Amerykanin i Rosjanin dotarli na pokład ISS

Piątek, 21 Kwietnia 2017, 17:05

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powiększyła się właśnie o dwóch kolejnych członków. Start Sojuz MS-04 odbył się w zaplanowanym terminie i zakończył pełnym sukcesem. Obaj astronauci są już na pokładzie ISS.

Rakieta Sojuz-FG wystartowała z kosmodromu Bajkonur w czwartek o godzinie 9:13 polskiego czasu. Pojazd nosił numer seryjny 735. Oryginalne plany zakładały wykorzystanie rakiety 734, jednak w styczniu wykryto w jej poszyciu nieprawidłowości uniemożliwiające lot. Ich usunięcie potrwa kilka miesięcy. Spowodowało to konieczność zmiany pojazdu i przesunięcie daty startu misji MS-04 z 27 marca na 20 kwietnia. W trzecim stopniu rakiety wymieniono również silnik RD-0110 na egzemplarz nie zawierający wady fabrycznej.

Sojuz MS-04 zadokował do stacji po sześciu godzinach od startu, okrążając Ziemię zaledwie cztery razy. Procedura dokowania w poprzednich lotach trwała dwa dni, czyli 36 orbit. Dzięki modernizacji rosyjskiej placówki naziemnej niedaleko kosmodromu Wostocznyj, po raz pierwszy w nowej serii pojazdów Sojuz i Progress zastosowano krótszą ścieżkę.

Członkowie załogi to Jack Fischer (NASA) oraz Fiodor Jurczichin. Dla Amerykanina jest to pierwszy lot kosmiczny, zaś Rosjanin to jeden z najbardziej doświadczonych kosmonautów w czynnej służbie. Odbył dotychczas cztery loty: misję wahadłowca Atlantis STS-12 oraz trzy pobyty na ISS. Obecna misja jest jego piątą i być może ostatnią, gdyż Jurczichin liczy sobie blisko 60 lat.

Okrojony skład "Ekspedycji 51" to wynik ubiegłorocznej decyzji Roskosmosu o ograniczeniu rosyjskich członków załogi z trzech do dwóch. Zmniejszy to koszty szkolenia, bowiem kosmonautów gotowych do lotu zawsze musi być więcej, oraz ilość zapasów, które muszą być dostarczane na orbitę za pośrednictwem kapsuł Progress. Zaoszczędzone pieniądze Rosjanie planują przeznaczyć na dokończenie borykającego się z licznymi opóźnieniami modułu Nauka.

Dzięki temu posunięciu o trzy miesiące wydłuży się pobyt na stacji jej obecnego dowódcy, Amerykanki Peggy Whitson. Powróci ona na Ziemię we wrześniu. Pozostali astronauci przebywający w tej chwili na ISS, Francuz Thomas Pesquet i Rosjanin Oleg Nowicki, wrócą na pokładzie Sojuza MS-03 w czerwcu.

Czytaj też: ISS będzie funkcjonować do 2028 roku? "Wspólny cel Rosji i USA"

Katarzyna Stróż

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Veritas Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 10:35
Amerykanie od 2011 roku nie są w stanie samodzielnie wysyłać swoich astronautów na orbitę okołoziemską.
Uzależnienie pod tym względem od Rosjan musi być dla nich wielce frustrujące.
topaz Niedziela, 23 Kwietnia 2017, 22:24
Oleg Nowicki jest Białorusinem a Fiodor Jurczychin - Gruzinem (a dokładnie Adżarem), tak gwoli ścissłości, obecnie na ISS nie ma ani jednego Rosjanina.
rozbawiony wiadomo kim i czym Wtorek, 25 Kwietnia 2017, 10:32
Tak gwoli ścisłości:
- Олег Викторович Новицкий - jest nie tylko kosmonautą, ale także pilotem Sił Powietrznych Rosji (Военно-Воздушные Cилы России) i Bohaterem Federacji Rosyjskiej (Герой Российской Федерации),
- Фёдор Николаевич Юрчихин - jest nie tylko kosmonautą, ale także inżynierem, absolwentem Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa (МАИ, Московский авиационный институт).
Zapewne nie wiesz o tym, że na terytorium Federacji Rosyjskiej zamieszkuje około 100 mniejszości narodowych i etnicznych.
Rosjanie - to nie tylko przedstawiciele narodowości rosyjskiej, ale także określenie obejmujące obywateli Rosji, czyli mieszkańców Federacji Rosyjskiej...