Brona: wkrótce będziemy gotowi integrować polskie mikrosatelity [Space24.pl TV]

Środa, 01 Lutego 2017, 12:33

"Polski przemysł przez ostatnie kilka lat przeszedł dużą transformację. Wydaje mi się, że w przeciągu dwóch, trzech lat będziemy gotowi, aby integrować polskie mikrosatelity" - mówi dla Space24 dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A. i dodaje: "Część kompetencji planujemy nabyć w najbliższych dwóch czy trzech latach, dlatego myślę, że do 2019 roku będziemy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowania związane z integracją satelitów do 100 - 120 kg." 

"Jeżeli chodzi o satelity większe, takie półtonowe do tony, to już tutaj jest potrzebny udział partnera zagranicznego, który pewne kompetencje przekaże do podmiotów polskich lub będzie uczestniczyć w takich programach przez szereg lat, wspierając firmy, instytucje naukowe, jak i później odbiorców tych danych satelitarnych, bo ich też trzeba nauczyć odbierać i przetwarzać te dane" - uzupełnia swoją wypowiedź dr Grzegorz Brona i podsumowuje: "Mamy nadzieję, że z wyłonieniem partnera i przyjęciem go do polskiego strategicznego projektu, uda się te kompetencje przekazać w postaci offsetu." 

 

W kontekście udziału polskiego przemysłu w programie satelitarnym prezes Creotech Instruments S.A. mówi: "Myślę, że musimy dostarczyć pewne komponenty związane z przetwarzaniem danych na satelicie czy też z ich transmisją na Ziemię. Ze względu na ich strategiczne znaczenie muszą pozostać w rękach Polski."

W kwestii użycia małych satelitów do obserwacji Ziemi dr Brona powiedział: "Mikrosatelity na chwilę obecną są uzupełnieniem satelitów dużych. Należy sobie zdać sprawę, że duży satelita powstanie jeden, być może powstaną dwa takie satelity. Będą one odwiedzać dane miejsce na kuli ziemskiej, robić mu zdjęcia, np. dwa, trzy razy na dobę. Mikrosatelity są o wiele tańsze i w związku z tym możemy wypuścić ich całą konstelację, a więc jesteśmy w stanie skrócić ten czas rewizyty powiedzmy do pół godziny czy godziny"  i dodał: "Oczywiście w przyszłości należy liczyć się z tym, że instrumenty satelitarne ulegną dalszej miniaturyzacji i tak naprawdę w przeciągu 10 lat prawdopodobnie większość zadań wypełnianych przez satelity duże będzie wypełniana przez satelity klasy mikro." 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

space UK Wtorek, 28 Marca 2017, 16:10
jesli ktos nie zna space industry to prosze nie wypowiadac sie!!
Marek1 Poniedziałek, 20 Marca 2017, 18:46
I co z tego, że będziecie potrafić ?? MON i tak tego NIE kupi, bo Creotech Instruments jest firmą prywatną. A po zatem jak to ? ... bez wieloletnich analiz i dialogów tech ?? NIC z tego ...
Aa Wtorek, 14 Marca 2017, 9:42
kazdy ciagnie w swoja strone. jeden-dwa to zostana stracone w 1-2 minuty przez potencjalnego wroga. stosunek kosztow satelit do uzytych rakiet jest powalajacy. kompletnie nie liczymy sie z kosztami, bo pieniadze sa "niczyje" ;)

zamiast satelit wysokolatajace drony, tansze, bardziej mobilne, i bedzie ich wiecej niz satelit, wiec jest szansa ze w razie wojny zostanie kilka nie zestrzelonych... poza tym w polsce sa firmy ktore maja cale knowhow wystarczy tylko skierowac srodki...