SKANER Space24: Polska potrzebuje „kosmicznych oczu” dla armii

Piątek, 24 Lutego 2017, 13:20 SKANER SPACE ADAM SOWA

SKANER Space24: Gościem odcinka był generał brygady w rezerwie dr inż. Adam Sowa, który mówił o polskich programach satelitarnych i roli satelitów w siłach zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

„Wymiar strategiczny tych systemów satelitarnych jest jeszcze większy niż w zakresie odstraszania, dlatego że przede wszystkim one powinny wykryć zagrożenia strategiczne dla bezpieczeństwa Polski, które znajdują się poza granicami. Po drugie powinniśmy mieć te informację wystarczająco wcześnie, tak, aby był to system wczesnego ostrzegania (…). Chodzi o kosmiczne oczy polskiej armii”.

gen. bryg. rez. dr inż. Adam Sowa

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Cezary Poniedziałek, 20 Marca 2017, 13:47
A czy Armia wie co z tymi "oczami" robić ? Jak pozyskiwać, przetwarzać, dystrybuować, wykorzystywać taktyczne (itd) te dane ?. Może najpierw zacząć wykorzystywać dane z Copernicusa i zbudować wiedzę, kompetencje czy umiejętności.. a potem głosić potrzeby wosjowych multi-konstelacji satelitów: telekomunikacyjnych, optoelektronicznych, SAR czy polskiego GPS'a - bo ten z USA już nie starczy ? Boję się że pojutrze Pan generał może poprosić o 2 lotniskowce i kilka tuzinów pocisków balistycznych...wtedy zapewne wymiar odstraszania o którym Pan pisze będzie jeszcze większy...
stopień Środa, 08 Marca 2017, 21:03
Pan generał w Europejskiej Agencji Obronnej odpowiadał za administrację, kadry i finanse, a wypowiada się o sprawach merytorycznych. Polska tak walczyła o to stanowisko jak obecnie w Radzie Europejskiej
Wit Czwartek, 02 Marca 2017, 16:58
Ten "madry" General to gdzie byl przez jakies ostatnie np 10 lat?? Taki "madry" a my wciaz JESZCZE nie mamy chocby podgladu z satelitow naszych wojskowych partnerow?? TERAZ pan General jest taki "madry"jak jest na cieplutkeij emeryturce??? Tyle to TERAZ kazdy z nas na tym portalu TEZ wie!!
qwer Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 6:56
To jest do realizacji pod warunkiem nie stworzenia jakiegoś dziwnego "konsorcjum" biorącego grube miliony za rozważania teoretyczne jakiego koloru powinna być rakieta nośna -tak trochę tylko piję do programu energii atomowej ;-)
Iwan1920 Niedziela, 26 Lutego 2017, 20:40
dziwne ,że pan generał wymienia turcję jako mniejszy kraj od polski
marekcukerberk Niedziela, 26 Lutego 2017, 10:03
i słusznie! Co nam po tych super hiper rakietach, batalionach rakietowych i innych nowoczesnych machinach oblężniczych jak mamy radary sięgające na 20 km. Może wyznaczymy azymut na Moskwę...? cel... pal...
Aha Sobota, 25 Lutego 2017, 21:51
Tego goscia sie nie da sluchac.
Jan Sobota, 25 Lutego 2017, 11:18
Wiadomo ze Polska juz dawno powinna mieć swoje satelity, lecz napewno do tej pory NATO i USA udostępniały nam info. , mam taką nadzieję....?
lk5 Poniedziałek, 27 Lutego 2017, 14:02
Satelitę bardzo łatwo jest wyeliminować. Wiele nam to nie da. Ogólnie jestem jak najbardziej za własnym systemem satelitarnym (nie mylić z polskim), tylko dlaczego kilku misiów musi się przy tym tak obłowić?
rozczochrany Niedziela, 26 Lutego 2017, 17:20
W przypadku wojny obojętnie czy z Niemcami czy z Rosją nikt nam niczego nie udostępni. Będzie jak w przypadku Gruzji. Możemy liczyć tylko na siebie, bo zarówno Rosja jak i Niemcy są dla USA ważniejszymi partnerami niż Polska. USA nie opłaci się pomagać Polsce narażając się Rosji lub psując sobie stosunki z Niemcami. Skończy się jak z sojuszem z Anglia i Francją w 1939 roku.
Bab Jaga Wtorek, 21 Marca 2017, 6:33
To fakt "rozczochrany"! Polskie rządy inwestują w Ukrainę. Bankrutujący rząd Ukrainy działa na zasadzie "dojenia" frajerów! Ukraina długi spłaci "cynamonem z gaci".
Ku przestrodze!