Krajowy Program Kosmiczny - sprawdzian dla PAK i jej nowego prezesa [ANALIZA]

Piątek, 10 Marca 2017, 13:03 Sentinel-5

Krajowy Program Kosmiczny jako element przyjętej przez rząd w lutym br. strategii kosmicznej ma być jednym z kluczowych czynników rozwojowych dla sektora kosmicznego nad Wisłą. Za opracowanie dokumentu będzie odpowiadać Polska Agencja Kosmiczna, która zapowiada, że głównym programem w nim zawartym będzie budowa krajowej infrastruktury satelitarnej. Praca nad tym ambitnym projektem będzie ważnym sprawdzianem dla PAK i jej nowego prezesa. 

Filar krajowy strategii kosmicznej

Krokiem milowym dla branży kosmicznej nad Wisłą było opracowanie, a następnie zaakceptowanie przez rząd Polskiej Strategii Kosmicznej. Dokument wskazuje kierunki rozwoju dla sektora w horyzoncie, aż do 2030 roku. Ministerstwo Rozwoju przygotowując projekt strategii zwróciło przy tym uwagę na szczególną rolę programu krajowego. "Aby strategia mogła się zrealizować i abyśmy mogli dojść do ambitnego celu jakim jest trzyprocentowy udział  w obrotach europejskiego sektora kosmicznego ona nie może opierać się wyłącznie na programach Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Horyzontu 2020, musi mieć  także mocną nogę krajową" - mówiła w lutym do dziennikarzy Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czytaj też: Rząd zaakceptował Polską Strategię Kosmiczną. "Nowy rozdział"

Ambitne zadanie opracowania programu krajowego zostało zlecone Polskiej Agencji Kosmicznej, zgodnie z planiem działalności na lata 2017-2021. Będzie to najbardziej ambitne zadanie przed jakim stanie ta młoda bo założona dopiero w listopadzie 2014 roku instytucja. 

Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna projekt dokumentu będzie konsultowany z Radą PAK, a także podobnie jak w przypadku przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju strategii kosmicznej zostanie poddany konsultacjom społecznym. W ich ramach przewidziany jest udział ministerstw, instytucji naukowych, a także przedstawicieli biznesu, w tym organizacji zrzeszających przedsiębiorców branżowych. Polska Agencja Kosmiczna powołała już specjalny Zespół ds. opracowania Krajowego Programu Kosmicznego. Obecnie zajmuje się on analizami i pracami dotyczącymi różnych aspektów programu, w tym kwestii merytorycznych, prawnych i finansowych. Jednym z elementów prac nad Krajowym Programem Kosmicznym jest także zlecone przez PAK w październiku 2016 roku studium wykonalności „Przyszłościowe techniki i technologie kosmiczne"Celem jego realizacji jest analiza trendów oraz przedstawienie wniosków i rekomendacji dotyczących przyszłościowych rozwiązań, które będą dostępne przede wszystkim na rynku europejskim. Opracowanie ma również zawierać ocenę potencjału polskich podmiotów w kontekście możliwości ich włączania w rozwój przyszłościowych technologii i technik kosmicznych i satelitarnych, jak również sugestie dotyczące opracowania koniecznych rozwiązań prawnych w aspekcie krajowym i międzynarodowym. Za wykonanie studium odpowiada klika czołowych polskich przedsiębiorstw oraz instutucji naukowych działających w branży kosmicznej, a liderem jest firma Blue Dot Solutions. 

Program satelitarny główny elementem Krajowego Programu Kosmicznego

Zgodnie z informacjami przekazanymi redakcji Space24 przez Polską Agencję Kosmiczną głównym celem Krajowego Programu Kosmicznego będzie realizacja polskiego programu satelitarnego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Polski w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Projekt ma więc wskazać w jaki sposób będzie budowana infrastruktura satelitarna. Dodatkowo tworzony program kosmiczny ma pomóc w stworzeniu systemu narzędzi wspierających finansowo, doradczo i edukacyjnie sektor kosmiczny nad Wisłą. Program obejmie m.in. kompleksową analizę polskiego sektora kosmicznego, wskazanie projektów strategicznych i dziedzin z zakresu technik kosmicznych i technologii satelitarnych, których rozwój w Polsce będzie wspierany instytucjonalnie. Projekt wskaże też to w jaki sposób będzie można najefektywniej finansować założone cele, a także konkretny harmonogram poszczególnych projektów wraz z systemem monitorowania kolejnych kroków. 

Wersja finalna Krajowego Programu Kosmicznego ma być gotowa do przedłożenia Prezesowi Rady Ministrów, a więc instutucji pod którą bezpośrednio podlega agencja kosmiczna do końca 2017 roku. 

Krajowy Program Kosmiczny będzie więc tworzony równolegle z planowanym na połowę 2017 roku konkursem NCBR w projekcie "Satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi" ze spodziewanym budżetem na poziomie 1,1 mld PLN. 

Krajowy Program Kosmiczny - test dla Agencji i jej nowego prezesa 

Krajowy Program Kosmiczny będzie pierwszym tych rozmiarów projektem realizowanym przez Polską Agencją Kosmiczną, a także testem dla jej kompetencji. Zlecenie prac nad tym projektem PAK jest dowodem na to, że struktura instytucji zdążyła się już ukształtować, a zasoby kadrowe i finansowe są wystarczające do tworzenia całościowego programu rozwoju krajowego sektora kosmicznego w oparciu o rodzime zasoby. Jest to więc zadanie zdecydowanie poważniejsze niż realizowane do tej pory przez agencję studia wykonalności pojedynczych projektów. Prac z pewnością jednak nie ułatwi brak prezesa agencji, na którego wybór PAK czeka od października 2016 roku. Obecnie trwający nabór ma zakończyć się, zgodnie z informacjami podanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, w marcu br., a Krajowy Program Kosmiczny będzie pierwszym sprawdzianem zarówno dla nowego szefa agencji, jak i instytucji jako całości. 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Gogol Środa, 05 Kwietnia 2017, 16:10
Skoro to jest krajowy to ichniejszy departament strategii i współpracy miedzynarodowej znow nie bedzie nic robil. Fajna fucha :D
Edik Niedziela, 02 Kwietnia 2017, 20:03
Proste pytanie. Ile te nawiedzone fantazje kosztują i co z nich mamy ?! Bo jak na razie to tony papieru którym się można...
Wielbiciel Sobota, 11 Marca 2017, 9:09
Kocham optymistów do tego jeszcze z wadą wzroku:
"Zlecenie prac nad tym projektem PAK jest dowodem na to, że struktura instytucji zdążyła się już ukształtować, a zasoby kadrowe i finansowe są wystarczające do tworzenia całościowego programu rozwoju krajowego sektora kosmicznego w oparciu o rodzime zasoby. "
Bądźmy w końcu trzeźwymi realistami i nie odbierajmy propagandy i pozorowanych działań jako konkretu.
NIECH W KOŃCU LUDZIE Z PAK SIĘ WEZMĄ DO ROBOTY!!!
Cecylia Środa, 05 Kwietnia 2017, 16:09
Jak w każdej firmie: dół zapiernicza, ale góra....
Patcolo Piątek, 10 Marca 2017, 18:51
Kolejny dokument powiadasz milowym krokiem. Oby nie był ostatnim krokiem
Edek Piątek, 10 Marca 2017, 15:56
polski program komiczny - to brzmi jak kwadratowe koło ....
Gość Piątek, 10 Marca 2017, 14:40
Szkoda ze tak późno zaczęliśmy rozwijać przemysł kosmiczny.
X Piątek, 10 Marca 2017, 19:57
Zaczęliśmy przynajmniej już w latach 80tych, ale wtedy włączył się Interkosmos, czyli ZSRR
Witold M. Wtorek, 14 Marca 2017, 23:27
Geneza Interkosmosu jak i rakiet Meteor sięga późnych lat 60' a nie 80' co oznacza że mamy opóźnienie około 50 lat względem tego co już kiedyś osiągnęliśmy !
Dyktatorek Piątek, 10 Marca 2017, 14:19
Już czas najwyższy skończyć z gadaniem ...a przejść do czynów ...czyli jeżeli Polska chce efektywnie używać nowoczesnej broni rakietowej typu NSM lub JASSIM...to musi mieć środki namierzania celów ...czyli własne satelity !!!..
dodo Niedziela, 12 Marca 2017, 0:11
Nasze własne satelity nie zbudowane przez nas. Nasze własne rakiety nie zbudowane przez nas. Niedługo też będziemy mieli naszych własnych Polaków nie spłodzonych przez nas ;P