Postanowienie noworoczne Roskosmosu: „Podwoimy liczbę startów”

Czwartek, 29 Grudnia 2016, 8:20

Władze rosyjskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Działalności Kosmicznej zapowiedziały na nadchodzący 2017 rok znaczącą intensyfikację autoryzowanych lotów orbitalnych. Przyszłoroczny harmonogram startów Roskosmosu ma obejmować dwukrotnie większą liczbę odpaleń niż w 2016 roku. Znaczącemu rozszerzeniu ma również ulec zakres udziału rosyjskich technologii w międzynarodowych startach kosmicznych.

O noworocznych planach Roskosmosu poinformował 28 grudnia br. szef organizacji, Igor Komarow. Rosyjskie Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej, które w bieżącej formule funkcjonuje zaledwie od początku 2016 roku, na drugi rok swojej działalności planuje podwoić całkowitą liczbę autoryzowanych startów kosmicznych. W zakres ten mają wchodzić zarówno samodzielne odpalenia w oparciu o własne zasoby, jak i międzynarodowa kooperacja przy startach rosyjskich rakiet Sojuz – ze szczególnym uwzględnieniem porozumienia z ESA i Arianespace, które od 2005 roku reguluje warunki współużytkowania infrastruktury w europejskim kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej.

Realizacja przyszłorocznego programu ma zostać zapoczątkowana wraz ze styczniowymi startami z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie oraz Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Na luty 2017 roku zaplanowano z kolei wznowienie lotów z centrum kosmicznego w Plesiecku. Nowy harmonogram zakłada również wykorzystanie zasobów wciąż rozbudowywanego kosmosdromu Wostocznyj, choć bieżący postęp prac nie pozwala jak dotąd na określenie konkretnych prognoz.

Poza zakresem swojego bezpośredniego zaangażowania w realizację przyszłorocznych startów kosmicznych Roskosmos odniósł się optymistycznie również do kwestii zagranicznego popytu na rosyjskie technologie rakietowe. Rosyjskie oczekiwania w tym zakresie dotyczą 16 planowanych na 2017 rok startów, zamiast 13 odnotowanych w 2016 roku. Wśród tych przyszłorocznych misji ma się znaleźć 11 odpaleń rakiet Atlas V (z rosyjskimi silnikami RD-180), 2 rakiet Antares (z silnikami RD-181) oraz 3 misje europejskich rakiet Vega, których czwarty segment zawiera produkowane w Rosji zbiorniki paliwa. Osobno do tej puli można wliczyć również 2 zaplanowane przez Arianespace i Roskosmos wystrzelenia rakiet Sojuz-ST z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

nad wyraz rozbawiony Czwartek, 29 Grudnia 2016, 15:21
Wbrew katastroficznym wizjom prezentowanym na tym forum przez co poniektórych rusofobicznie nastawionych komentatorów, jak widać rosyjski program kosmiczny ma się nad wyraz dobrze...
Powinno to w pewnym stopniu ucieszyć Amerykanów i Europejczyków, gdyż bez wsparcia rosyjskiej technologii rakietowej nie mogliby realizować swoich programów kosmicznych.
W związku z powyższym pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że Roskosmos (Роскосмос) zrealizuje swoje ambitne plany i przy tej nadarzającej się okazji życzyć powodzenia w Nowym Roku.
Счастливого Нового Года!
:) Środa, 04 Stycznia 2017, 15:42
Amerykanie mogą bez wsparcia Rosji, w pełni realizować swój program kosmiczny, przykłady: STS (wahadlowce), Apollo, SLS (orion) Delta IV heavy, Falcon 9...to wszystko bez udziału Rosji czy ZSRR, więc nie rozumiem co pan ma na myśli.
Warto zaznaczyć, że silniki RS-25 czy F-1 nie były, czy też nie są rosyjskie, co jest oczywiste i pomijam już wątek związany z silnikami RD-180, bo ta kwestia została już wyjaśniona w poprzednich komentarzach. Nie zaprzeczam, że Rosja ma jakieś osiągnięcia w zakresie budowy silników rakietowych, ale już pisanie, że USA jest uzależnione od rosyjskich silników, jest przesadą, bo Amerykanie też potrafią konstruować silniki rakietowe i statki kosmiczne. Pozdrawiam.
bredogenerator Wtorek, 31 Stycznia 2017, 23:54
Jestem bardzo szczęśliwy, że Europa nie jest uzależniona od rosyjskiej rakiety. Polska to szkoda, że na ogół nie. Chciałbym również powiedzieć, że istnieje międzynarodowa współpraca i kooperacja, która nie jest określona przez zależność, a zaletą
topaz Środa, 04 Stycznia 2017, 14:26
raczej rosyjska propaganda... wszystkie innowacyjne programy rosyjskie leżą i kwiczą...
Davien Piątek, 30 Grudnia 2016, 8:41
Ładne bajki ale akurat ani USA ani Europa nie sa uzależnione or rosyjskiej technologii rakietowej więc daruj sobie zmyslanie.Zwiększenie ilości startów oznacza tylko zwiększenie zagrozenia że cos się posypie, jak do tej pory bywało, bo bedzie mniej czasu na sprawdzanie przedstartowe a rosyjskie rakiety do bardzo niezawodnych nie należą
szczerze rozbawiony Sobota, 31 Grudnia 2016, 18:37
Rozumiem w pełni, jak silnie frustrująca musi być postępująca nieuchronnie amerykańska zapaść w dziedzinie realizacji programu kosmicznego, technologii rakietowej i nie tylko...
Z racji zbliżającego się Nowego Roku nie będę jednak rozwijał tego wielce drażliwego tematu... ;-)
Proponuję przy tej okazji, chociaż na ten jeden szczególny dzień, porzucić nasze spory!
May this year be the one in which all your wishes come true. The one in which your dreams may turn into reality and all your fears may fade away. Happy New Year!
:) Środa, 04 Stycznia 2017, 15:55
Zapaść w dziedzinie realizacji programu kosmicznego w USA ? może rozwinie pan ten temat, bo nie bardzo rozumiem. Obecnie w USA trwają prace nad trzema statkami kosmicznymi, to jest - Dragon-2,
CST-100 oraz najbardziej zaawansowany
Orion ( SLS ) owe pracę, są bardzo intensywne i nie widzę żadnej zapaści któregoś z tych programów, więc nie ma sensu pisać czegoś, co jest po prostu nie prawdą, chyba że traktuje pan to jako dobrą zabawę niczym zabawa sylwestrowa, to jestem wstanie zrozumieć Pana komentarz ;) Pozdrawiam.
Davien Sobota, 31 Grudnia 2016, 22:40
Ciekawe życzenia, dziekuję ale zapaśc programu kosmicznego USA to tylko twoje życzenia i do tego nieprawdziwe, ale jak sie nie ma argumentów:) Szczęśliwego Nowego Roku.
szczerze rozbawiony Niedziela, 01 Stycznia 2017, 15:08
Proponuję jednak zapoznanie się z interesującymi artykułami dotyczącymi amerykańskiego programu ksmicznego, które zamieszczone zostały na Space24:
-„SpaceX opóźnia wznowienie lotów rakiet Falcon 9”,
- “Inmarsat rezygnuje z usługi SpaceX. Powodem opóźnienie programu Falcon Heavy”,
- “NASA: opóźnienia testów kapsuł załogowych Boeinga i SpaceX”.
Ewentualnie później, jak tylko zdobędziesz argumenty merytoryczne, będziemy mogli wrócić do dalszej dyskusji, oczywiście tylko i wyłącznie w przyjaznej atmosferze... ;-)
PS. Pozwoliłem sobie złożyć życzenia w języku angielskim z pewnego mam nadzieję, że oczywistego powodu...
Davien Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 9:29
Jeszcze co do twoich przykładów: Jakos Immersat nie poleciał do Rosji tylko zgłosił się do Francuzów by uzyc ich Ariane-5, co najlepiej pokazuje zapaść Rosji. I jak się podoba?
falcon 9H jest opózniony tylko o kilka miesięcy, nie jak Angara o kilkanaście lat, bo nie potrafili jej dokończyć i chyba juz tego nie zrobią.
Testy Oriona jakos nie są opóżnione, a i te SpaceX i Boeinga to też krótkie opóznienie. Rosja do tej pory nie potrafiła skonstruować niczego poza Sojuzem i skończyła jako taksówkarz dla bogatych. Ciekawe za ile lat skończą statek Federacja, bo patrząc przez kłopoty z Angarą to im lata zajmie.
PS Na koniec polecam przeczytać wymienione przez Pana artykuły , a nie bezmyślnie cytować bez ich znajomości.
Co do życzen to po rosyjsku ich nie składałem bo nie było sensu. To polski portal:)
nad wyraz rozbawiony Wtorek, 03 Stycznia 2017, 19:32
Również polecam chociaż postarać się przeczytać ze zrozumieniem wielce interesujące artykuły, które ukazały się na Space24.
Zdaję sobie jednak sprawę, że może być do dość trudne, ale nikt przecież tutaj nie twierdził, że początki muszą być łatwe...
Zapewne dostępne są także przedmiotowe informacje w języku angielskim, a to zapewne ułatwiłoby niezmiernie ich zrozumienie... Nieprawdaż?
Co do życzeń, to oczywiście celowo wybrałem ich formę. Osobiście jednak, jako Polak, zdecydowanie preferuję takowe w języku ojczystym... ;-)
PS. Proponuję jednak póki co uzbroić się w cierpliwość i poczekać co przyniesie 2017 rok, także w zakresie realizacji programów kosmicznych...
Davien Sobota, 07 Stycznia 2017, 13:28
Akurat czytałem te artykuły , ale Pan jak widzę z postu albo ich nie zna, albo treść się nie spodobała bo niepasuje do pańskich fantazji, więc radziłbym dogłębnie je przeczytać,
Davien Poniedziałek, 02 Stycznia 2017, 9:20
Ja z tego oczywistego powodu po rosyjsku ci nie składałem bo nie było sensu i tak widać kim jesteś:))
A teraz na poważnie: Rozwój technologi kosmicznych w Rosji stoi w miejscu, jedyne co udało im się zrobić przez 25 lat to lekka rakieta Angara 1.2 o udzwigu mniejszym od Antaresa, rozwój większej Angary A5 zarzucaja na rzecz reanimacji antycznej Energii.
Rosja do tej pory nie ma i mieć szybko nie będzie nic porównywalnegoi z Falconem 9FT nie mówiąc o rozwijanych SLS , Falcon 9H czi najnowszym ITS. Nawet w tak chwalonym rozwoju silników zatrzymali się praktycznie na etapie Energii, jedynie modernizując i przerabiając jej silnik. Porównaj sobie rozwój technologii kosmicznych w obu państwach, tylko zrób to uczciwie, a nie bawisz się w łatwa do wykrycia manipulację i propagande .
PS Jak tam , juz Rosja zaczęła ubezpieczać swoje starty, czy dalej im kasy brakuje:))- Też z Def.24:)