Powstanie Polskie Centrum Prawa Kosmicznego

Poniedziałek, 15 Maja 2017, 16:28

Reżim prawny przestrzeni kosmicznej postrzega się w naszym kraju jako egzotyczną ciekawostkę w prawie międzynarodowym i najczęściej – jeśli w ogóle – omawia na kursach uniwersyteckich wespół z prawem lotniczym. Z tego względu nie jest to dziedzina znana szerszemu kręgowi odbiorców, choć zainteresowanie nią w ostatnich latach nieśmiało wzrasta w związku z przystąpieniem Polski do ESA oraz utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej. Przejawem tego jest powołanie Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa.

Publikacja jakiejkolwiek polskojęzycznej pracy naukowej oscylującej wokół prawa kosmicznego to w Polsce nadal wydarzenie rzadkie, a stan badań akademickich jest w porównaniu do innych młodych gałęzi prawa międzynarodowego, jak choćby prawa ochrony środowiska, raczej mizerny. Trudno oczekiwać zmiany tej sytuacji bez aktywnych działań mających na celu popularyzację tej problematyki, tworzenie forów spotkań, wymiany myśli i rozwoju dyskursu. Utworzenie Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego z pewnością stanowi krok naprzód.

Powołanie Centrum połączono z konferencją naukową, w ramach której zostaną przedstawione referaty dotyczące m. in. turystyki kosmicznej, górnictwa pozaziemskiego i systemów nawigacji satelitarnej w kontekście prawnym i politycznym. Pełny program dostępny jest na stronach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pod tym adresem.

Na uroczystość zapraszają Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego Prof. dr hab. Tomasz Giaro oraz Kierownik Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego Prof. UW dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa. Odbędzie się ona 29 maja o godz. 10:30 w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Sala balowa, Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa). Wymagana jest uprzednia rejestracja.

Czytaj też: 50 lat Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej 

Katarzyna Stróż

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

aga Piątek, 19 Maja 2017, 15:48
czyli pracownicy UW wymyslili sobie nowe fuchy
musiałem... Środa, 17 Maja 2017, 16:03
Super! Będziemy specjalistami czegoś kosmicznego. A czekaj!
Cezary Wtorek, 16 Maja 2017, 18:53
To takie, a z perspektywy wieku widziałem takich pomysłów bez liku, nawet dość zabawne :-). Polegają one na "blokowaniu innych poprzez nazwę - deklasującą konkurencję". Wystarczy nazwać się "narodowym", "polskim" centrum "tego czy owego" to natychmiast oznaczać będzie, że "inni" stają się natychmiast "bylejakimi". A dlaczego nie nazwać się Światowym Centrum bo to brzmi najlepiej? Takich wiekopomnych projektów widziałem już od 30 lat w polskiej nauce wiele. Potem prawie jak zawsze - jest jak zwykle - czyli narodowe połączenie teorii z praktyka - nic nie zrobiliśmy i nic nie zadziałało. Wtedy te zabawne twory językowe lądują na Ziemi z której nigdy się nie podniosły. Pierwsza wygasa strona internetowa, potem kończy się pseudonauka i ... już nic nie zostaje.
Spec Środa, 17 Maja 2017, 10:25
No ale do czasu trzeba będzie otworzyć biuro, zatrudnić dyrektora, zastępców, specjalistów ds., sekretariat, biuro koordynacji, itp. Yyy, tak funkcjonują wszystkie te rzekomo potrzebne twory otoczki kosmosu. Agencje, klastry, związki pracodawców,... Po to by po dekadzie wynaleźć koło.
Aaa Aowski Poniedziałek, 15 Maja 2017, 22:01
Grubo :-) następna przystań do wyciągania kasy.