Rosyjski statek kosmiczny zniszczony. Wiózł zaopatrzenie dla ISS [Aktualizacja]

Czwartek, 01 Grudnia 2016, 18:52
Czwartek, 01 Grudnia 2016, 18:52

Rosyjski towarowy statek kosmiczny Progress MS-04 wiozący blisko 2,5 tony zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został utracony - potwierdza rosyjska agencja TASS. Przyczyną mogła być awaria silników trzeciego stopnia rakiety, które zbyt wcześnie się wyłączyły. Pojawiły się doniesienia, że szczątki pojazdu kosmicznego spadły na terenie Rosji w autonomicznej Republice Tuwy.

Start rakiety nośnej Sojuz-U z statkiem towarowym Progress MS-04 z zaopatrzeniem dla ISS miał miejsce o godz. 14:51 GMT z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wkrótce po starcie pojawiły się problemy, co potwierdziła NASA. Według wstępnych informacji w 383 sek. od startu nastąpiła awaria telemetrii. Statek kosmiczny mógł nie odłączyć się od rakiety nośnej.

Rosyjska agencja TASS podaje: "biorąc pod uwagę, że silniki trzeciego stopnia rakiety nośnej pracowały niewystarczająco długo, statek transportowy najprawdopodobniej spadł już w rejonie Chin lub w rejonie Oceanu Spokojnego". Tymczasem w Internecie pojawiły się doniesienia o upadku szczątków pojazdu w autonomicznej Republice Tuwy w azjatyckiej części Rosji, niedaleko granicy z Mongolią. Według wstępnych doniesień przyczyną niepowodzenia misji mogła być awaria silników RD-0110 wytwarzanych przez Voronezh Mechanical Plant, które napędzają trzeci stopień rakiety Sojuz-U.

Na pokładzie statku Progress MS-04 znajdował się 2450 kg zaopatrzenia dla ISS w tym 710 kg paliwa i 420 kg wody pitnej. Połączenie z modułem Zvezda stacji kosmicznej było planowana na 3 grudnia br.

Aktualizacja 19:16: Według oświadczenia agencji Roskosmos do awarii doszło na wysokości 190 km nad Ziemią, gdy rakieta nośna przelatywała nad terenem Republiki Tuwy. Większość szczątków miało spłonąć w atmosferze. Utrata statku towarowego ma przy tym nie wpłynąć na normalne funkcjonowanie systemów i załogi stacji. 

Aktualizacja 20:32: NASA poinformowała, że załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest w pełni bezpieczna. "Zapasy na pokładzie stacji są na wystarczającym poziomie" - można przeczytać na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej. 

Aktualizacja 21:25: Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczyna poszukiwania wraku statku kosmicznego Progress MS-04 na terenie autonomicznej Republiki Tuwy. Agencja RIA Novosti informuje, że państwowa komisja śledcza w sprawie wypadku została już sformowana i rozpoczyna prace na terenie kosmodromu Bajkonur. Loty rakiet typu Sojuz-U zostaną najprawdopodobniej wstrzymane do czasu wyjaśnienia przyczyn dzisiejszej awarii. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

52 komentarze

observer Wtorek, 17 Stycznia 2017, 18:19
Jestem stałym czytelnikiem Defence24, natomiast rzadko komentuję. Jednak po przeczytaniu poniższych wposów stwierdzam, że pomyliłem się co do forumowiczów. Myślałem, że to w większości pasjonaci techniki i militariów jak ja, natomiast widzę tu całą rzeszę gimbusów, wychowanych na grach komputerowych i skażonych rusofobią. Żaden z nas nie będzie fanem rosyjskiej myśli technicznej ale nawet wroga doceniać trzeba umieć. I co byście tu nie napisali to są tylko dwa mocarstwa kosmiczne na świecie, jednomjest lepsze w jednym drugie w czym innym, oni poszli po prostu innymi drogami. Dlatego mam prośbę do wszelkiej maści autorytetów w dziedzinie gier komputerowych aby się przenieśli na jakiś portal,dla gameboyów, bo tutaj ludzie w postach chcą się czegoś dowiedzieć mądrego a nie czutać wpisy rusofobów i frustratów.
Witold M. Środa, 07 Grudnia 2016, 13:26
To przy okazji niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ATV wykonały kilka lotów i wycofano je ? Są gorsze od Progressów ? Czy nie warto jednak w nie by było inwestować w nie jako etap do usamodzielnienia się wobec Rosji ?
dasdsadasd Wtorek, 13 Grudnia 2016, 14:12
Drogie były... Za 1 lot ATV kasowali coś ponad 300 mln dolarów. Po nich zostały tylko części do sekcji serwisowych Orionów. Za Progressa-MS biorą mniej.
Ciekawski Piątek, 02 Grudnia 2016, 16:35
"Rosyjski statek kosmiczny zniszczony" - zniszczony? Rakietą? Laserem?
lol Sobota, 03 Grudnia 2016, 11:29
Niską kulturą techniczną - czyt. tandetnym wykonaniem.
pix_66 Niedziela, 04 Grudnia 2016, 7:57
...oki...dobre :_0
rozbawiony rusofobami Sobota, 03 Grudnia 2016, 18:17
Ciekawe więc jaką "kulturą techniczną" dysponują Stany Zjednoczone (NASA) i Europa Zachodnia (ESA), że nie potrafią samodzielnie dostarczać zaopatrzenia na orbitę okołoziemską dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)?
Davien Niedziela, 04 Grudnia 2016, 7:57
Widze jak zwykle ze lekcji nie odrobiłeś:)) Pojazdy Dragon i Cygnus to wg ciebie nie istnieją?? Może sie doucz zanim kolejne bzdury napiszesz:)
rozbawiony rusofobami i fanboyami Niedziela, 04 Grudnia 2016, 14:58
Widzę jak zwykle, że stosujesz zgrane chwyty socjotechniczne, w tym szczególnie ulubione argumentum ad personam i wielce znaczące emotikony... Nieprawdaż?
Ponownie przypominam, że na forum Defence24 istnieje możliwość nie tylko korzystania z opcji <Odpowiedz>. Jest także dostępna opcja <Napisz>, a więc spróbuj przynajmniej wreszcie napisać coś wartościowego pod względem merytorycznym.
Zdaję sobie oczywiście sprawę, że zapewne będzie to niezmiernie trudne wyzwanie, ale nikt przecież nie twierdził, że początki nie mogą być trudne...
Wracając do meritum, to podam dla uspokojenia informację, którą zapewne nie znasz:
W dniu 9 grudnia 2016 roku planowany jest start japońskiej rakiety nośnej H-2B z towarowym statkiem kosmicznym Konotori 6. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) podała, że start nastąpi z kosmodromu Tanegashima. Do International Space Station (ISS) ma zostać dostarczona żywność, woda pitna i nowe panele słoneczne.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że po zakończeniu amerykańskiego programu Space Transportation System (STS), od roku 2011 jedynym przewoźnikiem załóg na ISS stały się rosyjskie załogowe statki kosmiczne Sojuz (Союз).
To tak pokrótce w tym wątku, ale zapewne i tak zbyt dużo, jak dla co poniektórych forumowych rusofobów i fanboyów...
LEJĄCY Z RUSKICH Niedziela, 04 Grudnia 2016, 17:46
Prom wynosił siedmiu astronautów w kosmos, a ruski sojuz tylko trzech :) ale pomarzyć rosjanie zawsze maga :)
Davien Niedziela, 04 Grudnia 2016, 16:32
Czyli znowu zero argumentów tylko wycieczki osobiste ale tego po kimś takim jak ty mozna sie spodziewać. Moze doszkol się zanim znowu weżmiesz sie za dyskusje bo tylko się ośmieszasz.
PS A jaka wartość merytoryczna maja twoje wypociny jako odpowiedz?? Bo z tego co wypisałes żadną więc na drugi raz lepiej gotowce z Olgino przepisuj:))
topaz Sobota, 03 Grudnia 2016, 22:58
Czego kłamiesz ruski trollu: zaopatrzenie do ISS dostarczają Dragon (firmy Space -X, USA), Cygnus (OSC, USA), Progress (Rosja), HTV (JAXA, Japonia), ATV (ESA, UE)...
nie/rozbawiony rusofobami Niedziela, 04 Grudnia 2016, 22:25
Nie przypominam sobie, żebyśmy mieli, z pewnością z mojej strony z pewnością wątpliwą przyjemność się poznać. W związku z tym zdecydowanie wypraszam sobie tego rodzaju określenie mojej osoby. Zalecam zdecydowanie bardziej uważać na swoje wypowiedzi, gdyż anonimowość w sieci daje tylko złudne poczucie braku odpowiedzialności za własne słowa...

Wracając do meritum, to pozwolę sobie przypomnieć, że w swojej poprzedniej wypowiedzi odniosłem się konkretnie do amerykańskiej - NASA i zachodnioeuropejskiej - ESA.
Dlatego proponuję nie pomijać, a tym bardziej nie przeinaczać pewnych faktów:
Amerykańska firma Orbital ATK Inc. powstała w 2015 roku z połączenia Orbital Sciences Corporation i Alliant Techsystems, produkuje rakiety nośne Antares, które wyposaża w zakupione w Rosji silniki rakietowe RD-181. Wykorzystywane są do transportu kapsuł transportowych Cygnus.
Amerykańska firma SpaceX produkuje rakiety nośne Falcon 9, które służą do wynoszenia kapsuł transportowych Dragon. W dniu 01.09.2016 roku doszło do spektakularnej eksplozji tego typu rakiety i nadal nie wiadomo kiedy zostaną wznowione starty...
W tym miejscu warto wspomnieć, że udział NASA ogranicza się w większości tylko do użyczenia wymienionym firmom swoich kosmodromów na przylądku Canaveral i Wallops Flight Facility.
Natomiast Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency - ESA) zakończyła program Automatycznych Statków Transportowych (Automated Transfer Vehicle - ATV) po zakończeniu 5 misji w 2014 roku.
O dokonaniach w tej dziedzinie ze strony Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) wspomniałem we wcześniejszej swojej wypowiedzi.

Na zakończenie zaleciłbym zastąpienie ogranych chwytów socjotechnicznych, argumentami wartościowymi pod względem merytorycznym.
Oczywiście nie zapominając przy tym o jakże istotnej kulturze wypowiedzi...
Zaskoczony wypowiedzią rosjanina Poniedziałek, 05 Grudnia 2016, 12:33
A to już teraz rosjanie na naszym forum straszą nas odpowiedzialnością ? co jeszcze wymyślicie tam w Moskwie ? Mam pytanie, co robisz na polskim forum, i dlaczego chwalisz Rosję czyli naszego wroga ?
rozbawiony wypowiedzią rusofoba Środa, 07 Grudnia 2016, 22:39
"nas"... Czyli kogo? Czyżby jakąś grupę <aktywistów>?
Rusofobia w początkowej fazie jest uleczalna. W przypadku nie podjęcia kuracji może przekształcić się w obsesję. Pierwszymi symptomami są omamy i wtedy wszędzie wokół siebie, także na forach internetowych widzi się wyimaginowanych <ruskich>...
chateaux Poniedziałek, 05 Grudnia 2016, 8:50
Zapomnialeś tylko dodać, że ta "spektakularna" eksplozja falcona, jest jedną z zaledwie kilku awarii amerykańskich rakiet nośnych w ciągu ostatnich 20 lat,. Tymczasem awarie rosyjskich rakieto nośnych liczy się w liczbie średnio 3 razy na rok. Do tego stopnia, że na każdy transport rosyjską rakieta, stosuje się najwyższe stawki ubezpieczeniowe, a reasekurujące je Munich Re w pewnym momencie zastanawiała się nad zaprzestaniem reasekuracji ubezpieczeń lotów rosyjskich.
nie/rozbawiony rusofobami Niedziela, 04 Grudnia 2016, 19:47
"Czego kłamiesz ruski trollu"...
Nie przypominam sobie, żebyśmy mieli, z pewnością z mojej strony z pewnością wątpliwą przyjemność się poznać. W związku z tym zdecydowanie wypraszam sobie tego rodzaju określenie mojej osoby. Zalecam zdecydowanie bardziej uważać na swoje wypowiedzi, gdyż anonimowość w sieci daje tylko złudne poczucie braku odpowiedzialności za własne słowa...

Wracając do meritum, to pozwolę sobie przypomnieć, że w swojej poprzedniej wypowiedzi odniosłem się konkretnie do amerykańskiej - NASA i zachodnioeuropejskiej - ESA.
Dlatego proponuję nie pomijać, a tym bardziej nie przeinaczać pewnych faktów:
Amerykańska firma Orbital ATK Inc. powstała w 2015 roku z połączenia Orbital Sciences Corporation i Alliant Techsystems, produkuje rakiety nośne Antares, które wyposaża w zakupione w Rosji silniki rakietowe RD-181. Wykorzystywane są do transportu kapsuł transportowych Cygnus.
Amerykańska firma SpaceX produkuje rakiety nośne Falcon 9, które służą do wynoszenia kapsuł transportowych Dragon. W dniu 01.09.2016 roku doszło do spektakularnej eksplozji tego typu rakiety i nadal nie wiadomo kiedy zostaną wznowione starty...
W tym miejscu warto wspomnieć, że udział NASA ogranicza się w większości tylko do użyczenia wymienionym firmom swoich kosmodromów na przylądku Canaveral i Wallops Flight Facility.
Natomiast Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency - ESA) zakończyła program Automatycznych Statków Transportowych (Automated Transfer Vehicle - ATV) po zakończeniu 5 misji w 2014 roku.
O dokonaniach w tej dziedzinie ze strony Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) wspomniałem we wcześniejszej swojej wypowiedzi.

Na zakończenie zaleciłbym zastąpienie ogranych chwytów socjotechnicznych, argumentami wartościowymi pod względem merytorycznym. Oczywiście zdecydowanie nie zapominając przy tym o jakże istotnej kulturze wypowiedzi...
Davien Niedziela, 04 Grudnia 2016, 16:33
Nie przekonasz go to niereformowalny osobnik, zaraz ci takie bajki jak mi odpisze.
leśny_człek Sobota, 03 Grudnia 2016, 10:41
Pewni eksperci sugerują, że przez starszego procarza z wspaniałej dwunastki OT z Tarnowa.
Nie będzie nam Rusek latał nad głowami! :D
magazynier Piątek, 02 Grudnia 2016, 9:59
Czyżby głodne święta?
rolniś Piątek, 02 Grudnia 2016, 8:08
Mam nadzieję, że ruskie rakiety balistyczne mają podobne problemy. Najlepiej jakby 'podochły' od razu w silosach. A dzieje się to wszystko w sasiednim kraju, którego wódz przedstawił właśnie orędzie o stanie państwa ...
Riddler Piątek, 02 Grudnia 2016, 17:21
Patrząc na oficjalne dane dotyczące wystrzeleń pocisków ICBM jako nośników satelitów m.in. Dnepr bądź Rokot, to można w ciemno założyć, ze 90% doleci gdzie trzeba, niestety.
DZIDZIUŚ ☺ Niedziela, 04 Grudnia 2016, 17:26
Rakiety USA są jeszcze bardziej niezawodne od ruskich i też doleca gdzie trzeba, a do tego mają lepszą celność CEP od ruskich, więc nie udało ci się zaszpanowac :)))
PP Piątek, 02 Grudnia 2016, 12:10
Nasze rakiety takich problemów na szczęście nie mają, he, he, he...
Miecio Piątek, 02 Grudnia 2016, 11:23
Ruskie maja rakiety a my patriotów z obrony terytorialnej.
Downien Czwartek, 01 Grudnia 2016, 21:33
Na stację kosmiczną co trzy miesiące lata jakiś rosyjski statek z zaopatrzeniem lub kosmonautami, więc to taki wypadek komunikacyjny jak na drodze, dobrze że bez ofiar.

Zawsze można zatrudnić amerykańskie statki towarowe, skoro co pięćsetny ruski statek nawala :)
chateaux Poniedziałek, 05 Grudnia 2016, 8:43
Tak się niestety składa, że każdego roku "nawalają" co najmniej 3 rosyjskie nosiciele w kosmos. Do tego stopnia, że stawki ubezpieczeniowe na dostawy na ISS za pomocą rosyjskich rakiet są najwyższe na świecie.
rED Piątek, 02 Grudnia 2016, 9:11
Ciekawa koncepcja. Czyli powiadasz gdyby co 500 samochód "na drodze" miał katastrofę to wg ciebie byłaby to norma? Musisz pisać z Rosji...
A Piątek, 02 Grudnia 2016, 6:52
Co pięćsetny?Na 68 lotów na ISS była to trzecia katastrofa Progressa,ostatnia zaledwie w zeszłym roku więc tak różowo nie jest.
Urko Piątek, 02 Grudnia 2016, 10:59
Kiepski efekt wizerunkowy, ale póki jeszcze nie rozbija się co trzecia rakieta, dowożenie materiałów eksploatacyjnych tym "ruskim złomem" najbardziej się opłaca. Taniej byłoby tylko u Chińczyków, ale oni mogli by jeszcze skasować całą stację podczas "dokowania"...
Gd Piątek, 02 Grudnia 2016, 12:30
Dragon jest tańszy
Urko Piątek, 02 Grudnia 2016, 14:33
Nie byłbym tego pewny. Nie znam szczegółów, ale Rosjanie ostatnio bardzo zeszli z ceny właśnie z powodu konkurencji ze strony Dragona...
OP Sobota, 03 Grudnia 2016, 11:22
Dragony od CRS-11 to używki a F9 kosztuje 60mln (NASA dostała zniżkę za CRS-7), więc nie, SpaceX jest tańszy od Rosjan.
Urko Sobota, 03 Grudnia 2016, 16:25
Może są tańsze, ale 60mln to w tej chwili już nie jest mało. Chińczycy latają od 40 mln. Katalogowa cena z zeszłego roku Protona-M to 65mln. Wydaje mi się, że realne, aktualne ceny, w związku z ogólną sytuacją, są na pewno niższe...
Nokian Czwartek, 01 Grudnia 2016, 21:19
Odsetek udanych startów wynosi 97%
Macierewicz Czwartek, 01 Grudnia 2016, 20:05
powiem jak Pawlak " ..szkoda..."
xcv Czwartek, 01 Grudnia 2016, 23:02
...a taki był fajny, rosyjski :D
TT Sobota, 03 Grudnia 2016, 7:24
A ile amerykańskich się w tym czasie rozbiło?
DZIDZIUŚ ☺ Niedziela, 04 Grudnia 2016, 17:50
Ilu rosjan chodziło po księżycu ?.....jednak amerykanie mają lepsza technologie, a wasza ruska złość nic nie da, nic a nic :))
Robert Czwartek, 01 Grudnia 2016, 19:58
skond u rosji są statki?
leśny_człek Sobota, 03 Grudnia 2016, 10:46
Ze stoczni.
jcpy Czwartek, 01 Grudnia 2016, 19:40
Panie Hładij od kiedy Woroneżskie Zakłady Mechaniczne to Voronezh Mechanical Plant? Pan pisze po polsku czy po angielsku, do polskiego czytelnika?
KNP Niedziela, 04 Grudnia 2016, 13:45
Coraz więcej osób zapomina języka polskiego...
Maksimus68 Niedziela, 04 Grudnia 2016, 10:52
To samo chciałem napisać, ale widzę, że już na to zwróciłeś uwagę. No cóż, takich mamy redaktorów.
olo Czwartek, 01 Grudnia 2016, 19:37
Rosja terroryzuje zachodnie demokracje dostarczaniem broni ISIS nawet statkami kosmicznymi. Na szczęście amerykańska flota kosmiczna pogoniła kacapów.
xXx Czwartek, 01 Grudnia 2016, 20:15
Panie Olo kiedy pan spoważnieje. Do Pana Moderatora, proszę nie publikować bezsensownych komentarzy, ponieważ zaniżają poziom Defence 24...
Totalnie lejący z ruskich Niedziela, 04 Grudnia 2016, 17:52
Taka najlepiej jak by moderator, przepuszczal tylko komentarze ruskich trolli :)
TT Sobota, 03 Grudnia 2016, 7:25
Ten niezwykle wysoki poziom...
Hex Czwartek, 01 Grudnia 2016, 21:50
przynajmniej wprowadza trochę humoru i dystansu, a tego nigdy mało ^^
pseudoMod Czwartek, 01 Grudnia 2016, 21:32
Przykro mi ale poziomu komentarzy na Def24 już nie da się bardziej zaniżyć.
muminek Piątek, 02 Grudnia 2016, 9:53
To prawda ... Pan Moderator z radością puszcza bajki - najczęściej te o potędze Rosji we wszystkich możliwych aspektach ... często są to takie bzdury że aż boli - ale nie boli to Pana Moderatora.
koks Piątek, 02 Grudnia 2016, 1:29
i ha ! :D