Wyzwania polskiego programu satelitarnego. Debata Space24

Czwartek, 12 Stycznia 2017, 17:27 POLSA

O szansach i wyzwaniach dla polskiego programu satelitarnego związanych z planami pozyskania satelity optoelektronicznego dual-use debatowali w środę uczestnicy panelu eksperckiego, zorganizowanego przez redakcję Space24 – serwisu należącego do Grupy Defence24.

Forum „Polski program satelitarny – cele, wyzwania, korzyści” stało się okazją do merytorycznej dyskusji pomiędzy stroną rządową a państwowymi i prywatnymi podmiotami sektora kosmicznego oraz środowiskiem eksperckim i naukowym na temat rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej szczególnie pod względem bezpieczeństwa Polski. Spotkanie odbyło się zgodnie z regułą "Chatham House" z uwagi na tematykę oraz merytoryczny poziom dyskusji. 

Punktem wyjścia forum była prezentacja raportu „Zarządzanie programami satelitów obserwacyjnych dual-use - zarys tematu” przygotowanego przez ekspertów z firmy doradczej EY, kancelarii prawnej SLS Seredyński Sandurski oraz portalu Space24.pl. Uczestnicy rozmawiali o wykorzystaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego oraz o perspektywach współpracy z zagranicznym przemysłem i udziale polskich firm w budowie satelity optoelektronicznego, a także mikrosatelitów. Celem debaty było określenie zadań dla polskich satelitów z punktu widzenia potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, jak również omówienie sposobów wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną.  Wszystkie wnioski i rekomendacje dotyczące dalszych działań nad polskim programem satelitarnym zostaną przedstawione w raporcie podsumowującym. 

Moderatorem panelu był Andrzej Hładij, redaktor prowadzący Space24.pl. W forum udział wzięli przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Polskiego Funduszu Rozwoju, Wojskowej Akademii Technicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przedstawiciele firm Thales Alenia Space Polska, Creotech Instruments S.A. i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Za prezentację raportu odpowiadali eksperci firmy doradczej EY, kancelarii prawnej SLS Seredyński Sandurski i Space24.  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

19 komentarzy

Cezary Piątek, 17 Marca 2017, 12:21
Polska aktualnie nie potrzebuje satelitów tylko pilnie musi pozyskać krajowe kompetencje w ich budowaniu - a tu jest o czym... Dyskutowanie o jakimś fikcyjnym "dual-use" to logiczna niedorzeczność, bowiem po co produkować traktory jak do orki można też używać np. czołgów jak "dual-use".
xyz Niedziela, 12 Marca 2017, 18:08
Polska potrzebuje satelitow .
.. dlaczego nikt nie zadaje pytania dlaczego Polska potrzebuje satelitow? Albo ...po co nam satelity - optoelektroniczne, telekomunikacyjne ? Wybudowanie satelity telekomunikacyjnego wraz infrastrukura naziemna to koszt ok. 4-5 mld zl. Jezeli dzisiaj zaczniemy go budowac to bedzie on gotowy za jakies 7-10 lat. W miedzyczasie trzeba myslec o kolejnym satelicie, aby zapewnic kontynuacje juz przyjetego programu. To kolejne 2 mld zl. Oznacza to, ze w perspektywie tych dziesieciu lat potrzeba zagwarantowania finansowania ok. 7 -8 mld zl. Zagwarantowanie tych srodkow, w efekcie koncowym jakichs tam zdolnosci nie zagwarantuje, ze staniemy sie samowystarczalni. Do tego czasu musimy zapewnic korzystanie z innych zasobow, najlepiej od roznych dostawcow, aby zapewnic dywersyfikacje dostaw uslug - a to nie sa male pieniadze. Nikt chyba nie zidentyfikowal do tej pory rzeczywistych potrzeb w obszarach optoelektroniki czy tez telekomunikacji - potrzeb na dzisiaj oraz w perspektywie 10 - 15 lat. Zarobic na tym nie zarobimy bo nie uda sie uzyskac jakiejkowiek stopy zwrotu poniesionych nakladow inwestycyjnych. Przemyslu kosmicznego nie ma, moze jest proba budowania sektora kosmicznego. Ale do tego droga daleka. A moze partnerstwo publiczno-prywatne? A moze szersza wspolpraca z wiodacymi operatorami na swiecie? Tak jak to robia na swiecie min. USA. Maja olbrzymie swoje zasoby natomiast wspolpracuja z innymi wielkimi tuzami jak SES.
A moze zaczac od poczatku czyli zainwestowac w . . .architekture korporacyjna, ktorej trudno znalezc w tym wszystkim ...
ter Środa, 08 Lutego 2017, 13:46
Potrzebne są nam własne satelity: wojskowe i tv. Własne oczy to podstawa, a i rozwalmy monopol polsatu i emitela.
lewit Wtorek, 31 Stycznia 2017, 19:54
Tak jak kiedyś studenci zbudowali lewitujący obiekt przyczepiając kotu na grzbiecie kromkę chleba masłem do góry, tak w podobnie prosty sposób da się rozwiązać problemy poruszone w debacie. Otóż na Space24 opublikowano rozmowę z dyrektor Bukałą, gdzie w ostatnim fragmencie swej wypowiedzi mówi o bolączkach głównie organizacyjnych trapiących nasze przedsięwzięcia kosmiczne, natomiast na stronie innpoland czytamy wypowiedź fachmana od tworzenia biznesu, znającego doskonałe recepty na bolączki pani Bukały. Oto fragment - Tak dobrych czasów dla tworzenia start-upów jeszcze nie było – twierdzi w rozmowie z INN:Poland Grzegorz Kubera, twórca firm Serigala Tech i GLIVE Studio oraz autor książki "Stwórz jednorożca. Od idei po startup wart miliony". Jeszcze nigdy tak wielu początkujących przedsiębiorców nie miało tak wielu narzędzi dostępnych za tak małe pieniądze. Jeszcze nigdy nie było tak łatwo przekształcić abstrakcyjną ideę w produkt. I nigdy nie było tak łatwo zdobyć na to pieniądze.
Nic tylko sprzęgnąć ową dwójkę i po problemach
Lexus Piątek, 27 Stycznia 2017, 18:52
Czy ktoś pomyślał po co nam rakierty Jassmin o zasięgu 350 km czy rakiety Jassmin ER o zasięgu 900 km bez kosmiczej nawigacji. Przecież to pieniądze rzucone w błoto. Czy my mamy takich strategów co nie rozumieją że bez nawigacji satelitarnej te rakiety mają zasięg 50 km.
chateaux Wtorek, 24 Stycznia 2017, 7:05
Najwiekszym wyzwanie polskiego programu kosmicznego, podobnie jak kazdego innego programu zbrojeniowego, jest niemoc decyzyjna i trwające w latami w nieskonczoność "analizy i dialogi techncizne"
Gość Niedziela, 15 Stycznia 2017, 15:36
Jest oczywiste że nie będziemy mieli nowoczesnej armii , nie mając nowoczesnych satelitów. Korzystanie z obcych satelitów jest ryzykowne , ponieważ przy silnym lobbingu agresora mogą nam odmówić dostępu do tych satelitów.
As Niedziela, 15 Stycznia 2017, 13:59
Panele dyskusyjne, fora, sympozja, wykłady, referaty to działania polskiej branży kosmicznej. Kosmosem na dlugie dziesięciolecia zostanie natomiast rodzimy satelita.
Grażynka Niedziela, 15 Stycznia 2017, 12:02
Dlaczego na zdjęciach ziemi z "kosmosu" czy ISS nie widać nigdy satelit, zarówno aktywnych, jak i złomu ??? Podobno pełno jest tego wokół ziemi. Czy czasem kasa na "kosmos" nie jest rodzajem wyłudzenia??
otton Poniedziałek, 16 Stycznia 2017, 13:53
Ilość działających satelitów to ok 1700, z niedziałającymi to kilka tys. Gdybyś rozmieściła te satelity równomiernie tylko na powierzchni Polski to odległości pomiędzy nimi byłyby pewnie po kilkadziesiąt km, a teraz rozmieść te satelity równomiernie na powierzchni kuli ziemskiej, odległości pomiędzy nimi wzrastają do pewnie kilku tys km. Teraz zrób zdjęcie z odległości np 400km obiektowi o wielkości 6m. Ponadto ISS krąży na niskiej orbicie, większość satelit krąży wyżej czyli nie na lini zdjęcia oraz "powierzchnia" orbit jest większa od powierzchni ziemi czyli w rzeczywistości odległości pomiędzy satelitami jeszcze wzrastają.Do tej pory pisałem o satelitach a większość ze śmieci kosmicznych te jakieś elementy klku cm lub nawet mm i te sa najbardziej niebezpieczne i bardzo mało widoczne.
edek Piątek, 13 Stycznia 2017, 21:33
Dodajcie jeszcze Airbus i wszystko będzie jasne :)
Stelle Piątek, 13 Stycznia 2017, 20:09
1. Zakładałem, że od dawna znane są juz zadania dla takiego satelity, ale się myliłem.
2. Nie wiedziałem, że tyle poważnych instytucji mamy w Polsce, które są zainteresowane udziałem w realizacji oraz wykorzystania satelity, ale potrzebowały firmy doradczej Ernest&Young w celu zebrania zarysu tematu jak zrobić satelitę krok po kroku.
3. Słabo to widzę...
karny Piątek, 13 Stycznia 2017, 8:00
A gdzie Politechnika |Warszawska? Jako jedyni wysłali satelitę, za chwilę wyślą drugiego.
uze Wtorek, 17 Stycznia 2017, 16:42
Gdyby jedynie sam fakt wysłania puszki po kawie w kosmos miał stanowić o tym aby być partnerem w rozmowach o przyszłości polskiego programu satelitarnego, to pewnie by ich zaprosili. Niestety tematem nie jest stworzenie puszki po kawie z elektroniką od komórki, tylko stworzenie funkcjonalnego satelity z którego dane będą miały wartość dla chociażby bezpieczeństwa kraju.
Gobbo Wtorek, 17 Stycznia 2017, 12:21
Jako pierwsi, ale nie jako jedyni. Po PW-Sacie poleciały dwa satelity naukowe z Centrum Badań Kosmicznych PAN, z konstelacji BRITE, a mianowicie Lem i Heweliusz.
gość z ulicy Czwartek, 12 Stycznia 2017, 19:57
Konkluzje?
wokidoki Piątek, 13 Stycznia 2017, 7:18
Polska potrzebuje satelitów :)
olo Czwartek, 12 Stycznia 2017, 19:37
Polski nie stać na NIE posiadanie co najmniej 2 takich satelitów i umów z partnerami o dane z takowych w razie awarii naszych. Co takie satelity potrafią pokazał Izrael w Syrii gdy wypaczył Iskandery. Rosja nie ma aż takich zaawansowanych opto-elektronicznych możliwości bo mają dużo dużo gorszą rozdzielczość.
uze Wtorek, 17 Stycznia 2017, 16:45
Jeśli Izrael faktycznie ma satelity pozwalające z orbity "wypaczyć" Iskandery, to jest obecnie największym mocarstwem na świecie.