Polskie i ukraińskie firmy zbudują wspólnie stumetrowy radioteleskop?

Piątek, 21 Kwietnia 2017, 10:18

Podczas „Kongresu Przemysłowego – Obronność i Energetyka. Europa i Ukraina 2017” zostało podpisane „Memorandum o współpracy” miedzy firmami ukraińskimi oraz polskimi. Jedną ze stron porozumienia jest firma zaangażowana w projekt budowy radioteleskopu - RT90+, który ma powstać w Borach Tucholskich

Podpisanie memorandum inicjuje pierwszy etap gotowości obu stron do rozwoju i produkcji nowych technologii w przemyśle kosmicznym. Porozumienie podpisali zastępca dyrektora Zakładu Budowy Maszyn imienia A. M. Makarowa (Jużmasz) z miasta Dnipro Sergiej Zacharczyn oraz prezes Andrzej Wójt reprezentujący spółkę Wyspa Kaszuby RT90+. Do Warszawy mieli dotrzeć także przedstawiciele trzech innych firm ukraińskich, którzy jednak musieli zrezygnować z podróży z powodu odwołania rejsów z lotnisk na Ukrainie oraz w jednym przypadku ze względu na nieotrzymanie wizy. 

Memorandum ma charakter otwarty i najprawdopodobniej dołączą do niego kolejne przedsiębiorstwa. Następnym krokiem ma być powołanie wspólnego konsorcjum do spraw projektów kosmicznych. Celem ma być stworzenie parku naukowo-przemysłowego, na terenie którego znajdzie się także radioteleskop. 

Projekt teleskopu RT90+ został rozpoczęty w 2012 roku. Obecnie tworzy go trzynaści polskich firm, uczelni i ośrodków naukowych. Zakłada on budowę teleskopu o średnicy ok. 100 metrów (obecnie największy teleskop w Polsce w miejscowości Piwnice pod Toruniem ma 32 metry średnicy). Nowy sprzęt miałby być głównym filarem Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej (NCRIK).

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Daro Niedziela, 23 Kwietnia 2017, 19:46
Do czego będą go używać ? Jakieś drugorzędne badania ? Chińczycy mają teraz 500 m radioteleskop.
sqeptiqus Sobota, 22 Kwietnia 2017, 20:02
5 lat gadania zero budowy. Może wreszcie uda się wcielić myśl w czyn. Całym sercem jestem za tym projektem - uważam że polskiej astronomii należy się ten instrument ...
Afgan Sobota, 22 Kwietnia 2017, 4:42
Szczerze mówiąc to nie jest nam specjalnie potrzebne. Zbudujmy w końcu satelity zwiadowcze i na to przeznaczmy te pieniądze za które ma powstać ten radioteleskop. Jakie będziemy mieć wymierne korzyści dla obronności, z posiadania tego teleskopu? Czy polski rząd chce rozmawiać z kosmitami? Kosztowną zabawę w radioteleskopy i badanie odległych galaktyk zostawmy Amerykanom i Chińczykom, u nas są ważniejsze potrzeby.