Broń hipersoniczna - chińska odpowiedź na amerykańskie systemy przeciwrakietowe

Wtorek, 07 Marca 2017, 14:36

Chiny rozwijając rakiety hipersoniczne chcą z ich pomocą przebijać się przez antyrakietowe systemy amerykańskie, w tym baterie systemu THAAD.

Chińczycy bardzo nerwowo reagują na rozbudowę, przy współudziale Amerykanów, systemów antyrakietowych w Japonii, na Tajwanie i w Korei Południowej. Szczególne zaniepokojenie Pekinu wzbudzają południowokoreańskie starania o w prowadzenie w ich kraju na stałe baterii THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Czytaj też: Przeciwrakietowy THAAD leci do Korei

Dlatego chińskie siły zbrojne zdecydowały się na oficjalne rozpoczęcie programu wprowadzającego uzbrojenie hipersoniczne, a więc poruszające się z prędkością o wartości, co najmniej mach 5. 

Wstępne założenia wskazują na to, że Chińczycy chcą zainstalować nowe uzbrojenie w przedziale bojowym rakiet balistycznych. Pociski hipersoniczne po uwolnieniu mają mieć nie tylko zdolność do poruszania się z prędkością większą niż mach 10, ale również do manewrowania w atmosferze czyniąc się w ten sposób celem bardzo trudnym do zwalczenia przez systemy antyrakietowe.

Chiny chcą w ten sposób zmniejszyć skuteczność przede wszystkim rakiet SM-3 (Standard Missile-3) rozmieszczanych na amerykańskich i japońskich okrętach oraz THAAD – wprowadzanych, by przeciwdziałać zagrożeniom ze strony pocisków balistycznych wystrzelonych z Korei Północnej.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

21 komentarzy

R Piątek, 10 Marca 2017, 11:21
Manewrowanie w atmosferze nie pomoże. SM-3 zwalczają pociski w fazie beznapędowej poza atmosferą.
Heh Czwartek, 09 Marca 2017, 7:23
To i tak w tym momencie będzie rozwijana broń laserowa. Wyścig zbrojeń w toku jednak społeczeństwa demokratyczne zawsze umiały konkurować i się przystosują do jeszcze większej konkurencji.
o co chodzi Środa, 08 Marca 2017, 11:23
Dlaczego kraje europejskie, Japonia, Korea Południowa i inni, nie reagują nerwowo na amerykańskie systemy antyrakietowe tak jak Pekin, Kreml czy Korea Kimów. Mało tego, cały cywilizowany świat współpracuje w tej dziedzinie z USA. Skąd to się bierze? Z potwornej nienawiści do Rosjan, Chińczyków, Koreańczyków z Północy? To pewno podobny syndrom jaki motywuje spiskiem brzydkiej lewackiej Unii przeciw dobrej zmianie Kaczyńskiego
Pieciagoras Czwartek, 09 Marca 2017, 19:04
A dlaczego ludzie walczą ze szczurami, myszami, zabijają jadowite pająki, które wlazły do domów. Zabijają jadowite węże a nawet trują mrówki, na przykład ogniste. Skorpiony i skolopendry też nie są mile widziane. Myślę, że ludzie ulegli jakiejś masowej histerii i teorii spiskowej. Podkopnik albo gryziel czy wałęsak, to bardzo ładne, ośmiołapne, kosmate stworki. Pozbywanie się tych zwierząt z domostw to pewnie skutek amerykańskiej propagandy w imię imperialistycznych interesów Waszyngtonu i jego karzełków!
Realista Środa, 08 Marca 2017, 6:44
nie trzeba trafić bezpośrednio w grupę uderzeniową lotniskowców kiedy w środku pocisku jest 1-5 mt ...
Davien Środa, 08 Marca 2017, 17:13
Tia a w druga strone poleci tak z 50 Tridentów i Chiny zamieniaja się w parking, a same nawet oddac czym nie bardzo mają, bo ICBM to maja całe 18 DF-5 z pojedyńczymi głowicami.
Captain Obvious Wtorek, 07 Marca 2017, 21:29
A czy Chiny już mają system antyrakietowy przeciwko amerykańskiej broni hipersonicznej? Bo jeśli nie to na ich miejscu bym nie cwaniakował, bo Trump to idiota i nie pomyśli przed wydaniem rozkazu.
tomahouk Wtorek, 07 Marca 2017, 21:16
Odpowiedzią na rakiety hipersoniczne będą zapewne lasery orbitalne albo działa elektromagnetyczne bo antyrakietą ciężko będzie w coś takiego trafić. Chociaż podejrzewam że Chińczycy nie zdołają jeszcze długo czegoś takiego zbudować. USA nie będzie już dłużej czekać i dadzą po łapach Chińczykom w jakiejś zastępczej wojence na obrzeżach by spuścić z nich trochę powietrza zanim urosną zbytnio w siłę ...
Davien Środa, 08 Marca 2017, 17:15
Pociski antybalistyczne sa w stanie przechwycić głowice kilka razy szybsze więc prędkość problemem nie gędzie
Polanski Wtorek, 07 Marca 2017, 19:48
Ciekawe jak rozwiążą sterowanie? Przeciążenia przy tych prędkościach są ogromne. Jakie materiały to wytrzymają? A może będą zmieniać trajektorie jak UFO? w sekundę o 90 stopni.
czytelnik Wtorek, 07 Marca 2017, 17:10
Najprościej zainstalować systemy antyrakietowe na Kubie. USA będzie darło ryja ale bardzo szybko zabierze swoje zabawki z Rumuni, Polski, Japonii i Korei Południowej jak zobaczy realne zagrożenie swojego terytorium. Już tak było zabrali swoje rakiety z Turcji po tym jak ZSRR wycofała swoje z Kuby
Davien Środa, 08 Marca 2017, 17:17
Sorry jakie systemy antyrakietowe chcesz montować na Kubie jak po pierwsze ani Rosja ani Chiny nie maja nic co przechwytuje ICBM poza fazą terminalną, a po drugie Kuba ma juz dość Rosji po tym jak ją porzyciła w latach 90-tych i tyle z twoich rewelacji:))
grende Wtorek, 07 Marca 2017, 16:10
Ta broń jest bardzo łatwa do namierzenia bo wytwarza bardzo dużo ciepła co jest widoczne z bardzo daleka a po drugie przy tych prędkościach jest bardzo niecelna. A przypominam że już teraz przewaga zachodu w celności środków rażenia jest przygniatająca.
chorąży Środa, 08 Marca 2017, 11:22
@grende
Czy "ta broń" wytwarza mniej czy więcej ciepła niż silnik rakietowy.
Czymś poprzesz swoje stwierdzenie o niecelności "tej broni" ?
A po co "celność" pocisku wyposażonego w ładunek nuklearny ? Bo chyba Chiny nie będą atakowały terytorium USA itd przy pomocy ładunków konwencjonalnych, co nie ?!?!
lejący z "Aresa" Środa, 08 Marca 2017, 2:19
Dziwne "znafco", bo rosyjskie manewrujące rakiety przeciwokrętowe Mach 5 jakoś w okręt potrafią trafić. A taka celność przy broni atomowej jest więcej niż zadowalająca. I nawiasem mówiąc, to co z tego, że USA będzie je widzieć z daleka, jak nie będzie mieć możliwości technicznych by je zestrzelić?
Davien Sobota, 11 Marca 2017, 8:39
Wow ładne zmyslanie ale Ch-22 mimo że są szybkie to są łatwe do zestrzelenia przez współczesne środki OPL a manewrów antyrakietowych w ogóle nie wykonują bo nie są w stanie. Dzisiejsze rakiety ABM są w stanie przechwytywać pociski kilka razy szybsze a dla takiego np THAAD czy SM-3 to jest powolny pocisk jak sa w stanie przechwycić głowice o szybkości 22-24Ma. Ciekawe co jeszcze wymyslisz?:)
Olender Wtorek, 07 Marca 2017, 20:39
Hmm.... kwestia wielkości ładunku a to że trafi 500 m od celu... co z tego skoro i tak wszystko w promieniu 2 km zniszczy a prędkość 10 mahów... cóż to tylko niecała 1h lotu z Chin do USA... Masakra...
Davien Środa, 08 Marca 2017, 17:20
ICBM leci do celu 2,5 raza szybciej więc zanim to coś doleci do Stanów to chin juz nie będzie. Po drugie jaka rakieta ma to cos wynieść jak na razie Chiny maja tylko ok 20 starych DF-5 zdolnych do osiągnięcia USA. Mysl.
mysliciel Wtorek, 07 Marca 2017, 19:46
Tak w podczerwieni jest bardzo łatwa do namierzenia, ale przez radary już nie tak prosto. Siły tarcia powodują powstanie plazmy (od czoła pojazdu) która pochłania wszelkie promieniowanie elektromagnetyczne znacznie skuteczniej niż powłoki F-22 czy F-35. A czy znasz systemy przeciwrakietowe dalekiego zasięgu USA naprowadzane tylko na podczerwień? USA testowało X-51, Rosja prowadzi testy CH-32, 3M22 Cyrkon, Chiny testują swoje a systemy antyrakietowe zdolne przechwycić takie pociski powstaną kilka lat po wprowadzeniu ich na dyżur bojowy. Miecz zawsze wyprzedza tarczę.
Davien Czwartek, 09 Marca 2017, 20:33
3M22 to pocisk przeciwokretowy, podbie jak jest nim Ch-32 czyli modernizacja starej Ch-22, o zmniejszonej glowicy i nieco szybsza od starego pocisku. co do wykrywania to SM-3 ma sensory IR a zreszta pociski hipersoniczne nie lataja w niskich warstwach atmosfery bo by sie spalily. 3M22 to min 20km, Ju-71 ok 40km nad powierzchnia ziemi, podobnie Ch-22/32 to pulap ok 20km tam nie masz takiego tarcia by powstala ta plazma Takze szybkosc ok 10-11 Ma jest mniej niz polowa predkosci osiaganych przez ICBM-y
Kiks Wtorek, 07 Marca 2017, 14:50
Chcieć można wiele. Pytanie czy wyjdzie. Poza tym inni tez mogę chcieć. W naturze nie ma próżni. Ta rządzi się bilansem.