OHB zaangażuje się w projekt astrofactum

Piątek, 17 Marca 2017, 13:26

OHB Venture Capital GmbH zainwestuje i zostanie partnerem strategicznym w astrofactum GmbH. Astrofactum GmbH chce stworzyć dostępnego dla szerokiej publiczności następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Do realizacji tego ambitnego celu przydarzą się zarówno pieniądze, jak i 35 lat doświadczenia OHB Space Systems.

OHB Venture Capital to podmiot wchodzący w skład grupy OHB. Inwestuje w innowacyjne europejskie startupy z sektora kosmicznego na początkowym etapie ich rozwoju.

Założona w 2014 r. spółka astrofactum z Monachium stawia sobie za cel upowszechnienie dostępu do badań kosmosu jak najszerszej grupie użytkowników. Firma wymyśla i realizuje projekty astronomiczne oraz opracowuje strategie komercjalizowania prowadzonych obserwacji. Beneficjentami jej działalności mają być nie tylko uczelnie, czy instytucje badawcze, ale także odbiorcy ze świata edukacji czy wręcz osoby prywatne będące miłośnikami nauk astronomicznych.

Wsparcie ze strony OHB Venture Capital zapewni kierownictwu astrofactum pomoc finansową i przede wszystkim dostęp do ekspertów oraz wiedzy będącej w posiadaniu OHB SE. Pierwszym etapem współpracy obu spółek miałoby być zapewnienie szerokiego, darmowego dostępu do korzystania z naziemnych i orbitalnych obserwatoriów astronomicznych. To ma w założeniu pobudzić globalną społeczność astronomiczną i dać impuls do realizacji kroku drugiego.

Drugi krok we współpracy astrofactum z OHB będzie polegał na skonstruowaniu dedykowanego szerokiej rzeszy odbiorców obserwatorium orbitalnego Public Telescope. Instrument ten, wyposażony w zwierciadło o średnicy 80 cm, umożliwiałby prowadzenie obserwacji w zakresie światła widzialnego, bliskiej podczerwieni i, co bardzo ważne dla badań astrofizycznych, w ultrafiolecie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

szk Niedziela, 19 Marca 2017, 21:59
Często agencje badawcze, finansowane miliardami euro, dolarów, kierują do uczniaków zapytania o pomysły np. na doświadczenia na stacji orbitalnej. Intencja krzewienia nauki wśród młodych jest mało przekonująca, prędzej dowodzi braku własnych pomysłów. Amerykanie już blisko pół wieku nie latają na księżyc z zupełnie racjonalnych względów - brak wiarygodnych dla kongresu dowodów na ekonomiczny sens. Najlepiej niech to robią prywatne firmy, które zawsze w razie obiecujących pomysłów mogą wnioskować o państwowe pieniądze. Politycy z których większość nie ma pojęcia, zbyt często dają się naciągać, bo coś tam MOŻE posłużyć gospodarce, rolnictwu, przemysłowi. Może a posłuży, stanowi istotną do rozważenia różnicę.