Polska zainteresowana cywilnym mikrosatelitą obserwacji Ziemi

Czwartek, 16 Lutego 2017, 17:46

Do końca marca 2017 roku konsorcjum na czele, którego stoi firma Thales Alenia Space opracuje studium wykonalności satelity obserwacji Ziemi o wadze do 120 kg - poinformowała Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Progam mikrosatelity na potrzeby cywilne będzie realizowany niezależnie od projektu satelitów rozpoznawczych z myślą o potrzebach Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Do końca marca 2017 roku zostanie opracowane studium wykonalności cywilnego satelity obserwacji Ziemi o wadze do 120 kg. "To studium wykonalności pozwoli nam powiedzieć więcej i przygotować się także finansowo do odpowiedzi na pytanie, kiedy i w jakim czasie, i w jakim oczywiście modelu organizacyjnym ten satelita będzie mógł być wykonany" - powiedziała Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Space24 Wiceminister powiedziała, że studium wykonalności "będzie stanowić oś tego co Polska chce realnie w kosmosie uzyskać i co może realnie w kosmosie zrobić".

Zlecone studium jest projektem realizowanym niezależnie od przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej studium "Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi", które opracowało konsorcjum na czele, którego stała Wojskowa Akademia Techniczna. "To są odrębne projekty. Ten o którym teraz mówimy ma zastosowanie stricte cywilne" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Wiceminister nie wykluczyła jednak możliwości wykorzystania danych pochodzących z projektowanego sprzętu przez różne podmioty publiczne. Jadwiga Emilewicz podkreśliła także, że jest jeszcze za wcześnie na to by mówić o tym, kto mógłby być operatorem polskich satelitów. 

Czytaj teżMikrosatelity – szansa dla polskiego przemysłu kosmicznego?

Budowa własnych satelitów jest jednym z trzech głównych celów wyszczególnionych przez Ministerstwo Rozwoju w Polskiej Strategii Kosmicznej. Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. 

Czytaj też: Rząd zaakceptował Polską Strategię Kosmiczną. "Nowy rozdział"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Rozczarowany Piątek, 17 Lutego 2017, 19:15
Polska będzie potentatem w produkcji ..... studium wykonalności! Brawo, tylko tak dalej, a na pewno będziemy kosmicznym potentatem.
Mireq Poniedziałek, 20 Lutego 2017, 22:05
To tylko kwestia czasu i determinacji
olo Piątek, 17 Lutego 2017, 10:18
Szkoda kasy nam trzeba co najmniej 2 wojskowych których dane będą mogły być przetwarzane dla cywilnego sektora. Ale jak to w Polsce kolejny MIŚ aby wytargać kilka milionów dla siebie a potem co nas to obchodzi.
Klimo Piątek, 17 Lutego 2017, 10:13
Statku 16 lat nie potrafimy zrobić, Kraba po 14 latach dopiero (kupiono gotowe podwozia) BWP leży, Homar leży rakiet o zasiegu < 40km nie potrafimy zrobić a w kosmos sie wybieramy - to już nawet śmieszne nie jest....
? Piątek, 17 Lutego 2017, 9:18
Z jednej strony mówi się, że polską specjalnością będzie taśmowa produkcja satelitów. Równocześnie szuka się pomysłów na wykorzystanie danych satelitarnych, które wciąż się kręcą wokół znanych od dawna metod oceny roślinności, opadów czy mapowania, które to nie bardzo rokują rynkowe zyski. Czy w takim razie istnieje jakieś publicznie nieznane zapotrzebowanie rynku na dane satelitarne, które rokuje na tyle duże zyski, że nie ma sensu czekać na krajowy przemysł satelitarny, więc zamawiamy satelity za granicą?
TomLeg Czwartek, 16 Lutego 2017, 23:26
Jesteśmy takim mocarstwem kosmicznym, że będziemy prowadzić dwa osobne, niezależne programy obserwacji Ziemi?