Rosyjscy astronauci polecą na Księżyc w 2031 roku

Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 11:48
Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 11:48 Moon base
  • Moon base

Moskwa planuje wysłać swoją pierwszą załogową misję na Księżyc w 2031 roku. Start rosyjskich astronautów poprzedzi kilka misji bezzałogowych w stronę Srebrnego Globu, które rozpoczną się za 10 lat. Plany zdradził agencji TASS Władimir Sołncew, dyrektor RKK Energia - zakładów,w których powstaje statek kosmiczny Federacja. 

Rosja od wielu lat zapowiada powrót do zamkniętego przez ZSRR w latach 70. XX wieku programu załogowych lotów na Księżyc. Termin realizacji projektu jest jednak cały czas przekładany. Jeszcze rok temu zapowiadano, że rosyjscy astronauci polecą na Srebrny Glob w 2029 roku, obecnie jednak Władimir Sołncew, dyrektor Korporacji Rakietowo-Kosmicznej „Energia” zapowiedział w wywiadzie dla agencji TASS, że taka misja odbędzie się dopiero w 2031 roku. Powodem są zmiany wprowadzone wraz z końcem 2015 roku do Federalnego Programu Kosmicznego (FSP). Według dokumentu na lata 2016-2025, rosyjski przemysł kosmiczny nie będzie wtedy dysponował środkami do utworzenia m. in. kompleksu księżycowego, księżycowej stacji orbitalnej, odpowiedniego skafandra i systemu oprogramowania dla robotów obsługujących stację lunarną.

Rosyjski program księżycowy jest przy tym ściśle powiązany z rozwojem statku kosmicznego Federacja budowanego przez RKK Energia, który ma zastąpić pojazdy z rodziny Sojuz. Jego pierwszy lot bezzałogowy jest przewidziany na 2021 rok, a załogowy 2 lata później. 

Obecny plan działania przedstawiony przez Sołncewa zakłada wysłanie sondy na orbitę Księżyca w 2026 roku, rok później modułu lądownika, a następnie lądowanie pojazdu bezzałogowego i lot wokół naturalnego satelity Ziemi statku kosmicznego Federacja w 2029 roku. W dalszej przyszłości, po 2031 roku Rosja chciałaby umieścić na Srebrnym Globie bazę dla 12 astronautów.  

Realizując program misji lunarnych Moskwa liczy na współpracę z Chinami, a także z Europejską Agencją Kosmiczną, która ma w planach budowę międzynarodowego miasteczka naukowego na Srebrnym Globie. 

ZSRR prowadził zaawansowany program lotów na Księżyc w czasie Zimnej Wojny ale w związku z sukcesem amerykańskich misji Apollo oraz awariami ciężkich rakiet nośnych N1 (żaden z czterech startów nie zakończył się powodzeniem) został on zakończony w maju 1974 roku.  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

70 komentarzy

POLSKA MYŚL TECHNOLOGICZNA Wtorek, 22 Listopada 2016, 19:11
Polscy astronauci polecą na księżyc w 2051 roku, swoją własną rakieta o nazwie POLEN 1, która będzie trochę większa o Saturna c5. Modułem zalogowym ma być - ORZEŁ 1, który będzie mógł zabrać trzech polskich astronautów na srebrny glob, a czterech będzie mogło polecieć na LEO czyli orbitę około ziemską. Plany budowy nowej rakiety rozkładają się na lata 2020-2040 po czym, odbędą się próbne loty, najpierw bezzalogowe w latach 2040-2045 a potem już z załoga i wreszcie w roku 2051 ma odbyć się lot na ksiezyc z pierwszego w Polsce kosmodromu, który zostanie zbudowany koło Warszawy, sama budowa rozpocznie się po 2020 roku. Cały program ma nas kosztować około 50 mld $ czyli około 200 mld złotych, oczywiście koszty są duże, ale będą rozłożone w czasie, tak więc nie obciąża za bardzo polskiego budżetu, twierdzi minister finansów.
Ps. Trzymamy kciuki za polskie przedsięwzięcie :)
GW Czwartek, 24 Listopada 2016, 16:21
Ten komentarz to takie same bzdury jak wyprawa ruskich na księżyc.
lejoncy_z_funboyow Wtorek, 22 Listopada 2016, 13:10
Ależ tutaj znafcy tematu podboju kosmosu - przecież to oczywiste - Rosjanie nic nie potrafią,mają złom, 90% jest zarażonych na HIV; a 99% głoduje i dopiero odkrywają koło. No i można sobie w internecie poujadać - i udawać znafcę wszystkiego na podstawie viki i forum F16 czy innego.
A prawda jest bardzo brutalna i stąd to ujadanie - skoro fakty mówią co innego to trzeba te fakty zakrzyczeć obelgami - bo do pisania głupot wiedza nie jest potrzebna.
Tylko jakoś nie słyszałem o tym aby jakiś kraj w Europie planował misję załogową na Księżyc? coś mi umknęło. I dziwne czemu Chińczycy chcą tam polecieć? skoro i tak wszystko wiadomo.
A ile to startów udało się z kosmodromów największych gospodarek UE - Ile to startów rakiet nośnych w 2016 r odbyło się z kosmodromu niemieckiego czy polskiego, a może Włosi prowadzą program kosmiczny? -- o kurcze jednak chyba nie. Ale co tam mając takich fachofców z forum raz dwa trzy Polacy zbudują rakietę i kosmodrom zdolną do lotów na Księżyc - w końcu mam w tym doświadczenie - przeczytaliśmy już wszystko w wikipedii i dla nas taka rakieta to pikuś.
Jak na razie obecnie 3 kraje na świecie posiadają zdolność wynoszenia ludzi czy ładunków w Kosmos i mają takie zdolności organizacyjne i logistyczne - USA, Rosja, Chiny, ile krajów wysłało lądownik na księżyc, który wrócił - 2 , USA i Rosja; 4 Kraje produkują silniki odrzutowe USA, Wielka Brytania, Rosja i Francja; 3 kraje mają w pełni działający system nawigacji satelitarnej - USA, Rosja i Chiny; 4 kraje mają technologię pozyskiwania energii z atomu : USA; Rosja ; Chiny; Japonia; 4 krajów potrafią zaprojektować i wyprodukować mikroprocesor od samego początku do produktu finalnego - USA, Rosja, Chiny; Japonia, Korea Płd; 4 kraje posiadają zdolność do wytworzenia matrycy do termowizji : USA, Rosja, Francja; Chiny ; i można tak długo i długo i długo i długo - w wszędzie ta zacofana Rosja , a gdzie tam jest Polska? gdzie są Włosi; gdzie są Hiszpanie? gdzie Korea Płd - więc ile tutaj bajek nie napiszecie - ten zacofany, biedny kraj, z błotnistymi drogami, który już prawie upadł - jest obecny w najbardziej technologicznie skomplikowanych procesach na świecie.
I to są fakty a nie mity.
No tak a nowy kosmodrom to taki pryszcz taki stadion narodowy - w 2 lata w Polsce go postawimy i już nasza Agencja Kosmiczna wyśle pierwszą rakietę - czy wy czasami czytacie co piszecie. Ja wiem że jak widzicie "ruskie" pierogi to was na wymioty zbiera , że misją waszego życia jest walka z Rosją na forum pod każdym tematem - ale naprawdę nie zniżajcie się do poziomu onetu - bo stajecie się żałośni.
A Chiny - największa gospodarka świata - musi wszystko kopiować od innych - bo nie jest w stanie samodzielnie opracować NICZEGO - i to ta "wzorcowa" gospodarka, tak świetnie się rozwijająca mająca w zasadzie nieograniczone środki na naukę i badania - od 20 lat próbuje zbudować samolot pasażerski - bez własnych silników? - i jakoś jej to nie wychodzi - ale za to klepie samodzielnie mln telefonów, telewizorów, mikrofalówek i samochodów - znaczy się że wg was osiągnęła już szczyt technologii - bo potrafi wyprodukować smartfon i mikrofalówkę.
kataryniarz z żoliborza Niedziela, 27 Listopada 2016, 13:54
lejoncy_z_funboyow - czy nie za dużo tym fan boyom postawiłeś pan pytań ? Czy dają radę to ogarnąć ? Śmiem wątpić - jedyne co potrafią napisać ! To to że zamiast toalet maja dziury wycięte w podłodze , Szkoda, że tylko kosmonauci - wszyscy powinni polecieć. I zostać Rosjanie mogą polecieć na Słońce nawet sojuzem,
ale żeby się nie spalili, to muszą polecieć w nocy Takie newsy traktowal bym raczej jako "ku pokrzepieniu serc nodozywionych rosjan". Zapomnieli że swoich kosmonautów będą tam wysyłać po kawałku i na miejscu ich skręcą. Putina nich wysla Spoko. Na księżycu będą stawiać fabrykę czołgów. A każdy ich pocisk jak wielki meteor. Wniosek można wysnuć jeden - zazdrośc kijowa i Waszyngtonu - nie ma się jak do rzeczywistości . I otym debatowano w BRUKSELI o de informacji jaką tu stosują z klubu wszystko wiem co rosja robi jest złe ????????
Polak Mały Wtorek, 22 Listopada 2016, 22:44
Drogi Lejoncy iz Wiesiołych Riebiat; weź coś na uspokojenie i odpocznij trochę od internetu...
I nie przejmuj się tak - ogólnie przecież wiadomo że na forach większość dyskutantów to niewyżyci frustraci.
Szkoda twoich nerwów - my paniali wsio... To tylko żarty.
Tylko czego tak walecznie bronisz kacapów a chińczykowiańczyków już nie?!
bender Wtorek, 22 Listopada 2016, 20:26
Twoje rozwazania na temat tego co kto potrafi sa wysoce niedokladne, Jakos UE jako calosc Ci umknela (to wiecej niz francuski kosmodrom w Gujanie i Ariane 5 na ten przyklad), przeoczyles tez Indie, Iran czy Izrael jako podmioty zdolne do wystrzelenia czegos w 'outer space', no i oczywiscie takiego technologicznego giganta jak KRLD :-P
Przeoczyles tez fakt, ze branza lotow kosmicznych sie komercjalizuje. Juz teraz wiecej ladunkow wysylanych w kosmos jest wynoszonych przez firmy prywatne niz przez 'panstwowych' operatorow. Dodam jeszcze, ze oprocz firm z USA i UE do wyscigu o klientow stanela na ten przyklad firma z Nowej Zelandii z wlasna rakietka i tycim kosmodromem. I z pewnoscia nie jest to ostatni gracz w tej ekscytujacej branzy.
DZIDZIUŚ ☺ Wtorek, 22 Listopada 2016, 18:44
Ruscy nie potrafią skonstruować smartfona takiego jak amerykański IPhone ! oczywiście coś tam produkują, ale to raczej szajs z niskiej półki, którego procesor nawet nie umywa się do tego z iPhone :)))
ZNAJĄCY TEMAT Czwartek, 24 Listopada 2016, 21:43
Rosjanie też produkują smartfony, może nie są takie zaawansowane jak IPhone/Samsung/HTC/Sony ale dają radę i nie są aż takim szajsem jak myślisz, choć z pewnością IPhone z którego piszesz, jest na pewno lepszym sprzętem i tu się zgodzę ;)
pol Piątek, 25 Listopada 2016, 15:26
samochody tez produkują , no ale ich w F1 nie ma :) i nikt o ruskim samochodzie , tv , samrtfonie nie marzy , co ruskie to SZAJS ! i "gniotsja nie łamiotsja " tego nie zmieni !
lejący z Rosji Wtorek, 22 Listopada 2016, 17:58
Rosjanie polecą na księżyc.....czym polecą ?
Podpułkownik Wareda Wtorek, 22 Listopada 2016, 11:45
Może już wystarczy tego plucia jadem nienawiści - z powodu planów Federacji Rosyjskiej - wysłania na Księżyc pierwszej misji załogowej w 2031 roku? Zalew porażających wypowiedzi, jest wręcz koszmarny. I czynią to na tej stronie niemal wszyscy, poza jednostkowymi wyjątkami!
Tym razem, najbardziej jaskrawym przykładem nienawiści do Rosjan, jest wpis internauty (niech jego nick zostanie zapomniany!), który pozwolił sobie na szczyt idiotyzmu i złej woli - cyt. z obrzydzeniem, zażenowaniem i irytacją:

"Zapomnieli, że swoich kosmonautów, będą tam wysyłać po kawałku i na miejscu ich skręcą".

Pewnie ów nieszczęsny długo myślał, jak tu tym "wstrętnym ruskim", dobrze dołożyć, a nawet dokopać! Coś niesamowitego!
Idę o zakład, że ten nieszczęsny, nie ma zielonego pojęcia na temat techniki rakietowej oraz podboju kosmosu przez b. ZSRR, a obecnie Federację Rosyjską, w tym także o ostrej rywalizacji radziecko-amerykańskiej w tej dziedzinie - od drugiej połowy lat 50-tych do połowy lat 80-tych XX wieku!
Inny z kolei - wesołek i magik w jednym - stwierdza, że: "na Słońce polecą [tj. Rosjanie] w 2041 roku". Nie mam pojęcia, czy Rosjanie polecą na Słońce w 2041 roku, czy w innym terminie, ale wiem, że przed ewentualnym załogowym lotem na Słońce - wyślą najpierw tego wesołka - w celu przetarcia szlaków oraz tzw. rozpoznania bojem!
Mówiąc wprost: idiotyczne stwierdzenie i taka sama odpowiedź!

Z drugiej jednak strony, nie chcę niczego ujmować specjalistom internetowym, ale mam uzasadnione wątpliwości, czy posiadają jakiekolwiek podstawy, aby wypowiadać się publicznie na temat współczesnej techniki rakietowej oraz eksploratacji Kosmosu?
Szczerze przyznaję, że współczesna technika rakietowa, to nie jest moja najmocniejsza strona i nie mnie oceniać poziom wiedzy technicznej innych, ale rodzimych, internautów w tym zakresie.
Stąd mój swoisty podziw dla tych, którzy lekką ręką, piszą komentarze na temat współczesnej techniki rakietowej i podboju Kosmosu. Ale widocznie mamy zdolnych internautów! Przynajmniej - wykluczyć tego nie można!

I na koniec,
nasuwa się uzasadnione pytanie: dlaczego Rosjanie zaplanowali misję załogową na Księżyc dopiero na 2031 rok? Tego nie wiem, ale być może(?), zawsze kierują się podczas planowania znanym powiedzeniem, a mianowicie:

"TO CO TRUDNIEJSZE, BĘDZIE PÓŹNIEJ".
Inżynier na emeryturze Wtorek, 22 Listopada 2016, 18:29
Zgadzam się z Panem Pułkownikiem odnośnie zachowania kultury osobistej na tym szacownym forum. Zeczywiscie jest wielu internautów, którzy na forum Defence.24 piszą komentarze obraźliwe dla innych, np internauci używający nicku "Lejący" sprowadzają to forum do poziomu np. Onetu, gdzie internetowe chamstwo, jest na porządku dziennym. Szanowny Pułkowniku, napisał Pan bardzo mądry komentarz, jakich mało na tym forum, poruszył pan bardzo ważny temat, dotyczący zachowania kultury na forum, co jest bardzo istotne i dlatego postanowiłem coś napisać, żeby pana poprzeć swoim komentarzem.
Pozdrawiam.
nie/rozbawiony Wtorek, 22 Listopada 2016, 23:48
Rusofobia przybiera na tym forum (i nie tylko) już nie tyle coraz bardziej zatrważające, co niekiedy wręcz rozbawiające rozmiary i formy. Co poniektórzy komentatorzy uważają się samozwańczo za <jedynych prawdziwych> Polaków i w dodatku głoszących <jedynie słuszne> poglądy. Oczywiście zgodnych z głównym nurtem polskojęzycznych mediów i unijnymi dyrektywami. W przypadku braku jakichkolwiek argumentów merytorycznych stosują ograne chwyty z arsenału socjotechniki, w tym tak przez nich ulubione argumentum ad personam. Jednak widząc wszędzie mitycznych <ruskich> popadają już nie tylko w śmieszność, ale co gorsze wręcz w paranoję. Na temat kultury wypowiedzi, a raczej jej braku u co poniektórych komentatorów, to jednak nie będę się wypowiadał, gdyż musiałbym użyć wtedy dosadnych określeń...
tad Wtorek, 22 Listopada 2016, 10:06
Szkoda, że tylko kosmonauci - wszyscy powinni polecieć. I zostać.
jrli Wtorek, 22 Listopada 2016, 9:24
A na Słońce polecą w 2041 ;)
LEJĄCY Z ROSJI Wtorek, 22 Listopada 2016, 18:33
Rosjanie mogą polecieć na Słońce nawet sojuzem,
ale żeby się nie spalili, to muszą polecieć w nocy ;)
hawaiian Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 23:16
Wobec kryzysu finansowego wydatki na fajerwerki sa ciete w pierwszej kolejnosci. Takie newsy traktowal bym raczej jako "ku pokrzepieniu serc nodozywionych rosjan".
OP Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:04
Co za bajki, czym niby, Protonem polecą? Angara opóźniona i opóźniona a i tak wersji A5 będzie brakować z 70t do wymaganych osiągów (zakładając, że profil misji będzie podobny do Apollo- o opanowanie technologii tankowania na orbicie nie śmiem ich oskarżać). Przywrócenie Energii jest niestety tak samo prawdopodobne jak przywrócenie Saturna- w ogóle.
Jeszcze dobre słowo dla fanów ruskiej techniki "co niema anałogów w mirze", pressure vessel statku Federacja jest produkowany przez Janicki Industries z USA, bo rosjanie zwyczajnie nie potrafią tworzyć tak zaawansowanych konstrukcji z kompozytów.
MiszGriszaWańkaWstańka Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 21:51
Zapomnieli że swoich kosmonautów będą tam wysyłać po kawałku i na miejscu ich skręcą.
Dropik Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 19:53
Putina nich wysla
sadgsa Piątek, 25 Listopada 2016, 13:30
On tam juz latal na orle
inż. Wtorek, 22 Listopada 2016, 8:35
On już tam był
Geoffrey Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 19:32
Świetna wiadomość. Kolejne miliardy dolarów, które nie pójdą na rosyjskie czołgi.
inż. Wtorek, 22 Listopada 2016, 8:37
Spoko. Na księżycu będą stawiać fabrykę czołgów. A każdy ich pocisk jak wielki meteor.
yaro Wtorek, 22 Listopada 2016, 8:21
ojjj to się mylisz bardzo:
-----------------------
Mimo ograniczeń zachodnich sankcji Rosja wydobywa rekordową ilość surowców i zarabia na nich krocie. Branża wydobywcza święci triumfy, a agencja Fitch podwyższyła ocenę rosyjskiego sektora naftowo-gazowego. Tylko na zbliżeniu z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) Rosja zarobiła 6 mld dol.

Ostatni miesiąc pod względem wydobycia był dla Rosji najlepszym od czasu upadku ZSRR. Rekordowe 11,2 mln baryłek dziennie odnotowane w październiku przyniosło realne wpływy do budżetu – podaje Bloomberg.
Polanski Wtorek, 22 Listopada 2016, 10:20
I teraz z tak wysokiego poziomu będą zamrażać wydobycie. Pięknie ograli OPEC. Stado baranów. OPEC ograniczy wydobycie a Rosja zamrozi swoje rekordowe. hihihi. Tak się gra jak przeciwnik pozwala. Amerykanie tylko czekają. Branża łupkowa przebiera nóżkami żeby zalać Świat swoim produktem. Kto przegra rozgrywkę? OPEC.
live_looker Wtorek, 22 Listopada 2016, 11:39
Arabia Saudyjska nie na darmo wypuściła obligacje to największy przegrany w tej batalii ....
nieustająco rozbawiony Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 17:09
W dniu 21.10.2016 roku rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-02 z nową załogą - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dwa dni po starcie z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Rosyjscy kosmonauci Siergiej Ryżykow i Andriej Borysenko oraz amerykański astronauta Shane Kimbrough zastąpią na ISS Amerykankę Kate Rubins, Rosjanina Anatolija Iwaniszyna i Japończyka Takuyę Onishiego.
Jak widać bez rosyjskiej technologii rakietowej Amerykanie i nie tylko, mogliby wręcz zapomnieć o podróżach w Kosmos... ;-)
Davien Wtorek, 22 Listopada 2016, 18:42
Bez tanich rosyjskich taksówek po prostu przedłuzyliby loty wahadłowców lub przyspieszyli prace nad Dragonem 2. Jak na razie to właśnie Rosja poza niską orbite ziemską człowieka nie wysłała.
WESOŁE USA Środa, 23 Listopada 2016, 8:10
Masz rację Davien, Amerykanie mogli przedłużyć loty promów kosmicznych i nie musieli by korzystać z rosyjskich Sojuz'ów. A do wszystkich fanów ruskiej techniki, niech dotrze, że żaden rosyjski kosmonauta, nie oglądał naszej planety ziemi, nawet z odległości tysiąca kilometrów, bo ruscy nie wystawili nawet nosa poza niska orbitę około ziemską :)
Urko Środa, 23 Listopada 2016, 18:14
Przynajmniej od czasu zlikwidowania tego latającego bubla nie poległ już żadem amerykański astronauta. Wcześniej NASA zabijała swoich pracowników hurtowo. Rosjanie nawet w początkach lotów kosmicznych nie osiągnęli takiego rozmachu...
Davien Niedziela, 27 Listopada 2016, 5:18
Panie Urko to co powiesz o Komarowie którego wysłano w Sojuzie tak niedopracowanym że bał się do niego wsiadać, albo o załodze Saluta co nie wróciła żywa na ziemię. Na dziesiatki lotów promów tylko dwie awarie i żadna nie zawiniona przez wahadłowiec więc swoje bajki to opowiadaj na Sputniku. Może zapoznaj się z tym ilu zgineło radzieckich kosmonautów i to w awariach statków kosmicznych bo w USA nie zawiódł żaden w tak tragiczny sposób
LEJĄCY Z ROSJI Czwartek, 24 Listopada 2016, 16:18
Tylko że ten bubel mógł zabrać siedmiu astronautów w kosmos, o czym ruscy mogą sobie pomarzyć do dzisiaj. Wasz Sojuz może zabrać trzech ludzi na orbitę, czyli tyle co amerykański apollo zabierał na księżyc. Chciałeś się pokazać, a znowu ci sie nie udało :)
Urko Czwartek, 24 Listopada 2016, 19:58
Nie wiem, czy to że można było za jego pomocą zabrać do nieba od razu siedem osób za jednym razem, to czy to jest rzeczywiście zaleta? Widzę, że wystarczy tylko napisać coś krytycznie o jednej amerykańskiej rzeczy by zostać Ruskim. Chyba pójdę do ruskiej ambasady i poproszę o paszport.
gemini Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:38
Naprawdę uważasz że taksówka na niską orbitę to takie osiągnięcie? Zwłaszcza że ta taksówka ma 50 lat, a Federacja nadal tylko na papierze?
Fred Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 15:03
no wreszcie, 60 lat po Amerykanach :)
Niniu Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 14:45
cos kręcą z tymi nowymi statkami: najpierw był wielki szoł ze startem nowego statku ANGARA - miały powstać kolejne wersje w tym ciężkie, teraz z kolej przestali mówić o Angarze a pojawiła się "FEDERACJA". Poproszę o jakiś artykuł analizujący co się tam dzieje może równierz w kontekście nowych Rosyjskich kosmodromów.
anda Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 16:53
federacja to nazwa kapsuły na 6 osób, zrezygnowano z superciężkiej Angary / ale nie zrezygnowano z lżejszych modeli / na rzecz odtworzenia - oczywiście zmodyfikowanej wersji rakiety Energia, ponieważ jest to konstrukcja już istniejąca z odpowiednimi silnikami i wersja najcięższa może wynieść 175 t na orbitę, jest główna rakieta z 8 rakietami bocznymi / znane jako rakiety samodzielne Zenit / ENERGIA WULKAN o średnicy 20 m, co ciekawe rakiety boczne projektowano jako wielokrotne, charakterystyczne zgrubienia miały kryć składane skrzydła i podwozie i za pomocą niewielkich silników odrzutowych lądować jak samolot. wejdź na stronę rosyjskiej agencji kosmicznej czy jak ona się tam teraz nazywa, dużo projektów, dużo rysunków oczywiście 80 % to fantastyka ale cholera wie. Łatwiej jest odtworzyć konstrukcję na podstawie istniejących planów niż projektować wszystko od początku. Podobno plany Energii zaginęły ale wynika z tego że je odnaleziono
Davien Wtorek, 22 Listopada 2016, 7:34
Energia miała udżwig do 100 ton a 160 to ma mieć nowa rakieta dopiero opracowywana na podzespołach Energii więc skończ kłamać jak się nie znasz:) To o czym piszesz to były warianty oryginalnej Energii nigdy nie zrealizowane, ale wg ciebie Rosjanie reanimuja 30-to letnia rakietę???
yaro Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 21:32
dobrze piszesz, tez dotarłem do tej informacji, jakieś 3 miesiące temu pisałem o tym tu na forum ale @Davien kłamczuszek jak zwykle wymyślał, że to nieprawda i co to za głupoty piszę. Energia ma być zmodyfikowana właśnie do udźwigu 175 ton, obecnie zdaje się, że to jest 120 t ale kłócił się nie będę bo nawet nie chce mi się zaglądać do viki, nie wiem tylko co z tą informacją o wracających silnikach czy to będzie czy nie. W sumie to nie ma sensu tworzyć super ciężkiej Angary kiedy mają dalej nowoczesną Energię a po przemodelowaniu jej przy obecnych technologiach mają tanio i szybko dobry ciężki sprzęt do wynoszenia w kosmos.
Davien Wtorek, 22 Listopada 2016, 7:27
Yaro może juz skończ kłamać bo nowa rakieta ma wykorzystywac tylko część podzespołów Energii a co do udżwigu to zobaczymy jak ją skończą Energia miała udżwig do 100ton a nowa mka mieć 100-160 ale nawet jeszcze jej nie zaczęli opracowywać. AQ co do nowoczesności 30 letniej rakiety to zobaczymy ale w oryginale odbyła tylko dwa loty z czego tylko jeden udany.
topaz Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:41
Energia ma prawie 40 lat, więc ta nowoczesność jest dyskusyjna, na dodatek startowała za ZSRR zaledwie dwukrotnie i to w wersji na 120 t na niską orbitę, możliwe że nie ma sensu (a raczej możliwości finansowych i technologicznych) tworzenie superciężkiej Angary, tylko po kiego grzyba babrali się z tym 20 lat wydając worek kasy?
OP Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:09
Nie ma być, to są pomysły sprzed 20 lat. Ta rakieta jest martwa, równie dobrze możemy mówić, że planuje się Saturna C7. Raptem w sierpniu ktoś palnął o wznowieniu Energii, ale nie oszukujmy się, ewentualny następna byłby w praktyce całkowicie nową rakietą, a po kosztach innych państwowych programów kosmicznych należy się spodziewać, że ta fanaberia kosztować będzie Wołodię ponad 10mld $.
Wawiak Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 14:20
- Tato, ruskie w kosmos poleciały! - Wszystkie? - Nie, jeden... - To co mi głowę zawracasz...
Greg Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:42
A w 2116 moje prochy polecą na Jowisza :D Za czasów ZSRR nie udało im się zbudować rakiety który by nie wybuchła zanim doleci na Księzyc a teraz mieliby tego dokonać ?
yaro Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 21:37
nie wiem ile masz lat ale wygląda na to, że jeseteś mocno młody i nie wiesz o tym jak wyglądał proces testowania w USA a jak w Rosji, jeśli Cie to interesuje, to dotrzyj do filmu który był puszczany w telewizji Discovery o silnikach RD170 (czy RD180) które zostały zamurowane w fabryce żeby ta technologia nie przepadła po zakończeniu programu księżycowego. Dokładnie obejrzyj ten film bo jest w nim informacja dlaczego te rakiety wybuchały i jest również informacja, dlaczego proces testowania rosyjskich rakiet był tańszy i skuteczniejszy od amerykańskiego. Polecam, może trche Ci się horyzonty techniczne poszerzą.
Davien Wtorek, 22 Listopada 2016, 7:39
I znowu bajki:) RD-170 nie miał absolutnie nic wspólnego z N1 a RD-180 powstał na zamówienie ULA dla rakiety Atlas V więc po co ściemniasz:) N1 latała na NK33 i ani jeden lot nie wyszedł ale mniej z powodu silników a bardziej rozmiarów rakiety i beznadziejnej kontroli technicznej. więc bajki o skuteczniejszym testowaniu daruj sobie.
PS RD-170 to silnik Energii więc może dokształć się chociaż w radzieckiej technice:)
yaro Wtorek, 22 Listopada 2016, 12:41
@Davienku kłamczuszku nawet nie chciało Ci sie doczytać, że silnik NK-33 jest pierwowzorem silnika RG-170, to właśnie ten silnik jako pierwszy miał zamkniętą komorę spalania .... ojjj Ty historyku za dychę, Jeszcze niedawno kłóciłeś sie, że program Energia nie będzie aktywowany a teaz znów jak zwykle po łebkach przegrzebałeś internet pomijając istotne wiadomości ... notabene sprawdź sobie jeszcze na jakich silnikach była testowana rakieta Antares f-my Orbital-Since
Davien Środa, 23 Listopada 2016, 11:03
NK-33 ma tyle wspólnego z RD-170 co ty z prawdomównościa czyli nic. Ba maja jedynie podobną zasadę działamia, bo są to tak samo jak SSME silniki o cyklu zamknietym z wtryskiem tlenu. Nie ma czegos takiego jak silnik z zamknietą komorą spalania więc bajek juz może więcej nie opowiadaj.
Antares po 5 lotaj na AJ-26 zakończonych katastrofa został wycofany z uzytku i przebudowuja go pod nowe silniki RD-181 nie majace z NK-33 nic wspólnego. Może dokładniej przepisuj instrukcje z Olgino bo sie tylko ośmieszasz:))
Polanski Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:40
Pierwsze słyszę żeby jakikolwiek program rakietowy w Rosji zakończył się niepowodzeniem. Maja przecież najlepsze na świecie silniki rakietowe. Tak dobre, że nikt się nawet nie zbliżył do ich osiągów.
Geoffrey Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 19:36
@Polanski, to chyba należy uznać za ogromny sukces sowieckiej propagandy. A przecież księżycowy program N1 zakończył się całkowitą klapą i największym wybuchem w historii lotów kosmicznych. https://pl.wikipedia.org/wiki/N1
Polanski Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:42
Sarkazm?
WESOŁE USA Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 18:57
Skoro według ciebie rosjanie mają najlepsze silniki rakietowe na świecie, to dlaczego nie potrafili zbudować rakiety takiej jak Saturn C5, tylko czasami nie pisz o rakiecie N1, bo była to konstrukcja kompletnie nie udana, jeśli chodzi o silniki, i właśnie ten program rakietowy zakończył się całkowitym niepowodzeniem :)
Urko Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 15:52
Najwybitniejszy radziecki konstruktor rakiet - Władymir Czełomiej (Ukrainiec urodziny w Siedlcach) zażartował sobie kiedyś, że gdyby radzieccy konstruktorzy poświęcali się więcej swojej pracy zamiast politycznemu sabotowaniu pracy swoich kolegów, to Związek Radziecki nie tylko wygrałby wyścig na Księżyc ale mógłby wysłać również pojazd załogowy na Marsa i to jeszcze przed końcem XX wieku. Czełomiej podobno miał swój projekt lotu na Marsa, ale głupio umarł w 1984 roku (powikłania po złamaniu nogi) więc i tak nie mógłby udowodnić swoich racji.
inż. Wtorek, 22 Listopada 2016, 8:40
Lepiej zacytuj naszego Ciołkowskiego.
Polanski Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 18:18
Bez przesady. Uważam, że nawet dzisiaj z nieograniczonymi środkami jest to mało prawdopodobne. Jednak przez ostatnie 30 lat dokonał się skokowy rozwój technologi. We wszystkich dziedzinach. Same nawet najlepsze pomysły tonie wszystko. Ich realizacja jest kluczem do sukcesu. Rosjanie może i mają zmysł kombinacyjny, ale nie nadają się do codziennej, uporczywej, zorganizowanej pracy. Niestety my też.
Urko Wtorek, 22 Listopada 2016, 4:14
To nie ja przesadzam, tylko ten człowiek nie grzeszył przesadną skromnością. Inna sprawa, spora część rakiet o których się często wspomina - wszystkie konstrukcje OKB-52 nim nie zastąpił go Jefremow - są znane z niezawodności.
olo Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:22
W 2030 to albo Amerykanie albo Chińczyki będą już na Marsie :)
Kiks Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 19:23
Pytanie czy w 2030 będzie Rosja. Albo przynajmniej w takim kształcie jak teraz.
ccc Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:22
Pomarzyć dobra sprawa ....kryzys na to nie pozwoli !
Polanski Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 18:10
Tak może być.
zenek Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 13:04
rosyjscy "kosmonauci"
astronauci są amerykańscy
yaro Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 20:35
no zgadza się bo kosmonauci mają swój statek żeby latać a astronauci wsiadają na autostop żeby ich ktoś podwiózł :-)
DZIDZIUŚ ☺ Wtorek, 22 Listopada 2016, 18:41
Podaj nazwisko choćby jednego ruskiego kosmonauty, który chodził po księżycu ..
...bo Amerykanów było aż chyba 12 :)))))
mistral Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 12:47
Kosmonautów jeśli już. I ciekawe kto będzie pierwszy - Korea Pn. czy Moskale? Wszak jak się bardzo chce, a koszty (w tym ludzkie) się nie liczą, można zdziałać naprawdę wiele
nie/rozbawiony Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 12:30
"Rosja prowadziła zaawansowany program lotów na Księżyc w czasie Zimnej Wojny"...
Jeżeli już to wtedy był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, w którego skład wchodziła m.in. Rosyjska Socjalistyczna Republika Radziecka...
Warto więc może w tym miejscu wspomnieć o wkładzie ZSRR w badaniach Księżyca:
Pierwszym statkiem kosmicznym, który w dniu 4 stycznia 1959 roku przeleciał obok ziemskiego satelity, była radziecka Łuna 1.
13 września tego samego roku na księżycową powierzchnię jako pierwsza dotarła radziecka Łuna 2.
W 1966 roku pierwszego miękkiego lądowania na Księżycu dokonała Łuna 9, a na orbicie Księżyca jako pierwsza znalazła się Łuna 10.
Próbki skał księżycowych zostały dostarczone na Ziemię podczas trzech misji: Łuna 16, 20 i 24.
Natomiast po powierzchni Księżyca poruszały się radzieckie pojazdy (łaziki) Łunochod 1 i 2.
Były to jedne z niezaprzeczalnych sukcesów Rosjan w badaniach Kosmosu, o których niestety obecnie się z jakiś przyczyn (zapewne - politycznych) zapomina się...
bender Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 17:40
Zwiazek Radziecki glownie pokazal techniczna indolencje w programie kosmicznym Luna. Pomiedzy rokiem 1958 a 1976 dokonano cos kolo 44 startow z czego tylko 15 zakonczylo sie pelnym sukcesem. Moj ulubiony przypadek to Luna 1 z 1959, ktora miala sie rozbic o powierzchnie Ksiezyca, ale radzieccy naukowcy w ogole nia w Ksiezyc nie trafili. Co zreszta propagandzie nie zaszkodzilo, bo przy okazji odniesli sukces wysylajac pierwszy stworzony przez czlowieka pojazd na orbite wokolsloneczna :-D
Podobnej klasy sztuczka udala sie im z Luna 4 w 1963 i Luna 6 w 1965, chociaz tam juz pocelowali rakieta wlasciwie, tyllko awaria napedu ladownika sprawila, ze znow mineli sie z Ksiezycem. Wlasciwie WSZYSTKIE starty w latach 1960-65 (a bylo ich 13) byly nieudane.
Polecam na przyszlosc mniej propagandy radzieckiego sukcesu a wiecej obiektywizmu.
teraz rozbawiony Wtorek, 22 Listopada 2016, 23:42
Nie twierdziłem w żadnym miejscu swojej poprzedniej wypowiedzi, że wszystkie radzieckie misje kosmiczne zakończyły się sukcesem.
Wiele z nich było nieudanych, podobnie zresztą jak amerykańskich, co w żaden sposób nie powinno dziwić tych, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o kosmicznych technologiach.
Proponuję odnieść się w sposób merytoryczny do podanych przeze mnie przykładów na sukcesy Rosjan w dziedzinie badań Księżyca, a nie podawać na zasadzie odwrotności własnych "ulubionych" do udowodnienia przeciwnej tezy.
W związku z powyższym zalecam zamiast dalszego stosowania ogranych chwytów z arsenału socjotechniki, przynajmniej chociaż pokusić się o odrobinę obiektywizmu.
Uprzedzam przy tym na przyszłość, że zdecydowanie przedkładam argumenty merytoryczne nad emocjonalne oraz samodzielne myślenie nad powtarzanie propagandowych sloganów...
Polanski Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 22:50
Czyli eksperymentowali na zasadzie prób i błędów. Kakaja bolszaja teknika. Dobrze, że człowieka tam nie wsadzili. A może?
TN Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 12:24
Rosyjscy astronauci - czyli Kosmonauci :D