Udane zakończenie najdłuższej misji tajkonautów

Piątek, 18 Listopada 2016, 15:59 Tiangong

Chińska kapsuła Shenzhou 11 z dwuosobową załogą wylądowała na stepach Mongolii Wewnętrznej. Była to szósta i najdłuższa dotychczas misja załogowa w ramach chińskiego programu kosmicznego. 

Jak poinformowano, astronauci - dowódca misji Jing Haipeng i Chen Dong, dla którego była to pierwsza wyprawa w kosmos - po powrocie na Ziemię w dniu 18 listopada br. byli dobrej formie. Szef programu lotów załogowych Zhang Youxia ogłosił w państwowej telewizji CCTV "pełny sukces" misji.

Statek kosmiczny wystartował 17 października br., a dwa dni później przycumował do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 (pol. Niebiański Pałac). Załoga spędziła około miesiąca w laboratorium kosmicznym Tiangong 2, gdzie prowadziła eksperymenty i badała sprawność wyposażenia w ramach prac nad chińską stałą stacją orbitalną. W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny staną się wtedy jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

Czytaj też: Polskie urządzenia w chińskim module orbitalnym. Zbadają rozbłyski gamma

W 2021 roku Państwo Środka chce wystrzelić sondę na Marsa, a trzy lata później wysłać na Księżyc załogowy statek. Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz ChRL; prezydent Xi Jinping dąży przy tym do utwierdzenia pozycji swojego kraju jako kosmicznej potęgi.

PAP - mini

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Kilo Poniedziałek, 21 Listopada 2016, 9:57
Bolą mnie oczy od tego "nautowania" po narodowościach. Ja wiem, że mówienie "kosmonauta" lub "astronauta" to deklaracja poglądów politycznych, ale w obu przypadkach "żeglarz" ów przemierza Kosmos (dla komunistów ;) ) lub gwiazdy (astra - dla demokratów). "Tajkonauta" żegluje po czym? Po Chinach? Po młodych Tajkach?
topaz Niedziela, 20 Listopada 2016, 5:45
Chiński program kosmiczny osiągnął poziom ZSRR z połowy lat 70-tych, a do USA to jeszcze im lata świetlne...
orbiter Sobota, 19 Listopada 2016, 16:45
Chiny latają , Rosja lata tylko nie USA - licho to widzę , a to podobno taka potęga
lol Niedziela, 20 Listopada 2016, 11:46
To ruskie już na księżycu byli?
foka Niedziela, 20 Listopada 2016, 5:46
No, patrz, a czyjaż to sonda weszła na orbitę Jowisza? Eskimosów, małpeczko?