Reklama

Polska

W Toruniu odbyła się druga konferencja Near Space

  • fot. www.mesko.com.pl
  • Arabia Saudyjska chce zmodernizować pięć samolotów AWACS, należących do tamtejszych sił powietrznych. Na zdjęciu podobna maszyna służąca w USAF. Fot. Senior Master Sgt. Robert J. Sabonis/USAF.

W sobotę 20 maja do toruńskiego Młyna Wiedzy zjechały się osoby zaangażowane w edukacyjne i testowe starty rakiet, misje stratosferyczne oraz szeroko rozumianą popularyzację tematyki kosmicznej. W spotkaniu wzięło udział około 200 gości. Prelegenci reprezentowali zarówno środowiska studenckie, jak i prywatne firmy.

W tym roku Near Space po raz pierwszy była spotkaniem międzynarodowym. Wpisywała się w szerszy program “Visegrad closer to Space” (Wyszehrad bliżej kosmosu), którego celem jest promowanie nauk przyrodniczych w naszej części Europy. Stąd też wśród gości sporo było przybyszów z państw Grupy Wyszehradzkiej, a całość konferencji odbywała się w języku angielskim.

Budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Wydarzenie otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski. Przybyłych powitała także dr Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które to miejsce już po raz drugi było gospodarzem Near Space. Część konferencyjną poprowadził oraz dyskusję moderował Jędrzej Górski.

Serię wystąpień otworzył pierwszy keynote speaker. W tej roli wystąpił Adam Matusiewicz, współzałożyciel i aktualny prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Z dużym entuzjazmem opowiadał o prowadzonych przez członków tej grupy od lat z powodzeniem próbnych lotach rakiety K1-X, które były przeprowadzane na polskich poligonach. Pozostałymi dwoma mówcami kluczowymi byli Esmee Menting z Delft Aerospace Rocket Engineering oraz Mads Wilson z Copenhagen Suborbitals.

K1-X
Model rakiety K1-X. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Dorota Budzyń z Wrocławia opowiadała o sukcesach swojego zespołu w przeprowadzeniu wiercenia w warunkach kosmicznych, w projekcie DREAM, w ramach programu REXUS. Natomiast Aleksander Masłowski i Emilia Węgrzyn ze Studenkiego Koła Astronautycznego PW zreferowali swoją aktywność w projekcie BuLMA, tym razem w ramach balonowej inicjatywy BEXUS.

W drugiej części spotkania Aleksander Jasiak z Centrum Nauki Kopernik opowiadał o zawodach CanSat, które stanowią doskonałą kuźnię młodych talentów w obszarze nauk STEM. Jasiak jest obecnie polskim koordynatorem działającego pod egidą ESA Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO.

Wspomniany już Jędrzej Górski, zasłużony w zorganizowanym w 2015 r. w ramach BEXUS projekcie FREDE, zrelacjonował uczestnikom konferencji niedawny pobyt polskiej ekipy w przeznaczonej do prowadzenia symulacji analogowej bazie marsjańskiej MDRS w Utah.

Mikołaj Podgórski, również z zespołu DREAM, zapowiedział powołanie projektu Rocket/Balloon.pl. W myśl tej inicjatywy weterani DREAM oraz FREDE udzielą wsparcia najlepszym młodym zespołom studenckim, które zechcą zaangażować się w realizację własnych pomysłów poprzez REXUS/BEXUS. Tego typu działanie wzmocni rozwój kadr dla polskiego przemysłu kosmicznego.

Mateusz Józefowicz z ABM Space opowiedział, jak jego przedsiębiorstwo opracowuje rozwiązanie, które umożliwiałoby określanie położenia balonu stratosferycznego w oparciu o obraz z podczepionej do niego kamery. Podczas samej konferencji, krótko po godzinie 13, odbył się zresztą start balonu stratosferycznego z parkingu pod budynkiem Młyna Wiedzy. Po upływie ok. 1,5 h balon wzniósł się na ponad 33 km. Konstrukcja wylądowała ostatecznie ok. 25 km w kierunku wschodnim od miejsca rozpoczęcia misji.

Start balonu stratosferycznego. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Organizatorem całego wydarzenia była Fundacja Copernicus Project.

Reklama

Komentarze

    Reklama