Reklama

Polska

Zobrazowania satelitarne dla naukowców i studentów. Rusza specjalny program

  • Ilustracja: Planet Lab Inc./Progea 4D

Kilka dni temu amerykańska spółka Planet uruchomiła specjalny program skierowany do naukowców i studentów, w ramach którego można uzyskać bezpłatny dostęp do unikalnych zbiorów danych zawierających zobrazowania satelitarne. 

Firma ProGea 4D od lat realizuje program GEOSTART w ramach którego wspiera studentów w realizacji ich prac dyplomowych. Do tej pory, ta krakowska firma geoinformatyczna udostępniała bezpłatnie przede wszystkim licencje, na oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów. Ponadto współpracujący z firmą dyplomant mógł liczyć na wsparcie techniczne i merytoryczne.

Teraz ma się wiele zmienić bo do programu dołączają zobrazowania. Kilka dni temu spółka Planet uruchomiła specjalny program skierowany do naukowców i studentów, w ramach którego można uzyskać bezpłatny dostęp do unikalnych zbiorów danych zawierających zobrazowania satelitarne. Firma ProGea 4D jako wyłączny dystrybutor tych zobrazowań w Polsce, w ramach programu partnerskiego realizowanego z uczelniami wyższymi, będzie pomagać w uzyskaniu dostępu do wspomnianych danych satelitarnych. 

Ilustracja: Planet Lab Inc./Progea 4D

Nowy element programu skierowany jest do studentów, doktorantów i pracowników naukowych mających ciekawe pomysły na wykorzystanie zobrazowań satelitarnych w swojej pracy badawczej.

Zobrazowania Planet charakteryzuje ogrom możliwości jakie daje dzienna rewizyta, której osiągnięcie było możliwe dzięki umieszczeniu w przestrzeni okołoziemskiej ok. 150 nanosatelitów. Zobrazowania firmy Planet rejestrowane są w 4 kanałach spektralnych (Red, Green, Blue, NIR) z rozdzielczość przestrzenną 3m. Ponadto ta amerykańska firma uruchomiła internetową przeglądarkę zobrazowań Planet Explorer Beta. Dzięki niej użytkownik sam wybiera i decyduje które zobrazowanie, będą najbardziej przydatne w jego badaniach. Każda osoba zakwalifikowana do programu uzyska dostęp do wspomnianej przeglądarki z możliwością pobierania aż 50 obrazów dziennie z wybranego obszaru Ziemi o powierzchni 2 tys. km². 

Reklama

Komentarze

    Reklama