Norwegia dołącza do programu rozpoznania kosmicznego USA

Wtorek, 11 Kwietnia 2017, 8:57

Dowództwo Sił Strategicznych USA zawarło z norweskim rządem porozumienie o włączeniu Norwegii do międzynarodowego programu współużytkowania i wymiany zasobów rozpoznania kosmicznego. Współpraca ma zapewnić stronom wyższy poziom świadomości sytuacyjnej w przestrzeni pozaziemskiej i wzajemne zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonych operacji kosmicznych.

Akt włączenia Norwegii do programu koordynowanego przez amerykańskie Dowództwo Sił Strategicznych finalnie zatwierdzono wraz z początkiem kwietnia po serii rozmów i kontrasygnat ze strony kluczowych przedstawicieli instytucji obu zaangażowanych państw. Podpisy ostatecznie potwierdzające zawarcie porozumienia złożyli szef działu polityki i planowania USSTRATCOM, gen. Clinton E. Crosier oraz przewodniczący sekcji kosmicznej norweskiego ministerstwa obrony, płk Stig Nilsson. Wcześniej, na przestrzeni marca br., swoje podpisy pod dokumentem złożyli również inni przedstawiciele norweskich instytucji, na czele z Ministerstwem Obrony oraz Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Rozwoju Rybołówstwa oraz lokalnego Departamentu Innowacji.

Norwegia stała się tym samym 13. państwem członkowskim systemu wymiany strategicznych informacji o sytuacji w przestrzeni kosmicznej. Wśród dotychczasowych członków porozumienia zaproponowanego przez Dowództwo Sił Strategicznych USA są m.in.: Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Izrael, Hiszpania, Niemcy, Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Belgia. Poza podmiotami państwowymi, układ stronami układu są również firmy prywatne, w tym ponad 60 komercyjnych operatorów satelitarnych i spółek astronautycznych z całego świata.

Współpraca ma zapewnić stronom wyższy poziom świadomości sytuacyjnej w przestrzeni pozaziemskiej i wzajemne zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonych operacji kosmicznych. Członkowie koalicji powołują się również na względy wspólnoty interesów, która przyczynia się do stabilizowania i normowania zasad wzajemnego korzystania z zasobów ulokowanych w przestrzeni pozaziemskiej. Inicjatywa ma być w dalszym ciągu rozwijana – niewykluczone, że z udziałem kolejnych nowych członków.

Czytaj też: USA podzielą się z Belgią informacjami o sytuacji w kosmosie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

swojmil Wtorek, 02 Maja 2017, 20:30
żenujące, 18 mld czesnego na UE, 30 mld na obsługę zadłużenia Tuska i 10 mln na Polską Agencje Kosmiczną
LL Wtorek, 11 Kwietnia 2017, 9:31
A Polska nie potrzebuje świadomości sytuacyjnej?
gato Środa, 12 Kwietnia 2017, 12:39
Potrzebuje, jak najbardziej. Ale nie tej ideologicznej, którą kreuje obecne MON.
Żeby przystąpić do opisywanego porozumienia powinniśmy mieć jakieś własne możliwości obserwacji kosmicznej, jak satelity, czy zaawansowane teleskopy i radioteleskopy na Ziemi, żeby ich dorobek obserwacyjny mógł być przedmiotem wymiany z innymi sygnatariuszami porozumienia. Wszystkie kraje wymienione w artykule dysponują już własnym rozpoznaniem satelitarnym, a my tylko gadamy o jego potrzebie (od 30 lat co najmniej).
Przecież jest Wtorek, 11 Kwietnia 2017, 17:41
Ucho P.
dk. Wtorek, 11 Kwietnia 2017, 11:58
Potrzebuje, ale to kiedy gotowa będzie na to PGZ.
muminek Wtorek, 11 Kwietnia 2017, 13:34
Polską świadomość sytuacyjną kieruje Jaro i Antoni ...
kjgnjcxkjgryc Poniedziałek, 17 Kwietnia 2017, 18:26
i kakałko...
Me Czwartek, 13 Kwietnia 2017, 16:40
Popsuli wszystkie satelity wysłane za PO