Lockheed Martin usprawni system obrony przed atakiem balistycznym

Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 17:22 SBIRS_satellite

Firma Lockheed Martin zaproponowała znaczące ulepszenie naziemnego segmentu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej SBIRS. Projekt dostał zielone światło od Sił Powietrznych USA. Po wdrożeniu rewolucyjnego programu Block 10 Stany Zjednoczone będą lepiej zabezpieczone przez atakiem z użyciem rakiet balistycznych wyposażonych w głowice jądrowe.

System wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem balistycznym SBIRS (Space Based Infrared System) ma docelowo składać się z satelitów na orbicie geosynchronicznej oraz na orbitach mocno eliptycznych. Urządzenia te mają służyć obserwacji Ziemi w paśmie podczerwieni. W skład systemu wchodzą również naziemne stacje odbiorcze, infrastruktura komunikacyjna i oprogramowanie operacyjne. Całość tworzy jednolitą sieć wykrywania odpaleń wrogich rakiet, powiadamiania o zaistniałych zagrożeniach oraz wsparcia obrony przeciwrakietowej.

Zaproponowany przez Lockheed Martin program Block 10 zakłada znaczącą poprawę działąnia naziemnej części SBIRS. Po jego wprowadzeniu system obrony przeciwrakietowej będzie pozwalał na szybsze zbieranie danych z satelitów, poprawę wykrywalności oraz możliwości w zakresie śledzenia zagrożeń, oraz szansę na wcześniejsze dostrzegania nawet bardzo słabo widocznych w podczerwieni obiektów. Dzięki Block 10 ma się także poprawić kotrola i zarządzanie wchodzącymi w skłąd SBIRS czujnikami pozostającymi w dyspozycji amerykańskiego wywiadu oraz samo przetwarzanie danych.

Po wdrożeniu reformy Block 10 zarządzanie wszelkimi kluczowymi informacjami spływającymi z systemu SBIRS będzie się odbywać w jednej stacji naziemnej. To rozwiązanie ma zmniejszyć koszty obsługi systemu, a także ułatwić zwiadowcom US Air Force identyfikację zagrożeń i powiadamianie o nich właściwych dowódców wojskowych rozmieszczonych w różnych rejonach ziemskiego globu.

Czytaj też: USA: wzmocnienie systemu ostrzegania przed atakiem balistycznym

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

tadek Wtorek, 03 Stycznia 2017, 9:50
wykrywanie zagrożeń to tylko połowa systemu..druga ta ważniejsza to system niszczący rakiety sekundy tuż po starcie ..o tym się nie mówi system już rozmieszczony ,sprawdzony i działa skutecznie..ROSJA bez szans...
Alojz Wtorek, 03 Stycznia 2017, 11:12
Zwłaszcza działa skutecznie na tym na czym się nigdy nie testowało i raczej nigdy nie przetestuje... Bo parametry tego przed czym te systemy mają bronić są równie tajne jak i twoich mitycznych systemów, które nie istnieją. Tak więc przestań bajki pisać.
Polanski Wtorek, 03 Stycznia 2017, 18:05
Wiele powie polityka Trumpa. Jeżeli będzie pertraktował z pozycji siły to coś mają. A może to będzie blef? Z Nim nigdy nie wiadomo.