, 28 Maja 2017, 19:26
Na szczęście amerykanie pierwsi przesunęli broń atomową pod granicę ZSRR, na szczęście prawie wywołali trzecią wojnę światową jak sowieci zrobili to samo? W koncu innego ruchu ich strony nie można się było spodziewać.
Davien Wtorek, 30 Maja 2017, 13:43
W 1962r jakby USA chciało to mogliby zrównac ZSRR z ziemią bo Rosjanie mieli całe 2-4 ICBM-y na ponad 100 amerykańskich więc jakby chcieli wojny, to by to zrobili praktycznie bez mozliwości odwetu ze strony ZSRR. Dzięki Olegowi Pieńkowskiemu doskonale się orientowali w potencjale ZSRR a rakiety w Turcji i Włoszech były tylko dodatkiem, bo już przed kryzysem kubańskim zostały uznane za przestarzałe i przeznaczone do wycofania. Rakiety rosyjskie na Kubie nie miały szans wystartowania z uwagi na długotrwałą procedurę startową i tankowania, trwającą nawet kilkanaście godzin w zasiegu całej potęgi lotniczej USA, wiec sam sobie odpowiedz na pytanie: Czy USA chciało wywołac III wojnę światową czy było to dzikie działanie pana Chruszczowa.?
Prometeusz Wtorek, 30 Maja 2017, 20:57
Tak się składa, że w 1957 roku ZSRR posiadało już pocisk balistyczny R-7 zdolny do przenoszenia głowic jądrowych, a USA nie miało jeszcze żadnego ICBM, więc nie miało by czym odpowiedzieć w przypadku radzieckiego ataku.

Pod koniec lat 50-tych ZSRR miało plan ataku na USA, bo wiedzieli, że w tym momencie USA nie mogło by odpowiedzieć na taki atak. Do dzisiaj niektórzy zastanawiają się, dlaczego władza na Kremlu nie wydała rozkazu do ataku, bo to był jedyny moment w dziejac ,aby ZSRR mogło wygrać wojnę z USA. Na ten temat powstało wiele programów i analiz, więc dlatego o tym piszę.

Na początku lat 60-tych zeczywiscie szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę USA, i tu masz rację, ale nie zapominaj, że pod koniec lat 50-tych, to ZSRR mogło wymazać USA z mapy świata, praktycznie bez konsekwencji, później ZSRR miał plan podbicia Europy, co było by już dziecinnie proste, gdyby nie istniało USA.
Davien Środa, 31 Maja 2017, 15:33
Panie Prometeusz, ZSRR w 1962r miało od 2 do 4 rakiet R-7 i były to jedyne rosyjskie ICBM-y choć nawet do tego były beznadziejne( 24h cykl startowy, itp) USA w tym czasie miało juz pociski Titan 1 i Atlas z czego tych pierwszych w 62r mieli ponad 60 , dolicz do tego ponad 60 Atlasów, całkowity brak w ZSRR bombowców strategicznych w tym okresie i sam sobie odpowiedz na proste pytanie: Jak mieli wygrać, czym, bo teleportacji głowic to do tej pory nie opracowali
PS W 1959r juz USA miało więcej ICBM-ów od ZSRR bo 6 vs 1 tak więc może trzymaj się faktów zamiast fantazji.
PS Pierwszy R-7 uzyskał gotowość operacyjną w lutym 1959r więc nie ściemniaj z 1957r, bo wtedy to był R-7 ale w postaci rakiety nosnej dla satelitów a nie ICBM. W tym czasie USA mioało juz 6 Atlasów w wersji CGM-16D więc pomarzyc tylko sobie morzesz.
Tak prawda Czwartek, 01 Czerwca 2017, 17:37
ZSRR miało nie kilka a kilkadzieścia rakiet R-7 ( około 27 ) więc nie pisz głupot, dalej ,
owszem USA też miało kilkadziesiąt ICBM Titan 1, więc szansę były równe, dalej, ZSRR pod koniec lat 50 miał już pierwsze pociski klasy SLBM a USA jeszcze nie, więc może nie trolluj na korzyść USA, tylko zapoznaj się z faktami, a są one takie, że zarówno USA jak i ZSRR, byli równi jeśli chodzi o broń atomową,

Prometeusz oczywiście nie ma racji, że ZSRR by wygrało wojne w 1957, ale ty również piszesz bzdury o tym że USA mogło by wygrać.

Ps. Twoje manipulacje faktami, są oczywiste, twój brak wiedzy na temat polityki też, masz sporą "wiedzę" (wikipedia:) jeśli chodzi o dane techniczne, ale przegrywasz w bitwie
na wiedzę polityczna, a bez jej znajomości, nie zrozumiesz pewnych zeczy, przyklad: polityka Izraela a jego powiązania z USA, tu przegrałeś na całej linii, bo znasz się tylko na uzbrojeniu, co wielu już zauważył o. Twoja ostatnia namolna kłótnia z Ernestem Treywaszem, pięknie obnarzyła twoje braki wiedzy politycznej, które skutkują tym, że kompletnie nie rozumiesz o co chodzi i zachowujesz się jak typowy troll, tylko że amerykański:)
co zauważył słusznie pan Ernest Treywasz.
Davien Poniedziałek, 05 Czerwca 2017, 17:55
Taki jeszcze mały dodatek: pierwszy rosyjski ICBM czyli R-7 uzyskał gotowość operacyjna w 1959r, kiedy USA miało już 6 Atlasów więc dalej sam sobie dopowiedz jakby to wyglądało jakby czegos ZSRR spróbował...
Davien Piątek, 02 Czerwca 2017, 21:16
Dobre bajki, ale stan pocisków balistycznych R-7 w 1962r wynosił całe 2 sztuki. Te 27 rakiet to były rakiety nosne dla satelitów anie pociski balistyczne,więc poteżna wpadka W tym samym czasie USA miał ponad 120 ICBM-ów więc ciekawa manipulacja z twojej strony:))
Co do SLBM-ów w ZSRR to chyba nie chodzi ci o odpalane z powierzchni wersje Scudów czyli R-11F bo tu juz sie ośmieszyłeś na całego. Pierwsze SLBM-y to pociski Polaris z SSBN-ów typu George Washington które weszły do słuzby w 1961r, wiec może już skończ zanim pogrążysz się do końca:)
Co do dyskusji z panem Treywaszem, to twoich bajek nie ma nawet sensu komentować, reszta twojego postu pokazała twoja znikoma wiedzę :))
Taka prawda Poniedziałek, 05 Czerwca 2017, 18:25
Wiedziałem, że jak trafię w twój czuły punkt, to nie będziesz wiedział co odpowiedzieć:) tylko napiszesz charakterystyczne dla ciebie - "nie pisz bajek itp" bo cóż możesz napisać, jak nie rozumiesz pewnych zeczy, tylko przepisujesz dane z wiki do znudzenia.

Ps. Często zarzucasz innym, że są ruskimi trollami, a sam robisz dokładnie to samo, zaprzeczając, osmieszasz się jeszcze bardziej, więc na prawdę, nie trolluj już tak, bo nudny się stajesz, co wielu zauważyło.

O to będzie fajne:) Silniki RD-180 kupuje firma ULA, a nie NASA czy USA:) hm..czyli ta ULA to firma pochodząca z Marsa ? czy z USA ?

Każdy inteligentny człowiek wie, że te silniki kupuje od Rosji USA, nie ważne z jakiego powodu ( cena itp) ale ty się osmieszasz i piszesz ze nie USA, tylko prywatna firma ULA,która pochodzi z Księżyca :))
Nie wiem ile ty masz lat, ale czasem odnoszę wrażenie, że jesteś gimnazjalistą, który po prostu fascynuje się uzbrojeniem i oczywiście USA, i dlatego nie rozumiesz czasem, co piszą starsi wykształceni komentatorzy i tyle...
Davien Środa, 07 Czerwca 2017, 12:54
Kolejny:))
Gdzie pisałem o kupowaniu silników RD-180 w poprzednim poście, czyzby argumentów zabrakło i prawda niezle zabolała:))
Nawet ci odpowiem : ULA jest prywatna firmą która kupuje stare RD-180, czyli połówkę RD-170 dla swojej jednej z wielu rakiet czyli dla AtlasaV, i jakbyś cokolwiek wiedział o swiecie to zrozumiałbys że firmy z USA to nie firmy twojej Rosji i nie są zależne i kierowane przez rząd jak wasze, ale jak ktoś tak jak ty jedynie przepisuje gotowce z Olgino, to czemu sie dziwić:) I jakos ani NASA ani rząd USA nie kupuja tych RD-180, ciekawe czemu tego nie robi Rosja, której silniki rozsypuja się ostatnio w takim stopniu ze uziemili calą serie rakiet:))
Pisz dalej, będzie sie przynajmniej z czego śmiać:))
USA Środa, 07 Czerwca 2017, 17:14
Putinjugend opłacany rubelkami to zakała polskich portali