Emilewicz: Tak dla Space 4.0. "My go zaprojektujemy" [Space24.pl TV]

Wtorek, 13 Grudnia 2016, 16:47

"My mamy niezwykłe kompetencje i umiejętności w zakresie mechatroniki, informatyki, bardzo zaawansowanych systemów programowania. I tutaj nie mamy się czego wstydzić. Polscy inżynierowie i polskie firmy stają jak równy z równym ze swoimi zachodnioeuropejskimi sąsiadami" - mówi w rozmowie ze Space24 Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz i podsumowuje: "A zatem: Space 4.0 tak – my go zaprojektujemy." 

"Kiedy oglądaliśmy prezentację dyrektora generalnego ESA Jana Woernera, który właśnie definiował ten Space 4.0 jako podstawowe wyzwanie na najbliższe lata, całą delegacją uśmiechaliśmy się, ponieważ w naszej strategii polityki kosmicznej też na to zwróciliśmy uwagę" - opowiada Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Pierwszym powodem zainteresowania się tym obszarem była przy tym chęć usprawnienia efektywności działania polskiej administracji publicznej i świadczenia usług w sposób szybszy i bardziej przyjazny dla społeczeństwa. 

Wiceminister Rozwoju konkluduje, że obecna "rewolucja 4.0 we wszystkich obszarach jest tą, w której Polska może wziąć udział po raz pierwszy od 200 lat na równych prawach."

"Bo czym jest przemysł 4.0? Wykorzystaniem zaawansowanych technologii informatycznych do projektowania i programowania pewnych cykli. My mamy niezwykłe kompetencje i umiejętności w zakresie mechatroniki, informatyki, bardzo zaawansowanych systemów programowania. I tutaj nie mamy się czego wstydzić. Polscy inżynierowie i polskie firmy stają jak równy z równym ze swoimi zachodnioeuropejskimi sąsiadami" - mówi Jadwiga Emilewicz i podsumowuje: "A zatem: Space 4.0 tak - my go zaprojektujemy." 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

wygaszacz Czwartek, 29 Grudnia 2016, 17:20
ci inzynierowie byli wychowani w szkołach podstawowych 7 klasowych i liceach 4 letnich
Kordian Środa, 28 Grudnia 2016, 17:21
...ależ "znafcuf" nagle się pojawiło na portalu. Każdy podważa możliwości polskiego przemysłu i potencjał inżynierów , naukowców ,,,szkoda tylko że recenzenci najczęściej po zaocznej zawodówce
marzenia Środa, 28 Grudnia 2016, 10:56
Fantazjom nie widać końca. Problem w tym, że nawet jeśli mamy respekt dla wiedzy i umiemy słuchać, nie unikniemy oszustów,pływaków i bajerantów. Nawet nawiedzonych wizjonerów należałoby uważnie kontrolować ale do tego potrzeba wiedzy choćby z jednej dziedziny ścisłej.
eepl Poniedziałek, 19 Grudnia 2016, 11:06
Co do wysokich kompetencji informatycznych i elektronicznych naszych naukowców to w pełni się zgadzam a wiem co piszę ! Trzeba ich zatrzymac w kraju, godnie wynagrodzić i wyposażyć w porządny sprzęt, do tego dobre finansowanie i nadzór ministerstwa przyniesie rozwój Polsce bo jesteśmy zdolnym narodem! Pozbądźmy się wreszcie kompleksów, wcale nie jesteśmy gorsi od innych, trzeba uwierzyć w siebie i chodzić z podniesioną glową! Jesteśmy mocni działając razem już nie raz to udowodniliśmy bo Polak potrafi rozwijać się i produkować na równi z innymi.
kobuz# Środa, 28 Grudnia 2016, 18:27
Pozbądźmy się wreszcie kompleksów, wcale nie jesteśmy gorsi od innych...
Słusznie, tylko z jednej ekstremy nie można wpadać w druga i mówić, ze Polacy wszystko mogą. Bo tak nie jest. Bo jeżeli wszystko mogą (a coraz częściej na forach społecznościowych można odnieść takie wrażenie), to niech wszystkomogący fachowcy, sami wyprodukują sobie "porządny sprzęt". Pracowałem prawie trzy dziesięciolecia w Instytucie Naukowym Certyfikacji i Testów Materiałów- i Elementów Budowlanych na Zachodzie i o produktach produkcji polskiej mogę długo opowiadać. Wiele z tych produktów nie mogły konkurować z zachodnimi produktami, bo po prostu nie odpowiadały normom i były jakościowo po prostu fatalne. Po długich latach testów i prób można powiedzieć o dużym postępie, ale jak się okazuje poprawa nastąpiła dopiero po restrykcji współpracy producentów z odpowiednimi partnerami na zachodzie......
Bubu Niedziela, 18 Grudnia 2016, 12:09
Naprawdę miła Pani w kontakcie bezpośrednim, niestety, najsłabsze ogniwo w zespole Morawieckiego, b. dyrektor muzeum PRL w Krakowie....
Bądźmy wyrozumiali, szkody nie zrobiła.
Inżynier Piątek, 16 Grudnia 2016, 13:44
My też się uśmiechamy jak panią słuchamy. Bo trzeba coś wiedzieć o tym o czym się mówi Pani potrafi tylko mówić to o czym usłyszy. Pod takimi autorytetami i ministrami daleko nie zajedziemy. Szkoda czasu i pieniędzy na pani koncepcje, ale liczy się wyłącznie pani kariera podobnie jak u Tuska- prawda?
sensor+aktor=elastyczność Wtorek, 20 Grudnia 2016, 12:37
Mechatronika to nowa filozofia projektowania, czy naturalny kolejny etap w rozwoju konstrukcji? Dostępność pewnej wiedzy jest politycznie ograniczana i ściśle chroniona. Tak w ogóle 4.0 to pomysł niemiecki. Dziwne, że w polityce odnajdują się najlepiej inżynierowie-geodeci. Ja bym techniki dla polityki nie rzucił.
Daro Środa, 14 Grudnia 2016, 14:00
To czy nam się coś uda czy nie to inna sprawa. Najważniejsze, że podejmiemy temat i się z nim zmierzymy. Musk nie od razu swoje rakiety zbudował.
Witold M Środa, 14 Grudnia 2016, 11:21
Kiedy Egon Musk wystrzelił swoją pierwszą rakietę, też się uśmiechałem, bo pomyślałem sobie, że fajnie było by zbudować rakietę. W zasadzie to tak jak bym był jej współtwórcą. Proszę Państwa, jest pewna różnica: ja pomyślałem o zbudowaniu rakiety ale to Egon Musk ją zbudował. Oczywiście trzymam kciuki za plany pani Emilewicz, ale jakoś jestem sceptykiem i obawiam się że się skończy na wspaniałej prezentacji.
drutkolczasty Sobota, 17 Grudnia 2016, 18:56
Elon...
TowariszczJacho Środa, 14 Grudnia 2016, 9:42
...i tak trzymać, nareszcie, Ktoś ma odwagę wspierać inżynierów w Polsce oby jeszcze te największe firmy zrozumiały ... co i po co a przede wszystkim dla kogo ...
Alojzy Środa, 14 Grudnia 2016, 8:51
Optymizm tej Pani jest przerażający.
Slurp Piątek, 16 Grudnia 2016, 12:36
biurokraci tak już maja, papier wszystko przyjmie
vis Czwartek, 15 Grudnia 2016, 14:49
optymizm nie może być przerażający. Chyba że dla wrogów
xx Wtorek, 27 Grudnia 2016, 10:52
pełen politowania uśmiech nie kończy się nawet tzw."zajadami"